İcradan satılık çocuklar!

Boşanmış ebeveynlerin en büyük sorunlarından biri de çocuk haczi! Hiç çocuğun da haczi olurmuymuş demeyin. 21. yüzyılda yaşıyoruz ama çocuklar hala köle gibi haczediliyor. Peki çocuk haczi nasıl gerçekleşiyor? Çocuk haczinde çocuğun teslim edilmemesinin cezası nedir? AnneBebekKulubu.com yazarı ve Babasız Bırakılan Çocuklar Çocuksuz Babalar Derneği Başkan Yardımcısı ve Hüsnü Kutluay çocuk haczine dair tüm merak edilenleri yazdı...

0
PAYLAŞIM
155
GÖRÜNTÜLENME

Çocuk haczi nedir? Birçok kişinin, basın mensubunun, milletvekilinin bu iki kelimeyi aynı cümle içerisinde duyunca yüzünün aldığı hali en iyi bilenlerdenim.  İlk duyduğunda çocukların haczedilmesi kavramını algılamakta zorlanılması çok normal, yıllardır kendi evladını görmek için haciz işlemi yapmak zorunda kalan milyonlarca insan bile bunu içine sindiremiyor hazmedemiyor. Meselenin pek çok boyutu var. Gelin birlikte inceleyelim.

Çocuklar kim tarafından haczediliyor?

Resmi istatistiklere göre ülkemizde bugüne kadar velayet %80 oranında anneye, %20 oranında babaya verilmiş bulunuyor (Bu oranlara anlaşmalı olarak gerçekleşen boşanmalar da dahildir). Boşanma sonrası çocuğunu haczetmek zorunda kalan her on kişiden sekizi baba, ikisi anne dir.

Geçtiğimiz günlerde basına yansıyan evladını haczetmek zorunda kalan anne gibi birçok annemiz var duyulmayan. Yeterli ekonomik gücü olmayan bu nedenle hakkını arayamayan birçok anne ve baba da bağrına taş basıp evladını arayıp soramaz olmuştur.  Derneğimize ulaşan kadınlarımıza da yardımcı oluyoruz. Bizim için asıl olan çocukların üstün yararıdır. Birkaç yüz lira geliri olduğu için adli yardım alamayan anne ve babalara Babasız Bırakılan Çocuklar Çocuksuz Babalar Derneği olarak sahip çıkıyor, elimizden gelen yardımı yapıyoruz.

Neyi / kimi haczediyoruz?

Kendi öz evladımızı haczediyoruz. Neden mi? Çünkü velayet sorumluluğu verilen kişi bu hak ve sorumluluğu kötüye kullanmıştır. Çünkü velayet hakkının kötüye kullanılmasını yargı korumaya devam etmektedir. Çünkü yargı sistemi çocuklarımızı, bu ülkenin geleceğini tehdit eden tehlikelerin farkında değildir.

Haksızlık etmemek lazım çok isabetli ve doğru işler de yapılıyor mesela hayvanları korumak için gerekli düzenleme yapılmış, psikolojileri bozulacağı için evcil hayvanlar sahiplerinin borçları yüzünden haczedilmiyor.

Haciz işlemi nasıl yapılır?

Her ay en az iki defa çalıştığınız iş yerinden izin alabilirseniz adliyeye gitmeniz, icra müdürlüğünde dosyanızı bulup dilekçenizle birlikte memura vermeniz, sonra banka şubesine gidip harç ve masrafları yatırmanız makbuzları müdür yardımcısına teslim etmeniz, yetmez günlük işlem trafiği içerisinde sıra size gelip karar verildiğini görebilirseniz işleminiz tamamdır. İki saati bulan bu süreç nedeniyle bu sefer de kovulmamışsanız şanslısınız. İşinize dönebilirsiniz!

Evladınızla aynı yerde yaşamıyorsanız işiniz daha zor. Yukarıdaki sürece ilaveten çocuğun yaşadığı yer adliyesine bağlı icra müdürlüğünde bulunan talimat dosyasına başvuru yaptığınız yerdeki memur UYAP sistemi üzerinden talimat yazar, yetmez amiri onaylamalıdır. Bu aşamaya kadar geldiğinize göre sizin evraklarınız masaların üstündeki dosya yığınları arasında ilerleyebilmiş, şansınız yaver gitmiş demektir. UYAP sisteminde bir aksaklık olursa talimat ilgili birime ulaşmayacağından evladınızı göremezsiniz. Talimatın ulaştığını teyit etmek ve görevlendirilen personeli bulmak için ilgili icra müdürlüğüne telefon açmaya başlarsınız.

