Küçükken tanıştığım kurgu kahramanlar, bugünkü beni “ben” yaptı

Çocuklar için kitap seçimi nasıl yapılır? İyi seçilmiş kitaplarla çocuklarınıza nasıl olumlu davranışlar kazandırabilir misiniz? AnneBebekKulubu.com yazarı Simay Yıldız, en güzel çocuk kitaplarını yazdı...

0
PAYLAŞIM
69
GÖRÜNTÜLENME

Okuduğum ilk kitabın hangisi olduğunu hatırlamıyorum; önce Cin Ali ile mi tanıştım, Kibritçi Kız’la mı, yoksa Ayşegül’le mi, emin değilim. Ancak çocukluğumda okuduğum ve bende iz bırakan bazı kitapları da dün gibi hatırlıyorum.

Bunlardan bir tanesi, dedemin bana hediye ettiği, İtalyan yazar Edmondo De Amicis’in Çocuk Kalbi. 11 yaşındaki ilkokul öğrencisi Enrico Bottini’nin günlüğü formatında yazılan kitabın ayrıntılarını hatırlamasam da, ben İstanbul’dayken o farklı bir ülkede büyüyor olsa da ihtiyacı olanlara yardım eli uzatmanın önemini; aileyi, arkadaşları sevip saymayı Enrico’dan öğrendiğimi hatırlıyorum.

Kendimi bildim bileli elinden kitap düşmeyen annemin hediye ettiği, çocuklar için basitleştirilmiş, kısaltılmış versiyonunu okuduğum, Charlotte Brontë’nin Jane Eyre’ini de dün gibi hatırlıyorum. Daha dil, din, ırk, gelir ayrımının varlığından haberim bile olmadığı yaşlarda Jane’in amcasının ailesiyle yaşarken hissettiği acıları onunla birlikte hissettiğimi, çektiği zorluklardan öğrenerek güçlü bir kadın oluşunu hayranlıkla okuduğumu hatırlıyorum.

Lise yıllarımda tanıştığım, bana aşkın ne demek olduğunu öğreten Gabriel Garcia Marquez’in beni (kendisinin haberi bile olmadan) gazetecilik okumaya teşvik ettiği gibi çocukken okuduğum kitapların ve özellikle o an neyi nasıl anladığımın ve de hissettiğimin karakterimi de, dünyaya bakış açımı da şekillendirdiğine yürekten inanıyorum.

Büyüklerim, “bizim zamanımızda böyle miydi?” diye dert yanarken çok ciddiye almazdım onları; “hep eskiyi özlüyorlar, yeniyi beğenmiyorlar” derdim. Ancak yaşım ilerledikçe ne demeye çalıştıklarını anlıyorum: dönüp baktığımda bana da bizim zamanımızdaki çizgi filmler, diziler, filmler ve kitaplar daha güzeldi gibi geliyor bana da.

Haftada ortalama en az bir kitap deviren bir okur olarak üst üste ciddi, ağır hikâyeler okuyamıyorum; yüreğim kaldırmıyor. Bu nedenle kafa dağıtmak, içime oturan hikâyelerin ağırlığını biraz olsun dindirmek ve özellikle de mutlu hissetmek için araya çocuk kitapları sokuyorum…

Harry Potter serisi, Alice Harikalar Diyarında, Peter Pan, Küçük Prens, Şeker Portakalı gibi ulaştığı popülerliği hak eden, küçük-büyük herkesin okuması gerektiğine inanıyorum ancak son yıllarda okuduğum ve içimi ısıtan, en sevdiğim çocuk kitapları şöyle:

