Ana Sayfa Hamilelik Hamile kalmak isteyenlere tavsiyeler

Hamile kalmak isteyenlere tavsiyeler

Kadınlarda doğurganlığını etkileyen faktörler nelerdir?

Kadınlarda doğurganlığı etkileyen faktörler arasında yumurtlama bozukluğu, tubo-peritoneal bozukluk (enfeksiyonlar / endometriozis) ve uterus sorunları (fibroidler, adenomyozis, uterus anomalileri ve septa) yer alabilir.

Hamile kalmak isteyen kadınlar ne sıklıkla jinekolojik muayene olmalılar?
Yakın zamanda yapılmadıysa, ilk konsültasyon sırasında jinekolojik muayene yapılır. Gerekli görülürse servikal smear alınır. Tekrar yapılacak olan muayene hastanın doğurganlık tedavisinin türüne bağlı olarak netleştirilir.

Miyomlar ve tüplerin tıkalı olması hamileliği etkiler mi?
Evet, miyomların hem doğurganlığı hem de hamileliği etkilediği tespit edilmiştir. Tüp tıkanıklıklarının da hamileliği önlediğine dair bulgular vardır. Geçici bir tıkanıklık varsa, tubal açıklık testi (HSG) sayesinde mukus tıkanıklığı ortadan kaldırılabilir.

Erkeğe ait kısırlık nedenleri nelerdir?

Erkeğe ait kısırlık nedenleri, semen kalitesi (semen hacmi, sperm hareketliliği ve morfolojisi), iktidarsızlık ve ejakülasyon sorunları ile ilişkili olabilir.

Endometriozis (Çikolata Kisti) Nedir? Nasıl Oluşur?

Endometriozis, uterin kavitesinin dışındaki glandüler endometrial hücrelerin varlığıdır. Fizyolojik olarak, endometrial glandüler doku büyür ve her ay adet kanı olarak dışarı atılır. Bu glandüler doku, peritonda, pelvik organlarda ve hatta akciğer ve beyin gibi uzak organlarda anormal olarak mevcut olabilir. Uterus boşluğundan tamamen ayrı bir yerde olsalar da, her ay kanamaya devam ederler ve bulundukları alanda hasara neden olurlar. Bu glandüler hücreler yumurtalık içindeyse ve periyodik olarak kanıyorlarsa bir çikolata kisti oluşur.

Çikolata kistinin belirtileri nelerdir?

Bazen hiçbir belirti vermeyebilir, bazen de çok şiddetli ağrılara sebep olabilir. Cinsel ilişki ve regl sırasında ağrıya neden olduğu da görülmektedir.

Çikolata kisti (Endometriozis) nasıl tedavi edilir?

Çikolata kistinin, özellikle hasta kısırlık dâhil olmak üzere ağrı ve diğer ilişkili semptomlarla baş edemiyorsa, genellikle açık ya da invaziv laparoskopik bir prosedürle cerrahi olarak çıkarılması gerekir.

Çikolata kisti hamile kalmaya engel mi? Çikolata kisti ile hamile kalanlar var mı? Bu durum ne kadar sağlıklı?

Çikolata kisti olan her kadın kısır değildir ve bu kistlere rağmen hamile kalan birçok kadın vardır. Eğer sıkıntılı bir durum yaşamıyorsa herhangi bir müdahaleye gerek yoktur. Semptomlar yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiliyorsa veya infertiliteye neden olan büyük kistler varsa cerrahi işlem gerekli olabilir.

Beslenme veya obezite kısırlığa neden olur mu?

Evet, obezite infertiliteye neden olabilir. Bazı polikistik over sendromu (PCO) vakalarında görülen abdominal yağ, erkek hormonları üreterek kadın ovülasyonuna müdahale etmektedir. Düşük kalorili diyet ve egzersiz ile kilo kaybı yumurtlamayı ve dolayısıyla doğurganlığı iyileştirmede etkilidir.

Hamile kalmak isteyen anne adayları için ideal kilo ne olmalıdır?

Anne adaylarının vücut kitle endeksi (BMI) 20-25 arasında olmalıdır.

