Doula nedir?

Doula nedir? Neden “Doğum koçu” değil de “doula”? Doula'ya neden ihtiyaç duyulur? Bir doula ile hemşire, ebe arasında ne fark vardır? Doula neler yapar? AnneBebekKulubu.com uzmanı Nevin Yeğit, doulalar hakkında merak edilenleri yazdı...

0
PAYLAŞIM
93
GÖRÜNTÜLENME

Doula nedir?

Eski Yunanca’da “hizmet eden kadın” anlamına gelen kelime, günümüzde kullanılan anlamıyla, “Doğum Destekçisi.”, doğum öncesinde, doğumda, lohusalıkta anneye annelik yapan kişidir. (Mothering the mother)

Doula, doğumun mucizesine inanan, her kadında doğuştan mevcut olan annelik içgüdüsünü gerçek potansiyeli ile ortaya çıkarmaya yardımcı olan, doğuran kadınlara ve ailelerine fiziksel, duygusal ve bilgilendirici destek verecek şekilde tıbbi olmayan eğitim alan, bu konuda çalışan, okuyan, ve yardım etmeye hazır olan profesyonel kişidir.


Neden “Doula” ya ihtiyaç olsun ki?
Günümüzdeki hastane şartları ve çalışma koşullarından dolayı doktorlar, ebeler ve hemşirelerin genellikle doğuran bir kadın ile oturup onu sakinleştirmeye, onlara masaj yapmaya ve duygusal destek vermeye vakitleri olmuyor. Destekçi olarak doğumda bulunabilecek anneler, kayınvalideler, ablalar ve teyzeler de kendi doğum tecrübelerine dayanarak hareket edebilecekleri için sakince ve doğuran kadının bedenine güvenerek destek vermeleri çok zor. Babalar da artık doğumhanelere girmeye başladığı için babaların da kendilerine dair büyük bir deneyim yaşıyor olduklarını da kabul etmek lazım.

İşte burada, tüm doğum süreci ve doğum anı boyunca anne ile babaya kesintisiz destek sağlayan tek kişi Doula olabilir. Doula’nın merkezinde anne ve bebek bulunur.

Çeşitli bilimsel çalışmalar, oksitosin hormonunun doğum sürecinde ve lohusalık döneminde etkilerini açıkça ortaya koyuyor. Bu süreçlerde kesintisiz destek oksitosin hormonunun salgılanmasını kolaylaştırıyor ve artırıyor. Böylece doğumlar daha kısa sürebiliyor, uzun süren doğum süreci ve bebeğin strese girmesi ile oluşan sezaryen gerekliliği azalıyor, daha az ağrı kesici ihtiyacı duyuluyor ve bebekle bağ kurmak, emzirmek kolaylaşıyor. Bu araştırmalar gösteriyor ki, doğuran kadınların kesintisiz desteğe ihtiyacı var.

Mevcut durumda tüm bu işleri yapabilecek ve gereken desteği sağlayabilecek başka bir kişi olmadığı için Doula’ya ihtiyaç vardır. Ayrıca yurtdışında yapılan araştırmalar doğum destekçilerinin katıldığı doğumların daha kısa ve daha az komplikasyonla gerçekleştiğini ve bu şekilde dünyaya gelen bebeklerin daha sağlıklı olduklarını ve daha iyi emebildiklerini gösteriyor.

Bir doula ile hemşire, ebe arasında ne fark vardır?
Doula bir sağlık çalışanı, bir ebe veya bir hemşire değildir.  Türkiye’de bu konuda bir kavram karmaşası da yaşanıyor maalesef.  Doula, elbette doğum fizyolojisi hakkında bilgilidir; bu konuda eğitim almıştır ve birçok doğuma katılmıştır.  Ancak doula asla annenin sağlığından sorumlu değildir; bu konuda sorumluluk almamalıdır.  Bu görev annenin doktoruna veya – ülkemizde nadiren – ebesine aittir.  Elbette bir ebe veya doktor da doula olabilir ama bunun için özel bir eğitim görmelidir.

Hemşireler ve ebeler tıbbi bir eğitim aldıkları için doğumun teknik yönleri üzerinde uzmanlık sahibidirler. Doula tıbbi eğitim almadığı için tıbbi herhangi bir müdahalede bulunmaz, bebeğin kalp atışlarını kontrol etmez, muayene yapmaz ve ilaç vermez. Doula sadece, hemşirelerin ve ebelerin aynı anda ilgilenmek zorunda oldukları kişi sayısı yüzünden zaman ayırıp veremedikleri fiziksel, duygusal ve bilgilendirici destek için orada bulunur.

Doula genel hastane prosedürlerinin ve müdahalelerinin kullanımını, bunların doğuran kadınlar ve bebekleri üzerindeki etkilerini anlamak üzere eğitilir. Ancak bu bilgileri sadece kadına ve ailesine tavsiye edilen müdahalelere objektif bir bakış açısı sağlamak için kullanır.

