Hamile kalmak isteyenlere tavsiyeler

Sidra Medicine Obstetrik ve Jinekoloji ve Reproduktif Tıp Doktoru Mohammad Khan ile kadın sağlığı ve doğurganlığı etkileyen faktörleri konuştuk.

0
PAYLAŞIM
70
GÖRÜNTÜLENME

Kadınlarda doğurganlığını etkileyen faktörler nelerdir?

Kadınlarda doğurganlığı etkileyen faktörler arasında yumurtlama bozukluğu, tubo-peritoneal bozukluk (enfeksiyonlar / endometriozis) ve uterus sorunları (fibroidler, adenomyozis, uterus anomalileri ve septa) yer alabilir.

Hamile kalmak isteyen kadınlar ne sıklıkla jinekolojik muayene olmalılar?
Yakın zamanda yapılmadıysa, ilk konsültasyon sırasında jinekolojik muayene yapılır. Gerekli görülürse servikal smear alınır. Tekrar yapılacak olan muayene hastanın doğurganlık tedavisinin türüne bağlı olarak netleştirilir.

Miyomlar ve tüplerin tıkalı olması hamileliği etkiler mi?
Evet, miyomların hem doğurganlığı hem de hamileliği etkilediği tespit edilmiştir. Tüp tıkanıklıklarının da hamileliği önlediğine dair bulgular vardır. Geçici bir tıkanıklık varsa, tubal açıklık testi (HSG) sayesinde mukus tıkanıklığı ortadan kaldırılabilir.

Erkeğe ait kısırlık nedenleri nelerdir?

Erkeğe ait kısırlık nedenleri, semen kalitesi (semen hacmi, sperm hareketliliği ve morfolojisi), iktidarsızlık ve ejakülasyon sorunları ile ilişkili olabilir.

Endometriozis (Çikolata Kisti) Nedir? Nasıl Oluşur?

Endometriozis, uterin kavitesinin dışındaki glandüler endometrial hücrelerin varlığıdır. Fizyolojik olarak, endometrial glandüler doku büyür ve her ay adet kanı olarak dışarı atılır. Bu glandüler doku, peritonda, pelvik organlarda ve hatta akciğer ve beyin gibi uzak organlarda anormal olarak mevcut olabilir. Uterus boşluğundan tamamen ayrı bir yerde olsalar da, her ay kanamaya devam ederler ve bulundukları alanda hasara neden olurlar. Bu glandüler hücreler yumurtalık içindeyse ve periyodik olarak kanıyorlarsa bir çikolata kisti oluşur.

Çikolata kistinin belirtileri nelerdir?

Bazen hiçbir belirti vermeyebilir, bazen de çok şiddetli ağrılara sebep olabilir. Cinsel ilişki ve regl sırasında ağrıya neden olduğu da görülmektedir.

Çikolata kisti (Endometriozis) nasıl tedavi edilir?

Çikolata kistinin, özellikle hasta kısırlık dâhil olmak üzere ağrı ve diğer ilişkili semptomlarla baş edemiyorsa, genellikle açık ya da invaziv laparoskopik bir prosedürle cerrahi olarak çıkarılması gerekir.

Çikolata kisti hamile kalmaya engel mi? Çikolata kisti ile hamile kalanlar var mı? Bu durum ne kadar sağlıklı?

Çikolata kisti olan her kadın kısır değildir ve bu kistlere rağmen hamile kalan birçok kadın vardır. Eğer sıkıntılı bir durum yaşamıyorsa herhangi bir müdahaleye gerek yoktur. Semptomlar yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiliyorsa veya infertiliteye neden olan büyük kistler varsa cerrahi işlem gerekli olabilir.

Beslenme veya obezite kısırlığa neden olur mu?

Evet, obezite infertiliteye neden olabilir. Bazı polikistik over sendromu (PCO) vakalarında görülen abdominal yağ, erkek hormonları üreterek kadın ovülasyonuna müdahale etmektedir. Düşük kalorili diyet ve egzersiz ile kilo kaybı yumurtlamayı ve dolayısıyla doğurganlığı iyileştirmede etkilidir.