Hangi cinsel hastalıklar kısırlığa neden olabilir?

Kısırlığa neden olan cinsel hastalıklar, diğer birçok enfeksiyon etkenine de bağlı olabilen klamidya, gonore, sifiliz ve pelvik inflamasyon hastalıklarıdır.

Kısırlık (İntertilite)  testi nasıl yapılır?

Erkekler genel olarak semen analizi ile değerlendirilir. Kadınlar ise ovulasyon ve tubal açıklık açısından değerlendirilir (kadının fallop tüplerinin bloke olup olmadığı kontrol edilir). Pelvik ultrason da pelvik anatomi hakkında faydalı bilgiler sağlayan bir yöntemdir.

Kadınlarda kısırlık belirtileri nelerdir? Kısırlık tedavisi nasıl yapılır?

Kısırlık belirtileri, hormonal dengesizlik sebepli polikistik over sendromu, pelvik inflamatuar hastalığı (PID), endometriozis (çikolota kisti) ve fibroidler gibi kadınlarda doğurganlığı etkileyen temel bozukluklar ile ilgilidir.

Erkeklerde kısırlık belirtileri nelerdir? Kısırlık tedavisi nasıl yapılır?

Herhangi belirli bir semptom olmayabilir. Ereksiyon ve boşalma problemleri ya da Varikosel (toplardamarın varisleşmesi) ve hidrosel (testis torbasının şişmesi) nedeniyle ağrı yaşanıyor olabilir. Tedavi tespit edilen probleme göre belirlenecektir.

Sperm (Spermiogram) testi nedir, nasıl yapılır?

Semen analizi olarak da bilinen spermiogram, hacim belirleme, sperm sayımı testi, sperm hareketliliği, canlılığı ve sperm morfolojisinden oluşur. Manuel veya otomatik olarak yapılabilir.

Sperm tetkikinde sperm sayısının çok az olması veya sperm bulunmaması durumunda ne yapılmaktadır?
Çiftler muhtemelen IVF’ye (invitro fertilizasyon) ihtiyaç duyacaktır. IVF / ICSI (sperm mikroenjeksiyonuyla tüp bebek) için sperm elde etmek üzere iki seçenek vardır. Birincisi, erkeğin sperm numunesi üretmesini istemek, ikincisi ise erkek sperm üretemezse veya örnekte sperm bulunmazsa spermi almak için testis biyopsisi yapılmasıdır.

Evde kısırlık testi yapılabilir mi?

Yumurtlama testi evde idrar kitleri ile yapılabilir. Ancak kısırlık için evde yapılabilecek bir test yoktur.

Polikistik Over Sendromu nedir? Nasıl tedavi edilir?

Polikistik over sendromu (PCOS), WHO tip-2 anovülasyonu olarak sınıflandırılan çok sistemli bir yumurtalık bozukluğudur. Ultrason taraması ve biyokimyasal/endokrin testleri ile yumurtalık hacmi ve yapısı kontrol edilerek semptomları belirlenir. PCOS, doğurganlığı ve yumurtlamayı etkiler. Polikistik over sendromu sebebiyle kısırlık olması durumunda tedavi stratejisinin ana odağı, hastanın oral ilaç veya enjeksiyonla uygulanan hormonlarla yumurtlamanın tetiklenmesini sağlamaktır.

Polikistik Over Sendromu neden olur?

Kesin bir nedeni yoktur, ancak genetikle ilgili durumlar söz konusu olabilir. Kötü beslenme alışkanlıkları ve az egzersiz yapılması gibi yaşam tarzına bağlı özellikler de durumu daha kötü hale getirebilmektedir.

Polikistik Over Sendromu olanlar hamile kalabilirler mi?

Evet, kadınlar PCOS ile hamile kalabilir ancak çoğunlukla ovulasyon indüksiyonu (yumurtlama tedavisi) ile yardıma ihtiyaç duyarlar.

Polikistik Over Sendromu belirtileri nelerdir?

Çoklu sistem bozukluğu semptomları, kısırlıktan yağlı cilde ve akneye, vücutta aşırı kıllanmaya kadar değişiklik gösterebilir. Bazı aşırı durumlarda diyabet, obezite ve metabolik sendrom ile komplike hale gelebilmektedir.