Görevlendirilen personel sağlık sorunu yaşamamış ve yolda kalmamışsa, sözleştiğiniz zamanda adliye çevresinde buluşursunuz ve evladınızın ikamet ettiği adrese gidersiniz. Evladınız kaçırılmadıysa, velayet sahibi ve ailesi mukavemet göstermezse kolluk kuvvetlerine ihtiyaç olmadan evladınızla göz göze gelebilirsiniz. Biraz daha sabretmelisiniz kucaklayıp koklamak için tutanağın düzenlenmesi ve imzaların tamamlanması gerekir.

Sosyal hizmet uzmanı çocukla görüşür. Fiziksel ve ruhsal olarak çocuğu değerlendirir. Çocuk velayet sahibinin bilerek yada bilmeyerek yürüttüğü duygusal istismar nedeniyle uzaktaki ebeveynine gitmek istemez ise çocuğa psikolojik destek sağlamak ve sakinleştirmek için oradadır uzman. Çocuk gitmek istemediğini beyan etse, dirense de sosyal hizmet uzmanı durumu tutanakta ancak tespit edebilir, kişisel ilişki kurulmasına engel olamaz. Bizzat yaşadığım için biliyorum. Duygusal olarak istismarına maruz kaldığı, ebeveyne yabancılaştıran velayet sahibinden uzaklaşıp baş başa kaldıktan sonra her şey normale dönüyor.

Tutanağa imzalar atıldı ve evladınızı teslim aldınız. Maraton koşusunu tamamladınız ve ipi göğüslediniz. Evladınıza sarılıp kokusunu içinize çekin, sınırlı zamanınız var. Kronometre sıfırlanana kadar keyfini çıkartın!

Sakın teslim zamanın kaçırmayın, mahkemenin belirttiği saat gelmeden hemen önce teslim edin. Teslime giderken mümkünse yalnız olmayın! Her zaman bir görgü tanığı olmasında yarar var zira iftiraya maruz kalabilirsiniz. Mümkünse evladınızı mutlu huzurlu ve sağlıklı olarak vaktinde hiçbir olumsuzluk olmadan teslim ettiğinizi kamerayla tespit edin. Paranoyak değilim bunların neden gerekli olduğunu anlatacağım daha sonra size.

Ben evladımı teslim ettikten sonra üzerinden çıkan atletine, tişörtüne sinen kokusuyla avunuyorum birkaç gün. Yastığımın altına koyduğum kıyafeti bir sonraki görüşe kadar taşıyamıyor evladımın kokusunu, aslanımı görmek için 2 hafta, beş hafta sonu olan yılın altı ayında ise 3 hafta beklemek zorundayız.  Yılın 52 hafta sonunu bile ikiye bölüp adil dağıtamayacak kadar matematiğimiz zayıf. Sabır ve zaman ilaç olur diyorlar, bekliyoruz.

İcra masrafına evladını görmek isteyen ebeveyn katlanıyor

İcra iflas kanununda açık hüküm var, yükümlülüğünü yerine getirmeyen icra yoluna gitmeye neden olan borçlu icra işleminde harcanan harç ve masrafları ödemekle yükümlüdür. Bu kanunun hiçbir istisnası olmamasına karşın 1940 yılından bu yana çocuk teslimi konulu icra dosyalarında uygulanmıyor açılan davalar aleyhe sonuçlanıyor. itirazlar ise Yargıtay tarafından reddediliyor. Kanunun lafzı ve ruhuna aykırı uygulamalar bunun nedenini düşündürüyor.

İcra Harcı her sene yılbaşında yeniden belirleniyor. Geçen yıl 73,60TL olan icra harcı 2018 yılbaşında 84,20TL olarak belirlenmişti. Bir diğer gider kalemi ise sosyal hizmet uzmanı için ödenen ücrettir. Bunun belirlenen bir tarifesi bulunmamakta, İcra Müdürlüğü ve Sosyal Hizmet Uzmanı tarafından belirlenmektedir. 100TL ila 200 TL arasında değiştiğini biliyorum. Son gider kalemi ise ulaşım masrafı. En çok can yakan kısımda bu aslında. Siz kendi aracınızla görevlileri alıp tekrar bırakabileceğinizi belirtseniz bile, harç ve ücretleri ödemenize rağmen birde ulaşım için Adalet Teşkilatını Güçlendirme Vakfı’nın aracı için ödeme yapmaya zorlanırsınız. Gidiş dönüşte 1 litre mazot yakacağı yere bir depo mazot parası alan vakıf araçlarına ödeme yapmazsanız, evladınızı göremeyeceğinizden mecbur bırakılırsınız.

