Ana Sayfa Anne ve Bebek Bebek ve Güvenlik Sıcak havalarda bebeklerin güvenliğine dikkat!

Sıcak havalarda bebeklerin güvenliğine dikkat!

Bebeğinizi serin tutun ve güneşten koruyun
Bebekler ve küçük çocuklar hem yetişkinleri hem de kendilerini serinletemezler, bu yüzden aşırı ısınma ve ısı ile ilgili bir hastalık geliştirme riski altındadırlar. Aşağıdaki ipuçları çocuğunuzu sıcağında mutlu ve sağlıklı tutmaya yardımcı olacaktır:

Altı aylıktan küçük bebekler doğrudan güneş ışığından uzak tutulmalıdır. Cildinde çok az miktarda melanin bulunur, güneşten korunma sağlayan pigment bulunur.

Daha büyük bebekler, özellikle güneşin en güçlü olduğu yaz aylarında da mümkün olduğunca güneşten uzak tutulmalıdır.

Sıcak olduğunda dışarı çıkarsanız, doğrudan güneş ışığından korumak için çocuk arabası veya bebek arabasına bir şemsiye veya güneş şemsiyesi takın.

Bebeğinizin cildine yüksek faktörlü bir güneş koruyucu uygulayın. Birçok marka, özellikle 30+ gibi yüksek bir güneş koruma faktörü (SPF) olan bebekler ve küçük çocuklar için güneş koruyucu üretir. Özellikle bebeğiniz denizde veya çocuk havuzunda ve dışındaysa güneş koruyucu uygulayın.

Bebeğinizin vücudunu, kollarını ve bacaklarını giysinizle örtün ve başını ve boynunu güneşten korumak için arkadan geniş ağızlı veya uzun bir flap ile bir sunhat koyduğunuzdan emin olun.

Sıcak havalarda bebeğinizin serin ve güvende kalmasını sağlamak için aşağıdaki ipuçlarını izleyin:

– Çocuk havuzunda oynamak, bebekleri serin tutmanın iyi bir yoludur. Çok sıcak havalarda bebeğinizi gölgede tutun ve havuzda yüzerken bebekleri her zaman dikkatli bir şekilde kontrol edin.
– Serin bir duş almak yatmadan önce genellikle faydalıdır.
– Perdeleri kapatarak bebeğinizin yatak odasını serin tutun. Vantilatörün bebeğinize doğru bakmadığından emin olarak odadaki havayı dağıtmak için bir fan kullanabilirsiniz.
– Çok kalın yatak örtülerini tercih etmeyin.
– Bir klimanız varsa, odanın çok soğuk olmadığından emin olun; Sıcaklığın yaklaşık 24 ila 26 santigrat dereceye ayarlanması uygundur.

Sıcak havalarda bebekle seyahat etmek
Sıcak havalarda araba ile seyahat etmeniz gerekiyorsa, genellikle sabahın erken saatlerinde günün en erken saatlerinde gezintiye çıkmaya çalışın. Seyahat ederken bebeğinizin arabada gölgede olduğundan emin olun ve klimayı kullanarak veya camları açarak aracı serin tutun.

Park edilmiş bir arabada bir bebeği asla yalnız bırakmayın. Hafif havalarda bile arabalar çok hızlı bir şekilde bebekler için çok sıcak olabilir.

İsilik
Ciltte bir batma veya batma hissine neden olan küçük, kabarık kırmızı lekelerin kaşıntılı döküntüsüdür. Bebekler ve çocuklar da ter bezlerinin tam olarak gelişmediği için dikenli ısı alma riski altındadır. Böyle olduğu gibi, nemli kalacak derinin kısımlarında sıcak havalarda yaygındır bez bölgesi veya çene altında isilik olabilir. Çinko ve hint yağı kremleri gibi kremler cildi koruyacaktır.

Bez bölgesini korumak için kullanılan aynı kremler çene altında ve isilik olabilecek yerlerde kullanılabilir. Bebeğin kıyafetlerini daha sık değiştirmek ve ılık banyolar yapmak isiliği önlemek için yardımcı olabilir.

Sıvı ihtiyacı için anne sütü yeterli
Yetişkinler gibi, bebeklerin bol miktarda sıvı alması gerekir. Bebekler ilk 6 ay boyunca bütün gıda ve sıvı ihtiyaçlarını anne sütünden karşılayabilirler. Bu yüzden ayrıca bebeğinize su vermenize gerek yoktur.