Hamile kalmak isteyen anne adayları için ideal kilo ne olmalıdır?

Anne adaylarının vücut kitle endeksi (BMI) 20-25 arasında olmalıdır.

Hangi cinsel hastalıklar kısırlığa neden olabilir?

Kısırlığa neden olan cinsel hastalıklar, diğer birçok enfeksiyon etkenine de bağlı olabilen klamidya, gonore, sifiliz ve pelvik inflamasyon hastalıklarıdır.

Kısırlık (İntertilite)  testi nasıl yapılır?

Erkekler genel olarak semen analizi ile değerlendirilir. Kadınlar ise ovulasyon ve tubal açıklık açısından değerlendirilir (kadının fallop tüplerinin bloke olup olmadığı kontrol edilir). Pelvik ultrason da pelvik anatomi hakkında faydalı bilgiler sağlayan bir yöntemdir.

Kadınlarda kısırlık belirtileri nelerdir? Kısırlık tedavisi nasıl yapılır?

Kısırlık belirtileri, hormonal dengesizlik sebepli polikistik over sendromu, pelvik inflamatuar hastalığı (PID), endometriozis (çikolota kisti) ve fibroidler gibi kadınlarda doğurganlığı etkileyen temel bozukluklar ile ilgilidir.

Erkeklerde kısırlık belirtileri nelerdir? Kısırlık tedavisi nasıl yapılır?

Herhangi belirli bir semptom olmayabilir. Ereksiyon ve boşalma problemleri ya da Varikosel (toplardamarın varisleşmesi) ve hidrosel (testis torbasının şişmesi) nedeniyle ağrı yaşanıyor olabilir. Tedavi tespit edilen probleme göre belirlenecektir.

Sperm (Spermiogram) testi nedir, nasıl yapılır?

Semen analizi olarak da bilinen spermiogram, hacim belirleme, sperm sayımı testi, sperm hareketliliği, canlılığı ve sperm morfolojisinden oluşur. Manuel veya otomatik olarak yapılabilir.

Sperm tetkikinde sperm sayısının çok az olması veya sperm bulunmaması durumunda ne yapılmaktadır?
Çiftler muhtemelen IVF’ye (invitro fertilizasyon) ihtiyaç duyacaktır. IVF / ICSI (sperm mikroenjeksiyonuyla tüp bebek) için sperm elde etmek üzere iki seçenek vardır. Birincisi, erkeğin sperm numunesi üretmesini istemek, ikincisi ise erkek sperm üretemezse veya örnekte sperm bulunmazsa spermi almak için testis biyopsisi yapılmasıdır.

Evde kısırlık testi yapılabilir mi?

Yumurtlama testi evde idrar kitleri ile yapılabilir. Ancak kısırlık için evde yapılabilecek bir test yoktur.

Polikistik Over Sendromu nedir? Nasıl tedavi edilir?

Polikistik over sendromu (PCOS), WHO tip-2 anovülasyonu olarak sınıflandırılan çok sistemli bir yumurtalık bozukluğudur. Ultrason taraması ve biyokimyasal/endokrin testleri ile yumurtalık hacmi ve yapısı kontrol edilerek semptomları belirlenir. PCOS, doğurganlığı ve yumurtlamayı etkiler. Polikistik over sendromu sebebiyle kısırlık olması durumunda tedavi stratejisinin ana odağı, hastanın oral ilaç veya enjeksiyonla uygulanan hormonlarla yumurtlamanın tetiklenmesini sağlamaktır.

Polikistik Over Sendromu neden olur?

Kesin bir nedeni yoktur, ancak genetikle ilgili durumlar söz konusu olabilir. Kötü beslenme alışkanlıkları ve az egzersiz yapılması gibi yaşam tarzına bağlı özellikler de durumu daha kötü hale getirebilmektedir.

Polikistik Over Sendromu olanlar hamile kalabilirler mi?

