Bebekler hangi aylarda hangi gelişimleri gösterir?

Bebeklerinin doğduğu günü dünmüş gibi hatırlayan anneler, birinci yılın sonunda bebeklerinin nasıl bu kadar hızlı büyüdüğünü şaşkınlık ve sevinçle izlerler.

0
PAYLAŞIM
112
GÖRÜNTÜLENME

Yaşamın ilk yılı gerek sizin gerekse bebeğiniz için sürprizlerle dolu, mucizevi bir dönemdir. Siz anne olmanın getirdiği farklı duygulan yaşarken, bebeğiniz yeni dünyaya alışmak, adapte olmak ve elbette büyümekle meşguldür. Bebekler ilk yıllarında fiziksel, motor, psikolojik ve sosyal anlamda hızla gelişirler. Bebeklerinin doğduğu günü dünmüş gibi hatırlayan anneler, birinci yılın sonunda bebeklerinin nasıl bu kadar hızlı büyüdüğünü şaşkınlık ve sevinçle izlerler.

Elbette birçok annenin en çok merak ettiği soruların başında “Bebeğimin gelişimi normal mi?” gelir. Bebeğin kilosu, boyu, hareketleri, görmesi, çevresi ile iletişimi, emeklemesi, diş çıkarması gibi özellikleri büyük bir dikkatle izlenir. Her bebeğin gelişim ve özellikleri birbirinden farklı olsa da, yıllar süren araştırmaların sonucu ortaya çıkan ortalama değerler mevcut. Aşağıdaki tabloda bebeğinizin hangi ayda hangi fiziksel, motor ve psikososyal özellikleri gösterebileceğini bulacaksınız. Ancak her bebek birebir bu tabloya uymayabilir. 1-2 ay önce veya sonra o özelliği gösterebilir. Bebeğinizin gelişimi ile ilgili merak ettiğiniz konulan doktorunuzla görüşebilir, sorularınıza daha detaylı cevaplar bulabilirsiniz.

BİR AYLIK

.Bebeğiniz yaşamının birinci ayında çok yönlü uyum sağlamak zorundadır. İlk günlerde solunum, dolaşım, sindirim, ısı düzeni vb. yönlerden ortama uyum sağlaması gerekmektedir. Bu dönemde uyku ve uyanıklık dönemleri arasında kesin sınırlar yoktur. Günde 18-20 saat uyuyabilir. Uykusunda gözlerini oynatır, sesler çıkarabilir, emme hareketi yapar.Birinci ayda refleksler hakimdir. Anne karnındaki pozisyonuna dönmek ister gibi hareketler yapar. Boyun kasları lam gelişmediği için başını dik tutamaz. Yüzüstü yatırıldığında başını ancak birkaç saniye kaldırabilir. Eli yumruk biçiminde sıkılıdır. Avucunun içine çıngırak verildiğinde sapını kavrayabilir ama tutma becerisi yoktur. Her uyarıcı heyecan yaratır. Işığa, zil sesine, çıngırağa tepki verir. Tüm vücudu ile tepki verdiği gözlenir. İnsan sesine dikkat eder, hafif ritimli seslerle sakinleşir. Annesinin sesini ayırt edebilir, annesi onunla konuşurken hareketleri yavaşlar, o tarafa bakar. Görme yeteneği tam olarak gelişmemiştir. 20-30 cm uzağı net olarak görebilir. Bu meme emerken annesiyle arasında olan mesafe kadardır. Hareket halindeki cisimleri orta çizgiye kadar takip edebilir. İlk aylarda gözler her zaman beraber hareket etmeyebilir. Bebek gözlerini kullanmayı öğrenmekte ve göz kaslarını kuvvetlendirmektedir. Başı vücuduna göre görece olarak büyüktür. Dolaşım sistemi tam olgunlaşmadığından deride renk değişimleri gözlenebilir.Birinci ayında bebek asosyaldır. Gözlenen gülümseme refleks bir harekettir ancak 2-3 aylarda bilinçli olarak gülümseyebilir.

İKİ AYLIK
İki aylık bir bebek yüz üstü yatırıldığında kolları ile destek alarak başını ve göğsünü bir süre yerden kaldırabilir.
Kucağa alınıp, desteklendiğinde başını dik tutabilir. Yüzüstü yatarken ellerini birleştirebilir. Ağlama dışı ilk seslerini çıkarmaya başlar. 2 ayın sonunda tüm sesleri çıkarmaktadır. Ninniler bu dönemde önemlidir. Dil gelişimi açısından ritim duygusu kazandırır. Görme alanı içindeki insanları ilgiyle ile izler. Kendisiyle ilgilenildiğinde memnunluk sesleri çıkarır, gülümser. Kucağa alındığında susar, insan sesini ayırt eder. Parlak bir nesneyi 90 derece izleyebilir. Çevreye ilgisi fazladır. Gece-gündüzü fark etmeye başlar. Elleri artık açıktır. Yakalama becerisi gelişmeye başlasa da uzun süre tutamaz, bırakır. Nesnelere elleri ile vurabilir.

