Çocuklarda terleme nedenleri nelerdir?

0
36
uyuyan tatlı bebek fotoğrafları

Çocuklarda terleme nedenleri nelerdir? Çocuklarda aşırı terleme hangi hastalıkların belirtisi olabilir? Bebeklerde aşırı terleme normal mi? Bebeklerde baş terlemesi neyin belirtisi? Aşırı terleme nedir? Nedenleri ve tedavileri nelerdir? Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Eren Yıldız çocuklarda terleme nedenleri ve tedavisini yazdı!…

Çocuklarda aşırı terlemenin 5 nedeni

Çocuklarda terleme sık gördüğümüz şikayetlerden biridir. Özellikle havaların ısınmaya başladığı bu günlerde daha da çok görmekteyiz. Uykuda çok terlediğini söyleyerek polikliniğe başvuran çok sayıda anne baba bulunmakta. Terleme şikayetini yapan çok sayıda neden vardır, gelin kısaca özetleyelim.

Anne-babanın çocuğum üşür kaygısı

Evet belki de en sık bunu görüyoruz. Gündüz ortam sıcaklığı 23 derecenin, gece uyurken de 22  derecenin üstünde olmamalı. Yenidoğan döneminde bebekler anneden bir kat fazla, yenidoğan dönemini geçmiş bir bebek anne baba nasıl ve kaç kat giyiniyorsa o da aynen o sayıda giyinmeli.Özellikle bu aylarda buna çok dikkat etmeliyiz.

Altta yatan bir hastalığın olması

D vitamini eksikliği, tiroid fonksiyon bozukluğu, geniz eti ve bademcik büyüklüğü, burun tıkanıklığı, alerjik bir bünyesinin olması, hormonal problemler, lenf bezi kanseri( maalesef en korkutucusu da bu). 

Kalp hastalığının olması

Özellikle yenidoğan ya da ona yakın bir dönemde terleme bir doğumsal kalp hastalığının göstergesi olabilir, inatçı terlemelerde eko yapmak gerekebilir. 

Ergenlik

Evet bu dönemde artan erkeklik ve kadınlık hormonlarının etkisi ile vücutta birtakım metabolik değişiklikler olmakta, bu da terlemeye sebep olabilmektedir.

Yapısal terleme

Yani biz olabilecek tüm senaryoları gözden geçirip değerlendiriyoruz, ve alta yatan bir problem bulamıyoruz. Ama çocuk terlemeye halen devam ediyor, bunu da sık görüyoruz, özellikle yaş arttıkça bu şikayette azalma gözlenebiliyor. 

Terleyen çocukların üstünü değiştirelim mi?

Evet değiştirelim, ıslak çıksın, kuru giyilsin, çocuğun nemli cildi kurulansın. Her zaman mı ? Evet, her terlediğinde. Çünkü terleyip soğuduğunda cilteki hava alış verişini yapan gözenekler tıkanıp, çocuğun hastalıklara karşı savunma mekanizması etkilenebilir, bunun sonucu da hastalıklar meydana geliyor, özellikle de üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları. 

Çocuklarda aşırı terleme tedavisi nasıl yapılır? 

Günlük pratiğimizde terleme ile başvuran hastalardan iyi bir öykü alıp alışkanlıklarını gözden geçiriyoruz.  Fizik muayenede patolojik bir durum var mı, onu inceliyoruz. Kanlarını alıp bahsettiğim hastalıklardan herhangi biri var mı diye bakıyoruz. Geniz eti ve bademcik büyüklüğü değerlendirilmesi için Kulak Burun Boğaz uzmanına yönlendiriyoruz. Bu adımların hiç birinde bir sorun göremezsek yapısal olarak değerlendirip, belli aralıklar ile takibe çağırıyoruz.