Doula ve doktor birlikte nasıl çalışırlar?
Bir kadın doğum uzmanının doğum esnasında takip ve kontrol etmesi gereken birden fazla sorumluluğu vardır. Günümüz hastane koşullarında vaktinin tamamını bir doğumun seyrine ayıramıyor olmaları da bir gerçek. Doktorlar doğumun tıbbi yönüyle ilgilenirken doulalar anneye duygusal ve fiziksel destek sağlayabiliyorlar, üstelik bir an bile yanlarından ayrılmadan. Böylece doktorlar ve doulalar, annenin mümkün olduğunca rahat ve sağlıklı bir doğum süreci geçirebilmesi için birlikte çok iyi bir takım halinde çalışabiliyorlar.

Doula kavramı Türkiye’de oldukça yeni olduğu için bazı doktorlar bir doula ile birlikte çalışmaya şüphe ile bakabiliyorlar. “İşime karışacak mı? Gidişatı kötü etkileyebilir mi? Benim işimi zorlaştırabilir mi?” Böyle düşünmeleri doğal, çünkü her doğum birbirinden farklı ve konu oldukça hassas. Tecrübelerimizle biliyoruz ki bir doulanın gebeyi ve aileyi cesaretlendirdiğini, onların doğum süreci ile baş etmelerini kolaylaştırdığını gören doktorlar da doulaların doğuma yardımcı bir faktör olduğunu kabul edebiliyorlar.

Doula neler yapar?
Doğum yolculuğu büyük bir gizemdir. Biz asla yolculukta oluşacak iniş, çıkış ve köşe dönüşleri önceden tahmin edemeyiz. Annenin yolunu seçmek veya değiştirmek Doulanın rolü değildir. Doulanın görevi, annenin yürüdüğü yolu onurlandırmak; hamilelik, doğum ve ebeveynlik yolculuğunu farkındalıklı bir şekilde yapabilmesi için bu yolu anne ve babayla birlikte bir danışman ve destekçi olarak yürümektir.

Genel olarak baktığımızda;

-Doğumunuzla ilgili planlarınızı yaparken sizi seçenekleriniz hakkında bilgilendirir ve seçimlerinizi destekler. Doğumdan önce sizinle buluşup doğum ve ebeveynlik hakkındaki beklentilerinizi, korkularınızı ve arzularınızı keşfetmek için yoğun bir biçimde sizinle çalışır. Doula, ağrıyla başa çıkacak bir zihin yapısı geliştirmeniz ve işler beklendiği ya da planlandığı gibi gitmediğinde durumla baş edebilecek donanımı edinebilmeniz için destek olur.

-Doğumunuzun başından sonuna kadar sizinle birlikte olur. İhtiyaç duyduğunuz kutsal ve mahrem alanı korumaya yardımcı olur.

-Genel hastane prosedürlerini anlamanıza ve bilinçli kararlar vermenize yardımcı olur

-Doğumun çeşitli süreçlerinde evde ve hastanede sizi fiziksel olarak rahatlatır.  Masaj teknikleri kullanabilir, pozisyon önerileri için doğum fizyoloji bilgilerinden faydalanabilir, cesaret verebilir, nefes ve meditasyon teknikleriyle doğuma yardımcı olabilir, sizin için en rahat ve faydalı pozisyonlara girmenize yardımcı olabilir, sizi duşa sokabilir.

-Etrafınızdakilerle iletişiminizde bir aracı olarak rol alıp, ihtiyacınız olan sükuneti korumanıza yardımcı olur. “Doğum tercümanı” diyorum ben. Doula sizin adınıza konuşmaz ama sesinizin duyulmasına yardımcı olur.

-Bu yoğun deneyim içerisinde sükunetini koruyarak kendinize olan güveninizi artırır, herşey yolunda giderken her şeyin yolunda gittiğini fark etmenizi sağlar

-Eşinize destek olup, onun istediği oranda doğum deneyiminize katılmasına yardımcı olur

– Bebek doğduktan sonra, emzirme başlayana veya anne ile bebek rahatça uyuyabilene kadar sizinle birlikte kalır. Doğumu takip eden haftalar ve aylar süresince görüşmeye gitmek üzere hazırdır

– Ve saymakla bitmeyecek daha birçok farklı destek sağlayarak o gün sizin anneniz olur…

Doula ne yapmaz?
Bir doula anne-baba için karar vermez. Ayrıca, herhangi bir prosedür için anne adına bir teklifte bulunmaz. Sadece annenin kararlarını destekler ve gerektiğinde ona doğum planını hatırlatır.

Doula medikal prosedürler uygulamaz. Sağlık profesyonellerinin yaptığı işlere müdahale etmez.

Neden “Doğum koçu” değil de “doula”?

DONA International, (dünyanın önde gelen doula organizasyonu) “koç” kelimesinin akla getirdiği imgenin doulanın gerçek rolünü temsil etmediğine karar verdi. Doğum koçluğundan bahsetmek yaşanan deneyime bir nevi saygısızlık etmek oluyor aslında. Sanki her şey kendi doğallığıyla gerçekleşmiyormuş da ortada koçluk yapılması gereken bir durum varmış gibi. Zaten klasik hastane doğum ortamında koçluk yapmaya hazır birçok kişi de oluyor. Doğumhanede ‘Nefesini tut! Ikın! Hadi koçum yaparsın!’ gibi gereksiz birçok lafı hep bir ağızdan tekrarlayan bir kalabalık ister istemez mevcut.  Doula aslında bunlardan çok farklı birisi.