ÜÇ AYLIK
Bebek için 3. ay hareketsiz ve pasif dönemin tamamlandığı dönemdir. Bebek çevresini tanımak için gözlerinin, kulaklarının ağzının yanında ellerini de kullanmaya başlar. Ellerini artık çok rahat birleştirebilmekte ayrıca incelemektedir. Nesnelere uzanma ve yakalama isteği ve çabası olmasına çok başarılı değildir. Kilosu bu ayda 5.400-6.000 gr, boyu 58-61 cm civarındadır. Yüzükoyun yatırıldığında ön kollan üzerinde çok rahat gövdesini kaldırır. Başı artık rahatça dik durabilmektedir. Destekli oturtulduğunda birkaç dakika durabilir. Başını gövde ekseninde dik tutabilmektedir. Kalçalarım hareket ettirerek yüzükoyun yatarken dönebilir. Nesneleri 180 derece, başından sonuna izleyebilir. Tanıdığı insanlara uzanır, seslerinin geldiği yöne döner. Üçüncü ayının sonunda bebekler belli bir düzene geçmiştir. Uyuma, acıkma saatleri belli olur. Beslenme hazırlıklarını anlar. Kendi kendine konuşmaya benzer sesler çıkarıp, dinlemeyi sever. Yüksek sesle güler. Göz – el koordinasyonu başlamıştır.

DÖRT AYLIK
Artık destekle oturabilmektedir. Eline verilen sesli oyuncaklara bakar ve bunları sallayarak oynayabilir. Eşyalara iki koluyla uzanır. Parlak, canlı nesneleri yakalayıp , ağzına sokma eğilimindedir. Kaba tutma hareketi hakimdir. Avuç içi, baş ve diğer parmaklarını kullanabilir, nesneleri tutar ama sık sık düşürür. Vurmaktan hoşlanır. Sırtüstü yatırıldığında başını kaldırıp, yana dönebilir. Gözlerini uzak ve yakın nesne üzerinde sabitleyebilir. Küçük nesnelere ilgisi artmıştır. Sosyal anlamda bebeğiniz gelişme içindedir. Sizinle ve diğer insanlarla iletişimi artmıştır. Daha fazla ses çıkarıp, daha fazla gülmektedir. Sesini alçaltıp yükseltebilmekte tek heceler çıkarabilir. Farklı ihtiyaçları için farklı sesler çıkarabilmektedir. Uzun süre yalnız bırakıldığında ağlar ve dikkatinizi ona yönelttiğinizde sakinleşir. Artık dilini aşağı-yukarı, ileri-geri hareket ettirebilmekte, kaşıktan gıdayı alabilecek şekilde alt dudağını içeriye çekebilmektedir.

BEŞ AYLIK
Bebeğiniz beş aylık olduğunda, doğum ağırlığının iki katına ulaşmıştır. Destekli olarak daha uzun otururken, istediği zaman yüzükoyun pozisyondan sırtüstüne dönebilir. Ellerinin üstünde vücudunu kaldırarak dizlerinin üstüne gelebilir ama emeklemek için dizini tam olarak hareket ettiremez. Kollarının altından desteklendiğinde adım atabilir. Artık başını, boynunu ve gövdesini tam anlamıyla kontrol edebilmektedir. Anlaşılmaz sesler çıkarır. Baş parmağını diğer parmaklarıyla karşı karşıya getirebilir. Nesneyi tek veya iki eliyle yakalar. Bir elinden diğerine geçirebilir.

ALTI AYLIK
Bu ay bebeğinizin emekleme ve desteksiz oturma konusunda ilk becerilerini gösterdiği aydır. Artık mama sandalyesine kolaylıkla oturabilmektedir. Böylece ailenin diğer üyeleri ile birlikte masada birlikte olur. Bu onun sosyalleşmesinde önemli bir olaydır. Aynı zamanda ek gıdalara başladığı bu ayda dişleri çıkmaya başlayabilir. Sırtüstü yatarken elleri ile ayaklarım yakalar ve ağzına götürür. Otururken bütün yönlere dönebilir, eğilebilir. Yalnız başına otururken ellerini öne dayayabilir. Dik tutulduğunda bacaklarının üstüne bir miktar ağırlık verebilir. Kendi kendine bir kraker yiyebilir. Oyuncağı bir elinden diğerine kolaylıkla geçirir. Oyuncağı elinden alındığında itiraz edebilir. Düğme gibi küçük cisimleri görmeye başlasa da tam olarak parmaklarıyla alamaz ama avucuna küçük parçalar alabilir. Düşen bir oyuncağını arayabilir. Ga-ga, ba-ba, da-da gibi sesli sessiz kombinasyonlar kurabilir. Yüksek sesle güler. Annesini ve biberonunu gördüğünde heyecanlı sesler çıkarır. El çırpma oyununu yapabilir. Yeni bir şey verildiğinde elindekini bırakabilir.

