En iyi bebek maması hangisi? Hangi mamayı tercih etmeliyim?

En iyi bebek maması markası hangisi? Bebeğiniz için hangi bebek mamasını tercih etmelisiniz? En besleyici ve sağlıklı bebek mamasını hangisi? Bebek mamaları organik mi? Organik bebek mamaları hangileri? Anne sütüne en yakın devam sütü ve bebek mamaları hangileri? AnneBebekKulubu.com yazarı Zeynep Kantar Sağlam, bebek maması seçiminde dikkat edilmesi gerekenleri yazdı...

11
PAYLAŞIM
2k
GÖRÜNTÜLENME

Bir bebek dünyaya gelirken, ruhsal ve zihinsel anlamda anneden yeterli desteği fazlasıyla alırken, fiziksel anlamda giderilmesi gereken temel ihtiyaçları kalır geriye. Bunlar; altını almak, uykusu geldiğinde uyutmak, karnını doyurmak ve gazını çıkarmak şeklinde devam eder. Yazıldığı kadar kolay olmasa da bir bebeğe bakmak, eğer bir anneyseniz, bebeğinizin her türlü ihtiyacını karşılamak için programlanmış olmaya eşdeğerdir.

Her anne bilir ki, bazen doğumdan hemen sonra süt gelmeyebilir. Bunun birçok sebebinin olmasının yanında, ilk defa doğum yapan anneler bu konuda ister istemez zor anlar yaşarlar. Bu da bir deneyim gerektirir. Süt az geldiği için bebek doymayabilir, süte ek olarak mama kullanımına başlamak durumunda kalabilirsiniz.

Velhasıl, çözümler çok. Hiçbir anne ile bebeği aynı şart ve imkanlarda değil. Hiçbir anne-bebek ilişkisi, bir başka aileye uyum sağlayamayacak kadar kendine özeldir.

Tüm dünyada kabul gören bir bilgi vardır anneliğe dair. Kesin ve net.. Anne sütü ilk 6 ay bebek için çok önemlidir ve anne tüm şartlarını zorlayarak bu süreçte bebeğini beslemek için yoğun çaba sarf etmelidir. İlk 6 ay anne sütünün dışında hiçbir besin bebeğe verilmez, su bile. Çünkü bebek, anne sütünden su ihtiyacını karşılayacak kadar özel bir varlıktır.

Ama bazen, bu kesin bilgiler kadar net değildir annenin sütü, ifade edilenler olduğu gibi işlemez.

İşte bu noktada mama kullanımına dair yapılan araştırmalardan yola çıkarak, sizlerle mama kullanımı ve markalarına dair bir çok bilgiyi paylaşma isteği hasıl oldu.

Anne sütüne eşdeğer olan mamalar nelerdir? Hangi marka mamalar en iyisi?

Bu sorulardan yola çıkarak, annelerin kafasındaki tüm sorulara yanıt bulmaya çalışalım. En iyi bebek maması hangisidir?

Türkiye’de Aptamil, Similac, HIPP, Bebelac, Golden Goet, Evolvia, SMA, Töpfer Organik Bebek Sütü vs. mama markaları satılmaktadır. Bu kadar çok marka olunca anneler de haklı olarak hangi mamayı alacağına karar veremez hale gelmektedir.

Annelerin kafasındaki sorulara yanıt verebilmek adına, öncelikle mamaların içinde bulunması gereken bileşenleri inceleyelim.

Aptamil Bebek Mamaları

Aptamil bebek mamaları 40 yılı aşkın süredir bebeklerin beslenmesi üzerine araştırmalar yapan ve satışa sunan bebek maması firmasıdır. Aptamil 1 , Aptamil 2 , Aptamil 3, Aptamil 4 gibi yaş gruplarına göre çeşitleri bulunmaktadır. Aptamil bebek mamaları Türkiye’de yıllardır en çok tercih edilen bebek maması markaları arasındadır. Kendine özgü içeriği ve tarzı ile beğenilen bir bebek maması olan Aptamil patentli prebiyotik lif karışımına sahiptir. Bu şekilde bebeklerin bağışıklık sistemini güçlendirmeyi ve kolay dışkılamasını hedeflemektedirler.

Aptamil Nutricia Pronutra bebek mamalarının menşei İrlanda. Aptamil Nutricia kaşık mamalarının menşeyi ise Fransa. Sadece Türkiye’de değil, birçok ülkede satışı mevcut.

Aptamil bebek mamaları kutularının bazılarında Nutricia, bazılarında ise Milupa yazar. Bunlar bir şirket adını temsil eder. Nutricia Hollanda şirketi, Milupa ise Alman şirketidir.

Aptamil 1 Bebek Sütü İçeriği:  İçinde probiyotik bulunmuyor ancak Prebiyotik lif karışımı, vücuttaki probiyotik gelişimini destekliyor. Anne sütünde olduğu gibi, karbonhidrat kaynağı yalnızca laktoz. Erken dönemlerde yüksek protein alımının, ileriki yaşlarda obezite riskini arttırdığı için, protein miktarı dengeli. Balık yağı özellikle bir DHA kaynağı olduğu için formüle balık yağı eklenmiş. (Omega 3 Omega 6) DHA, bebeklerin zihinsel gelişimine ve bağışıklık sistemi gelişimine yardımcı olduğu için, bu alanda çalışmalar fazlasıyla yürütülmektedir. Protein miktarı dengeli 1,4g/100ml. Nükleotidler , Vitaminler , Mineraller.

Aptamil markasının en belirgin özelliği, anne sütündeki prebiyotik lif karışımına en yakın etkinliği gösterdiği klinik çalışmalarla kanıtlanmıştır.

Aptamil 2 Devam Sütü İçeriği: 0,8g/100ml miktarında ve 9:1 oranında GOS/FOS  içeren prebiyotik lif karışımı. Bahsedilen miktardaki lif bileşenlerinin, bağışıklık sistemi üzerine olumlu etkilerinin olduğunu gösteren çalışmaları mevcut firmanın. Karbonhidrat kaynağı olarak laktozun yanında maltodekstrin mevcut formülde. Ek gıdalar bu ayda bebeklerin yaşamına girmeye başladığı için, maltodekstrin, şeker ve tuz gibi birçok maddeyi bebekler bu gıdalardan alıyorlar. Probiyotik içermiyor. Nükleotid içeriyor. Protein miktarı 1,4g/100ml dengeli. LCPUFA (DHA ve AA) olarak balık yağı mevcut.

Aptamil 3 Devam Sütü İçeriği:  Prebiyotik lif karışımı ve nükleotid ilaveli. Prebiyotik lif karışımı içeriği ile bebeğinizin bağışıklık sistemini doğal olarak desteklemeye yardımcı olur. Sadece Aptamil’de bulunan Aptamil Prebiyotik Lif Karışımı, bilimsel olarak klinik araştırmalardan geçmiş ve onaylanmıştır. Ayrıca; içerdiği bu lifler ile sayesinde sindirimi kolaydır, yumuşak ve doğal bir dışkılama sağlar. (Olumlu Özellik) Protein, karbonhidrat ve minerallerin miktar ve kalitesi, süt bebeklerinin özel besinsel ihtiyaçlarını karşılamak üzere hazırlanmıştır. Aptamil 3 kalsiyum, demir ve vitaminlerle zenginleştirilmiştir.