Doulaların uluslararası durumu nedir?
Modern bir meslek olarak, doulalık ABD’de 1992 yıllında başladı. Son yirmi senede dünyanın her kıtasına ve 50 ülkeden fazlasına yayıldı. ABD’in bazı eyaletlerinde doula hizmeti sağlık sigortaları tarafından karşılanıyor. Bu sene, American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG, Amerikan Obstetrikler ve Jinekolog Derneği) ve Society for Maternal-Fetal Medicine (SMFM, Anne-Çene Tıp Birliği) birlikte çıkaran Obstetric Care Consensus: Safe Prevention of the Primary Cesarean Delivery (Obstetirk Bakım Anlaşımı: İlk Sezaryeni Sağlıklı Önleme Rehberi)’nin beyanında doulaların, sezaryen oranını azaltmakta önemli ve yeterli kadar kulanılmayan bir önleyici destek olduğu yazıldı.Avrupa’da kurulan Avrupa Doulalar Birliği‘nin 19 ülkeden üyesi bulunuyor. Bunların arasında İngiltere, Almanya, İsviçre ve Macaristan’daki doula toplulukları ile Türkiye’den de İçsel Doğum Doula Eğitimi bulunuyor. Bu kuruluşun amacı, doulalar arasında iletişim kurup mesleki paylaşımı teşvik etmek, profesyonel gelişim için senelik kongreler düzenlemek ve Avrupa’da doulalık için yüksek standartlar kurmaktır.

Türkiye’de doula eğitimi ne durumda?

Türkiye’de doulalık yeni bir meslek, ancak son üç senede farklı kurumlarda doula eğitimleri verilmeye, yeni doulalar yetiştirilmeye başlandı bile. Her eğitimin farklı bir feslefesi, eğitim yöntemi, gereklilikleri, etik kuralları var; her eğitmenin tecrübesi farklı. Şu anda Türkiye’de yetişen doulalar da aynı amaçla, doğumda kadınlara ve ailelere destek olarak doğumu güzelleştirmek için eğitim alıyorlar ve farklı ekollerde eğitimlerin veriliyor olması, ailelere seçenek sunmak açısından çok faydalı

Burada dikkat etmek gereken yeterliliği olmayan çeşitli ticari kurum ve kuruluşların da ‘Doğum Koçluğu’ sertifika işine girdikleri.  Hatta bu sertifikayı online eğitimle verenler bile var. Bu konuda çalışmak isteyenler mutlaka uluslararası kabul gören kurumlardan eğitim almalılar.

Bu sebeple, eğer doğumunuzda profesyonel bir doğum destekçisi istiyorsanız bu kişiyi çok özenle seçmenizi öneririm.  Doğum ortamınızın nasıl olacağını o gün orada bulunan kişiler çok etkiliyor. Bir gebe, doula seçmeden önce nasıl bir doula istediğini, doğum destekçisinden neler beklediğini bilerek doulanın aldığı eğitimi araştırabilir ve bu eğitimin beklentilerini karşılayıp karşılamayacağını ölçebilir.

Bilmek isteyeceğiniz bazı konular:

– Eğitimini nereden aldı? Sertifikasında hangi kurumun onayı olduğunu kontrol edebilirsiniz. Eğitim aldığı kurumun etik kuralları var mı? Doulaların bu etik kurallara aykırı davranması durumunda ne yapılıyor? Eğitimini tamamlamış bir doula, sertifikasını alabilmek için ne tür şartları yerine getirdi?

– Doula kaç tane doğuma katıldı? Doğum tecrübelerinden doğum ile ilgili neler öğrendi? Doulanın doğum felsefesi, doğuma ve aileye bakış açısı nasıl? Hamilelikte ve lohusalıkta olabilecek sorularınız için doulanızı aramanız mümkün olacak mı?

– Ücret ne kadar ve ne tür hizmetler bu ücrete dahil?

Elbette her şey eğitim ve tecrübe ile ilgili değil. Bir doula seçerken, onu doğumunuza davet etmeden önce onunla rahat edip etmeyeceğinizi bilmelisiniz. Onun yanında rahat mısınız, iyi bir iletişim kurabiliyor musunuz? Eşiniz, anneniz veya doğumunuzda bulunacak diğer kişilerle iyi ilişki kurabiliyor mu? Bebeğinizin doğumunda bu kişinin bulunmasını ister misiniz? Ama bütün bunlardan belki de daha önemlisi doğum destekçisinin nasıl birisi olduğudur.  Dr. Michel Odent’in de dediği gibi ‘Eğitimle doğum destekçisi olunmaz, doğum destekçisi sadece olunur.’

Son olarak nasıl biridir bu doğum destekçisi?