Gökyüzü Çocukları – Katherine Rundell

Yaş grubu: 12+

Philip Pullman, Katherine Rundell için “benzersiz bir sese ve sınırsız bir hayal gücüne sahip” demiş ve Gökyüzü Çocukları’nı okuyunca, haklı olduğunu göreceksiniz. Özetlemek gerekirse, ailesini bir gemi kazasında kaybeden Sophie, Charles isimli bir adam tarafından denizde sürüklenen bir çello kutusunun içinde bulunuyor ve Charles, Sophie’yi yanına alıyor. Kendisi de çocuk ruhunu kaybetmemiş bir adam olan Charles, Sophie’yi kitaplara ve klasik müziğe boğuyor. Gıcık Sosyal Hizmetler Kurumu yetkilisi Bayan Eliot’tan ve aşırı, saçma kuralcılığından kaçan Charles ve Sophie, Paris’in yolunu tutuyor. Sophie’nin annesini bulmak için ipuçlarını takip eden ikili, Paris’in çatılarında yaşayan Matteo ve arkadaşlarıyla tanışıyor.

Kitabın öğretileri arasında da yok yok diyebilirim. Örneğin, “hayat çok zor, hatta dünyadaki en zor şey ve insanlar bundan daha çok söz etmeli.” Veya “inanmadığımız ve gerçek olduğu ortaya çıkan binlerce şey var.” Ya da “kimisine ‘adam’ denemez; onlar, üstüne ahmak yapıştırılmış bıyıklardır.”

Rico ve Oskar: Derin Gölgeler – Andreas Steinhöfel

Yaş Grubu: 10+

Rico, 11 yaşında, Berlin’de annesiyle yaşayan, “derin yetenekli” bir çocuk. “Derin yetenekli” olması Rico’nun sokak aralarına girmeden, sadece düz yolda yürümesi gerektiği; sağını solunu ayırt edemediği için pek dışarı çıkamadığı, anlatılan her şeyi aklında tutamadığı, özellikle heyecanlandığı zaman aklında bingo topları çılgınlar gibi uçuşmaya başladığı için kafasının karıştığı anlamına geliyor. Yaşadıkları apartmanın sakinleri alışkın bu duruma; annesi durumu herkese anlatmış, herkes de Rico’ya karşı anlayışlı davranıyor ve hatta evlerine girip çıkmasına izin veriyorlar. Rico bir gün kendisinin tam tersi olduğunu düşündüğü, üstün zekalı, her an başına kötü bir şey gelebileceğinin korkusuyla yaşadığından kafasında sürekli kaskla gezen Oskar ile tanışıyor. Hemen sonrasında Oskar Berlin’de terör estiren, Mister 2000 lakaplı, çocukları kaçırıp ailelerinden fidye isteyen adam tarafından kaçırılınca Rico kendini tamamen bambaşka, doğasına ters bir maceranın içinde buluyor. Rico, “gerçek arkadaşı” Oskar’ı kurtarmaya çalışırken korkularıyla, takıntılarıyla tahmin edebileceğiniz en sevimli şekilde yüzleşiyor. Mister 2000’in kim olduğunu da çocuklar da, büyükler de tahmin edemeyecek bence.

Canavarlar Kenti – Isabel Allende

Yaş Grubu: 13-15

Ruhlar Evi ile bana “alışveriş listesi yazsa okurum!” dedirten Isabel Allende’nin çocuk kitabı yazdığını öğrenince inanılmaz heyecanlanmıştım. Okuduysanız, bilirsiniz; Allende büyü ve gerçeği harmanlamakta ustadır ve bunu Canavarlar Kenti’ne de taşımış. Ana karakterimiz Alexander Cole, dünyanın dört bir yanını gezen ve International Geographic dergisinde yazar olan süper babaannesi ile yolculuğa çıkıyor. Hem de Amazon’un bilinmeyen bir köşesine doğru! Canavarlar Kenti, şehirde büyüyen Alexander’ın vahşi doğayı, kendinden farklı hayatları keşfedişinin hikâyesi. Doğa sevgisini ve doğayı korumanın önemini de işleyen kitapta çocukların çok hoşuna gideceğini düşündüğüm konuşan hayvanlar, büyü ve umut var.

Canavarlar Kenti’ni, Altın Ejder Krallığı isimli ikinci bir kitap takip ediyor. Canavarlar Kenti, insanın doğayı nasıl mahvettiğine odaklanırken, Alexander ve babaannesinin yollarının Himalayalar’a düştüğü Altın Ejder Krallığı’nda ise Alexander artık 16 yaşında ve Allende daha spiritüel konuları ele alıyor.