Aptamil 4 Devam Sütü İçeriği: 0,8g/100ml miktarında ve 9:1 oranında GOS/FOS  içeren prebiyotik lif karışımı. Bahsedilen miktardaki lif bileşenlerinin, bağışıklık sistemi üzerine olumlu etkilerinin olduğunu gösteren çalışmaları mevcut firmanın. Karbonhidrat kaynağı olarak laktozun yanında maltodekstrin mevcut formülde. Ek gıdalar bu ayda bebeklerin yaşamına girmeye başladığı için, maltodekstrin, şeker ve tuz gibi birçok maddeyi bebekler bu gıdalardan alıyorlar. Probiyotik içermiyor. Protein miktarı 1,5g/100ml dengeli. Balık yağı mevcut.

Aptamil AR Ürün İçeriği: Bu ürün, bebeklerde kusma ve besinlerin yemek borusundan geriye doğru kaçması problemlerinde kullanılan bir mama türü. Bebeklerin yemek borusu ile midesi arasında bulunan kasların henüz tam olarak gelişmediği durumlarda, bebeğin yediklerini tekrar geriye çıkarması durumunda bebeklerde reflü görülmesine sebep olur. Aptamil AR, kusma problemini en aza indirmek için formüle keçi boynuzu lifi eklemiş. Karbonhidrat kaynağı laktoz ve maltodekstrin. Balık yağı, taurin, nükleotid içeriyor


SMA (ESEMA) Mamaları:

SMA, İngilizce “Simulated Milk Adaptation”ın baş harflerinden ortaya çıkmış bir İrlanda markası.1915 yılında üretilmiş olan SMA maması, dünyanın ilk bebek maması olarak bilinmekte. SMA, Nestle’ye ait bir marka ve yurtdışında satışı da oldukça yaygın. Nestle’nin birçok ülkede bebeğe dair beslenme konuları üzerine çok çeşitli markaları da mevcut. Ayrıca bebek beslenmesi üzerine bilimsel çalışma yapan araştırma merkezleri olmakla birlikte, bu araştırma merkezlerinde gerçekleştirdikleri ve hala üzerinde durdukları birçok çalışma mevcut.

SMA 1915’ten beri anne sütüne en yakın protein içeriğini hedeflediği için, proteini büyümenin en önemli yapıtaşı olarak görüyor.

SMA 1 Bebek Sütü İçeriği:

 • Karbonhidrat kaynağı %100 laktoz.
 • Nükleotid İçeriyor. LCPUFA (DHA ve AA) içeriyor.
 • Protein miktarı 1,3g/100ml
 • Probiyotik ve prebiyotik içermiyor. (İçinde probiyotik ve prebiyotik barındırmamaları, bunun sebebi ise ; yararı kesin olarak kanıtlanamayan hiçbir maddeyi ürünün içine dahil etmek istemedikleri düşüncesiymiş.)

Formül sütlerdeki en önemli kriter whey protein oranı. SMA mama, piyasadaki mamaların arasında whey proteini en yüksek olan ve şeker içermeyen bir mama türü. İçerdiği karbonhidrat ise %100 laktoz. İçinde nişasta barındırmıyor.

Anne sütünden başka hiçbir şeyde olmayan Alfa-laktalbumin ilk defa SMA ile bir bebek mamasının formülünde yer almış. SMA yöneticilerinin açıklamalarına göre Alfa-laktalbumin’i mamanın içine eklemek endüstriyel bir devrim ve büyük bir gelime olarak görülüyor.

Alfa-laktalbumin bebeğin uyku düzenini olumlu yönde etkilerken, bebeğin ruh halini düzeltiyor. Bu da bebeklerde sakinlik ve huzur sağlarken, zeka ve beyin gelişimine, sinir sisteminin gelişmesine ve sağlıklı büyümesine büyük katkı sağlıyor.

SMA, bebeğin büyümesi ve gelişimi için gereken tüm amino asitleri yeterli derecede ve kalitede içerdiği için, bebeklerin tüm protein ihtiyacı karşılanıyor. Buradan yola çıkarak her protein aynı değildir diyen SMA’nın sloganı ise” Bebeğiniz iyi büyüsün, iyi yaşasın!”

SMA 2 Devam Sütü İçeriği:

 • Karbonhidrat kaynağı %100 laktoz.
 • Nükleotid İçeriyor. LCPUFA (DHA ve AA) içeriyor.
 • Protein miktarı 1,5g/100ml

Probiyotik ve prebiyotik içermiyor. (Olumsuz Özellik) ) (İçinde probiyotik ve prebiyotik barındırmamaları, bunun sebebi ise; yararı kesin olarak kanıtlanamayan hiçbir maddeyi ürünün içine dahil etmek istemedikleri düşüncesiymiş.)

Nestle’nin Türkiye’de olmasa da yurtdışında, bebeklerin beslenmesine dair farklı mamaları mevcut. Ayrıca bebeklerin beslenmesi üzerine bilimsel çalışmalar yürütüyorlar.

SMA 3 Devam Sütü İçeriği:

 • Karbonhidrat kaynağı %100 laktoz.
 • Nükleotid İçeriyor.  DHA ve AA içeriyor.
 • Protein miktarı 1,5g/100ml
 • Probiyotik ve prebiyotik içermiyor. (Olumsuz Özellik) (İçinde probiyotik ve prebiyotik barındırmamaları, bunun sebebi ise ; yararı kesin olarak kanıtlanamayan hiçbir maddeyi ürünün içine dahil etmek istemedikleri düşüncesiymiş.)

SMA mamaların olumsuz özellikleri:

 • İçinde probiyotik ve prebiyotik barındırmamaları… Bunun sebebi ise; yararı kesin olarak kanıtlanamayan hiçbir maddeyi ürünün içine dahil etmek istemedikleri düşüncesiymiş.

Bebek mamalarını ve içeriklerini denetleyen, global olarak onay veren, ESPGHAN (Avrupa Pediatrik Beslenme, Gastroenteroloji ve Hepatoloji Derneği) hekimlerden oluşan bir üst kuruluş olmakla birlikte, bebek beslenmesinde en üst zirvede. Bu kuruluşun, öngörüsü ise; Şubat 2011’de yayınladığı bir rapora göre mamaların içerisine giren prebiyotik ve probiyotikler zararlı değil ama bunun bebek mamalarına eklenerek rutin olarak kullanılmasının yararı, özellikle de bağışıklığa olan yararı henüz kanıtlanmamış durumdadır deniliyor.


Evolvia Bebek Maması

Türkiye’de Toksöz Grup bünyesinde olan Montero Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş son kullanıcıya ulaştırılan Evolvia bebek maması markası aslında 1943 yılında İspanya’da kurulan Ordesa Laboratuvarı tarafından üretilmeye başlamış. Ancak şu anda raflarda satılan Evolvia Bebek mamalarının menşeyi Danimarka.