-Kadının bedenine ve doğumun mahremiyetine saygılıdır,

-Meditatiftir, anda olmak konusunda rahattır ve tüm varlığını doğumunuza getirebilir,

-Objektiftir ve sizin seçimlerinize saygılıdır; kendi tercihlerinin sizin doğumunuzu etkilemesine izin vermez,

-Kendi enerjisinin ve doğum ortamına olan etkisinin farkındadır,

-Kendi içsel çalışmalarını yapmıştır ve doğumunuza getirdiği ‘bagajın’ farkındadır,

-Yargılamaz,

-Hassastır,

-Sakindir,

-Ve her şeyden önemlisi sizin yanında kendinizi rahat hissettiğiniz biridir.

Doula Nevin Yeğit

Doula Nevin Yeğit

Ben Nevin Yeğit 24 yıldır sağlık bakanlığında hemşire olarak görev yaptım. Evliyim ve iki oğlum var. Eşimin görevi nedeni ile Türkiye’nin değişik illerinde değişik hemşirelik branşlarında görev yaptım. Doğum hemşiresi olarak görev yaptığım yıllarda ve kendi doğumumla, anneliğe geçişim ile doğuma ve doğurana destek olduğum anlarda kendimde bitmek tükenmek bilmeyen bir enerjinin var olduğunu fark ettim. Bende var olan bu inancı ve gücü sizlerle paylaşmaya karar verdim. Profesyonel olma yolunda farklı eğitimler aldım ve almaya da devam ediyorum. 2 yıl boyunca İstanbul Doğum Akademisi’nde uluslararası Lamaze felsefesi temelinde Keşkesiz Doğuma Hazırlık Eğiticisi ve Doula eğitimi, ID International Coaching bünyesinde Kişisel Koçluk eğitimi, NLP Pratisyenliği ve Access Bars eğitimi, Sağlık Bakanlığı bünyesinde Emzirme Eğitimi Pilates Federasyonunca verilen Hamile Pilatesi eğitimi Uluslararası Bebek Masajı Eğitimi Hamile Yogası Eğitmenliği eğitimlerini tamamladım. Mesleki tecrübem ile aldığım eğitimleri birleştirerek anne adaylarına kendi seçimlerini yapabilecekleri aktif doğum eğitimi, doula hizmeti ve emzirme danışmanlığı sunuyorum. Halen www.doulanevin.com adında kurduğum internet sitesi vasıtasıyla daha fazla insana ulaşmaya çalışıyorum. Neler yapıyorum? Teknolojinin ilerlemesi, şehir hayatının getirdiği pasif yaşamla, içinde bulunduğumuz çağ, geçirdiğimiz süreçler ve yenilikler doğumları makineleştirmiş durumda. Anne ve baba adayları doğumdan korkar ve sezaryenle doğumu tercih eder hale gelmiş durumdalar.  Doğumla ilgili derin korkular hamilelik ve doğum anını olumsuz yönde etkilemekte olup doğumu öğrenerek bedenin ve hormonların nasıl çalıştığı keşfedildiğinde korkmak için hiçbir sebep olmadığı fark edilecektir. Amacım kadının doğumu öğrenmesi ve bedenine güvenmesi bu sayede doğum tercihlerini kendisi belirlemesidir. Bu gerçekleştiğinde yenidoğanlarda yaşanan birçok problem ortadan kalkacak, daha sağlıklı ve kayıtları daha temiz nesiller ortaya çıkacaktır.  Bu maksatla; Toplam 16 saat süren Keşkesiz Doğuma Hazırlık Eğitimi veriyorum, (Eğitim İçeriğinde, Beden ve bebeğin mükemmel uyumu, Aktif ve doğal doğum teknikleri, İdeal doğum ortamları, Anne-Bebek-Baba dostu sezaryen uygulamaları, Babalara 'Doğumda Destek' eğitimi, Doğum müdahaleleri, Nefes teknikleri, Gevşeme ve imgeleme teknikleri, Role-play ile doğum provası, İlaç dışı rahatlatıcı teknikler ve Doğum masajı konuları bulunmaktadır.) Talep halinde anne adaylarının doğum doktorları ile görüşerek doğumlarında doula (doğum destekçisi) olarak yanlarında oluyorum. Emzirme ve Bebek Bakımı eğitimi ile birebir emzirme danışmanlığı yapıyorum. İsteyen anne adayları ile hamile pilatesi dersleri yürütüyorum.Bursa Kent Konseyinde “Doğumuna Sahip Çık” projesini yürüttüm. Halen gene Bursa Kent Konseyinde “Aile Oluyorum” projesi eğitmeniyim. Bunun yanında çeşitli kuruluşlarla ortak, hamilelere yönelik bilgilendirme çalışmaları, seminerler yapıyorum ( Tofaş Akademi, Bursagaz, Kan Bankası, Kordon Bankası v.b. ) Anne adaylarıyla anne çemberi sohbet toplantıları düzenliyorum.

