K vitamini ne işe yarar, koronavirüsten korur mu?

0
453

K vitamini, yağda çözünen ve vücutta yağ dokuları ile karaciğerde depolanan bir vitamindir. K vitamininin faydaları nelerdir, hangi besinlerde bulunur? K vitamini koronavirüse karşı korur mu? Konuyla ilgili Diyetisyen Deniz Zünbülcan, önemli bilgileri Anne Bebek Kulübü okuyucuları için yazdı.

deniz zunbulcan

Diyetisyen Deniz Zünbülcan

K vitaminin iki formu vardır. Bunlardan bir tanesi K1 vitamini olarak bilinen fillokinon, bir diğeri ise K2 yani menakinondur. K vitamini eksikliğine çok fazla rastlanmaz. Çünkü besinlerden sağlandığı gibi bağırsak bakterileri tarafından da üretilmektedir. Antibiyotik kullanımı gibi durumlarda bağırsak bakterilerini öldürmesi nedeniyle K vitamini eksikliğine yol açabilir.

K vitaminin faydaları

• Kanserle mücadeleye yardımcıdır.
• Kemikleri güçlendirir.
• Sağlıklı kan pıhtılaşmasında etkilidir.
• Kalp damar sağlığı için oldukça önemlidir.
• İnsülin değerlerinin dengelenmesine katkısı vardır.
• Bilişsel fonksiyonları güçlendirici etkiye sahiptir.

K vitamini hangi besinlerde bulunur?

Vitamin K1’in temel kaynakları brokoli, pazı, maydanoz, su teresi ve marul gibi koyu yeşil yapraklı sebzelerdir. Besinlerdeki K1 vitamininin emiliminin düşük olduğu bilinmektedir. K1 vitamini içeren sebzelerin yağ ile birlikte tüketilmesi bu vitaminin vücutta emilimini arttırmaktadır.

Karaciğer, et, yumurta ile peynir, kefir ve yoğurt gibi fermente süt ürünlerinde K2 vitamini bulunmaktadır. Ayrıca K2 bağırsaktaki faydalı mikroorganizmalar tarafından da sentezlenebilir.

Doğru ve dengeli bir beslenmede K vitamini eksikliğine çok rastlanmaz ancak işlenmiş ürünlerden ve rafine şeker içeriğinden zengin bir beslenme programında, bağırsak sağlığının korunmadığı bir vücutta eksikliğine rastlanabilir.

Koronavirüse karşı bağışıklık güçlendirir mi?

K vitamininin bağışıklığımızı güçlendirdiğini biliyoruz. Hollanda’nın Nijmegen kentindeki Canisius Wilhelmina Hastanesi’nden yapılan bir araştırmaya göreyse ölen veya yoğun bakımda olan Covid-19 vakalarında K vitamini eksikliğine rastlanmıştır. Ancak korona virüse karşı etkili olup olmadığını söyleyebilmemiz için veya K vitamini eksikliğinde Covid-19 daha olumsuz etkiliyor gibi bir kanıya varabilmemiz için daha da fazla çalışmaya ihtiyacımız var.

Koronavirüse yakalanmamak veya semptomları azaltabilmek adına genel sağlığın korunabilmesi özellikle de bağırsak sağlığının korunabilmesi oldukça önemlidir. Yeterli ve dengeli besleniyor, bağırsak sağlığınıza da dikkat ediyorsanız zaten K vitamini eksikliği yaşama ihtimaliniz oldukça düşüktür.

OKUMALISINIZ: Hangisi daha faydalı: Balık mı, balık yağı mı?

Anneler burada buluşuyor! Siz de aklınıza takılanları, merak ettiklerinizi veya öğrenmek istediklerinizi bize Forum Anne Bebek Kulübü üzerinden yazabilirsiniz. Kadınlar olarak birlikte güçlüyüz!

Önceki İçerikBebeğiniz bir büyüme atağı yaşıyor olabilir
Sonraki İçerikBebeklerde hıçkırık neden olur, nasıl geçer?
Uzman Diyetisyen Deniz Zünbülcan, İzmir’de doğdu. Ege üniversitesinden mezun oldu. Üniversite yıllarında İstanbul Medical Park Hastanesi, Manisa Moris Şinasi Uluslararası Çocuk Hastanesi başta olmak üzere birçok özel hastane, merkez, kurum ve devlet hastanesinde stajlarını tamamladı. Aynı zamanda doğru beslenme ve sağlıklı yaşamanın ancak bilimsel bilgilerle olabileceğine inandığı ve doğru bilgilerin ışığının herkesin yaşamına dokunarak daha kaliteli bir yaşama atılan adımlara katkıda bulunabilmek istediği için öğrencilik hayatı boyunca birçok organizasyon, kurs ve sempozyuma katıldı. Mesleğine bilimin ışığında devam etmek istediği, diyetin klasik listelerden oluşmaması gerektiğine inandığı ve tüketilen besinlerin, bitkilerin, baharatların fonksiyonel olarak kullanılmasına önem verdiği için Ege Üniversitesi Farmakognozi Anabilimdalı Fitoterapi bölümünde yüksek lisansını yaptı. Mezun olduğu yıldan itibaren çeşitli merkezlerde birçok kişinin hayatına dokunan Diyetisyen Deniz Zünbülcan, şu an danışanlarına kurucusu olduğu Diyetisyen Deniz Zünbülcan Beslenme Ve Diyet Danışmanlığında kendi geliştirdiği sistemi REBORN diyetin ayrıcalıklarıyla hizmet vermektedir. Diyetisyen Deniz Zünbülcan, TRT, TRT Haber, Kanal D, İHA, Sabah gazetesi, Milliyet Pembenar, Ege Türk Tv, Manisa Medya Tv başta olmak üzere birçok yerel-ulusal yazılı, görsel ve işitsel medyada yer alıyor. Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurumlarda, düzenlenen festivallerde çeşitli konularda eğitimler veriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here