Bebek nasıl kundaklanmalı? Kundak yapmak zararlı mı?

0
484

Bebekler anne karnındaki daha kapalı, dar ve kendini sımsıkı sarıp sarmalayan ortamı ararlar ve böyle daha çok güvende hissederler ve daha rahat uyurlar.

Kundak yapmak zararlı mı?
Kundak eski bir gelenektir. Geçmişte doğumdan hemen sonra başlayıp aylarca sımsıkı kundak yapılırdı. Sonra bu uygulamanın bebeğin kalça gelişimini engellediği ve kalça çıkıklığına neden olduğu için yasaklandı. Nitekim artık günümüzde uygun şekilde yapılan kundağın bebeğin rahat uyumasına, huzursuzluğa ve gaz sancılarına iyi geldiği anlaşılmış ve tekrar önerilmeye başlamıştır.  Ancak tabi ki kollar ve bacaklar sıkıca sarılmamalı ve yarım kundak dediğimiz bacaklar serbest olmalı kollar doğal duruşta sarılmalıdır.
Uygun şekilde yapılan kundak faydalıdır
Bebekler ilk 3 ay vücutlarının omuzdan yukarısını bilirler, kollar ve bacakların vücuduna ait olduğunu bilmedikleri için sürekli boşlukta gibi hareket eden kollar sürekli bebeği uyandırır. Aynı zamanda bebeklerde gene ilk 3,4 ay moro refleksi dediğimiz sıçramalar olur buda bebeğimizi çok uyandırır ve uyanan bebek tekrar emmek ister sürekli emince kusmalar ve sıçramalarla ağlayan bebek daha çok hava yutar ve gaz sancılarını artırır. Uygun şekilde yapılan kundak bunları engellemekte ve uykuyu olumlu desteklemektedir.Doğru kundak nasıl yapılmalı?
– İnce bebeği bunaltmayan ince muslin bez yada tülbent le yapılmalı.
– Bebeğin sakın olduğu zaman seçilmeli.
 – 24 saat kundak yapılmamalı, aralıklı yapılmalıdır.
– Bebeğimizin 4 aydan sonra dönmeler başlayabileceği için yapılmamalıdır.
– Yarım kundak yapılmalı.
– Çok sıkı olmamak şartıyla sadece kollar doğal pozisyonda duruşuyla sarılmalı.
–  Kundaklanan bebek mutlaka sırt üstü yatırılmalıdır.
–  Kalça ve bacak sarılmamalıdır.
–  Kollar vücuda yapışık değil çapraz bir şekilde sarılmalıdır çünkü bebeğimizin duruşu kollar yukarıdadır yana vücuda yapışık sarılan kollar bebeğimizi daha huzursuz eder.
– Kundak çok gevşek yapılmamalı çünkü gevşeyen kundak bebeğimizin yüzünü kapatıp nefes almayı engeller.
– Emzirme sırasında kundak yapılmamalı.
– Kucakta uyuyan bebek yatağa koyduğunda boşluk hissinden hemen uyanır ve durum sürekli olunca anneyi çok yorar ve strese sokar.
– Uygun şekilde kundak yapılmasında hicbir sakınca yoktur ve bebeğimiz kendini güvende hisseder.
Bebeğinizle bol huzurlu, uykulu günler dilerim…