Hamilelikte iş hayatına dikkat!

0
572

Çalışan kadınların gebelikle ilgili soruları ve sorunları farklıdır. Ancak kaygılanmayın, hepimiz işinden doğruca doğum yapmaya giden ve çok sağlıklı bebekler doğuran kadınlar tanıyoruz. Bazı soruları, uyarıları ve önerileri sizler için ele aldık, derinleştirdik…

İşte ayakta durması gereken kadınlar satıcılar, aşçılar, polisler, garsonlar, hekimler, hemşireler vb. 28. haftadan sonra çalışmalı mı?

Bu soruya kesin bir yanıt vermek için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor. Amerikan Tip Birliği, günde dört saatten fazla ayakta kalması gereken kadınların 24. haftadan sonra, ve her bir saatin yarım saatinde ayakta kalması gereken kadınların, 32. haftadan sonra işi bırakmalarını öneriyor. Ancak birçok hekim bunun çok katı olduğunu düşünüyor ve kendini iyi hisseden kadınların daha uzun çalışmalarına izin veriyorlar.

Bazı uzmanlar, kadınların ağır kaldırma, çekme, itme, tırmanma (merdiven, direk vs.) ya da eğilme gibi hareketler gerektiren işleri, iş yoğunsa 20. haftadan, daha az yoğunsa 28. haftadan sonra bırakmalarını öneriyorlar. Sık sık vardiya değişimi gerektiren (iştah ve uyku düzenini bozan ve yorgunluğu artıran) işleri; baş ağrısı, sırt ağrısı veya yorgunluk gibi gebelik komplikasyonlarını azdıran işleri; ya da düşme veya kaza riskini artıran işleri daha erken dönemde bırakmak da iyi bir fikir olabilir.

İşinizi ne zamana kadar sürdürürseniz sürdürün, gebelik sırasında bedensel iş gerginliğini azaltmanın yolları vardır. Örneğin:

– Korseli çorap giyin.

– Uzun süre ayakta kalıyorsanız, sırtınıza yüklenen basıncı azaltmak için bir ayağınız alçak bir taburenin üzerinde, diziniz bükülmüş olarak durun.

– Sık sık mola verin.

– Oturuyorsanız ayağa kalkın ve gezinin. Ayakta kalmışsanız oturun ve ayaklarınızı yukarı kaldırın. Özellikle sırtınız ve bacaklarınız için gerinme egzersizleri yapın.

– Çalışmadığınız zamanlarda bol bol dinlenin. Koşu, tenis, dağcılık gibi zorlu etkinliklerinizi azaltın.

– Öğle tatilinde mümkünse sol yana yatarak dinlenin. Geceleri solunuza yatın.

– Mümkün olduğunda masanızda bacaklarınızı yukarıda tutun (tercihen bir tabure veya kutu üzerinde).

– Bedeninizin sesini dinleyin. Kendinizi yorgun hissediyorsanız hızınızı azaltın; bitkinseniz eve erken gidin.

– Sigara dumanı olan yerlerden uzak durun; bebeğiniz için kötü olmasının yanı sıra yorgunluğunuzu da artırabilir.

– Aşırı sıcak veya soğuktan kaçının.

– Zararlı duman ve kimyasal maddelerden uzak durun.

– Bir şey kaldırmanız gerektiğinde sırtınıza zarar vermemek için uygun şekilde kaldırın ve normalde kaldırdığınız ağırlığı en az %25 azaltın.

– En az iki saatte bir tuvaletinizi yapın.

– İşiniz ayakta durmanızı veya yürümenizi gerektiriyorsa, mümkünse çalışma saatlerinizi azaltın ve ayaklarınız yukarıya gelecek şekilde dinlenme veya uyku saatlerinizi artırın.

İşyerinizdeki tehlikeler

Çalışılan işin kadınların ve erkeklerin doğurganlık kapasitesine ve anne karnındaki bebeğe olabilecek zararlı etkisi henüz yeni keşfedildi ve belirlendi. Kesin yanıtlar henüz ortada yoktur. Bu yönde kesin bir yanıt ancak, evresel etmen ile gebeliğin gidişi arasında neden sonuç ilişkisi kurulduğunda verilebilir. Hepsinden önce bir kadının yaşadığı bütün olası risk etmenleri arasında ayrım yapmak ya da istemeyen bir sonucun nedeninin genetik bir kaza olup olmadığını kanıtlamak zordur. İkincisi , hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda ilginç sonuçlar uygulanıp uygulanmayacağını, insanlar üzerinde deney yapılmayacağından kesin olarak belirleme olanağı yok.

