Bebeğin boğazına yabancı cisim kaçması durumunda ilk yardım

0
40
Bebeğin boğazına yabancı cisim kaçması belirtileri nelerdir?
Bebeğin boğazına yabancı cisim kaçması belirtileri nelerdir?

Bebeğin boğazına yabancı cisim kaçması durumunda ilk yardım nasıl yapılır? Bebeklerde yabancı cisim yutması belirtileri nelerdir? Bebeklerde boğaza kaçan yabancı cisim nasıl çıkarılır? Bebeklerin yabancı cisim yutması durumunda yapılacaklar nelerdir? Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dündar Yaykıran, bebeklerin yabancı cisim yutması durumunda yapılması gerekenleri yazdı!…

Solunum yolu tıkanıklığı nedir?

Solunum yolunun, solunumu gerçekleştirmesi için gerekli havanın geçmesine engel olacak şekilde tıkanmasıdır.

Kısmi tıkanma

Az da olsa, bir miktar hava geçişinin olduğu duruma kısmi tıkanma denir.
Kısmi tıkanmalarda bebek veya çocuk öksürür, nefes alabilir, ağlayabilir, konuşabilir. Kısmi tıkanıklık durumunda ilk yardım olarak  bebeğe veya çocuğa dokunulmaz ve öksürmesine yardımcı olunur.

Tam tıkanma

Hava girişinin tamamen engellendiği duruma ise  tam tıkanma denir.
Bebek veya çocuk nefes alamaz, acı çeker gibi ellerini boynuna götürür, konuşamaz, ağlayamaz, rengi morarmıştır. İlk yardım sadece tam tıkanma durumlarında yapılmalıdır.

0-1 yaş arası bebeklerde ilk yardım nasıl yapılır? Tıkla, öğren!

Bebeklerde tam tıkanıklık durumunda ilk yardım nasıl yapılır? 

  1. Bebek ilk yardımcının bir kolu üzerine ters olarak yatırılır.
  2. Başparmak ve diğer parmakların yardımıyla bebeğin çenesi kavranarak boynundan tutulur ve yüzüstü pozisyonda öne doğru eğilir.
  3. Baş gergin ve gövdesinden aşağıda bir pozisyonda tutulur.
  4. 5 kez el bileğinin iç kısmı ile bebeğin sırtına kürek kemiklerinin arasına hafifçe vurulur.
  5. Diğer kolun üzerine başı elle kavranarak sırtüstü çevrilir.
  6. Yabancı cismin çıkıp çıkmadığına bakılır.
  7. Çıkmadıysa başı gövdesinden aşağıda olacak sırtüstü şekilde tutulur.
  8. 5 kez iki parmakla göğüs kemiğinin alt kısmından karnın üs kısmına baskı uygulanır.
  9. Yabancı cisim çıkana kadar devam edilir
  10. Tıbbi yardım istenir

 

Önceki İçerik0-1 Yaş arası bebeklerde ilk yardım nasıl yapılır?
Sonraki İçerikGebelikte vajinal akıntı nasıl ve hangi renk olur?
Uzm. Dr. Dündar Yaykıran
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzman doktoruyum. 1981, Acıpayam-Denizli doğumluyum. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimimi Acıpayam’da tamamladıktan sonra, ortaokul 2. sınıftayken aldığım doktor olma kararımı gerçekleştirmek için 1999’da KTÜ Tıp Fakültesinde tıp eğitimime başladım. KTÜ Tıp fakültesinden 2006 yılında mezun oldum. 2006 ile 2010 yılları arasında devlet ve özel sektörde pratisyen hekim olarak çalıştım. Çok sevdiğim ve iyi anlaştığımı düşündüğüm çocuklarla birlikte olabilmek ve onların gelişiminde pay sahibi olabilmek için 2010′ da Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ”Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları” alanında uzmanlık ihtisasıma başladım ve 2015’de ihtisasımı tamamlayarak uzmanlık diplomamı aldım. Haziran 2015 ile Ocak 2017 arasında Bahçelievler Devlet Hastanesi’nde, Ocak 2017 ile Şubat 2019 arasında da Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği’nde, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzman hekimi olarak çalıştım. Şubat 2019’da, çok sevdiğim çocuklara daha yararlı olabilmek, bebek ve çocuk bakımı, onların fiziksel ve nörolojik gelişiminin takibi, hastalıklardan korunma ve hastalıklarının tedavilerinde daha etkin olabilmek için, İstanbul – Maltepe'de bulunan Özel Kardelen Tıp Merkezi’nde çalışmaya başladım, halen devam etmekteyim. Evliyim. Çok güzel ve zarif bir kadının kocası, çok tatlı ve yakışıklı, 8 yaşında, Oğuz Kaan isminde bir beyefendinin babasıyım.