Evet, kadınlar PCOS ile hamile kalabilir ancak çoğunlukla ovulasyon indüksiyonu (yumurtlama tedavisi) ile yardıma ihtiyaç duyarlar.

Polikistik Over Sendromu belirtileri nelerdir?

Çoklu sistem bozukluğu semptomları, kısırlıktan yağlı cilde ve akneye, vücutta aşırı kıllanmaya kadar değişiklik gösterebilir. Bazı aşırı durumlarda diyabet, obezite ve metabolik sendrom ile komplike hale gelebilmektedir.

Polikistik Over Sendromu olanlar nasıl beslenmeli? Polikistik Over Diyeti Nasıl Yapılır?

Bu insanlar, mevcut durumu daha da zorlaştırabilecek yönde obeziteye eğilimlidirler. Yüksek lif ve düşük kalorili diyet uygulamalıdırlar.

Düzenli bir beraberliğe rağmen çocuk sahibi olamayan çiftler, ne zaman tedaviye yönelmeliler?
35 yaşın altındaki kadınlar, bir yıl denedikten sonra gebe kalmazsa yardıma ihtiyaç duyabilirler. Bu yaş grubundaki kadınlarda jinekolojik bir semptomun belirlenmesi durumunda ise daha erken müdahaleye gerek olabilir. 35 yaşından büyük kadınlarda ise, jinekolojik bir semptomun saptanması durumunda gebe kalmaya çalışmalarının altıncı ayından sonra tıbbi müdahaleye gerek duyulabilir.

Nurhan Demirel

Nurhan Demirel

1983 yılı Ordu doğumlu olan Nurhan Demirel, Ortaköy Zübeyde Hanım Anadolu Kız Meslek Lisesi Grafik Tasarım Bölümü’nün ardından, Marmara Üniversitesi Matbaa Öğretmenliği Bölümü’nü bitirmiştir. Nurhan Demirel, 15 yılı aşkın süredir bilişim sektöründe iletişim danışmanı olarak hizmeti vermiş ve farklı platformlar için içerik üretmiştir. TRT 1’de yayınlanan kara mizah programı RADAR’ın, Kanal 1 Televizyonu’nda yayınlanan Bravoo isimli şaka programının senaryo yazarıdır. Nurhan Demirel’in; Turkcell Blog, Media Markt’ın teknoloji bloğu Media Trend, Kadinmag.net, Uçuş Noktası, PCkoloji ve Macline dergilerinde, sürekli olarak yazıları yayınlanmaktadır. AnneBebekKulubu.com'un Kurucu Ortağı ve Genel Yayın Yönetmeni'dir. LOCARD Global Cyber Security Summit adıyla Türkiye’nin ilk global siber güvenlik konferansını düzenleyen Demirel, “İlişkisi yok” isimli kitabıyla, sosyal medyanın ilişkileri nasıl etkilediği konusunda araştırmalar yapmıştır. Çocuklar için alternatif teknoloji okulu PlayLab Türkiye’yi hayata geçiren Demirel, Bilişim Muhabirleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi olarak STK’ların çalışmalarına destek olmaktadır.