Evolvia 1 Bebek Sütü içeriği:

 • Probiyotik içeriyor. Formüle probiyotiğin eklenmesi, bebeklerde bağışıklık sistemini desteklemektedir. Prebiyotik için ise yalnızca FOS kullanılmış. Karbonhidrat kaynağı olarak ise laktozun yanında maltodekstrin kullanılmış. Bu bileşen anne sütünde bulunmamaktadır.
 • Prebiyotik lifler (Kısa ve uzun zincirli fruktooligosakkarit)
 • Balık yağı (DHA kaynağı)
 • Nükleotidler (Bebeklerde bağışıklığa destek olur)
 • Taurin (Bebeklerde zihinsel ve sinirsel gelişimlere destek olur, kandaki su ve tuz dengesini sağlamaya yardımcı olur.
 • Bitkisel Yağlar (Hurma yağı, hurma çekirdeği yağı, kanola yağı, ayçiçek yağı, oleik asitçe zengin ayçiçek yağı, araşidonik asitçe (AA) zengin yağ)
 • Peynir altı suyu proteini (Alfa-laktalbumin ile zenginleştirilmiş)
 • Maltodekstrin,
 • Antioksidanlar
 • Yağsız Süt
 • Mineraller (Sitrik asidin potasyum tuzları, ortofosforik asidin kalsiyum tuzları, Sodyum sitrat, kalsiyum hidroksit, kalsiyum klorür, kalsiyum karbonat, sitrik asidin Magnezyum tuzları, demir II sülfat, çinko sülfat, bakır sülfat, mangan sülfat, Potasyum iyodür, sodyum selenit, emülgatör (soya lesitini),
 • Vitamin kompleksi ( Vitamin C, Vitamin E, niasin, Kalsiyum d-pantotenat, Vitamin A, Vitamin B1, vitamin B6, Vitamin B2, Folik asit, Vitamni K, Biyotin, Vitamin D, Vitamin B12 ), kolin, inositol,

Evolvia 1 Bebek Sütünün Olumsuz Özellikleri:

Yapılan araştırmalar sonucunda; Evolvia bebek markasının satışının yalnızca Türkiye’de olduğu ve etiketinde İspanya’da üretildiği yazmasına rağmen orada dahi satışının olmaması konusunda birçok bilgi mevcut. Türkiye dışında herhangi bir ülkede satışları mevcut değil. Bu tüketiciler için kafaları karıştıran en büyük sorulardan bir tanesi.

Bir diğer dezavantajı ise; bu markanın her yerde SYGM içerdiğini vurgulamasına rağmen hiçbir etikette SYGM’ye rastlanılamaması. SGYM (Süt Yağı Globül Membranı) anlamına gelir. Anne sütünde, süt yağı globüllerinin etrafını saran, içinde gangliozidler, siyalik asit, fosfolipidler, laktoferrin ve immünglobulin gibi çok önemli biyoaktif maddeler içeren bir bileşendir.

Evolvia 2 Devam Sütü İçeriği:

Evolvia 1 bebek sütünde bahsedildiği gibi; formülün etiketinde SYGM içerdiğini vurgulamasına rağmen hiçbir etikette SYGM’ye rastlanılamaması olumsuz bir özellik. SGYM (Süt Yağı Globül Membranı)anlamına gelir. Anne sütünde, süt yağı globüllerinin etrafını saran , içinde gangliozidler, siyalik asit, fosfolipidler, laktoferrin ve immünglobulin gibi çok önemli biyoaktif maddeler içeren bir bileşendir. Bu membranı ürüne eklemek için ekstrakte etmek veya formüle süt yağı eklemek gerekir. Üründe süt yağı yok. Protein miktarı ise, anne sütü ile ve diğer formül bebek sütleriyle karşılaştırıldığında, yüksek. (1,8g/100ml). Karbonhidrat kaynağı olarak ise laktozun yanında maltodekstrin kullanılmış. Bu bileşen anne sütünde bulunmamaktadır. Probiyotik içeriyor. Formüle probiyotiğin eklenmesi, bebeklerde bağışıklık sistemini desteklemektedir. Prebiyotik lif  ise yalnızca FOS içeriyor. DHA kaynağı olarak balık yağı mevcut.

Evolvia 3 Devam Sütü İçeriği:

Evolvia’nın diğer formüllerinde olduğu gibi, bu devam formülde de SGYM içermiyor. SGYM (Süt Yağı Globül Membranı) anlamına gelir. Anne sütünde, süt yağı globüllerinin etrafını saran , içinde gangliozidler, siyalik asit, fosfolipidler, laktoferrin ve immünglobulin gibi çok önemli biyoaktif maddeler içeren bir bileşendir. Probiyotik içeriyor. Prebiyotik lif  ise yalnızca FOS içeriyor. Protein miktarı ise, anne sütü ile ve diğer formül bebek sütleriyle karşılaştırıldığında, yüksek. (2,18g/100ml). Yüksek protein içeren formül sütlerin kullanımı sonucu bebeklerde, ileriki yaşlarda obezite rahatsızlığı yaşanılmasını gösteren çalışmalar vardır. Karbonhidrat kaynağı olarak ise sadece laktoz içeriyor. Evolvia 1 ve 2’de laktozun yanında maltodekstrin içeriyor olması olumsuz bir özellikken, Evolvia 3’te laktozun yanında maltodekstrin kullanılmaması olumlu bir özellik. Nükleotid içeriyor. LCPUFA (AA ve DHA) kaynağı içeriyor.

Evolvia AC Ürün İçeriği:

Evolvia AC, kolik, gaz ve sindirim bozukluğu olan bebekler için üretilen bir formül. Maltodekstrin, laktoz, beta pozisyonlu palmitik asitçe zengin bitkisel yağlar (palm yağı, palm çekirdeği yağı, kolza yağı, ayçiçek yağı, oleik asitçe zengin ayçiçek yağı, araşidonik asitçe (AA) zengin yağ), kısmen hidrolize edilmiş whey proteini, kıvam artırıcı (keçi boynuzu lifi), emülgatör (soya lesitini ve yağ asitlerinin mono- ve digliseritlerinin sitrik asit esterleri), vitaminler (vitamin C, vitamin E, nikotinamid, kalsiyum pantotenat, vitamin B2, vitamin B6, vitamin B1, vitamin A, folik asit, vitamin K, biyotin, vitamin D, vitamin B12), balık yağı (DHA kaynağı), L-Tirozin, kolin klorür, taurin, inositol, nükleotidler.

Golden Goat Bebek Mamaları:

Golden Goat bebek mamaları, keçi sütünden üretilen ilk mama olma özelliğini taşıyor. Türkiye’de herhangi bir üretimi olmamakla beraber, ambalajlama ve kutulama da dâhil olmak üzere, üretimin tüm aşamaları Yeni Zelanda’da gerçekleşiyor. Yeni Zelanda, bu mamaları kullanıma hazır bir şekilde Türkiye’ye ithal ediyor. Firma kendi çiftliklerinde özel yetiştirdiği keçilerin sütlerini kullanıyor ve çiftliklerden toplanan sütler test aşamasından sonra fabrikada bekletilmeksizin üretime giriyor.

Golden Goat 1 Bebek Sütü İçeriği:

 • Prebiyotik ve probiyotif lif kaynağı bulunmuyor.
 • Nükleotid içermiyor.
 • Diğer formüller gibi bitkisel yağ (kanola ve ayçiçek) içeriyor.
 • Karbonhidrat kaynağı sadece laktoz.
 • İçeriğinde, keçi sütü katı maddeleri %43 ibaresi yer alıyor. Bu da ürünün % 57’sinin keçi sütünden oluşmadığını gösteriyor. Oysa ürün keçi sütü olarak konumlandırılıyor.
 • İçerikte belirtilen laktozun, keçi sütü katı maddeleri haricinde belirtildiği için inek sütü katı maddeleri kaynaklı olduğu düşünülmektedir.
 • Keçi sütü bazlı bebek sütlerinin en önemli özelliği, içinde barındırdığı yağ asiti kompozisyonunun ve sütten gelen proteinin , aminoasit içeriğinin anne sütüne benzer olmasıdır. Fakat bu üründe bitkisel kaynaklı yağlar bulunuyor.