Polikistik Over Sendromu olanlar nasıl beslenmeli? Polikistik Over Diyeti Nasıl Yapılır?

Bu insanlar, mevcut durumu daha da zorlaştırabilecek yönde obeziteye eğilimlidirler. Yüksek lif ve düşük kalorili diyet uygulamalıdırlar.

Düzenli bir beraberliğe rağmen çocuk sahibi olamayan çiftler, ne zaman tedaviye yönelmeliler?
35 yaşın altındaki kadınlar, bir yıl denedikten sonra gebe kalmazsa yardıma ihtiyaç duyabilirler. Bu yaş grubundaki kadınlarda jinekolojik bir semptomun belirlenmesi durumunda ise daha erken müdahaleye gerek olabilir. 35 yaşından büyük kadınlarda ise, jinekolojik bir semptomun saptanması durumunda gebe kalmaya çalışmalarının altıncı ayından sonra tıbbi müdahaleye gerek duyulabilir.

Avatar
Nurhan Demirelhttp://www.nurhandemirel.com
1983 yılı Ordu doğumlu olan Nurhan Demirel, Ortaköy Zübeyde Hanım Anadolu Kız Meslek Lisesi Grafik Tasarım Bölümü’nün ardından, Marmara Üniversitesi Matbaa Öğretmenliği Bölümü’nü bitirmiştir. Nurhan Demirel, 15 yılı aşkın süredir bilişim sektöründe iletişim danışmanı olarak hizmeti vermiş ve farklı platformlar için içerik üretmiştir. TRT 1’de yayınlanan kara mizah programı RADAR’ın, Kanal 1 Televizyonu’nda yayınlanan Bravoo isimli şaka programının senaryo yazarıdır. Nurhan Demirel’in; Turkcell Blog, Media Markt’ın teknoloji bloğu Media Trend, Kadinmag.net, Uçuş Noktası, PCkoloji ve Macline dergilerinde, sürekli olarak yazıları yayınlanmaktadır. AnneBebekKulubu.com'un Kurucu Ortağı ve Genel Yayın Yönetmeni'dir. LOCARD Global Cyber Security Summit adıyla Türkiye’nin ilk global siber güvenlik konferansını düzenleyen Demirel, “İlişkisi yok” isimli kitabıyla, sosyal medyanın ilişkileri nasıl etkilediği konusunda araştırmalar yapmıştır. Çocuklar için alternatif teknoloji okulu PlayLab Türkiye’yi hayata geçiren Demirel, Bilişim Muhabirleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi olarak STK’ların çalışmalarına destek olmaktadır.

Bunları okumalısın

İyi baba olmak isteyenlere öneriler

Süper baba adayları buraya! Anne nasıl bir çocuğun iç dünyasını besliyor ve temsil ediyorsa baba da çocuk için dış dünyanın temsilcisidir. Çocuk yetiştirmede ve çocuğun...

Dokunmanın önemi ve bebek masajı

Sevgi dolu temas bebeğimiz için çok önemli! Anne karnında büyüyen bebek için annenin vücudunda temas, güvenlik ve sıcaklığın temelidir. Doğum sonrasında ise anne ile...

Kuru ciltleri nemlendirmek için ipuçları

Pırıl pırıl bir cilde sahip olmanın yolları... "Su ve sabun tetmez mi?" sorunuzu duyuyoruz. Yetmiyor maalesef. Elbette temizliğin bu muhteşem ikilisi demirbaşlarımız. Ancak farklı...

Bebek masajı yapmanın püf noktaları

Onlar da masaj sever... Anne ve bebek arasındaki bağı en çok güçlendiren bebek masajını ihmal etmeyin. Uzmanlardan aldığımız bilgi ve öneriler ışığında sizin için...

Uzun ve çekici kirpikler için 7 öneri

O güzel gölgelerin sırları... Kadınların güzellik listesinde ilk sıralarında yer alan gözler ve kirpikler, her zaman doğal güzelliğinizin bir parçası olmayabilir. Bu 7 temel...