Hayatımız tehlike altında

Evlatlarımızı teslim alıp verirken hayatımız tehlike altında. Her türlü şiddet ve iftiraya maruz kalabileceğimiz gibi canımıza bile kastedilebilir. Bunların hepsi yaşanmış vakalar. Evladını teslim ederken öldürülen babamız var. Bir başka vakada eski eşinin çocukları görmesine engel olmak isteyen “anne” kendi çocuklarını ciddi anlamda darp edip babaları dövdü diye darp raporu aldı. Görgü tanığı ve delillerle yaptığımız başvuruya istinaden çocuklar olaydan yaklaşık bir yıl sonra dinlediğinden soruşturma aydınlatılamadı. Anne amacına ulaştı. Çocuklarını artık babasız büyütüyor. Çocuğun icra tutanağıyla alınması yetmezmiş gibi velayet sahibince tutanak düzenlendiğini ve çocuğun giderken üzerinde bulunan çoraba iç çamaşırına penyeye kadar kayda alındığını teslim tutanağı düzenlendiğini de gördük. 10 yılı aşkın süre kendi evladının yüzüne kokusuna hasret kalan bir başka babamız da Suriyeli yetim çocuklara babalık yaparak geçirdiği ömrünü sabah namazında secdede verdiği nefesle tamamladı. “Ebeveyne Yabancılaştırma Sendromu”na maruz kalan evladı tarafından reddedildiği için intihar eden arkadaşımız dostumuz babamız var.

Öte yandan eski kocasına velayeti veren ve bir daha çocuğunu göremeyen annemiz de var. Bize ulaştı ve üç kuruş geliri olduğu için barodan alamadığı adli yardımı biz verdik ve evladıyla görüşmelerini kavuşmalarını sağladık. Anlayın artık mesele kadın erkek meselesi değil. Mesele çocuklarımız, canlarımız, ciğerlerimiz.

Dünyada sadece Türkiye’de çocuklar haczediliyor!

Dünyada başka bir örneğinin olmadığını biliyorum. 113 ülke içerisinde sadece bizim ülkemizde olan bu uygulama, İcra İflas Kanunu’nda 3 Temmuz 1940 yapılan bir düzenleme ile Türk insanının hayatına girmiş. Neden ihtiyaç duyulmuş derseniz, acziyet olarak özetlemek mümkün. Devletimizin mahkemelerinde Türk milleti adına karar veren Hakimlerimizin kararlarını tanımayan, tabiri caiz ise Devlete, Türk Milletine nanik yapan velayet sahiplerine hiçbir yaptırım uygulamayıp, geleceğimizin teminatı çocukların telef olmasına sebep olan yasal düzenlemedir.

Dünyada çocuklara bayram hediye etmiş, geleceğini emanet etmiş yegane ulusun böyle bir uygulama yapması ve yapmaya devam etmesi akıl, mantık ve vicdan muhasebesi yapabilen hiç kimse tarafından kabul edilebilir bir durum değildir.

Bu bir insanlık suçu

Kıyas yapmak gibi olmasın ama evcil hayvanın psikolojisini düşünüp haczedilmesine mani olabilecek kadar merhametli insanlarımızın, kendi canına, ciğerine, evladına bu zulmü yapmasına bir anlam verebilen var ise bana da izah etsin.

Çözüm nedir? Ne yapmak lazım?

Çözüm yürürlükte zaten mevcut olan kanunları uygulamaktan ve savunmasız çocukların haklarını teslim edip korumaktan geçiyor. Velayet çocuğun bizzat kendi hakkıdır. Her çocuk ancak bir anne ve bir baba ile dünyaya gelir ve hem anne hemde babasının ilgi ve bakımından eşit miktarda yararlanma hakkına sahiptir.

6684 sayılı kanun ile çocuklarımızın hakları tanınmıştır. Bu kanunla birlikte; Anne ve babasının boşanması halinde çocuklar ortak velayet sorumluluğu altında olacaktır, yine bu sayede çocuklar bir tarafın diğer tarafa karşı doğrulttuğu bir silah, şantaj aracı, duygusal psikolojik fiziksel istismar mağduru olmaktan kurtulacaktır.

Yoğun olarak Türklerin de yaşadığı ve Türk örf adet ve geleneklerimize uyumlu Alman kanunları evlilik birliği içerisinde olsun yada olmasın, tüm çocukların ortak velayet sorumluluğu altında olma hakkına saygı duyar. Eltern bleiben eltern isimli kitapçık (Ebeveynin el kitabı) içerisinde emsal bilgiler mevcuttur.

Ulusal resmi istatistiklere göre; suça karışan çocukların %84 ü parçalanmış aileye sahip. Cinsel istismar mağduru çocukların büyük bir çoğunluğu yine tek ebeveynle yaşamaya mahkum edilmiş çocuklarımız. Çocuklarımızı bir kanadı kırık kuş olmaktan, tek ebeveyn esaretinden kurtarmak zorundayız. Buna karşı çıkacak herkesi vatana ihanetle yargılamak gerektiğini düşünüyorum zira bu ülkenin geleceği onlara emanettir.