Golden Goat 2 Devam Sütü İçeriği:

 • İçeriğinde, keçi sütü katı maddeleri %43 ibaresi yer alıyor. Bitkisel yağ mevcut. Prebiyotik ve probiyotif lif kaynağı bulunmuyor.
 • Nükleotid içermiyor.
 • Protein değeri dengeli (1,3g/100ml)
 • Karbonhidrat kaynağı olarak gösterilen laktozun, keçi sütünden üretilip üretilmediği konusunda formülde, belirsizlik mevcut.


Humana Bebek mamaları

Almanya’da üretilen Humana bebek mamaları, Bausch&Lomb Sağlık ve Optik Ürünleri A.Ş tarafından Türkiye’ye ithal ediliyor. Almanya’da satışa sundukları formüllerle, Türkiye’de satışa sundukları formüller aynı içeriğe sahip.

Humana 1 Bebek Sütü İçeriği:

Anne sütünde olduğu gibi, karbonhidrat kaynağı yalnızca laktoz. Protein miktarı dengeli (1,4g/100ml). LCPUFA kaynağı, balık yağı. Nükleotid içeriyor. Probiyotik içermiyor. GOS: Galakto-oligosakkarit ilave edilmiştir. Uzun Zincirli PUFA: Uzunzincirli çoklu doymamış yağasitleridir. (Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri) Nukleotid içeriyor.

Humana 2 Devam Sütü İçeriği:

Karbonhidrat kaynağı olarak laktozun yanında maltodekstrin ve glikoz şurubu mevcut. Protein miktarı dengeli (1,4g/100ml) Nükleotid ve Probiyotik içermiyor. Yağı alınmış süt, demineralize peyniraltı suyu tozu, bitkisel yağlar (hurma, kanola, ayçiçeği), maltodekstrin, galakto-olilgo-sakkarit şurubu (sütten), laktoz, glikoz şurubu, kalsiyum karbonat, emülgatör: soya lesitini, ortofosforik asidin kalsiyum tuzları, potasyum klorür, sodyum sitrat, vitamin karışımı (C vitamini, niasin, pantotenik asit, E vitamini, B6 vitamini, A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, folik asit, K vitamini, biotin, D vitamini, B12 vitamini), Potasyum sitrat, L-tirosin, magnezyum karbonat, taurin, demir- II laktat, L-triptofan, çinko sülfat, potasyumiyodat, mangan sülfat, sodyum selenat.

Humana 3 Devam Sütü İçeriği:

Demir ve kalsiyumun yüksek olması sebebiyle demir eksikliği anemisi ve raşitizm için önerilir. İçerdiği artı prebiyotik lifler sayesinde bağırsak hareketlerini tertip ederek kabızlığı önler ve dışkı kıvamını normalleştirir.

Hiçbir savunucu madde, boya içermez, glütensizdir.

Humana 3 kuvvetli kemikler için kalsiyum ile, omega 3 yağ asitleri ile, demir ve iyot ile zenginleştirilmiştir. Ayrıca Humana 3 muhtevanında yüksek kaliteli süt proteini ve B vitamin kompleksi de barındırır. Muhtevanındaki Prebiyotik GOS, LCPUFAs ve Nükleotidler natürel olarak anne sütünde de bulunur. Yağsız inek sütü, bitkisel yağlar (palm, ayçiçeği, kanola yağı), Pirinç tozu, Dekstrin,

Similac Bebek Mamaları

Similac 127 yıl önce Amerika’da kurulmuş, Abbott adında küresel bir sağlık şirketinin ürünü. Öyle ki ilaç, tıbbi cihaz, beslenme, bebek mamaları gibi alanlarda üretim yapan ve 26 yıldır Türkiye’de 100’den fazla ürünle faaliyet gösteren bir firma. Fakat üretilen formüllerin Amerika’daki formül içeriklerine bakıldığında farklılıklar olduğu kullanıcı yorumları arasında fazlasıyla dolaşmakta.

Genelde, hemen hemen her ülkede satışı olan diğer firmalar (Aptamil, Hero, SMA gibi) her ülkede aynı formülü kullanıp, her ülke için aynı fabrikalarda üretim yaptırıyor olmasına rağmen, Similac’taki bu farklılık kafaları oldukça karıştırmakta. Bu noktada tercih sizlerin.

Similac 1 Bebek Sütü İçeriği:

 • Hurma yağı içermeyen özel yağ karışımı
 • DHA ve nükleotid ilaveli GOS (prebiyotik) içerir.
 • Karbonhidrat kaynağı 100% Laktoz+GOS’tur.
 • B12, C, D, E, K vitaminleri içerir. Yağsız Süt (Süt), Laktoz (Süt)
 • Ayçiçek yağı, soya yağı, hindistancevizi yağı
 • Peyniraltı suyu proteini konsantresi, (Süt Proteini)
 • Mineraller (Potasyum sitrat, kalsiyum karbonat, potasyum hidroksit, magnezyum klorür, sodyum klorür, Demir II sülfat, çinko sülfat, bakır sülfat, mangan sülfat, potasyum iyodür, sodyum selenat) Peyniraltı suyu proteini hidrolizatı (süt proteini)
 • Vitaminler, Nükleotidler, Hurma yağı içermeyen özel yağ karışımı
 • DHA ve nükleotid ilaveli GOS (prebiyotik) içerir.
 • Karbonhidrat kaynağı 100% Laktoz+GOS’tur.
 • B12, C, D, E, K vitaminleri içerir.
 • Similac 2 Devam Sütü İçeriği;
 • Karbonhidrat kaynağı sadece laktoz. Probiyotik içermiyor. Prebiyotik olarak sadece 0,3g/100 ml GOS içeriyor. LCPUFA olarak DHA mevcut. Protein miktarı 1,72g/100 ml (biraz yüksek). Ayçiçek yağı, soya yağı, hindistancevizi yağı mevcut.

Similac 3 Devam Sütü İçeriği:

Probiyotik içermiyor. Prebiyotik olarak GOS içeriyor. AA ve DHA içeriyor. Karbonhidrat kaynağı olarak laktozun yanında sofra şekeri bulunmakta. Ayçiçek yağı, Soya yağı, Hindistan cevizi yağı, Peyniraltı suyu proteini konsantresi.Yağsız süt, Nükleotidler, A, B12, C, E, K vitaminleri içerir. Hurma yağı içermeyen özel yağ karışımı. Protein miktarı diğer formüllere oranla biraz yüksek (2,7g/100ml)

HİPPOrganik Combiotic Bebek Mamaları:

Hipp Organik Combiotic Bebek Mamaları, çok eski bir marka olmakla birlikte dünyada 70’in üzerinde ülkede HIPP satılıyor. Türkiye ise 2008 yılında tanışmış durumda.. HIPP holdinge bağlı ithalat ve pazarlama şirketinin Türkiye, İstanbul ayağı.

Anne sütü almayan bebekler için probiyotik bakteri ve prebiyotik içeren formüle sahip, Combiotic serisi Devam Sütü başka hiçbir markada yok. Dünya üzerinde Hipp’i diğer ürünlerden ayıran en büyük fark klinik araştırmaları. Şekersiz olan Combiotik serisi, anne sütüne en yakın biberon maması olma özelliğini taşıyor.

