Ek gıdaya geçişte doğru bilinen yanlışlar!

0
230

Ek gıdaya başlamak bebekler için büyük bir adımdır. Anne sütünden katı gıdalara ne zaman ve nasıl geçileceğini araştırdık ve uzmanlardan görüş aldık.

Bebeğiniz ek gıdaya başlamak için hazır mı?

Anne sütü,yeni doğan çocuğunuzun ihtiyaç duyduğu tek gıdadır ve Amerikan Pediatri Akademisi, doğumdan sonraki ilk altı ay için özel olarak anne sütü önermektedir.

Ancak 4 ay ila 6 ay arası, çoğu bebek emzirmeye ya da formül beslemeye tamamlayıcı olarak katı yiyecekler yemeye başlamaya hazırdır. Bu süre zarfında bebekler genellikle yiyeceklerini ağızlarından çıkarmak için dillerini kullanmayı bırakırlar ve katı yiyecekleri ağzın önünden yutmak için arkaya taşımak için koordinasyonu geliştirmeye başlarlar.

6 ay sonrasında bebeğiniz ek gıdaya başlayabilir. Peki bebeğinizin bu sürece hazır olduğunu nasıl anlayabilirsiniz?

Bebeğiniz başını sabit, dik konumda tutabiliyor mu?
Bebeğiniz destekle oturabiliyor mu?
Bebeğiniz ellerini veya oyuncaklarını mı ağzına sokuyor mu?
Bebeğiniz ne yediğinizle ilgileniyor mu?

Bu sorulara evet cevabı verirseniz ve bebeğinizin doktoru kabul ederse, bebeğinizin sıvı gıdalarla ek gıda sürecine başlayabilirsiniz.

Ek gıdaya geçişte doğru bilinen yanlışlar

Bilimsel çalışmalar bebeklerin bağırsak florasının sadece anne sütünü sindirebildiğini ve ilk 6 ay sadece anne sütünün yeterli olduğunu gösteriyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İmre İnce Gökyar, ilk 6 ay anne sütü ile beslenmenin, bebeğin fiziksel ve duygusal ihtiyaçlarını karşılamada çok önemli olduğunu belirterek “Anne sütü mikrobiata denilen bağırsak florasının gelişimini sağlar ve bebeklerin yetişkinlikte de daha sağlıklı olmasına katkıda bulunur. Anne sütünün yetmediği durumlarda ise anne sütüne en yakın formül mama seçilmelidir.” diyor. 6. aydan sonra ek gıdaya geçilirken doğru, taze, besleyici ve sağlıklı ek gıda verilmesinin önemli olduğunu vurgulayan Dr. İmre İnce Gökyar, ek gıdaya geçiş sürecinde annelerin doğru bildiği 6 yanlışı anlattı; önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

Ek gıdalara erken başlanmazsa bebekler farklı tatlara alışamaz! YANLIŞ!

DOĞRUSU: Anne sütü canlı bir süt olup, annenin yediklerine, baharatlara, iklime ve mevsimlere göre farklılık gösteriyor. Bu da bebeğin değişik tatlara zaten alışık olduğunu kanıtlıyor.

Gece sık uyanan bebekler doymuyor demektir ve ek gıdaya başlanmalıdır! YANLIŞ!

DOĞRUSU: Burada bebeğin huzuru ve kilo alım hızı önemli. Kilo alımı yeterli olan bir bebeğin doymadığı ya da gece acıktığı yorumunu yapmak doğru değil. 4. aydan sonra bebeklerin çevresine ilgisi artıyor ve bebeklerde sık uyanmalar görülebiliyor.

Kilo alımı yetersiz bebeklerde ek gıda daha erken başlanmalıdır! YANLIŞ!

DOĞRUSU: Öncelikle annenin beslenmesinin sorgulanması, gerekirse anneye vitamin ve mineral desteğine başlanması gerekiyor. Bu da yeterli olmuyorsa 6. aya kadar eksik, anne sütüne en yakın formül mama ile tamamlanmalı.

Ek gıda başlandığında bebeklere yağsız, diyet süt ürünleri verilmeli ve kırmızı etten kaçınılmalıdır! YANLIŞ!

DOĞRUSU: Erişkinlerin aksine bebek beslenmesinde doğal yağların yeri çok önemli. Bebeklerin günlük protein ve vitamin ihtiyaçları da erişkinlerden yaklaşık 4 kat daha fazla. Dolayısıyla bebek beslenmesinde hayvansal yağlar, kırmızı et ve zeytinyağının doktorun önerdiği ölçüde tüketilmesi önem taşıyor.

Doktorun önerdiği miktarları tüketmesi için bebeği zorlamak! YANLIŞ!

DOĞRUSU: Ek gıdaya geçiş beslenmeye destek olduğu kadar, bebeğin çiğneme, yutma ve bir beslenme ritmi kazanma dönemi. Ek besinler doktorun önerdiği saatlerde ve açken denenmeli fakat bebeğin ne kadar yiyeceği bebeğe bırakılmalı. Ardından doymadığı miktar anne sütü ile tamamlanmalı.

Tel süzgeç veya doğrayıcı kullanılmamalı, her şey bebeğin eline verilmelidir! YANLIŞ!

DOĞRUSU: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İmre İnce Gökyar “Her bebeğin emmeden çiğneme fonksiyonlarına geçişi farklıdır. Özellikle 6. ayda ek gıdaya yeni başlanırken gıdaların ezilerek denenmesi daha doğrudur. 7. aydan itibaren bebek hazırsa BLV metodu dediğimiz elle beslenmeye geçilebilir. Bebek hazır değilse kesinlikle ısrar edilmemeli ve bir süre daha ezerek ek gıdaya devam edilmelidir” diyor.