Türkiye bir insanlık suçu olan çocuk haczi uygulamasından ve utancından biran evvel kurtulmalıdır. Çocuk teslim merkezleri bir an evvel kurulmalıdır. Hiçbir konu savunmasız çocuklarımızdan ve bu ülkenin geleceğinden daha önemli değildir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın 100 günlük programı kapsamında ele aldığı çocuk haczi meselesini çözeceğine inanıyor, Bu ülke için yapılacak en hayırlı işlerin en hayırlı hizmetlerin başında bu meselenin geldiğini tüm samimiyetim ve içtenliğimle ifade etmek istiyor şükranlarımı sunuyorum.

Hüsnü Kutluay

Hüsnü Kutluay

1972 İzmir doğumluyum. İlk, orta ve lise eğitimlerimi İzmir’de tamamladım. 1994 yılında Uludağ Üniversitesi Bilgisayar Donanım Bölümü'nü ve Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi'ni bitirdim. 2006 yılında evlendim ve 2009 yılında oğlum dünyaya geldi. Herkes gibi ben de bir yastıkta kocamak için evlenmiş olsam da, bu hedefi tutturamadım. 2012'de başlayan mahkeme süreci 2014'te tamamlandı ve boşandım. Mahkemece verilen kararın oğlum adına adil ve hakkaniyetli olmadığına emin olduğumdan ve  evladımın haklarını benden iyi hiç kimsenin sahip çıkıp arayamayacağı düşündüğümden  hukuk alanına yöneldim. Atatürk Üniversitesi Adalet Meslek Yüksek Okulu'nda hukuk eğitimi aldım ve Yüksek Onur derecesiyle mezun oldum. Kurucularından olduğum Babasız Bırakılan Çocuklar Çocuksuz Babalar Derneği'nde, 2016 Mart ayında Başkan Yardımcılığı görevine layık görüldüm. Çocukların anne ve babaları hayatta iken onlardan mahrum kalmalarına karşı çıkan derneğimiz;, kadın erkek eşitliği temelinde olup, çocukların öncelikli korunması gereken bireyler olduğunu ve çocuk haklarını savunmaktadır. Halen DGS Hazırlığı yapmaktayım ve hedefim hukuk fakültesinden mezun olmak. Bu sayede çocukların egolara kurban edilmesinin önüne geçmeyi, onların birer birey olduğunu tüm topluma kabul ettirmeyi hedefliyorum. Anne Bebek Kulübü'nde yer almaktan mutluluk duyuyor, bu birlikteliğin hepimiz için çok yararlı olacağına inanıyorum.  

Sonraki Yazı

Yorumlar 1

 1. Cem CİNER says:

  Ülkemizde köpek !! ve evcil Hayvan dahi icra edilemezken , %80 anne zulmü ve sistematik çocuk hakki tecavüzü ile Babalarindan yoksun birakilan evlatlarımız ne yazık ki MAL gibi icra edilip evlat sevgisine hasret Babaları ile kişisel ilişki kurmaktadır.
  İşte bunun adı ,
  anne sevgisi
  veya
  evladının ruh ve beden sağlığını hiçe sayan bir kadının bencilce oynadığı saçma intikam oyunu olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