Hip Organik Combiotic 1 Bebek Sütü İçeriği:

 • Yağsız Süt, Kısmen demineralize peynir altı suyu tozu, Bitkisel yağlar (hurma yağı, kolza yağı, ayçiçek yağı), Nişasta, Prebiyotik lif (Laktozdan gelen galaktooligosakkaritler), Kalsiyum karbonat, LCP1-yağlar (Bitkisel yağ, balık yağı), P otasyum klorür, L-tirozin, C vitamini, L-triptofan, Demir II sülfat, Çinko Sülfat, E vitamini, S tabilizatör L( +) laktik asit, D oğal laktik asit kültürü (Lactobacillus fermentum hereditium2), N iasin, P antotenik asit,
 • Bakır lizin kompleksi, A vitamini, B1 vitamini, B6 vitamini, M angan sülfat, P otasyum iyodat, B2 vitamini, S odyum Selenat, F olik asit, K vitamini, B iotin, D vitamini, B12 vitamini
 • Probiyotik ve Prebiyotik ilavelidir. HİPP’teki probiyotik kaynağı, anne sütünden doğal olarak izole edilen laktik asit bakteri grubundan Lactobacillus fermentum türleridir. Bu bakterilerin olumlu yönde aktivitelerini destekleyen HİPP bebek mamaları, prebiyotikleri de yine sütten doğal olarak izole edilen galaktooligosakkaritlerdir

HİPP Organik Combiotic 1 Bebek Sütü Olumsuz Özellikleri:

 • Biliyoruz ki anne sütünün karbonhidrat kaynağı %100 laktozdan oluşmaktadır.
 • Formülde karbonhidrat kaynağı olarak laktozun yanında nişasta da yer alıyor.
 • Anne sütünde bulunan nükleotid ve taurin bileşenleri bu formülde yer almıyor. Bu bileşenler, bebeklerin bağışıklık sistemini ve zihinsel gelişimini destekliyor.

HİPP markası Alman menşeyli bir marka. Almanya’da çeşitleri mevcut olmakla birlikte, nişastalı ve nişastasız seçenekleri yer alıyor raflarda. Türkiye’de ise böyle bir seçenek mevcut değil. Bebek ve devam sütü formülleri nişastalı.

HİPP Organik Combiotic 2 Devam Sütü İçeriği:

Probiyotik ve Prebiyotik ilavelidir. Probiyotik kaynağı, anne sütünden doğal olarak izole edilen laktik asit bakteri grubundan Lactobacillus fermentum türleridir. Formülde karbonhidrat kaynağı olarak laktozun yanında nişasta da yer alıyor. Prebiyotik olarak GOS içeriyor. Nükleotid içermiyor. LCPUFA olarak balık yağı içermiyor. Protein miktarı dengeli (1,5g/100ml)

HİPP Organik Combiotic 3 Devam Sütü İçeriği:

LCPUFA olarak balık yağı içermiyor. Formülde karbonhidrat kaynağı olarak laktozun yanında nişasta da yer alıyor. Prebiyotik olarak Gos mevcut. Probiyotik mevcut.

Bebelac Bebek Maması

Aptamil, Lactamil, Bebelac, Nutrilon ve Milupa Danone Nutricia çatısı altında olmakla birlikte bu ürünlerin Türkiye ayağında ise Numil Gıda Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. vardır.

Avrupa’da bebek beslenmesindeki 106 yılık tecrübesiyle üretim yapan Bebelac, bebek beslenmesinde lider konumda olan bir marka. 0-3 yaş bebek beslenmesinde uzmanlaşmış bir marka olan Bebelac, dünya genelinde 100’ü aşkın ülkede, milyonlarca annenin bebeklerini güvenle beslemek için tercih ettiği ürünler arasında yer alıyor.

Tüm Bebelac ürünleri, Avrupa’daki tesislerde ve Avrupa Birliği Bebek Beslenme Standartlarına uygun olarak üretiliyor. Markanın en çok vurgu yaptığı nokta, fermantasyon teknolojisi kullanılan tek bebek maması formülü olması. Bu teknoloji ile bebeklerin sindirimine yardımcı olunduğu, bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmıştır.

Bebelac Gold 1 Bebek Sütü içeriği:

 • Karbonhidrat kaynağı, anne sütündeki gibi %100 laktoz.
 • Nükleotid içeriyor.
 • Formül probiyotik içermiyor.
 • Formülde, özellikle beyin ve bağışıklık sistemi gelişiminde etkili LCPUFA (DHA VE AA) mevcut.
 • Aptamil markasında olduğu gibi prebiyotik lif içeriyor.

Bebelac Gold 2 Devam Sütü İçeriği:

 • Bebelac Gold 2, fermantasyon teknolojisi ile hazırlanan ilk ve tek devam sütüdür. Fermantasyon teknolojisi ile üretilen Bebelac Gold 2, prebiyotik bileşenler de içerir.
 • Devam formülünde karbonhidrat kaynağı yalnızca laktoz.
 • Sadece Aptamil ve Bebelac markalarında kullanılan 0,8/100 ml miktarındaki GOS/FOS karışımı prebiyotik bu formülde de bulunuyor.
 • Nükleotid ve taurin içeriyor.
 • Protein miktarı 1,4g/100 ml (dengeli)
 • LCPUFA kaynağı olarak balık yağı/tek hücreli yağı içermiyor. (olumsuz bir özellik)

Bebelac Gold 3 Devam Sütü İçeriği:

Demineralize peynir altı suyu, Bitkisel Yağlar ( Hurma, Kanola, Hindistan Cevizi, Ayçiçek) Karbonhidrat kaynağı Laktoz, Yağsız Süt, Prebiyotik Lifler (Galaktooligosakkarit (Sütten), fruktooligosakkarit)

Peyniraltı suyu konsantresi (Sütten), Kalsiyum karbonat, Hayvansal Yağlar (Balık Yağı), Taurin

Bebelac Gold 4 Devam Sütü İçeriği:

Karbonhidrat kaynağı, anne sütündeki gibi %100 laktoz.

Protein miktarı 1,4g/100 ml (dengeli)

Sadece Aptamil ve Bebelac markalarında kullanılan 0,8/100 ml miktarındaki GOS/FOS karışımı prebiyotik bu formülde de bulunuyor.

LCPUFA (DHA VE AA) kaynağı içermiyor. (olumsuz özellik)

Bebelac 1 Bebek Sütü İçeriği:

 • Aptamil ve Bebelac Gold ürünlerinde yer aldığı gibi bu formülde de 0,8/100 ml miktarındaki GOS/FOS karışımı prebiyotik lif karışımı bulunuyor. Bu lif karışımı ve miktarı diğer markaların formüllerinde bulunmuyor. Prebiyotik lifler, sindirim ve bağışıklık sistemi gelişimine yardımcı olmaktadır.
 • Karbonhidrat kaynağı, anne sütündeki gibi %100 laktoz.
 • Protein miktarı 1,3g/100 ml (dengeli). Yüksek proteinin ileriki yaşlarda obeziteye neden olduğunu gösteren bilimsel çalışmalar mevcuttur.
 • LCPUFA kaynağı olarak balık yağı kullanılmıştır. Özellikle DHA bebeklerin zihinsel gelişimi ve bağışıklık sistemine destek olmaktadır.
 • Probiyotik içermemekle birlikte, içerikte yer alan prebiyotik lifler probiyotiklerin gelişimini olumlu yönde desteklemektedir.
 • Ürün Nutricia firmasına ait olup, üretim yeri Polonya’dır.