Bebeğiniz artık öğrenme sürecinde aktif rol oynamaya ve beş duyusunu koordine etmeye (dokunduğu şeye bakar, işittiği şeyi araştınr, tattığı şeyi eller gibi) hazır durumdadır. “Yabancı endişesi” henüz gelişmediğinden herkesle kolayca ilişki kurar. Kavrama yavaş yavaş ortaya çıkmaktadır. Önce isimler (anne, baba, kardeş gibi) tanınmaya başlar. Ardından temel sözcükler (hayır, biberon, baybay gibi) gelir.

YEDİ AYLIK
Bebeğiniz tamamen yardımsız oturabilir. Yüzüstü yatarken, bacaklarıyla vücuduna yön vererek ileriye ya da geriye doğru sürünebilir. Otururken bedenini bir yöne çevirerek uzanabilir, geri doğrulur. Sırtüstü yatarken başını kaldırır. Gözünün önünden kaybolan nesneyi bir süre arar. Düşen oyuncağını alır. Bir eliyle uzanıp, yakalayabilir. Baş baş yapar, el çırpar ve sallar. İki eline iki nesne alarak birbirine vurabilir. Elleri ile yemek yer, fincandan su içebilir. Aynadaki görüntüsüne bakar. Sesleri taklit eder. Adını tanır ve tepki verir.
Ayakta tutulduğunda ağırlığının büyük bölümünü kendi taşır ve yaylanır. Hoşnut olmadığı bir şey olursa yüz ifadesini değiştirir. Anne, baba, mama gibi kolay sözcükleri söyleyebilir. İlk dişleri çıkmaya başlar.

SEKİZ AYLIK
Bebeğiniz bu ayda bir yere tutunup ayağa kalkabilir. Destekle ayakta durabilir. Koltuk altlarından tutulduğunda zıplar ve kendi kendine oturma durumuna geçer. Otururken emekleme durumuna veya tam tersine geçebilir. Uzun süre tek başına oturabilir. El ve dizleri üzerinde emekleyebilir. Elleriyle yemek yiyebilir. Parmaklarıyla yerdeki küçük bir nesneyi kolaylıkla alabilir. Bir kabın içindeki nesneleri dışarı atar. İki elinde birer nesne varken birini bırakıp üçüncüsünü alır. Baş baş, cee cee oyunlarını oynar. Ulaşamadığı bir şeyi almak için uğraşır. İlgi çekmek için değişik sesler çıkarır. Kucağa alınmak için kollarını uzatır. Bu aydan itibaren “yabancı endişesi” başlayabilir, tanımadığı kişilerden korkabilir.

DOKUZ AYLIK
9. ayına giren bebeğiniz, dünyaya dikey pozisyondan bakmaktan daha çok hoşlanır. Yürümeye çalışmak en çok hoşlandığı şeydir. Mobilyalara tutunarak ayakta durabilir. Tutunarak ayağa kalkabilir. Ayaktayken veya yatarken oturur pozisyona geçebilir. Etrafı karıştırmaya, çekmeceleri açmaya başlar. Kendi etrafında döner, tırmanır. Parmaklan ve elleriyle yemek yer. Kaşığı ağzına götürebilir. Basit sözcükleri, emirleri anlar. İstendiğinde elindeki nesneyi verir. Aynada kendisini ve başkasını ayırt edebilir. Otururken başının üstüne konan örtüyü çekip alır. İşaret parmağın objeleri göstermek için kullanır. Deliklerin içine parmağını sokar, nesneleri yakalar ve çeker. Dokuzuncu aydan 12 aya kadar çocuk hangi elini kullanmak üzere seçtiğini belli eder. Bilinçli olarak “hoşça kal “ işareti yapabilir.

9 aylık bir bebekte çok yoğun bir merak duygusu vardır.Hu nedenle objelere ve nesnelere doğru erişmek ister. Bu ayda objelerin kalıcı olduğunu, yani o görmese de var olduğunu öğrenir. Çocuğunuz yanınızda olmasa da sizi hatırlar, ancak henüz geri döneceğinizi düşünemez. Bu yüzden sizi görünün önünden ayırmak istemez. Bebeğiniz oyuncakları ile oynama konusunda da uzmanlaşmıştır. Vurma, sallama, atma, düşürme rutin birer oyundur onun için. Hareketli parçalı oyuncaklardan hoşlanır. Bir seferde çok sayıda sayfayı birden çevirebilir. Bildiği tanır ve taklit etmeye çalışır. Hayır`dan anlar.