Sıcak çarpması
Sıcak çarpması, vücut aşırı ısınmaya başladığında oluşur. Hava sıcaklığı 40 derecenin üzerine çıktığında, vücut içindeki hücreler parçalanmaya başlar ve vücudun önemli kısımları çalışmayı durdurur. Tedavi edilmezse, organ yetmezliği ve beyin hasarı gibi komplikasyonlara yol açabilir ve ölümcül olabilir.

Sıcak çarpması belirtileri şunları içerir:

Yükselen vücut ısısı – 40 derece veya üzeri bir sıcaklık genellikle sıcak çarpmasıyla ilgili önemli bir belirtidir.
aniden durduran ağır terleme – eğer vücut daha fazla ter üretemiyorsa, aşırı ısınan ve susuz hale geldiğine dair büyük bir uyarı işaretidir. Sıcak çarpmasının belirtilerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

– Artan susama (ama daha sonra, bebek zayıfladıkça, daha az içebilir)
– soluk, nemli cilt
– Hızlı bir kalp atışı
– Hızlı nefes alma (hiperventilasyon)
– Normalden daha az ve koyu renkli idrar
– Kuru ağız ve gözler
– Baş ağrısı, kas krampları
– Uykulu ve yorgun olma
– Nefes darlığı ve kusma
– Koma hali (Yutkunma ve öksürük gibi reflekslerin ve dışarıdan gelen uyarılara karşı tepkinin azalması).

Ne yapmamız gerekir?
Bebeğinizin veya çocuğunuzun yukarıdaki herhangi bir belirtisi varsa, acil tedaviye ihtiyaç duyarlar. Böyle bir durumda “112 Acil“i aramak için gecikmeyin.

Isı çarpmasını önlemek için hatırlanması gerekenler:

– Bebekler serin, gölgeli bir yerde tutulmalıdır. Dışarıda olmaları gerekiyorsa, çocukları veya bebek arabalarını nemli bir bezle örtün ve serin kıyafetler giydirin.

– Bebekler ve küçük çocuklar, bir süre için ve hatta araba gölgede olsa bile, park edilmiş bir arabada asla yalnız bırakılmamalıdır.

– Bebekler size susadıklarını söyleyemez, bu yüzden onlara sıcak havalarda ekstra içecekler vermeniz önemlidir.
Bebeğiniz huysuzlanır ya da daha çok sinirli olmaya başlarsa, bu ısı stresinin bir belirtisi olabilir ve daha fazla içecek vermeniz ve bebeğinizin bir doktor tarafından kontrol edilmesini sağlamanız gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bunları okumalısın

Bebeğiniz için en iyi bebek maması hangisi?

Yeni doğan bebeğe hangi mama verilmeli? Yeni doğan bebekler için hangi mamalar uygundur? Prematüre bebeklere hangi mamalar verilebilir? Bebek maması seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Bugün yeni...

Çocuklarda besin alerjisine dikkat!

Bebek ve çocuklarda besin alerjisi belirtileri nelerdir, alerji nasıl anlaşılır? Besin alerjisi belirtisi görünce ne yapmalı? Alerji yapan besinler nelerdir? Besin alerjisinden korunmak için nelere...

Sleepy’den anne bebek paketi hediye ediyoruz!

Sleepy'den 10 kişiye anne bebek paketi hediye ediyoruz. Sleepy, Türkiye’nin en büyük çocuk festivaline “‍Bebek Bakım Odası Sponsoru” olarak katılıyor. Siz de Sleepy'nin davetlisi...

Bebeklerde uyku eğitimi

Bebeklerde uyku sorunlarında davranışsal müdahaleler genellikle altıncı aydan sonra önerilmektedir. En sık uygulanan uyku eğitimi yöntemi istenmeyen davranışın (ağlama, uyumayı reddetme) görmezden gelinmesi ve...

Çocuklarda uyku sorunları

Sirkadyen ritimden biyolojik saat olarak adlandırılan ön hipotalamus sorumludur. Uyku elektroensefalogram (EEG) aktivitesi, göz hareketleri ve kas tonusuna göre Rapid Eye Movement (REM) ve...