Koca Sevimli Dev – Roald Dahl

Yaş Grubu: 9+

Hani bazı şeyleri (insanları, hayvanları veya oyuncak bebek gibi objeleri) belli dönemlerde iğrenç, tiksinç veya korkunç buluruz da sonradan haklarında bilgi sahibi oldukça, onları tanıdıkça aslında yanlış düşündüğümüzün farkına varırız? İşte öyle bir hikaye Koca Sevimli Dev. Devler de genellikle iğrenç, yalnızca doymak için insan yiyen gaddar varlıklar olarak bilinirler ancak Sophie’yi kaçıran Koca Sevimli Dev hiç de öyle değil: hem iyi yürekli bir dev, hem de insan yememek için tadından tiksinse de salatalıkla besleniyor. Koca Sevimli Dev ve Sophie’nin arkadaşlık sürecini ele alan hikayeden alınacak dersler arasında da birisi sizden farklı olduğu için ondan korkmanız gerekmediği, farklı görünenin kötü olduğu anlamına gelmediği, hayatta bazen iyilerin bazen de kötülerin kazandığı yer alıyor.

Coraline – Neil Gaiman

Yaş Grubu: 9+

Neil Gaiman hem yetişkinleri, hem de çocukları büyüleyebilen nadir yazarlardan biri. Coraline, biraz “karanlık” bir kitap gibi görünse de hafif bir Alice Harikalar Diyarında havası var ve kapağı kadar siyah değil. Coraline, ebeveynleriyle birlikte eski bir binada, bir dairede yaşıyor. Annesi ve babası kötü insanlar değil ancak sürekli işleriyle meşguller ve Coraline ile pek de fazla ilgilenemiyorlar. Coraline, bir gün kendisininkinin tıpkısının aynısına benzeyen ancak pek de öyle olmayan bir dünyaya açılan bir kapı buluyor. Bir bakıyor ki kapının öbür tarafında annesi var ancak gözlerinin yerinde göz değil, düğmeler var. Kadına “sen kimsin?” diye sorduğunda “annenim” cevabını alıyor. Coraline’ın “diğer” ebeveynleri ilk başlarda ilgili, şefkatli gözükseler de gerçek anne ve babasını kötüleyerek, sürekli onlarla kalmasını sağlamaya çalışıyorlar. Coraline, biraz gerilimli ve heyecanlı bir şekilde olsa da gerçek annesi ve babasının kıymetini, aslında onu ne kadar sevdiklerini ve sahip olduğundan farklı bir hayata ihtiyacı olmadığını keşfediyor. Biraz gerilimli, evet, ama inanın Gaiman’ın inanılmaz yumuşak bir dili ve her şeyi ustaca tatlıya bağlayışı var. Çiçek, böcek, minnoşluk değil de biraz daha “tuhaf” hikayeler seven çocuklar için ideal olabilir.

Simay Yıldız

Simay Yıldız

İstanbul’da yaşayan Simay, bir iletişim ajansında çalışıyor. Şampuan şişelerinin arkasındaki bilgilere kadar bulduğu her şeyi okuyan Simay’ın www.zimlicious.com adresinde bir kitap blogu var. Masal sever, kedi sever, kahvesiz ayılamaz, yazı yazarken müzik dinler.