ON AYLIK
10 aylık bebeğiniz artık yardımsız rahatça ayağa kalkabilmektedir. Sıralayabilir, (tutunarak yan yan yürüme ) El ve ayaklan üzerinde dört ayak yürüme denemeleri yapar. Bu dönemde erken yürüme de görülebilir. İki elinden tutulduğunda yürür. Kalem tutabilir karalamalar yapar. İki eliyle iki küçük nesneyi tutarken, emekleyebilir. Tutunarak ayağa kalkarken elinde nesne taşıyabilir. Örtü altında saklanan oyuncağım bulur. Gösterildiğinde iki küpü bir fincanın içine koyabilir. Ancak bu, kabaca bırakma şeklindedir. Taklit yeteneği iyice gelişmiştir. Sevdiği kişilerin adlarını anlar. Tanıdığı biri sorulduğunda onu aramak için başını çevirir. Yabancılardan çekinir. İsteklerini ağlamadan, işaret ve sesle belirtir. Daha çok ünsüz harf kullanır. İşittiği sözcüklere benzer sesler çıkarır.

ONBİR AYLIK
Bebeğiniz ayakta yardımsız bir süre durabilir. Ellerinden tutulduğunda daha hızlı yürür. Çömelebilir, eğilebilir. Desteksiz ayağa rahatça kalkabilir. Merdiven tırmanmaya çalışır. Ayaktayken vücudunu 90 derece döndürebilir. Artık parmaklarını çok iyi kullanmaktadır. Kalem tutarak, işaretler yapar. Bardaktan su içer. Kutunun kapağını kaldırarak içindeki nesneleri bulabilir. Kaşık kullanmayı öğrenmiştir tek başına yeme denemeleri çok başarılı olmasa da yoğundur. Sallanan kapıları ileri geri hareket ettirmeye ilgi gösterir. İşaret edilerek verilen emirlere uyar. Yeni sözcükleri taklit eder. Parmaklarını tek tek kullanmaya başlamıştır. Minik parmaklarını kulaklarına, burun deliklerine, veya sizinkilere, gözlerinize sokmaya başlar. Ellerinizi tutmak için uzanır, istediği nesneyi parmağı ile gösterir. Ayakkabı bağlarını çözebilir.

ON İKİ AYLIK
Bebeğiniz artık tek başına yürümeye başlayabilir. Bu konuda bebekler bireysel farklılıklar gösterir. Kimileri 11, kimileri 12, bazıları daha geç yürüyebilir. Yürümeye başladıktan sonrada bazı hareketlerde yürümeye eklenir. Yürümek bebeğiniz için yepyeni ve büyük bir tecrübedir. Artık bağımsız olarak hareket edebilme gücünün olduğunu fark eder.

Bebeğiniz çömelme durumundan ayağa kalkarak durur. Düzgün şekilde oturur. Emekleyerek merdiven çıkabilir. Çorabını ayağından çıkarır. Giyindirilirken yardımcı olur. Oyuncaklarını elinden bırakıp, geri alır. Sözcük kapasitesi genişler 2-4 kelimeyi rahatça ve sıkça söyleyebilir. Küçük nesneleri dar ağızlı bir kaba atabilir. Tek elle iş yapmayı tercih edebilir. Eşyaları iter, çeker. Bazı vücut parçalan sorulduğunda gösterebilir. Karşılıklı olarak top yuvarlayabilir. Bu ayın sonuna doğru bebeğinizin ağırlığı 10 kg boyu ise 75 cm olabilir.