En Çok Yorumlananlar

Popüler

Köşe Yazarları

Ali Değişmiş TÜM YAZILARI
Bilgi yok.
Çocuk haczi nedir? Birçok kişinin, basın mensubunun, milletvekilinin bu iki kelimeyi aynı cümle içerisinde duyunca yüzünün aldığı hali en iyi bilenlerdenim.  İlk duyduğunda çocukların haczedilmesi kavramını algılamakta zorlanılması çok normal, yıllardır kendi evladını görmek için haciz işlemi yapmak zorunda kalan milyonlarca insan bile bunu içine sindiremiyor hazmedemiyor. Meselenin pek çok boyutu var. Gelin birlikte inceleyelim. […]
Banu Ertuğrul TÜM YAZILARI
Tatil denince aklımıza uzun bir yaz tatili geliyor ama tatilin uzunu kısası olmaz. Çocuklarla yapılan tatilin ise hayatımızda farklı bir yeri vardır.  Eğer küçük bir çocuğunuz varsa, tatili hem sizin rahat geçirebileceğiniz hem de çocuğunuzun keyif alacağı bir ortamda geçirmek kolaylık sağlayacaktır. Bu noktada, eğer tatilinizi bir otelde geçirmeyi planlıyorsanız,  bebek ve çocuk dostu otelleri […]
Banu Ertuğrul
Begüm Çelikkol TÜM YAZILARI
Yine maceralı bir gün geçirdim. Çocuk olunca macerasız bir gün geçirmenin mümkün olmayacağını bilir bütün anneler. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle çocuklarla güzel bir gün geçirmenin planlarını yaptım ve çocukları attığım gibi arabaya Yeşilköy Marina’da İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 5. Çocuk Şenliği’nin yolunu tuttum. Ortam şahaneydi. Birçok okul ve gıda markası stantlar […]
Begüm Çelikkol
Deniz Yılmaz TÜM YAZILARI
Bilgi yok.
Yine maceralı bir gün geçirdim. Çocuk olunca macerasız bir gün geçirmenin mümkün olmayacağını bilir bütün anneler. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle çocuklarla güzel bir gün geçirmenin planlarını yaptım ve çocukları attığım gibi arabaya Yeşilköy Marina’da İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 5. Çocuk Şenliği’nin yolunu tuttum. Ortam şahaneydi. Birçok okul ve gıda markası stantlar […]
Deniz Yılmaz
Devrim Karakaya TÜM YAZILARI
En sevdiğiniz yerleri, alışkanlıklarınızı, mutlu olduğunuz keyif aldığınız şeyleri en iyi en yakınlarınız bilir ve bu yakınlıkta biri ya da birileri varsa hayatınızda bu en büyük şansınızdır.  İlgi’nin hayatıma gireceği haberini aldığım andan itibaren bu yakınlığın sonsuza dek süreceğini ve başka hiçbir duyguyla mukayese edilemeyeceğini biliyordum. Yıllar içerisinde sonsuz sevgi temelli bu yakınlık bizi çok […]
Devrim Karakaya
Doula Nevin Yeğit TÜM YAZILARI
Emmek, bebeğin doğduktan itibaren getirdiği doğal bir reflekstir ve bebeğin duygusal bir ihtiyacını karşılar: Bebekler dokunulmaktan ve kucaklanılmaktan hoşlanırlar. Çok sayıda çalışma, kucağa alınmayan ve bedensel temastan yoksun kalan prematüre bebeklerin ölme olasılıklarının daha yüksek olduğunu göstermektedir. Emzirme sırasında annesiyle yakın bedensel temasta olmak, bebeğin bu önemli ihtiyacını karşılamak açısından çok önemlidir. Peki anne sütünün […]
Doula Nevin Yeğit
Duygu Bükçüoğlu TÜM YAZILARI
Öncelikle doğru olan köpek satın almak yerine bir hevesle alınıp barınaklara ya da sokağa bırakılan sahiplenmenizdir. Barınaklardaki köpeklerin çoğu ne yazık ki çocukları istedi diye karne hediyesi olarak satın alınan köpeklerdir. Köpeğin bir oyuncak değil, duyguları olan bir canlı olduğunu unutmayalım. Köpek sahiplenme karari nasil verilir?  Çocuğunuz en az 15-16 yaşında değilse, yani köpeğin sorumluluğunu […]
Duygu Bükçüoğlu
Elif Demirtaş Bilir TÜM YAZILARI
Karpuz var, yer misiniz? Hayat hep bu kadar pahalı mıydı, yoksa ben işten çıkıp bir süreliğine ev kadını olmaya adım attığım şu günlerde markete, pazara ancak gidebildiğim için ben mi şimdi anladım? Her markete gittiğimde 2 gün depresyona giriyorum fiyatları görünce. Çok iyi bir ev kadını olmadığımı itiraf edeyim en başından. Yıllarca kocam gündüz ben […]