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

En Çok Yorumlananlar

Popüler

Köşe Yazarları

Ali Değişmiş TÜM YAZILARI
Bilgi yok.
Doula nedir? Eski Yunanca’da “hizmet eden kadın” anlamına gelen kelime, günümüzde kullanılan anlamıyla, “Doğum Destekçisi.”, doğum öncesinde, doğumda, lohusalıkta anneye annelik yapan kişidir. (Mothering the mother) Doula, doğumun mucizesine inanan, her kadında doğuştan mevcut olan annelik içgüdüsünü gerçek potansiyeli ile ortaya çıkarmaya yardımcı olan, doğuran kadınlara ve ailelerine fiziksel, duygusal ve bilgilendirici destek verecek şekilde […]
Banu Ertuğrul TÜM YAZILARI
Tatil denince aklımıza uzun bir yaz tatili geliyor ama tatilin uzunu kısası olmaz. Çocuklarla yapılan tatilin ise hayatımızda farklı bir yeri vardır.  Eğer küçük bir çocuğunuz varsa, tatili hem sizin rahat geçirebileceğiniz hem de çocuğunuzun keyif alacağı bir ortamda geçirmek kolaylık sağlayacaktır. Bu noktada, eğer tatilinizi bir otelde geçirmeyi planlıyorsanız,  bebek ve çocuk dostu otelleri […]
Banu Ertuğrul
Begüm Çelikkol TÜM YAZILARI
Yine maceralı bir gün geçirdim. Çocuk olunca macerasız bir gün geçirmenin mümkün olmayacağını bilir bütün anneler. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle çocuklarla güzel bir gün geçirmenin planlarını yaptım ve çocukları attığım gibi arabaya Yeşilköy Marina’da İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 5. Çocuk Şenliği’nin yolunu tuttum. Ortam şahaneydi. Birçok okul ve gıda markası stantlar […]
Begüm Çelikkol
Deniz Yılmaz TÜM YAZILARI
Bilgi yok.
Yine maceralı bir gün geçirdim. Çocuk olunca macerasız bir gün geçirmenin mümkün olmayacağını bilir bütün anneler. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle çocuklarla güzel bir gün geçirmenin planlarını yaptım ve çocukları attığım gibi arabaya Yeşilköy Marina’da İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 5. Çocuk Şenliği’nin yolunu tuttum. Ortam şahaneydi. Birçok okul ve gıda markası stantlar […]
Deniz Yılmaz
Devrim Karakaya TÜM YAZILARI
En sevdiğiniz yerleri, alışkanlıklarınızı, mutlu olduğunuz keyif aldığınız şeyleri en iyi en yakınlarınız bilir ve bu yakınlıkta biri ya da birileri varsa hayatınızda bu en büyük şansınızdır.  İlgi’nin hayatıma gireceği haberini aldığım andan itibaren bu yakınlığın sonsuza dek süreceğini ve başka hiçbir duyguyla mukayese edilemeyeceğini biliyordum. Yıllar içerisinde sonsuz sevgi temelli bu yakınlık bizi çok […]
Devrim Karakaya
Doula Nevin Yeğit TÜM YAZILARI
Emmek, bebeğin doğduktan itibaren getirdiği doğal bir reflekstir ve bebeğin duygusal bir ihtiyacını karşılar: Bebekler dokunulmaktan ve kucaklanılmaktan hoşlanırlar. Çok sayıda çalışma, kucağa alınmayan ve bedensel temastan yoksun kalan prematüre bebeklerin ölme olasılıklarının daha yüksek olduğunu göstermektedir. Emzirme sırasında annesiyle yakın bedensel temasta olmak, bebeğin bu önemli ihtiyacını karşılamak açısından çok önemlidir. Peki anne sütünün […]
Doula Nevin Yeğit
Duygu Bükçüoğlu TÜM YAZILARI
Öncelikle doğru olan köpek satın almak yerine bir hevesle alınıp barınaklara ya da sokağa bırakılan sahiplenmenizdir. Barınaklardaki köpeklerin çoğu ne yazık ki çocukları istedi diye karne hediyesi olarak satın alınan köpeklerdir. Köpeğin bir oyuncak değil, duyguları olan bir canlı olduğunu unutmayalım. Köpek sahiplenme karari nasil verilir?  Çocuğunuz en az 15-16 yaşında değilse, yani köpeğin sorumluluğunu […]
Duygu Bükçüoğlu
Elif Demirtaş Bilir TÜM YAZILARI
Karpuz var, yer misiniz? Hayat hep bu kadar pahalı mıydı, yoksa ben işten çıkıp bir süreliğine ev kadını olmaya adım attığım şu günlerde markete, pazara ancak gidebildiğim için ben mi şimdi anladım? Her markete gittiğimde 2 gün depresyona giriyorum fiyatları görünce. Çok iyi bir ev kadını olmadığımı itiraf edeyim en başından. Yıllarca kocam gündüz ben […]