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

En Çok Yorumlananlar

Popüler

Köşe Yazarları

Ali Değişmiş TÜM YAZILARI
Bilgi yok.
Kadınlarda doğurganlığını etkileyen faktörler nelerdir? Kadınlarda doğurganlığı etkileyen faktörler arasında yumurtlama bozukluğu, tubo-peritoneal bozukluk (enfeksiyonlar / endometriozis) ve uterus sorunları (fibroidler, adenomyozis, uterus anomalileri ve septa) yer alabilir. Hamile kalmak isteyen kadınlar ne sıklıkla jinekolojik muayene olmalılar? Yakın zamanda yapılmadıysa, ilk konsültasyon sırasında jinekolojik muayene yapılır. Gerekli görülürse servikal smear alınır. Tekrar yapılacak olan muayene […]
Banu Ertuğrul TÜM YAZILARI
Tatil denince aklımıza uzun bir yaz tatili geliyor ama tatilin uzunu kısası olmaz. Çocuklarla yapılan tatilin ise hayatımızda farklı bir yeri vardır.  Eğer küçük bir çocuğunuz varsa, tatili hem sizin rahat geçirebileceğiniz hem de çocuğunuzun keyif alacağı bir ortamda geçirmek kolaylık sağlayacaktır. Bu noktada, eğer tatilinizi bir otelde geçirmeyi planlıyorsanız,  bebek ve çocuk dostu otelleri […]
Banu Ertuğrul
Begüm Çelikkol TÜM YAZILARI
Yine maceralı bir gün geçirdim. Çocuk olunca macerasız bir gün geçirmenin mümkün olmayacağını bilir bütün anneler. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle çocuklarla güzel bir gün geçirmenin planlarını yaptım ve çocukları attığım gibi arabaya Yeşilköy Marina’da İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 5. Çocuk Şenliği’nin yolunu tuttum. Ortam şahaneydi. Birçok okul ve gıda markası stantlar […]
Begüm Çelikkol
Deniz Yılmaz TÜM YAZILARI
Bilgi yok.
Yine maceralı bir gün geçirdim. Çocuk olunca macerasız bir gün geçirmenin mümkün olmayacağını bilir bütün anneler. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle çocuklarla güzel bir gün geçirmenin planlarını yaptım ve çocukları attığım gibi arabaya Yeşilköy Marina’da İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 5. Çocuk Şenliği’nin yolunu tuttum. Ortam şahaneydi. Birçok okul ve gıda markası stantlar […]
Deniz Yılmaz
Devrim Karakaya TÜM YAZILARI
En sevdiğiniz yerleri, alışkanlıklarınızı, mutlu olduğunuz keyif aldığınız şeyleri en iyi en yakınlarınız bilir ve bu yakınlıkta biri ya da birileri varsa hayatınızda bu en büyük şansınızdır.  İlgi’nin hayatıma gireceği haberini aldığım andan itibaren bu yakınlığın sonsuza dek süreceğini ve başka hiçbir duyguyla mukayese edilemeyeceğini biliyordum. Yıllar içerisinde sonsuz sevgi temelli bu yakınlık bizi çok […]
Devrim Karakaya
Doula Nevin Yeğit TÜM YAZILARI
Emmek, bebeğin doğduktan itibaren getirdiği doğal bir reflekstir ve bebeğin duygusal bir ihtiyacını karşılar: Bebekler dokunulmaktan ve kucaklanılmaktan hoşlanırlar. Çok sayıda çalışma, kucağa alınmayan ve bedensel temastan yoksun kalan prematüre bebeklerin ölme olasılıklarının daha yüksek olduğunu göstermektedir. Emzirme sırasında annesiyle yakın bedensel temasta olmak, bebeğin bu önemli ihtiyacını karşılamak açısından çok önemlidir. Peki anne sütünün […]
Doula Nevin Yeğit