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

En Çok Yorumlananlar

Popüler

Köşe Yazarları

Ali Değişmiş TÜM YAZILARI
Bilgi yok.
Okuduğum ilk kitabın hangisi olduğunu hatırlamıyorum; önce Cin Ali ile mi tanıştım, Kibritçi Kız’la mı, yoksa Ayşegül’le mi, emin değilim. Ancak çocukluğumda okuduğum ve bende iz bırakan bazı kitapları da dün gibi hatırlıyorum. Bunlardan bir tanesi, dedemin bana hediye ettiği, İtalyan yazar Edmondo De Amicis’in Çocuk Kalbi. 11 yaşındaki ilkokul öğrencisi Enrico Bottini’nin günlüğü formatında […]
Banu Ertuğrul TÜM YAZILARI
Tatil denince aklımıza uzun bir yaz tatili geliyor ama tatilin uzunu kısası olmaz. Çocuklarla yapılan tatilin ise hayatımızda farklı bir yeri vardır.  Eğer küçük bir çocuğunuz varsa, tatili hem sizin rahat geçirebileceğiniz hem de çocuğunuzun keyif alacağı bir ortamda geçirmek kolaylık sağlayacaktır. Bu noktada, eğer tatilinizi bir otelde geçirmeyi planlıyorsanız,  bebek ve çocuk dostu otelleri […]
Banu Ertuğrul
Begüm Çelikkol TÜM YAZILARI
Yine maceralı bir gün geçirdim. Çocuk olunca macerasız bir gün geçirmenin mümkün olmayacağını bilir bütün anneler. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle çocuklarla güzel bir gün geçirmenin planlarını yaptım ve çocukları attığım gibi arabaya Yeşilköy Marina’da İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 5. Çocuk Şenliği’nin yolunu tuttum. Ortam şahaneydi. Birçok okul ve gıda markası stantlar […]
Begüm Çelikkol
Deniz Yılmaz TÜM YAZILARI
Bilgi yok.
Yine maceralı bir gün geçirdim. Çocuk olunca macerasız bir gün geçirmenin mümkün olmayacağını bilir bütün anneler. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle çocuklarla güzel bir gün geçirmenin planlarını yaptım ve çocukları attığım gibi arabaya Yeşilköy Marina’da İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 5. Çocuk Şenliği’nin yolunu tuttum. Ortam şahaneydi. Birçok okul ve gıda markası stantlar […]
Deniz Yılmaz
Devrim Karakaya TÜM YAZILARI
En sevdiğiniz yerleri, alışkanlıklarınızı, mutlu olduğunuz keyif aldığınız şeyleri en iyi en yakınlarınız bilir ve bu yakınlıkta biri ya da birileri varsa hayatınızda bu en büyük şansınızdır.  İlgi’nin hayatıma gireceği haberini aldığım andan itibaren bu yakınlığın sonsuza dek süreceğini ve başka hiçbir duyguyla mukayese edilemeyeceğini biliyordum. Yıllar içerisinde sonsuz sevgi temelli bu yakınlık bizi çok […]
Devrim Karakaya
Doula Nevin Yeğit TÜM YAZILARI
Emmek, bebeğin doğduktan itibaren getirdiği doğal bir reflekstir ve bebeğin duygusal bir ihtiyacını karşılar: Bebekler dokunulmaktan ve kucaklanılmaktan hoşlanırlar. Çok sayıda çalışma, kucağa alınmayan ve bedensel temastan yoksun kalan prematüre bebeklerin ölme olasılıklarının daha yüksek olduğunu göstermektedir. Emzirme sırasında annesiyle yakın bedensel temasta olmak, bebeğin bu önemli ihtiyacını karşılamak açısından çok önemlidir. Peki anne sütünün […]
Doula Nevin Yeğit
Duygu Bükçüoğlu TÜM YAZILARI