Elif Demirtaş Bilir
Ersin Elmacı TÜM YAZILARI
Aile içi eğitimin önemini kime sorsak çok önemli der. Asıl soru: Neden bu kadar önemlidir aile içi eğitimi? Çünkü karakter oluşumunun annenin hamilelik dönemine kadar indiği bilimsel olarak ortaya konmuştur artık. Unutmayalım ki bir çocuk bir alanda ne kadar yetenekli olursa olsun, o yeteneği ortaya çıkaracak çalışma disiplinine sahip değilse, o yetenek körelecektir. Dolayısıyla alanında […]
Ersin Elmacı
Esra Alagöz TÜM YAZILARI
Dikkat bu yazı ileri derecede 💩 içerir! Evet efenim, sepet efenim, geldik zurnanın zırt dediği yere, #KeremEfendi artık 2,5 yaşında ve niyet ettik azmu cezmu kesteyleyip, tuvalet eğitimi vermeye. Çok şükür çevremizde “Ay hala bez mi bağlıyorsunuz? Çok geç kalmışsınız, benimki onun yaşındayken çoktaaan söylerdi, ay hala çişini söylemiyor musun sen? Yok canım daha erken, şimdi […]
Esra Alagöz
Esra Bozbay Korkmaz TÜM YAZILARI
Emzirme annenin göğsünden süt gelmesidir, vücutta süt üretimini sağlayan prolaktin hormonunu süt bezlerini uyararak sütün gelmesini sağlar. Doktorlar ve uzmanlar annelere bebeklerini ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü ile beslemeleri gerektiğini tavsiye ediyor. Anne sütü ile beslenen bebeklerin diğer bebeklere göre daha sağlıklı olduğu ve bağışıklık sistemlerinin daha güçlü olduğunu istatistikler ortaya koyuyor. Bu […]
Esra Bozbay Korkmaz
Fatih Kuran TÜM YAZILARI
Hedefiniz dünya vatandaşı olma yolunda önemli bir adım olan  AnneBebekKulubu.com yazarı ve Dinamo Edu Kurucu Ortağı Fatih Kuran yazdı… yurtdışında eğitim almak ise izlemeniz gereken yollar almak istediğiniz eğitime bağlı olarak farklılıklar gösterecektir. Bu bakımdan yurtdışında alacağınız eğitimi lise, üniversite ile kolej, lisans üstü ve dil eğitimi olarak 4 kısma ayırabiliriz. Lise eğitimini yurtdışında almak […]
Fatih Kuran
Fulya Batuhan TÜM YAZILARI
Hepinize yeniden merhaba,  Bugün bebek bakımı ile ilgili biraz konuşalım istiyorum. Bebek bakımıyla ilgili kafanızdaki tüm soruları hadi gelin birlikte cevaplayalım.  Bebeğimi emzirme düzenim nasıl olmalı?  İlk haftalarda emzirme biraz düzensiz olacaktır. Ama sonraki günlerde bebeğinizi, gün içinde en az 8-10 kez her iki memenizden de eşit sürelerde emzirmelisiniz. İki emzirme arası 2-3 saati geçmemelidir. […]
Fulya Batuhan
Gülşah Sünbül TÜM YAZILARI
10 aylık aktif bir anne olarak bebeklerin sabah kahvaltılarında çok çeşitlilikten ziyade besin değeri yüksek fakat sindirimlerini zorlamayacak şekilde yani tabiri caiz ise az ama öz gıdalara yer verilmesi taraftarıyım. Bebeğimizi nasıl besleyelim? Evet bebeğimiz, içeriğine güvendiğimiz tüm gıdaları elbette tatsın, ama sırf bizler bir takım tariflere hevesleniyoruz diye de gereksiz, faydasız yada düşük faydalı […]
Gülşah Sünbül
Hilal İnan TÜM YAZILARI
Eşiniz evlenmeden önce “Evlilik yıldönümümüz olsa bile o gün fanatik derecesinde tutkun olduğum takımın maçına giderim, yani önce takımım, sonra sen” dediğinde evet derseniz, evlendikten sonra her şey değişir derseniz, yanılırsınız. Siz nişanlılık döneminde doğum gününüzü nişanlınızla değil, arkadaşlarınızla kutlamıştınız; çünkü o gün o çok önemli maç günüydü aynı zamanda. O zaman sessiz kaldınız, sonra […]
Hilal İnan
Hülya Serten TÜM YAZILARI
Erkeklerin ilgisini devamlı canlı tutmak, onların kendilerini özlemesi sağlamak kadınların arzuladığı bir şey ama bu her zaman kolay olmuyor. Eğer sevgilinizin üzerinize titremesini, sizi özlemesini, kısaca ilgiyi hep üzerinizde taşımayı çok istiyorsanız size bu konuda yapması hiç de zor olmayan bazı taktikler verebiliriz. Bunlardan birkaçı… İşte erkeklere kendinizi özletmenin yolları! 1- Romantik mesajlar atın Önereceğimiz […]
Hülya Serten
Hüsnü Kutluay TÜM YAZILARI