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

En Çok Yorumlananlar

Popüler

Köşe Yazarları

Ali Değişmiş TÜM YAZILARI
Bilgi yok.
Yaşamın ilk yılı gerek sizin gerekse bebeğiniz için sürprizlerle dolu, mucizevi bir dönemdir. Siz anne olmanın getirdiği farklı duygulan yaşarken, bebeğiniz yeni dünyaya alışmak, adapte olmak ve elbette büyümekle meşguldür. Bebekler ilk yıllarında fiziksel, motor, psikolojik ve sosyal anlamda hızla gelişirler. Bebeklerinin doğduğu günü dünmüş gibi hatırlayan anneler, birinci yılın sonunda bebeklerinin nasıl bu kadar […]
Banu Ertuğrul TÜM YAZILARI
Tatil denince aklımıza uzun bir yaz tatili geliyor ama tatilin uzunu kısası olmaz. Çocuklarla yapılan tatilin ise hayatımızda farklı bir yeri vardır.  Eğer küçük bir çocuğunuz varsa, tatili hem sizin rahat geçirebileceğiniz hem de çocuğunuzun keyif alacağı bir ortamda geçirmek kolaylık sağlayacaktır. Bu noktada, eğer tatilinizi bir otelde geçirmeyi planlıyorsanız,  bebek ve çocuk dostu otelleri […]
Banu Ertuğrul
Begüm Çelikkol TÜM YAZILARI
Yine maceralı bir gün geçirdim. Çocuk olunca macerasız bir gün geçirmenin mümkün olmayacağını bilir bütün anneler. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle çocuklarla güzel bir gün geçirmenin planlarını yaptım ve çocukları attığım gibi arabaya Yeşilköy Marina’da İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 5. Çocuk Şenliği’nin yolunu tuttum. Ortam şahaneydi. Birçok okul ve gıda markası stantlar […]
Begüm Çelikkol
Deniz Yılmaz TÜM YAZILARI
Bilgi yok.
Yine maceralı bir gün geçirdim. Çocuk olunca macerasız bir gün geçirmenin mümkün olmayacağını bilir bütün anneler. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle çocuklarla güzel bir gün geçirmenin planlarını yaptım ve çocukları attığım gibi arabaya Yeşilköy Marina’da İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 5. Çocuk Şenliği’nin yolunu tuttum. Ortam şahaneydi. Birçok okul ve gıda markası stantlar […]
Deniz Yılmaz
Devrim Karakaya TÜM YAZILARI
En sevdiğiniz yerleri, alışkanlıklarınızı, mutlu olduğunuz keyif aldığınız şeyleri en iyi en yakınlarınız bilir ve bu yakınlıkta biri ya da birileri varsa hayatınızda bu en büyük şansınızdır.  İlgi’nin hayatıma gireceği haberini aldığım andan itibaren bu yakınlığın sonsuza dek süreceğini ve başka hiçbir duyguyla mukayese edilemeyeceğini biliyordum. Yıllar içerisinde sonsuz sevgi temelli bu yakınlık bizi çok […]
Devrim Karakaya
Doula Nevin Yeğit TÜM YAZILARI
Emmek, bebeğin doğduktan itibaren getirdiği doğal bir reflekstir ve bebeğin duygusal bir ihtiyacını karşılar: Bebekler dokunulmaktan ve kucaklanılmaktan hoşlanırlar. Çok sayıda çalışma, kucağa alınmayan ve bedensel temastan yoksun kalan prematüre bebeklerin ölme olasılıklarının daha yüksek olduğunu göstermektedir. Emzirme sırasında annesiyle yakın bedensel temasta olmak, bebeğin bu önemli ihtiyacını karşılamak açısından çok önemlidir. Peki anne sütünün […]
Doula Nevin Yeğit
Duygu Bükçüoğlu TÜM YAZILARI
Öncelikle doğru olan köpek satın almak yerine bir hevesle alınıp barınaklara ya da sokağa bırakılan sahiplenmenizdir. Barınaklardaki köpeklerin çoğu ne yazık ki çocukları istedi diye karne hediyesi olarak satın alınan köpeklerdir. Köpeğin bir oyuncak değil, duyguları olan bir canlı olduğunu unutmayalım. Köpek sahiplenme karari nasil verilir?  Çocuğunuz en az 15-16 yaşında değilse, yani köpeğin sorumluluğunu […]
Duygu Bükçüoğlu
Elif Demirtaş Bilir TÜM YAZILARI
Karpuz var, yer misiniz? Hayat hep bu kadar pahalı mıydı, yoksa ben işten çıkıp bir süreliğine ev kadını olmaya adım attığım şu günlerde markete, pazara ancak gidebildiğim için ben mi şimdi anladım? Her markete gittiğimde 2 gün depresyona giriyorum fiyatları görünce. Çok iyi bir ev kadını olmadığımı itiraf edeyim en başından. Yıllarca kocam gündüz ben […]