Bebelac 2 Devam Sütü İçeriği:

 • Karbonhidrat kaynağı olarak, laktozun yanında nişasta ve pirinç tozu mevcut. Hemen hemen hiçbir bebek mama markalarında görülmeyen bir bileşen.
 • 0,8g/100 ml miktarında prebiyotif lif (GOS/FOS) karışımı, firmanın diğer markaları olan Aptamil ve Bebelac Gold ürünlerinde de mevcut.
 • Protein miktarı 1,4g/100 ml (dengeli)
 • Nükleotid içeriyor.
 • Probiyotik ve LCPUFA kaynağı olarak balık yağı içermiyor.
 • İçerikte, nişasta ve pirinç tozu olması, probiyotik ve balık yağı içermemesi olumsuz özellik taşıdığı gösteriyor.

Bebelac 3 Devam Sütü İçeriği:

Bebelac 3 prebiyotik bileşen içerir. Prebiyotik bileşenler, sindirim sistemini düzenlemeye ve bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olan probiyotik mikroorganizmaların bağırsakta gelişimini ve yaşamını destekler.

Bebelac 4 Devam Sütü İçeriği:

 • Anne sütü olan karbonhidrat kaynağı yalnızca laktoz.
 • Protein miktarı dengeli 1,5g/100 ml
 • 0,8g/100ml miktarında 9:1 oranında GOS/FOS prebiyotik lif kompozisyonu içeriyor.
 • Probiyotik ve balık yağı içermiyor.

Bebelac Gold AR:

Bu kategorideki ürünler kusma ve yemek borusundan besin geri kaçış problemi olan bebekler için formüle edilmiştir.

Bebeklerin yemek borusu ile midesi arasında bulunan kas il doğduklarında tam olarak gelişimini tamamlayamadığı için , yediklerini tekrar ağzına gelerek çıkarması durumu, bebeklerde reflü rahatsızlığının yaşanmasına sebep olmaktadır.

Kusma ve reflü problemi olan bebekler için eğer anne sütü yeterli gelmiyorsa, doktorunuzun tavsiyesi eşliğinde bu özel üretilmiş mamalardan kullanabilirsiniz. Ürünün en belirgin özelliği, kusma problemini önlemek için formülün içine keçi boynuzu lifi eklenmesidir.

Töpfer Bebek Mamaları

Süt Avustralya’da ekolojik ortamda yetiştirilen Saanen cinsi keçilerden elde ediliyor. Keçilerin beslenmesinden sağımına her şey organik kurallara uygun yapılıyor. Keçi sütü inek sütüne göre daha kolay sindirilebilir. Özellikle orta zincirli yağ asidi içeriği fazla. Daha düşük alfa s1 kazein oranı, buda daha düşük alerji riski demek. Daha yüksek nükleotit ve poliamin içeriği. Oligosakkarit oranının hem anne sütüne daha yakın olması hemde inek sütünden 5 kat fazla olması. İçeriğindeki laktoferrin sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Daha yüksek b1, b2 vitamini. Daha yüksek kalsiyum,fosfor, potasyum, selenyum içeriyor. Omega-3 yağ asitleri, vitaminler, mineraller ve amino asitler içeren ve tamamen organik sütten üretilen biberon formülüdür.

Ürünlerin organik olduğundan nasıl emin olabiliriz?

Ürünlerin organik sertifikası bağımsız uluslararası denetleme kuruluşu BCS tarafından verilir. Hem Töpfer Firması hem de ürünlerin Türkiye pazarında pazarlama ve satışını yapan Hiper Farma İlaç firması BCS kuruluşu tarafından denetlenmektedir. Ürünün kutusu üzerinde yer alan ‘BIO’, ‘Organik Tarım’ ve ‘ÖKO Garantie’ logoları ürünün organik olduğunu kanıtlar.

Töpfer Organik Bebek Sütü (Doğumdan itibaren 6. ayın sonuna kadar kullanılır) ve Töpfer Organik Devam Sütü (6. aydan itibaren kullanılır)

 

Zeynep Kantar Sağlam

Zeynep Kantar Sağlam

10 Nisan 1987'de Çankırı'da doğan Zeynep Kantar Sağlam, çocukluk döneminin büyük bir kısmını Istanbul'da geçirmiş, akabinde ailesiyle birlikte Çanakkale'ye yerleşmiştir. Eğitim hayatına kaldığı yerden burada devam eden Zeynep, Mehmet Akif Ersoy Ticaret Meslek Lisesi'nden 2004'te mezun olmuş, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu, İktisadi ve İdari Programlar Bölümü'nü 2008' de tamamlayarak, Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü'nde 2010'da lisansını tamamlamıştır. Bu süreçte Sisbel'in düzenlemiş olduğu ; ISO 22000:2005 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Temel Eğitimi, ISO 20000:2005 Food Safety Management System Eğitimi, ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi Temel Eğitimi, ISO 9001:2008 Quality Management System Fundamental Training Eğitimi, ISO 14001:2004 Environmental Management System Fundamental Training Eğitimi, ISO 19011 Quality and Environment Management Systems Audit Training Eğitimi, ISO 19011 Kalite ve Çevre Yönetim Sistemleri Tetkiki Eğitimi, OHSAS 18001:2007 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi Eğitimi, OHSAS 18001:2007 Occupational Health Safety Management System Eğitimlere katılarak, bu eğitimlerin sertifikalarına sahip olmuştur. Yine bu süreçte Bemar'ın, Human Resources SpecializationTraining eğitimini başarıyla tamamlamıştır. İletişime ve konuşma tekniklerine ilgisi olan bir insan olarak diksiyon eğitimini tamamlayan Zeynep, bunun yanı sıra ''BODY LANGUAGE'', ''EFFECTIVE COMMUNICATION'' eğitimlerini alarak, iletişimi her yönüyle araştırmaya, analiz etmeye çalışan, iletişim sevdalısı bir insan haline gelmiştir. Bu süreci takip eden zaman zarfında Yönetici Asistanlığı ve Büro Yönetimi Eğitimi'ni almış ve şu anda Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Araştırma Ve Uygulama Hastanesi'nde memur olarak hayatına devam etmekte, yüksek lisans hazırlıkları ile uğraşmaktadır. Dünya tatlısı bir erkek çocuğuna annelik görevini hakkıyla ihya etmeye çalışan, şuan en çok meşgale kaynağı yalnızca oğlu olan, yazan, çizen en çokta okuyan meraklı bir anne olan Zeynep, kalemin görünmeyen sihrine inananlardan...