Çocuk haczi nedir? Birçok kişinin, basın mensubunun, milletvekilinin bu iki kelimeyi aynı cümle içerisinde duyunca yüzünün aldığı hali en iyi bilenlerdenim.  İlk duyduğunda çocukların haczedilmesi kavramını algılamakta zorlanılması çok normal, yıllardır kendi evladını görmek için haciz işlemi yapmak zorunda kalan milyonlarca insan bile bunu içine sindiremiyor hazmedemiyor. Meselenin pek çok boyutu var. Gelin birlikte inceleyelim. […]
Hüsnü Kutluay
Kadriye Altınbaşak TÜM YAZILARI
Sevgili anneler, ortalama 40 haftalık doğum sürecinin ardından sizleri neler bekliyor biliyor musunuz?  Gaz sorunu, uykusuzluk, bebeğinizin beslenmesi ve ek gıdaya geçiş süreci… İlk yazımda sizlerle ek gıdaya geçiş sürecini masaya yatıracağız. Ek gıdaya ne zaman geçebilirsiniz? Ek gıdaya geçiş sürecini Dünya Sağlık Örgütü 6. aydan sonra öneriyor. Yani bu zaman dilimi de 180 günü tamamlamış […]
Kadriye Altınbaşak
Mehtap Karanfil TÜM YAZILARI
Yetişkinler neden zaman zaman kıyas yolunu seçer? İyi niyetle uygulanan bu yöntemin dezavantajları nelerdir? Çocuklarımıza ve akabinde ebeveynlere kıyasın verdiği zararlar nelerdir? Kıyas yapmaktan nasıl vazgeçilir hep beraber irdeleyelim… Kıyas İlmek ilmek ördüğümüz, nakış nakış işlediğimiz tüm emekleri kendi ellerimizle çöpe atmaktır tabiri caizse… Anne ve babalar neden kıyas yapar çocuklar arasında… Elbette ki kötü […]
Mehtap Karanfil
Muazzez Dilek Yaşar TÜM YAZILARI
Okullar açıldı ve çocuklar okula alışmaya başladı. Peki bu ödev işi nasıl olacak merak edenler var mı? Etmelisiniz. Çünkü ödev yaptırırken en ufak bir taviz sonrasında bir bakarsınız çocuğunuzun ödevini siz yapmaya başlamışsınız. Nereden mi biliyorum? O zaman anlatayım… Çocuğunuzun  ödevine yardım ederken dikkat Küçük eller kalem tutmaya kreş ya da anaokulu zamanında başlıyor. İlk […]
Muazzez Dilek Yaşar
Murat Ertan TÜM YAZILARI
Sınavlar geleceğimize yön veren, hayatımıza etki eden önemli bir faktördür. Sınavlara iyi hazırlanan, hazırlık sürecini planlı, etkili ve verimli değerlendiren öğrenciler hedeflerine daha kolay ulaşacaklardır. Sınavdan önce iyi hazırlık yapanlar, konu eksiklerini giderenler, bilgiyi analiz edenler, öğrenme için gerekli olan tekrarları yapanlar, verimli çalışanlar,  soruların mantığını anlayabilenler, test tekniğine uygun hareket edenler, sınavdan önce çok […]
Murat Ertan
Mutfakkoçu Şef Recep Aydoğan TÜM YAZILARI
Hz. Nuh döneminden günümüze varlığını sürdüren, paylaşma kültürümüzün en önemli simgelerindendir Aşure. İsmi, Arapça olarak “on ve onuncu” manasına gelen kelimeden türeyen aşure tatlısının yapımına Muharrem ayının onuncu gününde başlanıyor.  “Peki iyi aşure nasıl yapılır? Püf noktaları nelerdir? Hangi malzemeler konur?” işte merak edenler ve ilk defa aşure yapacaklar için bu konudaki faydalı tüyolar; Püf noktası […]
Mutfakkoçu Şef Recep Aydoğan
Nurhan Demirel TÜM YAZILARI
Sleepy’den bir ilk: “Natural Külot Bez” Sleepy’nin bebek bezi alanında belkide devrim denilebilecek bir yeniliği külot bez diyebiliriz. Bebeklerin kolaylıkla giyip çıkabildiği bu ürün sayesinde bebeklerin altını değiştirmek ebeveynler için oldukça pratik bir hale geldi. Sleepy Natural Külot Bez, saf suyla dokunmuş bir  yüzeye sahip ve benzersiz bir yumuşaklık sunuyor.  Bambudan elden edilen emici lifler ise sıvıyı […]
Nurhan Demirel
Pelin Kahraman Avşar TÜM YAZILARI
‘’Yeni doğan bebek beslenmesi nasıl olur?’’ sorusuna verebileceğim tek cevap ‘anne sütü’ olur. Bir bebeğin anne sütünden başka birşeye ihtiyacı yoktur. Ekstra durumlar,sağlık durumları dışında bir bebeğin anne sütünden başka bir gıda ile beslenmesine gönlüm razı gelmiyor, bence sizinde gelmemeli. Bebeğiniz.. Uzun yoldan gelmiş yorgun bir savaşçı.. Siz.. Aylardır içinizdeki mucizenin doğmasını beklemiş taze ve […]
Pelin Kahraman Avşar
Psikolog Şeyla İbrahimoğlu Delen TÜM YAZILARI