Öncelikle doğru olan köpek satın almak yerine bir hevesle alınıp barınaklara ya da sokağa bırakılan sahiplenmenizdir. Barınaklardaki köpeklerin çoğu ne yazık ki çocukları istedi diye karne hediyesi olarak satın alınan köpeklerdir. Köpeğin bir oyuncak değil, duyguları olan bir canlı olduğunu unutmayalım. Köpek sahiplenme karari nasil verilir?  Çocuğunuz en az 15-16 yaşında değilse, yani köpeğin sorumluluğunu […]
Duygu Bükçüoğlu
Elif Demirtaş Bilir TÜM YAZILARI
Karpuz var, yer misiniz? Hayat hep bu kadar pahalı mıydı, yoksa ben işten çıkıp bir süreliğine ev kadını olmaya adım attığım şu günlerde markete, pazara ancak gidebildiğim için ben mi şimdi anladım? Her markete gittiğimde 2 gün depresyona giriyorum fiyatları görünce. Çok iyi bir ev kadını olmadığımı itiraf edeyim en başından. Yıllarca kocam gündüz ben […]
Elif Demirtaş Bilir
Ersin Elmacı TÜM YAZILARI
Aile içi eğitimin önemini kime sorsak çok önemli der. Asıl soru: Neden bu kadar önemlidir aile içi eğitimi? Çünkü karakter oluşumunun annenin hamilelik dönemine kadar indiği bilimsel olarak ortaya konmuştur artık. Unutmayalım ki bir çocuk bir alanda ne kadar yetenekli olursa olsun, o yeteneği ortaya çıkaracak çalışma disiplinine sahip değilse, o yetenek körelecektir. Dolayısıyla alanında […]
Ersin Elmacı
Esra Alagöz TÜM YAZILARI
Dikkat bu yazı ileri derecede 💩 içerir! Evet efenim, sepet efenim, geldik zurnanın zırt dediği yere, #KeremEfendi artık 2,5 yaşında ve niyet ettik azmu cezmu kesteyleyip, tuvalet eğitimi vermeye. Çok şükür çevremizde “Ay hala bez mi bağlıyorsunuz? Çok geç kalmışsınız, benimki onun yaşındayken çoktaaan söylerdi, ay hala çişini söylemiyor musun sen? Yok canım daha erken, şimdi […]
Esra Alagöz
Esra Bozbay Korkmaz TÜM YAZILARI
Emzirme annenin göğsünden süt gelmesidir, vücutta süt üretimini sağlayan prolaktin hormonunu süt bezlerini uyararak sütün gelmesini sağlar. Doktorlar ve uzmanlar annelere bebeklerini ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü ile beslemeleri gerektiğini tavsiye ediyor. Anne sütü ile beslenen bebeklerin diğer bebeklere göre daha sağlıklı olduğu ve bağışıklık sistemlerinin daha güçlü olduğunu istatistikler ortaya koyuyor. Bu […]
Esra Bozbay Korkmaz
Fatih Kuran TÜM YAZILARI
Hedefiniz dünya vatandaşı olma yolunda önemli bir adım olan  AnneBebekKulubu.com yazarı ve Dinamo Edu Kurucu Ortağı Fatih Kuran yazdı… yurtdışında eğitim almak ise izlemeniz gereken yollar almak istediğiniz eğitime bağlı olarak farklılıklar gösterecektir. Bu bakımdan yurtdışında alacağınız eğitimi lise, üniversite ile kolej, lisans üstü ve dil eğitimi olarak 4 kısma ayırabiliriz. Lise eğitimini yurtdışında almak […]
Fatih Kuran
Fulya Batuhan TÜM YAZILARI
Hepinize yeniden merhaba,  Bugün bebek bakımı ile ilgili biraz konuşalım istiyorum. Bebek bakımıyla ilgili kafanızdaki tüm soruları hadi gelin birlikte cevaplayalım.  Bebeğimi emzirme düzenim nasıl olmalı?  İlk haftalarda emzirme biraz düzensiz olacaktır. Ama sonraki günlerde bebeğinizi, gün içinde en az 8-10 kez her iki memenizden de eşit sürelerde emzirmelisiniz. İki emzirme arası 2-3 saati geçmemelidir. […]