Elif Demirtaş Bilir
Ersin Elmacı TÜM YAZILARI
Aile içi eğitimin önemini kime sorsak çok önemli der. Asıl soru: Neden bu kadar önemlidir aile içi eğitimi? Çünkü karakter oluşumunun annenin hamilelik dönemine kadar indiği bilimsel olarak ortaya konmuştur artık. Unutmayalım ki bir çocuk bir alanda ne kadar yetenekli olursa olsun, o yeteneği ortaya çıkaracak çalışma disiplinine sahip değilse, o yetenek körelecektir. Dolayısıyla alanında […]
Ersin Elmacı
Esra Alagöz TÜM YAZILARI
Dikkat bu yazı ileri derecede 💩 içerir! Evet efenim, sepet efenim, geldik zurnanın zırt dediği yere, #KeremEfendi artık 2,5 yaşında ve niyet ettik azmu cezmu kesteyleyip, tuvalet eğitimi vermeye. Çok şükür çevremizde “Ay hala bez mi bağlıyorsunuz? Çok geç kalmışsınız, benimki onun yaşındayken çoktaaan söylerdi, ay hala çişini söylemiyor musun sen? Yok canım daha erken, şimdi […]
Esra Alagöz
Esra Bozbay Korkmaz TÜM YAZILARI
Emzirme annenin göğsünden süt gelmesidir, vücutta süt üretimini sağlayan prolaktin hormonunu süt bezlerini uyararak sütün gelmesini sağlar. Doktorlar ve uzmanlar annelere bebeklerini ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü ile beslemeleri gerektiğini tavsiye ediyor. Anne sütü ile beslenen bebeklerin diğer bebeklere göre daha sağlıklı olduğu ve bağışıklık sistemlerinin daha güçlü olduğunu istatistikler ortaya koyuyor. Bu […]
Esra Bozbay Korkmaz
Fatih Kuran TÜM YAZILARI
Hedefiniz dünya vatandaşı olma yolunda önemli bir adım olan  AnneBebekKulubu.com yazarı ve Dinamo Edu Kurucu Ortağı Fatih Kuran yazdı… yurtdışında eğitim almak ise izlemeniz gereken yollar almak istediğiniz eğitime bağlı olarak farklılıklar gösterecektir. Bu bakımdan yurtdışında alacağınız eğitimi lise, üniversite ile kolej, lisans üstü ve dil eğitimi olarak 4 kısma ayırabiliriz. Lise eğitimini yurtdışında almak […]
Fatih Kuran
Fulya Batuhan TÜM YAZILARI
Hepinize yeniden merhaba,  Bugün bebek bakımı ile ilgili biraz konuşalım istiyorum. Bebek bakımıyla ilgili kafanızdaki tüm soruları hadi gelin birlikte cevaplayalım.  Bebeğimi emzirme düzenim nasıl olmalı?  İlk haftalarda emzirme biraz düzensiz olacaktır. Ama sonraki günlerde bebeğinizi, gün içinde en az 8-10 kez her iki memenizden de eşit sürelerde emzirmelisiniz. İki emzirme arası 2-3 saati geçmemelidir. […]
Fulya Batuhan
Gülşah Sünbül TÜM YAZILARI
10 aylık aktif bir anne olarak bebeklerin sabah kahvaltılarında çok çeşitlilikten ziyade besin değeri yüksek fakat sindirimlerini zorlamayacak şekilde yani tabiri caiz ise az ama öz gıdalara yer verilmesi taraftarıyım. Bebeğimizi nasıl besleyelim? Evet bebeğimiz, içeriğine güvendiğimiz tüm gıdaları elbette tatsın, ama sırf bizler bir takım tariflere hevesleniyoruz diye de gereksiz, faydasız yada düşük faydalı […]
Gülşah Sünbül
Hilal İnan TÜM YAZILARI
Eşiniz evlenmeden önce “Evlilik yıldönümümüz olsa bile o gün fanatik derecesinde tutkun olduğum takımın maçına giderim, yani önce takımım, sonra sen” dediğinde evet derseniz, evlendikten sonra her şey değişir derseniz, yanılırsınız. Siz nişanlılık döneminde doğum gününüzü nişanlınızla değil, arkadaşlarınızla kutlamıştınız; çünkü o gün o çok önemli maç günüydü aynı zamanda. O zaman sessiz kaldınız, sonra […]
Hilal İnan
Hülya Serten TÜM YAZILARI
Erkeklerin ilgisini devamlı canlı tutmak, onların kendilerini özlemesi sağlamak kadınların arzuladığı bir şey ama bu her zaman kolay olmuyor. Eğer sevgilinizin üzerinize titremesini, sizi özlemesini, kısaca ilgiyi hep üzerinizde taşımayı çok istiyorsanız size bu konuda yapması hiç de zor olmayan bazı taktikler verebiliriz. Bunlardan birkaçı… İşte erkeklere kendinizi özletmenin yolları! 1- Romantik mesajlar atın Önereceğimiz […]
Hülya Serten
Hüsnü Kutluay TÜM YAZILARI