Ergenlik; psikolojik, zihinsel, fizyolojik ve sosyal açıdan gelişimin boyut ve hızının farklılaştığı bir dönem. Çocuğun kendini ve dünyayı algılayışının değişmeye başladığı ve kimlik arayışı ile uğraştığı bu dönem ebeveynleri de oldukça zorluyor. Ebeveynler için bu dönemle başa çıkmada birkaç öneri… Empati: Kendi gençliğinizi hatırlamaya çalışın. Çok mu mükemmeldiniz? Cevabınız evet bile olsa günümüz koşullarında, genç […]
Psikolog Şeyla İbrahimoğlu Delen
Sema Tamgüç TÜM YAZILARI
Anne – Baba olanların en büyük kaygısı “iyi bir çocuk” yetiştirmektir. Eğitimli olsun, ben okuyamadım o okusun, kültürlü olsun, kendini ifade edebilsin, mutlu olsun, özgüvenli olsun, meslek sahibi olsun gibi olsun da olsunlar listesi vardır, uzar da uzar… Az eğitimli ya da çok eğitimli, zengin ya da fakir olalım fark etmez, sanırım hepimizin bildiği bir […]
Sema Tamgüç
Sevim Kuruçay Çam TÜM YAZILARI
Bebekler anne karnındaki daha kapalı, dar ve kendini sımsıkı sarıp sarmalayan ortamı ararlar ve böyle daha çok güvende hissederler ve daha rahat uyurlar. Kundak yapmak zararlı mı? Kundak eski bir gelenektir. Geçmişte doğumdan hemen sonra başlayıp aylarca sımsıkı kundak yapılırdı. Sonra bu uygulamanın bebeğin kalça gelişimini engellediği ve kalça çıkıklığına neden olduğu için yasaklandı. Nitekim artık günümüzde […]
Sevim Kuruçay Çam
Simay Yıldız TÜM YAZILARI
Okuduğum ilk kitabın hangisi olduğunu hatırlamıyorum; önce Cin Ali ile mi tanıştım, Kibritçi Kız’la mı, yoksa Ayşegül’le mi, emin değilim. Ancak çocukluğumda okuduğum ve bende iz bırakan bazı kitapları da dün gibi hatırlıyorum. Bunlardan bir tanesi, dedemin bana hediye ettiği, İtalyan yazar Edmondo De Amicis’in Çocuk Kalbi. 11 yaşındaki ilkokul öğrencisi Enrico Bottini’nin günlüğü formatında […]
Simay Yıldız
Uzm. Dr. Tuğçe Tülümen TÜM YAZILARI
Geniz eti (adenoidler ) burunun gerisinde, geniz (nazofarenks) denilen bölgede yer alan bir lenf dokusu kümesidir. Geniz eti, bademcikler ile birlikte bir koruyucu lenf halkası meydana getirir. Geniz eti problemleri okul başarısını etkileyebilir Geniz eti ( adenoid doku ) hava yolu ile ulaşan antijenlere maruz kalır ve üst solunum yolu ve sindirim yolunun patojenlere karşı […]
Uzm. Dr. Tuğçe Tülümen
Uzm. Klinik Psikolog Mahide Bingöl TÜM YAZILARI
Kardeşlerin bir birlerini kıskanmaları; yakınlık, paylaşım ve sevgi duymalarını engellemeyecek düzeyde ise doğal ve sağlıklı bir durumdur.  Her birey ilk olma, değerli olma, en sevgili olma isteğine sahiptir dolayısı ile kardeşlerde anne baba ve varsa diğer ebeveynler arasında en çok sevilen en çok ilgi görülen ve en çok kabul görülenin doğal olarak kendisi olmayı isterler. […]
Uzm. Klinik Psikolog Mahide Bingöl
Yasemin Irkilata TÜM YAZILARI
Cinsel aktivitenin hamilelik döneminde değişmesi gayet normaldir. Hamilelikte dönemsel olarak cinsel istek bazen azalır bazen artar. Doktorunuz tarafından herhangi bir kısıtlama gelmediği sürece, bebeğe zarar verme düşüncesiyle hamilelikte cinsel ilişkiyi kısıtlamak her şekilde yanlış bir düşüncedir. Çünkü fetüs rahimdeki amniyotik kese içinde iyi bir şekilde korunur. Rahim ağzında bulunan mukoza tıkacı fetüsü vajinal boşluktan ayırır […]
Yasemin Irkilata
Zeynep Kantar Sağlam TÜM YAZILARI
Lego denilince akla, rengarenk birbirine geçirilen, çocukların gelişim düzeyinde etkin rol oynayan en tanıdık ve en çok tercih edilen oyuncaklar gelir. İlk çıktığı günden itibaren Legolar, çocukların etrafını algılama biçimlerinde bir devrim yaratmış durumda. Küçük parçaları birleştirilerek ortaya yeni bir nesne çıkarılması ilkesine dayalı Lego’nun geçmişi 1930’lu yıllara kadar dayanıyor. Ancak Lego’nun kendisi ile özdeşleşmiş, 8 […]
Zeynep Kantar Sağlam

Hesaba giriş yap

Kayıt için formu doldurun

Şifreni al

Parolayı sıfırlamak için ayrıntı girin