Fulya Batuhan
Gülşah Sünbül TÜM YAZILARI
10 aylık aktif bir anne olarak bebeklerin sabah kahvaltılarında çok çeşitlilikten ziyade besin değeri yüksek fakat sindirimlerini zorlamayacak şekilde yani tabiri caiz ise az ama öz gıdalara yer verilmesi taraftarıyım. Bebeğimizi nasıl besleyelim? Evet bebeğimiz, içeriğine güvendiğimiz tüm gıdaları elbette tatsın, ama sırf bizler bir takım tariflere hevesleniyoruz diye de gereksiz, faydasız yada düşük faydalı […]
Gülşah Sünbül
Hilal İnan TÜM YAZILARI
Eşiniz evlenmeden önce “Evlilik yıldönümümüz olsa bile o gün fanatik derecesinde tutkun olduğum takımın maçına giderim, yani önce takımım, sonra sen” dediğinde evet derseniz, evlendikten sonra her şey değişir derseniz, yanılırsınız. Siz nişanlılık döneminde doğum gününüzü nişanlınızla değil, arkadaşlarınızla kutlamıştınız; çünkü o gün o çok önemli maç günüydü aynı zamanda. O zaman sessiz kaldınız, sonra […]
Hilal İnan
Hülya Serten TÜM YAZILARI
Erkeklerin ilgisini devamlı canlı tutmak, onların kendilerini özlemesi sağlamak kadınların arzuladığı bir şey ama bu her zaman kolay olmuyor. Eğer sevgilinizin üzerinize titremesini, sizi özlemesini, kısaca ilgiyi hep üzerinizde taşımayı çok istiyorsanız size bu konuda yapması hiç de zor olmayan bazı taktikler verebiliriz. Bunlardan birkaçı… İşte erkeklere kendinizi özletmenin yolları! 1- Romantik mesajlar atın Önereceğimiz […]
Hülya Serten
Hüsnü Kutluay TÜM YAZILARI
Çocuk haczi nedir? Birçok kişinin, basın mensubunun, milletvekilinin bu iki kelimeyi aynı cümle içerisinde duyunca yüzünün aldığı hali en iyi bilenlerdenim.  İlk duyduğunda çocukların haczedilmesi kavramını algılamakta zorlanılması çok normal, yıllardır kendi evladını görmek için haciz işlemi yapmak zorunda kalan milyonlarca insan bile bunu içine sindiremiyor hazmedemiyor. Meselenin pek çok boyutu var. Gelin birlikte inceleyelim. […]
Hüsnü Kutluay
Kadriye Altınbaşak TÜM YAZILARI
Sevgili anneler, ortalama 40 haftalık doğum sürecinin ardından sizleri neler bekliyor biliyor musunuz?  Gaz sorunu, uykusuzluk, bebeğinizin beslenmesi ve ek gıdaya geçiş süreci… İlk yazımda sizlerle ek gıdaya geçiş sürecini masaya yatıracağız. Ek gıdaya ne zaman geçebilirsiniz? Ek gıdaya geçiş sürecini Dünya Sağlık Örgütü 6. aydan sonra öneriyor. Yani bu zaman dilimi de 180 günü tamamlamış […]
Kadriye Altınbaşak
Mehtap Karanfil TÜM YAZILARI
Yetişkinler neden zaman zaman kıyas yolunu seçer? İyi niyetle uygulanan bu yöntemin dezavantajları nelerdir? Çocuklarımıza ve akabinde ebeveynlere kıyasın verdiği zararlar nelerdir? Kıyas yapmaktan nasıl vazgeçilir hep beraber irdeleyelim… Kıyas İlmek ilmek ördüğümüz, nakış nakış işlediğimiz tüm emekleri kendi ellerimizle çöpe atmaktır tabiri caizse… Anne ve babalar neden kıyas yapar çocuklar arasında… Elbette ki kötü […]
Mehtap Karanfil
Muazzez Dilek Yaşar TÜM YAZILARI