Şu an kesin olarak bilinen, bazı işyerlerinin (kimya fabrikası, röntgen bölümleri) gebe kadınlara zararlı olduğu. Diğer işlerin güvenli olup olmadığını saptayacak yeterli araştırma olmadığından bunlar gri (belirsiz) bölgede yer alır. İşyerlerinin çoğunda işin potansiyel zararına ilişkin kaygıların çoğu yersizdir.

Aşağıdaki bilgiler bazı işlerin gebelik sırasında güvenliği konusunda bilinen ve bilinmeyenlere ilişkin kısa bir özettir.

Sağlıkla ilgili işler

İlk hastanın bakımını yapan ilk hekimden bu yana sağlık çalışanları (hekimler, diş hekimleri, veterinerler, hemşireler, laboratuvar ve röntgen teknisyenleri) başkalarının yaşamını kurtarmak ve iyileştirmek için, kendileri risk alırlar. Bunların bazıları işin kaçınılmaz bir parçası olmasına parçası olmasına karşın, sağlık çalışanlarının özellikle gebe olanların kendilerini olabildiğince korumaları gerekir. Maruz kaldığımız belirli risklere göre önlemler almanız ya da bir süre için daha güvenli bir bölüme geçmeniz önerilir.

Fabrikada çalışmak

Bir fabrikadaki durumun durumun ne kadar güvenli olduğu ne imal edildiğine ve bir ölçüde çalışanların ne kadar ilkeli olduklarına bağlıdır. Gebe kadınların kaçınması gereken maddeleri gösteren listeler vardır. Bu maddeler arasında alkolizan ajanlar, arsenik, benzen, karbonmonoksit, klorlu hidrokarbonlar, dimetil sülfoksit organik civa bileşikleri, kurşun, lityum, aliminyum, etilen oksit, dioksin ve difenil poliklorür vardır. Güvenlik protokollerine uyulduğunda bu zehirli maddelere maruz kalmakta kaçınılabilir. Sendikanız ya da iş kolu örgütünüz korunup korunmadığınız konusunda size yardımcı olur.

Hava ulaşımı çalışanları

Bir süre önce havayolu çalışanlarının, pilotların (ya da çok sık uçak yolculuğu yapanların) çok yüksekte uçtuklarından güneşten gelen radyasyona fazla miktarda maruz kaldıkları ileri sürüldü. Radyasyon kutuplara doğru daha yoğun ekvatorda azdır. Bu nedenle risk çok azdır. Zamanının çoğunda uzun mesafe, özellikle kutuplara daha yakın bölgelere uçanların gebelikleri sırasında daha az yüksek ve daha kısa rotaları tercih etmesi uygun. Gebe olduğunuzu fark etmeden önceki uçuşlarınız için kaygılanıyorsanız bunu hekiminizle konuşabilirsiniz. Rahatladığınızı göreceksiniz.

Çalışma ortamına bağlı olarak uyarılar ve hatırlatmalar

Küçük çocuklarla teması olan öğretmen veya sosyal görevliler kızamıkçık gibi potansiyel tehlikelerle karşılaşabilirler. Hayvan bakıcıları yada kasaplar,et eksperleri veterinerler toksoplazma riski altındadır.Annenin zaten bağışıklığı varsa, bebek tehlike altında değildir. Çamaşırhane çalışanlarının da çeşitli enfeksiyonlara yakalanma riski vardır. Enfeksiyon riski olan bir yerde çalışıyorsanız bağışık olup olmadığınızı kontrol ettirin,eldiven yada maske kullanmak gibi gerekli önlemleri alın.

Ressamlar, fotoğrafçılar, kimyagerler, kozmetikçiler, kuru temizlemeciler, tarım çalışanları vb. çalışırken potansiyel olarak zararlı kimyasal maddelere maruz kalırlar. Herhangi bir kuşkulu madde ile çalışıyorsanız bazı durumlarda işin o kimyasal maddeyi kullanmayı gerektiren kısmını yapmaktan kaçınmayı da içeren uygun önlemleri almalısınız. Şimdiye dek maruz kaldıklarınız için kaygılanmayın. Çünkü çoğu zaman annede hastalığa yol açacak kadar yoğun olmayan karşılaşmalar nadiren bebekte zarara yol açar.