Duygu Bükçüoğlu TÜM YAZILARI
Öncelikle doğru olan köpek satın almak yerine bir hevesle alınıp barınaklara ya da sokağa bırakılan sahiplenmenizdir. Barınaklardaki köpeklerin çoğu ne yazık ki çocukları istedi diye karne hediyesi olarak satın alınan köpeklerdir. Köpeğin bir oyuncak değil, duyguları olan bir canlı olduğunu unutmayalım. Köpek sahiplenme karari nasil verilir?  Çocuğunuz en az 15-16 yaşında değilse, yani köpeğin sorumluluğunu […]
Duygu Bükçüoğlu
Elif Demirtaş Bilir TÜM YAZILARI
Karpuz var, yer misiniz? Hayat hep bu kadar pahalı mıydı, yoksa ben işten çıkıp bir süreliğine ev kadını olmaya adım attığım şu günlerde markete, pazara ancak gidebildiğim için ben mi şimdi anladım? Her markete gittiğimde 2 gün depresyona giriyorum fiyatları görünce. Çok iyi bir ev kadını olmadığımı itiraf edeyim en başından. Yıllarca kocam gündüz ben […]
Elif Demirtaş Bilir
Ersin Elmacı TÜM YAZILARI
Aile içi eğitimin önemini kime sorsak çok önemli der. Asıl soru: Neden bu kadar önemlidir aile içi eğitimi? Çünkü karakter oluşumunun annenin hamilelik dönemine kadar indiği bilimsel olarak ortaya konmuştur artık. Unutmayalım ki bir çocuk bir alanda ne kadar yetenekli olursa olsun, o yeteneği ortaya çıkaracak çalışma disiplinine sahip değilse, o yetenek körelecektir. Dolayısıyla alanında […]
Ersin Elmacı
Esra Alagöz TÜM YAZILARI
Dikkat bu yazı ileri derecede 💩 içerir! Evet efenim, sepet efenim, geldik zurnanın zırt dediği yere, #KeremEfendi artık 2,5 yaşında ve niyet ettik azmu cezmu kesteyleyip, tuvalet eğitimi vermeye. Çok şükür çevremizde “Ay hala bez mi bağlıyorsunuz? Çok geç kalmışsınız, benimki onun yaşındayken çoktaaan söylerdi, ay hala çişini söylemiyor musun sen? Yok canım daha erken, şimdi […]
Esra Alagöz
Esra Bozbay Korkmaz TÜM YAZILARI
Emzirme annenin göğsünden süt gelmesidir, vücutta süt üretimini sağlayan prolaktin hormonunu süt bezlerini uyararak sütün gelmesini sağlar. Doktorlar ve uzmanlar annelere bebeklerini ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü ile beslemeleri gerektiğini tavsiye ediyor. Anne sütü ile beslenen bebeklerin diğer bebeklere göre daha sağlıklı olduğu ve bağışıklık sistemlerinin daha güçlü olduğunu istatistikler ortaya koyuyor. Bu […]
Esra Bozbay Korkmaz
Fatih Kuran TÜM YAZILARI
Hedefiniz dünya vatandaşı olma yolunda önemli bir adım olan  AnneBebekKulubu.com yazarı ve Dinamo Edu Kurucu Ortağı Fatih Kuran yazdı… yurtdışında eğitim almak ise izlemeniz gereken yollar almak istediğiniz eğitime bağlı olarak farklılıklar gösterecektir. Bu bakımdan yurtdışında alacağınız eğitimi lise, üniversite ile kolej, lisans üstü ve dil eğitimi olarak 4 kısma ayırabiliriz. Lise eğitimini yurtdışında almak […]
Fatih Kuran
Fulya Batuhan TÜM YAZILARI
Hepinize yeniden merhaba,  Bugün bebek bakımı ile ilgili biraz konuşalım istiyorum. Bebek bakımıyla ilgili kafanızdaki tüm soruları hadi gelin birlikte cevaplayalım.  Bebeğimi emzirme düzenim nasıl olmalı?  İlk haftalarda emzirme biraz düzensiz olacaktır. Ama sonraki günlerde bebeğinizi, gün içinde en az 8-10 kez her iki memenizden de eşit sürelerde emzirmelisiniz. İki emzirme arası 2-3 saati geçmemelidir. […]