Sonraki Yazı

Yorumlar 1

 1. Neşe says:

  Merhaba, ayrıntılı araştırmanızı buradan paylaştığınız için teşekkürler, en azından aralarındaki farkları da az çok öğrenmiş olduk mama markalarının. Sonuç olarak, tabii biz ebeveynlere kalmış son karar ancak, siz ne öneriyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Köşe Yazarları

Banu Ertuğrul TÜM YAZILARI
Tatil denince aklımıza uzun bir yaz tatili geliyor ama tatilin uzunu kısası olmaz. Çocuklarla yapılan tatilin ise hayatımızda farklı bir yeri vardır.  Eğer küçük bir çocuğunuz varsa, tatili hem sizin rahat geçirebileceğiniz hem de çocuğunuzun keyif alacağı bir ortamda geçirmek kolaylık sağlayacaktır. Bu noktada, eğer tatilinizi bir otelde geçirmeyi planlıyorsanız,  bebek ve çocuk dostu otelleri […]
Banu Ertuğrul
Deniz Yılmaz TÜM YAZILARI
Bilgi yok.
Tatil denince aklımıza uzun bir yaz tatili geliyor ama tatilin uzunu kısası olmaz. Çocuklarla yapılan tatilin ise hayatımızda farklı bir yeri vardır.  Eğer küçük bir çocuğunuz varsa, tatili hem sizin rahat geçirebileceğiniz hem de çocuğunuzun keyif alacağı bir ortamda geçirmek kolaylık sağlayacaktır. Bu noktada, eğer tatilinizi bir otelde geçirmeyi planlıyorsanız,  bebek ve çocuk dostu otelleri […]
Deniz Yılmaz
Devrim Karakaya TÜM YAZILARI
En sevdiğiniz yerleri, alışkanlıklarınızı, mutlu olduğunuz keyif aldığınız şeyleri en iyi en yakınlarınız bilir ve bu yakınlıkta biri ya da birileri varsa hayatınızda bu en büyük şansınızdır.  İlgi’nin hayatıma gireceği haberini aldığım andan itibaren bu yakınlığın sonsuza dek süreceğini ve başka hiçbir duyguyla mukayese edilemeyeceğini biliyordum. Yıllar içerisinde sonsuz sevgi temelli bu yakınlık bizi çok […]
Devrim Karakaya
Doula Nevin Yeğit TÜM YAZILARI
Emmek, bebeğin doğduktan itibaren getirdiği doğal bir reflekstir ve bebeğin duygusal bir ihtiyacını karşılar: Bebekler dokunulmaktan ve kucaklanılmaktan hoşlanırlar. Çok sayıda çalışma, kucağa alınmayan ve bedensel temastan yoksun kalan prematüre bebeklerin ölme olasılıklarının daha yüksek olduğunu göstermektedir. Emzirme sırasında annesiyle yakın bedensel temasta olmak, bebeğin bu önemli ihtiyacını karşılamak açısından çok önemlidir. Peki anne sütünün […]
Doula Nevin Yeğit
Duygu Bükçüoğlu TÜM YAZILARI
Köpek sahiplerinin en çok şikayet ettiği konu köpeklerinin tüm aile bireylerini dinlemiyor oluşudur. Tıpkı çocuk yetiştirmek gibi sahiplendiğiniz köpek ile uyumlu bir ortamda yaşamak da aile içerisindeki tutarlı davranışa bağlıdır. Ebeveynleri kurmaya çalıştığı disiplini çocuklar bozuyorsa ya da eve gelen misafirler köpeğe sofradan yemek verilmemesi gerektiği halde yemek veriyorsa köpekte oluşan davranış problemleri çözülemez bir […]
Duygu Bükçüoğlu
Ersin Elmacı TÜM YAZILARI
Aile içi eğitimin önemini kime sorsak çok önemli der. Asıl soru: Neden bu kadar önemlidir aile içi eğitimi? Çünkü karakter oluşumunun annenin hamilelik dönemine kadar indiği bilimsel olarak ortaya konmuştur artık. Unutmayalım ki bir çocuk bir alanda ne kadar yetenekli olursa olsun, o yeteneği ortaya çıkaracak çalışma disiplinine sahip değilse, o yetenek körelecektir. Dolayısıyla alanında […]
Ersin Elmacı
Esra Alagöz TÜM YAZILARI
Dikkat bu yazı ileri derecede 💩 içerir! Evet efenim, sepet efenim, geldik zurnanın zırt dediği yere, #KeremEfendi artık 2,5 yaşında ve niyet ettik azmu cezmu kesteyleyip, tuvalet eğitimi vermeye. Çok şükür çevremizde “Ay hala bez mi bağlıyorsunuz? Çok geç kalmışsınız, benimki onun yaşındayken çoktaaan söylerdi, ay hala çişini söylemiyor musun sen? Yok canım daha erken, şimdi […]
Esra Alagöz
Fatih Kuran TÜM YAZILARI
Hedefiniz dünya vatandaşı olma yolunda önemli bir adım olan  AnneBebekKulubu.com yazarı ve Dinamo Edu Kurucu Ortağı Fatih Kuran yazdı… yurtdışında eğitim almak ise izlemeniz gereken yollar almak istediğiniz eğitime bağlı olarak farklılıklar gösterecektir. Bu bakımdan yurtdışında alacağınız eğitimi lise, üniversite ile kolej, lisans üstü ve dil eğitimi olarak 4 kısma ayırabiliriz. Lise eğitimini yurtdışında almak […]
Fatih Kuran
Fulya Batuhan TÜM YAZILARI
Hepinize yeniden merhaba,  Bugün bebek bakımı ile ilgili biraz konuşalım istiyorum. Bebek bakımıyla ilgili kafanızdaki tüm soruları hadi gelin birlikte cevaplayalım.  Bebeğimi emzirme düzenim nasıl olmalı?  İlk haftalarda emzirme biraz düzensiz olacaktır. Ama sonraki günlerde bebeğinizi, gün içinde en az 8-10 kez her iki memenizden de eşit sürelerde emzirmelisiniz. İki emzirme arası 2-3 saati geçmemelidir. […]
Fulya Batuhan
Gülşah Sünbül TÜM YAZILARI
Hamilelik, bir kadın için hem mucizevi bir olaya şahit olmak demek, hem de heyecanının, hele bir de ilk gebeliği ise çoğu zaman panik ve pimpirikliğinin tavan yaptığı bir süreç demek. Şahsen ben çok rahat, sıfır pimpirikli bir anne adayı idim. Belki de düşüncede bu kadar rahat olabildiğim için gebelik süresince, ne yemek-içmek konusunda, ne de […]
Gülşah Sünbül
Hilal İnan TÜM YAZILARI
İçten dışa değişim konusunda gün geçtikçe bilinç sahibi olan ebeveynler mutlu olmanın yolunu arıyorlar. Mutluluk bir seçimdir. Yaşadığımız her anı, anda kalarak yaşadığımızda mutluluğu hissederiz. Temel koşul kalbimizin temizlenmesidir. Mevlana “dışarıya baktığın pencere temiz değilse sana uzattığım gülleri çamur görürsün” der. Çocuk sahibi olmaya karar vermek mi, çocuk sahibi olmak mı? Ebeveyn olarak hazır mıyız […]
Hilal İnan
Hülya Serten TÜM YAZILARI
Erkeklerin ilgisini devamlı canlı tutmak, onların kendilerini özlemesi sağlamak kadınların arzuladığı bir şey ama bu her zaman kolay olmuyor. Eğer sevgilinizin üzerinize titremesini, sizi özlemesini, kısaca ilgiyi hep üzerinizde taşımayı çok istiyorsanız size bu konuda yapması hiç de zor olmayan bazı taktikler verebiliriz. Bunlardan birkaçı… İşte erkeklere kendinizi özletmenin yolları! 1- Romantik mesajlar atın Önereceğimiz […]