Elif Demirtaş Bilir
Ersin Elmacı TÜM YAZILARI
Aile içi eğitimin önemini kime sorsak çok önemli der. Asıl soru: Neden bu kadar önemlidir aile içi eğitimi? Çünkü karakter oluşumunun annenin hamilelik dönemine kadar indiği bilimsel olarak ortaya konmuştur artık. Unutmayalım ki bir çocuk bir alanda ne kadar yetenekli olursa olsun, o yeteneği ortaya çıkaracak çalışma disiplinine sahip değilse, o yetenek körelecektir. Dolayısıyla alanında […]
Ersin Elmacı
Esra Alagöz TÜM YAZILARI
Dikkat bu yazı ileri derecede 💩 içerir! Evet efenim, sepet efenim, geldik zurnanın zırt dediği yere, #KeremEfendi artık 2,5 yaşında ve niyet ettik azmu cezmu kesteyleyip, tuvalet eğitimi vermeye. Çok şükür çevremizde “Ay hala bez mi bağlıyorsunuz? Çok geç kalmışsınız, benimki onun yaşındayken çoktaaan söylerdi, ay hala çişini söylemiyor musun sen? Yok canım daha erken, şimdi […]
Esra Alagöz
Esra Bozbay Korkmaz TÜM YAZILARI
Emzirme annenin göğsünden süt gelmesidir, vücutta süt üretimini sağlayan prolaktin hormonunu süt bezlerini uyararak sütün gelmesini sağlar. Doktorlar ve uzmanlar annelere bebeklerini ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü ile beslemeleri gerektiğini tavsiye ediyor. Anne sütü ile beslenen bebeklerin diğer bebeklere göre daha sağlıklı olduğu ve bağışıklık sistemlerinin daha güçlü olduğunu istatistikler ortaya koyuyor. Bu […]
Esra Bozbay Korkmaz
Fatih Kuran TÜM YAZILARI
Hedefiniz dünya vatandaşı olma yolunda önemli bir adım olan  AnneBebekKulubu.com yazarı ve Dinamo Edu Kurucu Ortağı Fatih Kuran yazdı… yurtdışında eğitim almak ise izlemeniz gereken yollar almak istediğiniz eğitime bağlı olarak farklılıklar gösterecektir. Bu bakımdan yurtdışında alacağınız eğitimi lise, üniversite ile kolej, lisans üstü ve dil eğitimi olarak 4 kısma ayırabiliriz. Lise eğitimini yurtdışında almak […]
Fatih Kuran
Fulya Batuhan TÜM YAZILARI
Hepinize yeniden merhaba,  Bugün bebek bakımı ile ilgili biraz konuşalım istiyorum. Bebek bakımıyla ilgili kafanızdaki tüm soruları hadi gelin birlikte cevaplayalım.  Bebeğimi emzirme düzenim nasıl olmalı?  İlk haftalarda emzirme biraz düzensiz olacaktır. Ama sonraki günlerde bebeğinizi, gün içinde en az 8-10 kez her iki memenizden de eşit sürelerde emzirmelisiniz. İki emzirme arası 2-3 saati geçmemelidir. […]
Fulya Batuhan
Gülşah Sünbül TÜM YAZILARI
10 aylık aktif bir anne olarak bebeklerin sabah kahvaltılarında çok çeşitlilikten ziyade besin değeri yüksek fakat sindirimlerini zorlamayacak şekilde yani tabiri caiz ise az ama öz gıdalara yer verilmesi taraftarıyım. Bebeğimizi nasıl besleyelim? Evet bebeğimiz, içeriğine güvendiğimiz tüm gıdaları elbette tatsın, ama sırf bizler bir takım tariflere hevesleniyoruz diye de gereksiz, faydasız yada düşük faydalı […]
Gülşah Sünbül
Hilal İnan TÜM YAZILARI
Eşiniz evlenmeden önce “Evlilik yıldönümümüz olsa bile o gün fanatik derecesinde tutkun olduğum takımın maçına giderim, yani önce takımım, sonra sen” dediğinde evet derseniz, evlendikten sonra her şey değişir derseniz, yanılırsınız. Siz nişanlılık döneminde doğum gününüzü nişanlınızla değil, arkadaşlarınızla kutlamıştınız; çünkü o gün o çok önemli maç günüydü aynı zamanda. O zaman sessiz kaldınız, sonra […]
Hilal İnan
Hülya Serten TÜM YAZILARI
Erkeklerin ilgisini devamlı canlı tutmak, onların kendilerini özlemesi sağlamak kadınların arzuladığı bir şey ama bu her zaman kolay olmuyor. Eğer sevgilinizin üzerinize titremesini, sizi özlemesini, kısaca ilgiyi hep üzerinizde taşımayı çok istiyorsanız size bu konuda yapması hiç de zor olmayan bazı taktikler verebiliriz. Bunlardan birkaçı… İşte erkeklere kendinizi özletmenin yolları! 1- Romantik mesajlar atın Önereceğimiz […]
Hülya Serten
Hüsnü Kutluay TÜM YAZILARI