Fulya Batuhan
Gülşah Sünbül TÜM YAZILARI
10 aylık aktif bir anne olarak bebeklerin sabah kahvaltılarında çok çeşitlilikten ziyade besin değeri yüksek fakat sindirimlerini zorlamayacak şekilde yani tabiri caiz ise az ama öz gıdalara yer verilmesi taraftarıyım. Bebeğimizi nasıl besleyelim? Evet bebeğimiz, içeriğine güvendiğimiz tüm gıdaları elbette tatsın, ama sırf bizler bir takım tariflere hevesleniyoruz diye de gereksiz, faydasız yada düşük faydalı […]
Gülşah Sünbül
Hilal İnan TÜM YAZILARI
Eşiniz evlenmeden önce “Evlilik yıldönümümüz olsa bile o gün fanatik derecesinde tutkun olduğum takımın maçına giderim, yani önce takımım, sonra sen” dediğinde evet derseniz, evlendikten sonra her şey değişir derseniz, yanılırsınız. Siz nişanlılık döneminde doğum gününüzü nişanlınızla değil, arkadaşlarınızla kutlamıştınız; çünkü o gün o çok önemli maç günüydü aynı zamanda. O zaman sessiz kaldınız, sonra […]
Hilal İnan
Hülya Serten TÜM YAZILARI
Erkeklerin ilgisini devamlı canlı tutmak, onların kendilerini özlemesi sağlamak kadınların arzuladığı bir şey ama bu her zaman kolay olmuyor. Eğer sevgilinizin üzerinize titremesini, sizi özlemesini, kısaca ilgiyi hep üzerinizde taşımayı çok istiyorsanız size bu konuda yapması hiç de zor olmayan bazı taktikler verebiliriz. Bunlardan birkaçı… İşte erkeklere kendinizi özletmenin yolları! 1- Romantik mesajlar atın Önereceğimiz […]
Hülya Serten
Hüsnü Kutluay TÜM YAZILARI
Çocuk haczi nedir? Birçok kişinin, basın mensubunun, milletvekilinin bu iki kelimeyi aynı cümle içerisinde duyunca yüzünün aldığı hali en iyi bilenlerdenim.  İlk duyduğunda çocukların haczedilmesi kavramını algılamakta zorlanılması çok normal, yıllardır kendi evladını görmek için haciz işlemi yapmak zorunda kalan milyonlarca insan bile bunu içine sindiremiyor hazmedemiyor. Meselenin pek çok boyutu var. Gelin birlikte inceleyelim. […]
Hüsnü Kutluay
Kadriye Altınbaşak TÜM YAZILARI
Sevgili anneler, ortalama 40 haftalık doğum sürecinin ardından sizleri neler bekliyor biliyor musunuz?  Gaz sorunu, uykusuzluk, bebeğinizin beslenmesi ve ek gıdaya geçiş süreci… İlk yazımda sizlerle ek gıdaya geçiş sürecini masaya yatıracağız. Ek gıdaya ne zaman geçebilirsiniz? Ek gıdaya geçiş sürecini Dünya Sağlık Örgütü 6. aydan sonra öneriyor. Yani bu zaman dilimi de 180 günü tamamlamış […]
Kadriye Altınbaşak
Mehtap Karanfil TÜM YAZILARI
Din nedir? korkuyla ve baskıyla öğretilebilecek ve sevdirilebilecek bir değer midir? Biz anne ve babalara bu konuda düşen görevler nelerdir? Ramazan ayı gelince özellikle din eğitimi çocuklara nasıl verilmeli konusunu yazmak istedim. Amacımız sevdirmek mi? Korkutmak mı? Yaşamımızda bir çok değer bulunur. Din, vatan, aile, gibi kavramlar en kutsal değerlerimizdendir. Peki çocuklarımıza değerlerine sahip çıkmasını […]
Mehtap Karanfil
Muazzez Dilek Yaşar TÜM YAZILARI