Okullar açıldı ve çocuklar okula alışmaya başladı. Peki bu ödev işi nasıl olacak merak edenler var mı? Etmelisiniz. Çünkü ödev yaptırırken en ufak bir taviz sonrasında bir bakarsınız çocuğunuzun ödevini siz yapmaya başlamışsınız. Nereden mi biliyorum? O zaman anlatayım… Çocuğunuzun  ödevine yardım ederken dikkat Küçük eller kalem tutmaya kreş ya da anaokulu zamanında başlıyor. İlk […]
Muazzez Dilek Yaşar
Murat Ertan TÜM YAZILARI
Sınavlar geleceğimize yön veren, hayatımıza etki eden önemli bir faktördür. Sınavlara iyi hazırlanan, hazırlık sürecini planlı, etkili ve verimli değerlendiren öğrenciler hedeflerine daha kolay ulaşacaklardır. Sınavdan önce iyi hazırlık yapanlar, konu eksiklerini giderenler, bilgiyi analiz edenler, öğrenme için gerekli olan tekrarları yapanlar, verimli çalışanlar,  soruların mantığını anlayabilenler, test tekniğine uygun hareket edenler, sınavdan önce çok […]
Murat Ertan
Mutfakkoçu Şef Recep Aydoğan TÜM YAZILARI
Hz. Nuh döneminden günümüze varlığını sürdüren, paylaşma kültürümüzün en önemli simgelerindendir Aşure. İsmi, Arapça olarak “on ve onuncu” manasına gelen kelimeden türeyen aşure tatlısının yapımına Muharrem ayının onuncu gününde başlanıyor.  “Peki iyi aşure nasıl yapılır? Püf noktaları nelerdir? Hangi malzemeler konur?” işte merak edenler ve ilk defa aşure yapacaklar için bu konudaki faydalı tüyolar; Püf noktası […]
Mutfakkoçu Şef Recep Aydoğan
Nurhan Demirel TÜM YAZILARI
Sleepy’den bir ilk: “Natural Külot Bez” Sleepy’nin bebek bezi alanında belkide devrim denilebilecek bir yeniliği külot bez diyebiliriz. Bebeklerin kolaylıkla giyip çıkabildiği bu ürün sayesinde bebeklerin altını değiştirmek ebeveynler için oldukça pratik bir hale geldi. Sleepy Natural Külot Bez, saf suyla dokunmuş bir  yüzeye sahip ve benzersiz bir yumuşaklık sunuyor.  Bambudan elden edilen emici lifler ise sıvıyı […]
Nurhan Demirel
Pelin Kahraman Avşar TÜM YAZILARI
‘’Yeni doğan bebek beslenmesi nasıl olur?’’ sorusuna verebileceğim tek cevap ‘anne sütü’ olur. Bir bebeğin anne sütünden başka birşeye ihtiyacı yoktur. Ekstra durumlar,sağlık durumları dışında bir bebeğin anne sütünden başka bir gıda ile beslenmesine gönlüm razı gelmiyor, bence sizinde gelmemeli. Bebeğiniz.. Uzun yoldan gelmiş yorgun bir savaşçı.. Siz.. Aylardır içinizdeki mucizenin doğmasını beklemiş taze ve […]
Pelin Kahraman Avşar
Psikolog Şeyla İbrahimoğlu Delen TÜM YAZILARI
Ergenlik; psikolojik, zihinsel, fizyolojik ve sosyal açıdan gelişimin boyut ve hızının farklılaştığı bir dönem. Çocuğun kendini ve dünyayı algılayışının değişmeye başladığı ve kimlik arayışı ile uğraştığı bu dönem ebeveynleri de oldukça zorluyor. Ebeveynler için bu dönemle başa çıkmada birkaç öneri… Empati: Kendi gençliğinizi hatırlamaya çalışın. Çok mu mükemmeldiniz? Cevabınız evet bile olsa günümüz koşullarında, genç […]
Psikolog Şeyla İbrahimoğlu Delen
Sema Tamgüç TÜM YAZILARI
Anne – Baba olanların en büyük kaygısı “iyi bir çocuk” yetiştirmektir. Eğitimli olsun, ben okuyamadım o okusun, kültürlü olsun, kendini ifade edebilsin, mutlu olsun, özgüvenli olsun, meslek sahibi olsun gibi olsun da olsunlar listesi vardır, uzar da uzar… Az eğitimli ya da çok eğitimli, zengin ya da fakir olalım fark etmez, sanırım hepimizin bildiği bir […]