Çocuk haczi nedir? Birçok kişinin, basın mensubunun, milletvekilinin bu iki kelimeyi aynı cümle içerisinde duyunca yüzünün aldığı hali en iyi bilenlerdenim.  İlk duyduğunda çocukların haczedilmesi kavramını algılamakta zorlanılması çok normal, yıllardır kendi evladını görmek için haciz işlemi yapmak zorunda kalan milyonlarca insan bile bunu içine sindiremiyor hazmedemiyor. Meselenin pek çok boyutu var. Gelin birlikte inceleyelim. […]
Hüsnü Kutluay
Kadriye Altınbaşak TÜM YAZILARI
Sevgili anneler, ortalama 40 haftalık doğum sürecinin ardından sizleri neler bekliyor biliyor musunuz?  Gaz sorunu, uykusuzluk, bebeğinizin beslenmesi ve ek gıdaya geçiş süreci… İlk yazımda sizlerle ek gıdaya geçiş sürecini masaya yatıracağız. Ek gıdaya ne zaman geçebilirsiniz? Ek gıdaya geçiş sürecini Dünya Sağlık Örgütü 6. aydan sonra öneriyor. Yani bu zaman dilimi de 180 günü tamamlamış […]
Kadriye Altınbaşak
Mehtap Karanfil TÜM YAZILARI
Yetişkinler neden zaman zaman kıyas yolunu seçer? İyi niyetle uygulanan bu yöntemin dezavantajları nelerdir? Çocuklarımıza ve akabinde ebeveynlere kıyasın verdiği zararlar nelerdir? Kıyas yapmaktan nasıl vazgeçilir hep beraber irdeleyelim… Kıyas İlmek ilmek ördüğümüz, nakış nakış işlediğimiz tüm emekleri kendi ellerimizle çöpe atmaktır tabiri caizse… Anne ve babalar neden kıyas yapar çocuklar arasında… Elbette ki kötü […]
Mehtap Karanfil
Muazzez Dilek Yaşar TÜM YAZILARI
Okullar açıldı ve çocuklar okula alışmaya başladı. Peki bu ödev işi nasıl olacak merak edenler var mı? Etmelisiniz. Çünkü ödev yaptırırken en ufak bir taviz sonrasında bir bakarsınız çocuğunuzun ödevini siz yapmaya başlamışsınız. Nereden mi biliyorum? O zaman anlatayım… Çocuğunuzun  ödevine yardım ederken dikkat Küçük eller kalem tutmaya kreş ya da anaokulu zamanında başlıyor. İlk […]
Muazzez Dilek Yaşar
Murat Ertan TÜM YAZILARI
Sınavlar geleceğimize yön veren, hayatımıza etki eden önemli bir faktördür. Sınavlara iyi hazırlanan, hazırlık sürecini planlı, etkili ve verimli değerlendiren öğrenciler hedeflerine daha kolay ulaşacaklardır. Sınavdan önce iyi hazırlık yapanlar, konu eksiklerini giderenler, bilgiyi analiz edenler, öğrenme için gerekli olan tekrarları yapanlar, verimli çalışanlar,  soruların mantığını anlayabilenler, test tekniğine uygun hareket edenler, sınavdan önce çok […]
Murat Ertan
Mutfakkoçu Şef Recep Aydoğan TÜM YAZILARI
Hz. Nuh döneminden günümüze varlığını sürdüren, paylaşma kültürümüzün en önemli simgelerindendir Aşure. İsmi, Arapça olarak “on ve onuncu” manasına gelen kelimeden türeyen aşure tatlısının yapımına Muharrem ayının onuncu gününde başlanıyor.  “Peki iyi aşure nasıl yapılır? Püf noktaları nelerdir? Hangi malzemeler konur?” işte merak edenler ve ilk defa aşure yapacaklar için bu konudaki faydalı tüyolar; Püf noktası […]
Mutfakkoçu Şef Recep Aydoğan
Nurhan Demirel TÜM YAZILARI
Sleepy’den bir ilk: “Natural Külot Bez” Sleepy’nin bebek bezi alanında belkide devrim denilebilecek bir yeniliği külot bez diyebiliriz. Bebeklerin kolaylıkla giyip çıkabildiği bu ürün sayesinde bebeklerin altını değiştirmek ebeveynler için oldukça pratik bir hale geldi. Sleepy Natural Külot Bez, saf suyla dokunmuş bir  yüzeye sahip ve benzersiz bir yumuşaklık sunuyor.  Bambudan elden edilen emici lifler ise sıvıyı […]
Nurhan Demirel
Pelin Kahraman Avşar TÜM YAZILARI
‘’Yeni doğan bebek beslenmesi nasıl olur?’’ sorusuna verebileceğim tek cevap ‘anne sütü’ olur. Bir bebeğin anne sütünden başka birşeye ihtiyacı yoktur. Ekstra durumlar,sağlık durumları dışında bir bebeğin anne sütünden başka bir gıda ile beslenmesine gönlüm razı gelmiyor, bence sizinde gelmemeli. Bebeğiniz.. Uzun yoldan gelmiş yorgun bir savaşçı.. Siz.. Aylardır içinizdeki mucizenin doğmasını beklemiş taze ve […]
Pelin Kahraman Avşar
Psikolog Şeyla İbrahimoğlu Delen TÜM YAZILARI