Çocuk haczi nedir? Birçok kişinin, basın mensubunun, milletvekilinin bu iki kelimeyi aynı cümle içerisinde duyunca yüzünün aldığı hali en iyi bilenlerdenim.  İlk duyduğunda çocukların haczedilmesi kavramını algılamakta zorlanılması çok normal, yıllardır kendi evladını görmek için haciz işlemi yapmak zorunda kalan milyonlarca insan bile bunu içine sindiremiyor hazmedemiyor. Meselenin pek çok boyutu var. Gelin birlikte inceleyelim. […]
Hüsnü Kutluay
Kadriye Altınbaşak TÜM YAZILARI
Sevgili anneler, ortalama 40 haftalık doğum sürecinin ardından sizleri neler bekliyor biliyor musunuz?  Gaz sorunu, uykusuzluk, bebeğinizin beslenmesi ve ek gıdaya geçiş süreci… İlk yazımda sizlerle ek gıdaya geçiş sürecini masaya yatıracağız. Ek gıdaya ne zaman geçebilirsiniz? Ek gıdaya geçiş sürecini Dünya Sağlık Örgütü 6. aydan sonra öneriyor. Yani bu zaman dilimi de 180 günü tamamlamış […]
Kadriye Altınbaşak
Mehtap Karanfil TÜM YAZILARI
Din nedir? korkuyla ve baskıyla öğretilebilecek ve sevdirilebilecek bir değer midir? Biz anne ve babalara bu konuda düşen görevler nelerdir? Ramazan ayı gelince özellikle din eğitimi çocuklara nasıl verilmeli konusunu yazmak istedim. Amacımız sevdirmek mi? Korkutmak mı? Yaşamımızda bir çok değer bulunur. Din, vatan, aile, gibi kavramlar en kutsal değerlerimizdendir. Peki çocuklarımıza değerlerine sahip çıkmasını […]
Mehtap Karanfil
Muazzez Dilek Yaşar TÜM YAZILARI
Okullar açıldı ve çocuklar okula alışmaya başladı. Peki bu ödev işi nasıl olacak merak edenler var mı? Etmelisiniz. Çünkü ödev yaptırırken en ufak bir taviz sonrasında bir bakarsınız çocuğunuzun ödevini siz yapmaya başlamışsınız. Nereden mi biliyorum? O zaman anlatayım… Çocuğunuzun  ödevine yardım ederken dikkat Küçük eller kalem tutmaya kreş ya da anaokulu zamanında başlıyor. İlk […]
Muazzez Dilek Yaşar
Murat Ertan TÜM YAZILARI
Övgü ve takdir insanların hoşuna gider. Yaşımız kaç olursa olsun övgü sözleri bizi mutlu eder. İnsanların yaptığımız işleri takdir etmesi, güzel sözlerle bahsetmesi bizi mutlu eder. Günlük iş sıkıntısı, hayatın zorlukları, stres yüzünden, çok az iltifat ve takdir sözlerini kullanıyoruz. Sevdiklerimize özel olduklarını hissettirelim Toplumdaki insanlar birbirlerini etkiler; olumlu düşünce, sevgi ve takdir sözleri arttıkça […]
Murat Ertan
Mutfakkoçu Şef Recep Aydoğan TÜM YAZILARI
Hz. Nuh döneminden günümüze varlığını sürdüren, paylaşma kültürümüzün en önemli simgelerindendir Aşure. İsmi, Arapça olarak “on ve onuncu” manasına gelen kelimeden türeyen aşure tatlısının yapımına Muharrem ayının onuncu gününde başlanıyor.  “Peki iyi aşure nasıl yapılır? Püf noktaları nelerdir? Hangi malzemeler konur?” işte merak edenler ve ilk defa aşure yapacaklar için bu konudaki faydalı tüyolar; Püf noktası […]
Mutfakkoçu Şef Recep Aydoğan
Nurhan Demirel TÜM YAZILARI
Sleepy’den bir ilk: “Natural Külot Bez” Sleepy’nin bebek bezi alanında belkide devrim denilebilecek bir yeniliği külot bez diyebiliriz. Bebeklerin kolaylıkla giyip çıkabildiği bu ürün sayesinde bebeklerin altını değiştirmek ebeveynler için oldukça pratik bir hale geldi. Sleepy Natural Külot Bez, saf suyla dokunmuş bir  yüzeye sahip ve benzersiz bir yumuşaklık sunuyor.  Bambudan elden edilen emici lifler ise sıvıyı […]
Nurhan Demirel
Pelin Kahraman Avşar TÜM YAZILARI
‘’Yeni doğan bebek beslenmesi nasıl olur?’’ sorusuna verebileceğim tek cevap ‘anne sütü’ olur. Bir bebeğin anne sütünden başka birşeye ihtiyacı yoktur. Ekstra durumlar,sağlık durumları dışında bir bebeğin anne sütünden başka bir gıda ile beslenmesine gönlüm razı gelmiyor, bence sizinde gelmemeli. Bebeğiniz.. Uzun yoldan gelmiş yorgun bir savaşçı.. Siz.. Aylardır içinizdeki mucizenin doğmasını beklemiş taze ve […]
Pelin Kahraman Avşar
Psikolog Şeyla İbrahimoğlu Delen TÜM YAZILARI