Hülya Serten
Hüsnü Kutluay TÜM YAZILARI
Çocuk haczi nedir? Birçok kişinin, basın mensubunun, milletvekilinin bu iki kelimeyi aynı cümle içerisinde duyunca yüzünün aldığı hali en iyi bilenlerdenim.  İlk duyduğunda çocukların haczedilmesi kavramını algılamakta zorlanılması çok normal, yıllardır kendi evladını görmek için haciz işlemi yapmak zorunda kalan milyonlarca insan bile bunu içine sindiremiyor hazmedemiyor. Meselenin pek çok boyutu var. Gelin birlikte inceleyelim. […]
Hüsnü Kutluay
Kadriye Altınbaşak TÜM YAZILARI
Sevgili anneler, ortalama 40 haftalık doğum sürecinin ardından sizleri neler bekliyor biliyor musunuz?  Gaz sorunu, uykusuzluk, bebeğinizin beslenmesi ve ek gıdaya geçiş süreci… İlk yazımda sizlerle ek gıdaya geçiş sürecini masaya yatıracağız. Ek gıdaya ne zaman geçebilirsiniz? Ek gıdaya geçiş sürecini Dünya Sağlık Örgütü 6. aydan sonra öneriyor. Yani bu zaman dilimi de 180 günü tamamlamış […]
Kadriye Altınbaşak
Muazzez Dilek Demirbozan TÜM YAZILARI
Okullar açıldı ve çocuklar okula alışmaya başladı. Peki bu ödev işi nasıl olacak merak edenler var mı? Etmelisiniz. Çünkü ödev yaptırırken en ufak bir taviz sonrasında bir bakarsınız çocuğunuzun ödevini siz yapmaya başlamışsınız. Nereden mi biliyorum? O zaman anlatayım… Çocuğunuzun  ödevine yardım ederken dikkat Küçük eller kalem tutmaya kreş ya da anaokulu zamanında başlıyor. İlk […]
Muazzez Dilek Demirbozan
Murat Ertan TÜM YAZILARI
Ailenin milletlerin hayatındaki önemi çok büyüktür. Huzurlu, ahenkli ve mutlu bir toplumun oluşması için de ailelerin düzgün olması gerekir. Sosyal ünite olan aileye bakış açımız bir çiçek bahçesine gösterdiğimiz ilgi gibi olmalıdır. Aile neden önemli? İyi bir nesil yetiştirmek ve toplumun geleceği için ailenin önemi büyüktür. Aileler gül bahçesi gibi olmalı ki oradan güller yetişebilsin. […]
Murat Ertan
Mutfakkoçu Şef Recep Aydoğan TÜM YAZILARI
Hz. Nuh döneminden günümüze varlığını sürdüren, paylaşma kültürümüzün en önemli simgelerindendir Aşure. İsmi, Arapça olarak “on ve onuncu” manasına gelen kelimeden türeyen aşure tatlısının yapımına Muharrem ayının onuncu gününde başlanıyor.  “Peki iyi aşure nasıl yapılır? Püf noktaları nelerdir? Hangi malzemeler konur?” işte merak edenler ve ilk defa aşure yapacaklar için bu konudaki faydalı tüyolar; Püf noktası […]
Mutfakkoçu Şef Recep Aydoğan
Nurhan Demirel TÜM YAZILARI
Çocukken oynadığı oyuncaklardan ilham alarak sergi açan bir adam var karşımda, Emre Ezelli. Hep uzmanlar anlatır ya çocuklar için oyun oynamanın önemini. İşte Emre, çocukluğundan itibaren oyun oynamayı bir yaşam biçimi haline getirmiş ve şimdi de bu sayede Dominik’te Survivor’da oynanan oyunları tasarlıyor. Yaptığı işi anlatırken gözlerinin içi gülüyor ve heyecanlanıyor. Bir taraftan da bana çocukluğunda […]
Nurhan Demirel
Pelin Kahraman Avşar TÜM YAZILARI
Mama deyince benim aklıma ilk gelen şey “balkabağı” oluyor. Daha sindirimi gelişmemiş bebeklere hazır mamaların verilmesine karşıyım.  En basit şekilde özetleyecek olursam; bir muzu dışarda 5 dakika beklettiğimizde hava ile okside olup kararıyor, hazır mamaların içerisinde bulunan katkı maddeleri ile meyveler olduğu gibi duruyor. Bunca katkı maddesini biz bebeğimize veriyoruz. Bunu bir düşünün derim. İmkanımız […]
Pelin Kahraman Avşar
Sema Tamgüç TÜM YAZILARI
Anne – Baba olanların en büyük kaygısı “iyi bir çocuk” yetiştirmektir. Eğitimli olsun, ben okuyamadım o okusun, kültürlü olsun, kendini ifade edebilsin, mutlu olsun, özgüvenli olsun, meslek sahibi olsun gibi olsun da olsunlar listesi vardır, uzar da uzar… Az eğitimli ya da çok eğitimli, zengin ya da fakir olalım fark etmez, sanırım hepimizin bildiği bir […]
Sema Tamgüç
Simay Yıldız TÜM YAZILARI
Okuduğum ilk kitabın hangisi olduğunu hatırlamıyorum; önce Cin Ali ile mi tanıştım, Kibritçi Kız’la mı, yoksa Ayşegül’le mi, emin değilim. Ancak çocukluğumda okuduğum ve bende iz bırakan bazı kitapları da dün gibi hatırlıyorum. Bunlardan bir tanesi, dedemin bana hediye ettiği, İtalyan yazar Edmondo De Amicis’in Çocuk Kalbi. 11 yaşındaki ilkokul öğrencisi Enrico Bottini’nin günlüğü formatında […]
Simay Yıldız
Uzm. Dr. Tuğçe Tülümen TÜM YAZILARI
Normal ağlama doğumdan itibaren ilk haftalarda başlayıp 6-8. haftalara doğru günde en fazla 2- 3 saate kadar ulaşan ağlamadır. Ağlamanın tipi ve süresi bebekler arasında değişkenlik göstermekle birlikte, normal ağlama 2 haftalık bir bebekte günde ortalama 2 saat, 6 haftalık bebekte 3 saat ve 3 aylık bir bebekte 1 saattir. İnfantil kolik, iyi gelişen sağlıklı […]
Uzm. Dr. Tuğçe Tülümen
Yasemin Irkilata TÜM YAZILARI
Sezaryen sonrası yara izine skar masajı yapılması gerektiğini biliyor muydunuz? Sezaryen aslında abdominal bir cerrahidir ve yara iziniz ciddiye alınmalıdır! Yara izi, aslında vücudun doğal iyileşme sürecidir. Cildiniz kesildiğinde yarayı kapatmak için oluşur ve yara izinin etrafında da skar doku dediğimiz yapışıklıklar meydana gelir.Normal dokudan daha kalitesiz bir dokudur. Skar dokusu, düzensiz bir şekilde kendini oluşturur, […]
Yasemin Irkilata
Zeynep Kantar Sağlam TÜM YAZILARI
Lego denilince akla, rengarenk birbirine geçirilen, çocukların gelişim düzeyinde etkin rol oynayan en tanıdık ve en çok tercih edilen oyuncaklar gelir. İlk çıktığı günden itibaren Legolar, çocukların etrafını algılama biçimlerinde bir devrim yaratmış durumda. Küçük parçaları birleştirilerek ortaya yeni bir nesne çıkarılması ilkesine dayalı Lego’nun geçmişi 1930’lu yıllara kadar dayanıyor. Ancak Lego’nun kendisi ile özdeşleşmiş, 8 […]
Zeynep Kantar Sağlam

Kayıt için formu doldurun

Şifreni al

Parolayı sıfırlamak için ayrıntı girin