Okullar açıldı ve çocuklar okula alışmaya başladı. Peki bu ödev işi nasıl olacak merak edenler var mı? Etmelisiniz. Çünkü ödev yaptırırken en ufak bir taviz sonrasında bir bakarsınız çocuğunuzun ödevini siz yapmaya başlamışsınız. Nereden mi biliyorum? O zaman anlatayım… Çocuğunuzun  ödevine yardım ederken dikkat Küçük eller kalem tutmaya kreş ya da anaokulu zamanında başlıyor. İlk […]
Muazzez Dilek Yaşar
Murat Ertan TÜM YAZILARI
Övgü ve takdir insanların hoşuna gider. Yaşımız kaç olursa olsun övgü sözleri bizi mutlu eder. İnsanların yaptığımız işleri takdir etmesi, güzel sözlerle bahsetmesi bizi mutlu eder. Günlük iş sıkıntısı, hayatın zorlukları, stres yüzünden, çok az iltifat ve takdir sözlerini kullanıyoruz. Sevdiklerimize özel olduklarını hissettirelim Toplumdaki insanlar birbirlerini etkiler; olumlu düşünce, sevgi ve takdir sözleri arttıkça […]
Murat Ertan
Mutfakkoçu Şef Recep Aydoğan TÜM YAZILARI
Hz. Nuh döneminden günümüze varlığını sürdüren, paylaşma kültürümüzün en önemli simgelerindendir Aşure. İsmi, Arapça olarak “on ve onuncu” manasına gelen kelimeden türeyen aşure tatlısının yapımına Muharrem ayının onuncu gününde başlanıyor.  “Peki iyi aşure nasıl yapılır? Püf noktaları nelerdir? Hangi malzemeler konur?” işte merak edenler ve ilk defa aşure yapacaklar için bu konudaki faydalı tüyolar; Püf noktası […]
Mutfakkoçu Şef Recep Aydoğan
Nurhan Demirel TÜM YAZILARI
Sleepy’den bir ilk: “Natural Külot Bez” Sleepy’nin bebek bezi alanında belkide devrim denilebilecek bir yeniliği külot bez diyebiliriz. Bebeklerin kolaylıkla giyip çıkabildiği bu ürün sayesinde bebeklerin altını değiştirmek ebeveynler için oldukça pratik bir hale geldi. Sleepy Natural Külot Bez, saf suyla dokunmuş bir  yüzeye sahip ve benzersiz bir yumuşaklık sunuyor.  Bambudan elden edilen emici lifler ise sıvıyı […]
Nurhan Demirel
Pelin Kahraman Avşar TÜM YAZILARI
‘’Yeni doğan bebek beslenmesi nasıl olur?’’ sorusuna verebileceğim tek cevap ‘anne sütü’ olur. Bir bebeğin anne sütünden başka birşeye ihtiyacı yoktur. Ekstra durumlar,sağlık durumları dışında bir bebeğin anne sütünden başka bir gıda ile beslenmesine gönlüm razı gelmiyor, bence sizinde gelmemeli. Bebeğiniz.. Uzun yoldan gelmiş yorgun bir savaşçı.. Siz.. Aylardır içinizdeki mucizenin doğmasını beklemiş taze ve […]
Pelin Kahraman Avşar
Psikolog Şeyla İbrahimoğlu Delen TÜM YAZILARI
Ergenlik; psikolojik, zihinsel, fizyolojik ve sosyal açıdan gelişimin boyut ve hızının farklılaştığı bir dönem. Çocuğun kendini ve dünyayı algılayışının değişmeye başladığı ve kimlik arayışı ile uğraştığı bu dönem ebeveynleri de oldukça zorluyor. Ebeveynler için bu dönemle başa çıkmada birkaç öneri… Empati: Kendi gençliğinizi hatırlamaya çalışın. Çok mu mükemmeldiniz? Cevabınız evet bile olsa günümüz koşullarında, genç […]
Psikolog Şeyla İbrahimoğlu Delen
Sema Tamgüç TÜM YAZILARI
Anne – Baba olanların en büyük kaygısı “iyi bir çocuk” yetiştirmektir. Eğitimli olsun, ben okuyamadım o okusun, kültürlü olsun, kendini ifade edebilsin, mutlu olsun, özgüvenli olsun, meslek sahibi olsun gibi olsun da olsunlar listesi vardır, uzar da uzar… Az eğitimli ya da çok eğitimli, zengin ya da fakir olalım fark etmez, sanırım hepimizin bildiği bir […]