Ergenlik; psikolojik, zihinsel, fizyolojik ve sosyal açıdan gelişimin boyut ve hızının farklılaştığı bir dönem. Çocuğun kendini ve dünyayı algılayışının değişmeye başladığı ve kimlik arayışı ile uğraştığı bu dönem ebeveynleri de oldukça zorluyor. Ebeveynler için bu dönemle başa çıkmada birkaç öneri… Empati: Kendi gençliğinizi hatırlamaya çalışın. Çok mu mükemmeldiniz? Cevabınız evet bile olsa günümüz koşullarında, genç […]
Psikolog Şeyla İbrahimoğlu Delen
Sema Tamgüç TÜM YAZILARI
Anne – Baba olanların en büyük kaygısı “iyi bir çocuk” yetiştirmektir. Eğitimli olsun, ben okuyamadım o okusun, kültürlü olsun, kendini ifade edebilsin, mutlu olsun, özgüvenli olsun, meslek sahibi olsun gibi olsun da olsunlar listesi vardır, uzar da uzar… Az eğitimli ya da çok eğitimli, zengin ya da fakir olalım fark etmez, sanırım hepimizin bildiği bir […]
Sema Tamgüç
Sevim Kuruçay Çam TÜM YAZILARI
Bebekler anne karnındaki daha kapalı, dar ve kendini sımsıkı sarıp sarmalayan ortamı ararlar ve böyle daha çok güvende hissederler ve daha rahat uyurlar. Kundak yapmak zararlı mı? Kundak eski bir gelenektir. Geçmişte doğumdan hemen sonra başlayıp aylarca sımsıkı kundak yapılırdı. Sonra bu uygulamanın bebeğin kalça gelişimini engellediği ve kalça çıkıklığına neden olduğu için yasaklandı. Nitekim artık günümüzde […]
Sevim Kuruçay Çam
Simay Yıldız TÜM YAZILARI
Okuduğum ilk kitabın hangisi olduğunu hatırlamıyorum; önce Cin Ali ile mi tanıştım, Kibritçi Kız’la mı, yoksa Ayşegül’le mi, emin değilim. Ancak çocukluğumda okuduğum ve bende iz bırakan bazı kitapları da dün gibi hatırlıyorum. Bunlardan bir tanesi, dedemin bana hediye ettiği, İtalyan yazar Edmondo De Amicis’in Çocuk Kalbi. 11 yaşındaki ilkokul öğrencisi Enrico Bottini’nin günlüğü formatında […]
Simay Yıldız
Uzm. Dr. Tuğçe Tülümen TÜM YAZILARI
Geniz eti (adenoidler ) burunun gerisinde, geniz (nazofarenks) denilen bölgede yer alan bir lenf dokusu kümesidir. Geniz eti, bademcikler ile birlikte bir koruyucu lenf halkası meydana getirir. Geniz eti problemleri okul başarısını etkileyebilir Geniz eti ( adenoid doku ) hava yolu ile ulaşan antijenlere maruz kalır ve üst solunum yolu ve sindirim yolunun patojenlere karşı […]
Uzm. Dr. Tuğçe Tülümen
Uzm. Klinik Psikolog Mahide Bingöl TÜM YAZILARI
Kardeşlerin bir birlerini kıskanmaları; yakınlık, paylaşım ve sevgi duymalarını engellemeyecek düzeyde ise doğal ve sağlıklı bir durumdur.  Her birey ilk olma, değerli olma, en sevgili olma isteğine sahiptir dolayısı ile kardeşlerde anne baba ve varsa diğer ebeveynler arasında en çok sevilen en çok ilgi görülen ve en çok kabul görülenin doğal olarak kendisi olmayı isterler. […]
Uzm. Klinik Psikolog Mahide Bingöl
Yasemin Irkilata TÜM YAZILARI
Cinsel aktivitenin hamilelik döneminde değişmesi gayet normaldir. Hamilelikte dönemsel olarak cinsel istek bazen azalır bazen artar. Doktorunuz tarafından herhangi bir kısıtlama gelmediği sürece, bebeğe zarar verme düşüncesiyle hamilelikte cinsel ilişkiyi kısıtlamak her şekilde yanlış bir düşüncedir. Çünkü fetüs rahimdeki amniyotik kese içinde iyi bir şekilde korunur. Rahim ağzında bulunan mukoza tıkacı fetüsü vajinal boşluktan ayırır […]
Yasemin Irkilata
Zeynep Kantar Sağlam TÜM YAZILARI
Lego denilince akla, rengarenk birbirine geçirilen, çocukların gelişim düzeyinde etkin rol oynayan en tanıdık ve en çok tercih edilen oyuncaklar gelir. İlk çıktığı günden itibaren Legolar, çocukların etrafını algılama biçimlerinde bir devrim yaratmış durumda. Küçük parçaları birleştirilerek ortaya yeni bir nesne çıkarılması ilkesine dayalı Lego’nun geçmişi 1930’lu yıllara kadar dayanıyor. Ancak Lego’nun kendisi ile özdeşleşmiş, 8 […]
Zeynep Kantar Sağlam

Hesaba giriş yap

Kayıt için formu doldurun

Şifreni al

Parolayı sıfırlamak için ayrıntı girin