Ergenlik; psikolojik, zihinsel, fizyolojik ve sosyal açıdan gelişimin boyut ve hızının farklılaştığı bir dönem. Çocuğun kendini ve dünyayı algılayışının değişmeye başladığı ve kimlik arayışı ile uğraştığı bu dönem ebeveynleri de oldukça zorluyor. Ebeveynler için bu dönemle başa çıkmada birkaç öneri… Empati: Kendi gençliğinizi hatırlamaya çalışın. Çok mu mükemmeldiniz? Cevabınız evet bile olsa günümüz koşullarında, genç […]
Psikolog Şeyla İbrahimoğlu Delen
Sema Tamgüç TÜM YAZILARI
Anne – Baba olanların en büyük kaygısı “iyi bir çocuk” yetiştirmektir. Eğitimli olsun, ben okuyamadım o okusun, kültürlü olsun, kendini ifade edebilsin, mutlu olsun, özgüvenli olsun, meslek sahibi olsun gibi olsun da olsunlar listesi vardır, uzar da uzar… Az eğitimli ya da çok eğitimli, zengin ya da fakir olalım fark etmez, sanırım hepimizin bildiği bir […]
Sema Tamgüç
Sevim Kuruçay Çam TÜM YAZILARI
Anne bebek yogası anne bebeğin beraber yaptığı eğlenceli ve faydalı bir aktivitedir.Genellikle bebeğimiz 2-3 aylık olduktan sonra başlayabilir ve 1 yaşına kadar( hızlı emekleyip yada yürüyene kadar) katılabilir. Uzun bekleyiş dolu ve zevkli bir hamilelik sürecini tamamlayan,bebeğini kucağına alan,yeni yasam şartlarına ve bebeğine alışmaya çalışan annelerimizin bebekleriyle birlikte yapabilecekleri eğlenerek hareket etmek ve rahatlamak içind […]
Sevim Kuruçay Çam
Simay Yıldız TÜM YAZILARI
Okuduğum ilk kitabın hangisi olduğunu hatırlamıyorum; önce Cin Ali ile mi tanıştım, Kibritçi Kız’la mı, yoksa Ayşegül’le mi, emin değilim. Ancak çocukluğumda okuduğum ve bende iz bırakan bazı kitapları da dün gibi hatırlıyorum. Bunlardan bir tanesi, dedemin bana hediye ettiği, İtalyan yazar Edmondo De Amicis’in Çocuk Kalbi. 11 yaşındaki ilkokul öğrencisi Enrico Bottini’nin günlüğü formatında […]
Simay Yıldız
Uzm. Dr. Tuğçe Tülümen TÜM YAZILARI
Geniz eti (adenoidler ) burunun gerisinde, geniz (nazofarenks) denilen bölgede yer alan bir lenf dokusu kümesidir. Geniz eti, bademcikler ile birlikte bir koruyucu lenf halkası meydana getirir. Geniz eti problemleri okul başarısını etkileyebilir Geniz eti ( adenoid doku ) hava yolu ile ulaşan antijenlere maruz kalır ve üst solunum yolu ve sindirim yolunun patojenlere karşı […]
Uzm. Dr. Tuğçe Tülümen
Uzm. Klinik Psikolog Mahide Bingöl TÜM YAZILARI
Kardeşlerin bir birlerini kıskanmaları; yakınlık, paylaşım ve sevgi duymalarını engellemeyecek düzeyde ise doğal ve sağlıklı bir durumdur.  Her birey ilk olma, değerli olma, en sevgili olma isteğine sahiptir dolayısı ile kardeşlerde anne baba ve varsa diğer ebeveynler arasında en çok sevilen en çok ilgi görülen ve en çok kabul görülenin doğal olarak kendisi olmayı isterler. […]
Uzm. Klinik Psikolog Mahide Bingöl
Yasemin Irkilata TÜM YAZILARI
Adet dönemleriniz arkadaşlarınıza göre daha ağrılı geçiyor veya sürekli alt karın ağrısı şikâyetiniz var ya da cinsel ilişki sizin için ağrılı ve doktorunuz endometriozis olduğunuzu söyledi…. Peki nedir endometriozis? AnneBebekKulubu.com uzmanı Fzt. Yasemin İrkilata yazdı… Endometriozis  nedir? Belirtileri nelerdir? Kimlerde görülür? Endometriozis, rahim içi dokusunun rahim dışında ve karın bölgesindeki dokularda oluşmasıdır. Bazen çok geniş yayılım […]
Yasemin Irkilata
Zeynep Kantar Sağlam TÜM YAZILARI
Lego denilince akla, rengarenk birbirine geçirilen, çocukların gelişim düzeyinde etkin rol oynayan en tanıdık ve en çok tercih edilen oyuncaklar gelir. İlk çıktığı günden itibaren Legolar, çocukların etrafını algılama biçimlerinde bir devrim yaratmış durumda. Küçük parçaları birleştirilerek ortaya yeni bir nesne çıkarılması ilkesine dayalı Lego’nun geçmişi 1930’lu yıllara kadar dayanıyor. Ancak Lego’nun kendisi ile özdeşleşmiş, 8 […]
Zeynep Kantar Sağlam

Hesaba giriş yap

Kayıt için formu doldurun

Şifreni al

Parolayı sıfırlamak için ayrıntı girin