Sema Tamgüç
Sevim Kuruçay Çam TÜM YAZILARI
Anne bebek yogası anne bebeğin beraber yaptığı eğlenceli ve faydalı bir aktivitedir.Genellikle bebeğimiz 2-3 aylık olduktan sonra başlayabilir ve 1 yaşına kadar( hızlı emekleyip yada yürüyene kadar) katılabilir. Uzun bekleyiş dolu ve zevkli bir hamilelik sürecini tamamlayan,bebeğini kucağına alan,yeni yasam şartlarına ve bebeğine alışmaya çalışan annelerimizin bebekleriyle birlikte yapabilecekleri eğlenerek hareket etmek ve rahatlamak içind […]
Sevim Kuruçay Çam
Simay Yıldız TÜM YAZILARI
Okuduğum ilk kitabın hangisi olduğunu hatırlamıyorum; önce Cin Ali ile mi tanıştım, Kibritçi Kız’la mı, yoksa Ayşegül’le mi, emin değilim. Ancak çocukluğumda okuduğum ve bende iz bırakan bazı kitapları da dün gibi hatırlıyorum. Bunlardan bir tanesi, dedemin bana hediye ettiği, İtalyan yazar Edmondo De Amicis’in Çocuk Kalbi. 11 yaşındaki ilkokul öğrencisi Enrico Bottini’nin günlüğü formatında […]
Simay Yıldız
Uzm. Dr. Tuğçe Tülümen TÜM YAZILARI
Geniz eti (adenoidler ) burunun gerisinde, geniz (nazofarenks) denilen bölgede yer alan bir lenf dokusu kümesidir. Geniz eti, bademcikler ile birlikte bir koruyucu lenf halkası meydana getirir. Geniz eti problemleri okul başarısını etkileyebilir Geniz eti ( adenoid doku ) hava yolu ile ulaşan antijenlere maruz kalır ve üst solunum yolu ve sindirim yolunun patojenlere karşı […]
Uzm. Dr. Tuğçe Tülümen
Uzm. Klinik Psikolog Mahide Bingöl TÜM YAZILARI
Kardeşlerin bir birlerini kıskanmaları; yakınlık, paylaşım ve sevgi duymalarını engellemeyecek düzeyde ise doğal ve sağlıklı bir durumdur.  Her birey ilk olma, değerli olma, en sevgili olma isteğine sahiptir dolayısı ile kardeşlerde anne baba ve varsa diğer ebeveynler arasında en çok sevilen en çok ilgi görülen ve en çok kabul görülenin doğal olarak kendisi olmayı isterler. […]
Uzm. Klinik Psikolog Mahide Bingöl
Yasemin Irkilata TÜM YAZILARI
Adet dönemleriniz arkadaşlarınıza göre daha ağrılı geçiyor veya sürekli alt karın ağrısı şikâyetiniz var ya da cinsel ilişki sizin için ağrılı ve doktorunuz endometriozis olduğunuzu söyledi…. Peki nedir endometriozis? AnneBebekKulubu.com uzmanı Fzt. Yasemin İrkilata yazdı… Endometriozis  nedir? Belirtileri nelerdir? Kimlerde görülür? Endometriozis, rahim içi dokusunun rahim dışında ve karın bölgesindeki dokularda oluşmasıdır. Bazen çok geniş yayılım […]
Yasemin Irkilata
Zeynep Kantar Sağlam TÜM YAZILARI
Lego denilince akla, rengarenk birbirine geçirilen, çocukların gelişim düzeyinde etkin rol oynayan en tanıdık ve en çok tercih edilen oyuncaklar gelir. İlk çıktığı günden itibaren Legolar, çocukların etrafını algılama biçimlerinde bir devrim yaratmış durumda. Küçük parçaları birleştirilerek ortaya yeni bir nesne çıkarılması ilkesine dayalı Lego’nun geçmişi 1930’lu yıllara kadar dayanıyor. Ancak Lego’nun kendisi ile özdeşleşmiş, 8 […]
Zeynep Kantar Sağlam

Hesaba giriş yap

Kayıt için formu doldurun

Şifreni al

Parolayı sıfırlamak için ayrıntı girin