Sema Tamgüç
Sevim Kuruçay Çam TÜM YAZILARI
Bebekler anne karnındaki daha kapalı, dar ve kendini sımsıkı sarıp sarmalayan ortamı ararlar ve böyle daha çok güvende hissederler ve daha rahat uyurlar. Kundak yapmak zararlı mı? Kundak eski bir gelenektir. Geçmişte doğumdan hemen sonra başlayıp aylarca sımsıkı kundak yapılırdı. Sonra bu uygulamanın bebeğin kalça gelişimini engellediği ve kalça çıkıklığına neden olduğu için yasaklandı. Nitekim artık günümüzde […]
Sevim Kuruçay Çam
Simay Yıldız TÜM YAZILARI
Okuduğum ilk kitabın hangisi olduğunu hatırlamıyorum; önce Cin Ali ile mi tanıştım, Kibritçi Kız’la mı, yoksa Ayşegül’le mi, emin değilim. Ancak çocukluğumda okuduğum ve bende iz bırakan bazı kitapları da dün gibi hatırlıyorum. Bunlardan bir tanesi, dedemin bana hediye ettiği, İtalyan yazar Edmondo De Amicis’in Çocuk Kalbi. 11 yaşındaki ilkokul öğrencisi Enrico Bottini’nin günlüğü formatında […]
Simay Yıldız
Uzm. Dr. Tuğçe Tülümen TÜM YAZILARI
Geniz eti (adenoidler ) burunun gerisinde, geniz (nazofarenks) denilen bölgede yer alan bir lenf dokusu kümesidir. Geniz eti, bademcikler ile birlikte bir koruyucu lenf halkası meydana getirir. Geniz eti problemleri okul başarısını etkileyebilir Geniz eti ( adenoid doku ) hava yolu ile ulaşan antijenlere maruz kalır ve üst solunum yolu ve sindirim yolunun patojenlere karşı […]
Uzm. Dr. Tuğçe Tülümen
Uzm. Klinik Psikolog Mahide Bingöl TÜM YAZILARI
Kardeşlerin bir birlerini kıskanmaları; yakınlık, paylaşım ve sevgi duymalarını engellemeyecek düzeyde ise doğal ve sağlıklı bir durumdur.  Her birey ilk olma, değerli olma, en sevgili olma isteğine sahiptir dolayısı ile kardeşlerde anne baba ve varsa diğer ebeveynler arasında en çok sevilen en çok ilgi görülen ve en çok kabul görülenin doğal olarak kendisi olmayı isterler. […]
Uzm. Klinik Psikolog Mahide Bingöl
Yasemin Irkilata TÜM YAZILARI
Cinsel aktivitenin hamilelik döneminde değişmesi gayet normaldir. Hamilelikte dönemsel olarak cinsel istek bazen azalır bazen artar. Doktorunuz tarafından herhangi bir kısıtlama gelmediği sürece, bebeğe zarar verme düşüncesiyle hamilelikte cinsel ilişkiyi kısıtlamak her şekilde yanlış bir düşüncedir. Çünkü fetüs rahimdeki amniyotik kese içinde iyi bir şekilde korunur. Rahim ağzında bulunan mukoza tıkacı fetüsü vajinal boşluktan ayırır […]
Yasemin Irkilata
Zeynep Kantar Sağlam TÜM YAZILARI
Lego denilince akla, rengarenk birbirine geçirilen, çocukların gelişim düzeyinde etkin rol oynayan en tanıdık ve en çok tercih edilen oyuncaklar gelir. İlk çıktığı günden itibaren Legolar, çocukların etrafını algılama biçimlerinde bir devrim yaratmış durumda. Küçük parçaları birleştirilerek ortaya yeni bir nesne çıkarılması ilkesine dayalı Lego’nun geçmişi 1930’lu yıllara kadar dayanıyor. Ancak Lego’nun kendisi ile özdeşleşmiş, 8 […]
Zeynep Kantar Sağlam

Hesaba giriş yap

Kayıt için formu doldurun

Şifreni al

Parolayı sıfırlamak için ayrıntı girin