Ana Sayfa Anne ve Bebek Amigurumi bebekler ve ev yapımı oyuncaklar

Amigurumi bebekler ve ev yapımı oyuncaklar

Çocukların zeka gelişimlerinin desteklenmesinde oyuncakların payı büyüktür. Yaratıcı ve el becerisine sahip anneler çocuklarının gelişimleri için kendi el emekleri ile çok farklı çalışmalar ortaya çıkarıyor. Çocukları için her şeyin en iyisini isteyen annelere örnek olması açısından bugün el yapımı oyuncakları işleyelim. Yaptığım araştırmalar sonucunda elde ettiğim bilgileri ve çocuklar için el yapımı oyuncak örnekleri ve amigurumi bebek resimlerini şimdi sizlerle paylaşıyorum.

Anneler, evde bebekleri ile keyifli zaman geçirmek istemenin yanı sıra oyuncak seçerken gelişimine katkı sağlayacak oyuncakları seçmeye çalışırlar. Piyasada satılan pek çok oyuncak yanında, evde bulunan malzemelerden yapılan oyuncakların da bebeğin gelişimine olumlu etkiler yaratacağı belirtilir. Bebekler için evde hazırlanan oyuncaklar arasında, amigurumilerin payı oldukça büyük. Bebek ve çocuklar için evde oyuncak yapımı onların hayal gücünü geliştirirken, aynı zamanda dünyanın kaynaklarını korumayı da öğrenmelerine yardımcı olur.

Çocuklar için el yapımı oyuncak yaparken ilk olarak nasıl bir oyuncak istediğiniz konusunda fikrinizi belirginleştirin. Örneğin; çocuğunuzun zeka gelişimi için aktivite kitapları ya da yap-boz tarzı oyuncaklar, hayal güçlerinin gelişimi içinse bebek, araba gibi istediği şekillerde oynayabileceği ve seslendirebileceği oyuncak çeşitleri tercih edilebilir. Bunların seçimi sırasında çocuğunuzun yaşı ve oyun tarzını da mutlaka göz önünde bulundurun. Yaşından daha büyük bir oyuncak çocuğun gelişiminden çok gerilemesine neden olabilir ve onun oyundan sıkılıp kendini mutsuz etmesini sağlar. Bu nedenle çocuğun yaşı ya da yaşına girmediyse ayına göre oyun ve oyuncaklar araştırılıp o şekilde yeni bir oyuncak yapımına karar verilmelidir. Örnek olarak daha yaşına girmemiş olan bir bebek minik mantar ya da top şeklinde yapılan bir oyuncak ile severek oynar, bunu yaparken parmak kasları gelişir. Ancak aynı oyuncak ile 2 yaşındaki bir bebek belli bir süre oynayıp kendisine bir şey katmadığı için kısa sürede sıkılıp bir kenara atabilir.

Biz, geniş yelpazeli olan bu alanda amigurumiye bugün daha fazla yer vereceğiz.

Amigurumi nedir ?

Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz amigurumi , tığ örgü yöntemi ile yapılan bir oyuncak çeşididir. Yapımı kimilerine göre oldukça zordur. Özellikle hiç örgü örmemiş insanlar için biraz daha fazla marifet isteyebilir.

Amigurumiyi diğer oyuncaklardan ayıran en temel özelliği sağlıklı olmasıdır. Tipik amigurumi minik kol ve bacaklar ile büyük bir baş ve küçük bir gövdeye sahip oyuncaklardır. Çocuğunuz bu oyuncaklarla hiçbir tehlikeye maruz kalmadan oynayabilir. Diğer oyuncaklarla ilgili, zaman zaman kanserojen madde içerdiklerine dair çıkan haberler ebeveynlerin örgü oyuncaklara daha çok ilgi göstermesine neden olmuştur.

Hem keyifli hem kolay öğrenilen hem de dekoratif olma özelliğinden dolayı her yaştan bir çok insan hobi olarak amigurumi yapmaktadır.

Amigurumi geleneksel Japon sanatlarındandır. Amigurumi, Japon kökenli bir kelime olup Ami (örülmüş) ve nuigurumi (doldurulmuş oyuncak)  kelimelerinden türeyen örgü örenlerin de iyi bildiği sık iğne tekniğinin oyuncağa uyarlanmış halidir. Türk elişi sanatlarında kullanılan sık iğne Amigurumideki en önemli tekniktir. Örgü tığı ile ve sık iğne tekniği kullanılarak çeşitli oyuncaklar yapma sanatı olan Amigurumi; hem organik hem sağlıklı hemde ekonomik olmasıyla çocuklarınız ve sizler için bulunmaz bir nimet adeta. Bu sebeple tığ örgü yöntemi ile yapılan oyuncaklar son yıllarda çok popüler!

Amigurumi hangi ipten örülür?

Hemen hemen, her türlü iple amigurumi yapılabilir ancak kullandığınız ipin çok ince olmaması ve zamanla tüylenme yapmayacak cinsten bir yün olması daha iyi olacaktır. Bebekler için olan tüysüz, pamuklu yünler amigurumi için idealdir. Ayrıca kolay kopmayan bir iple örmek de oyuncağınızın ömrünü uzatacaktır.

Amigurumi için gerekli malzemeler nelerdir?

Amigurumi yapmaya başlamak istiyorsanız, öncelikle örgü malzemeleri satan bir dükkandan fazla kalın uçlu olmayan alüminyum tığlar ve amigurumiye uygun yünler almalısınız. Sürekli ilmek sayarak öreceğiniz için bir ilmek işaretleyicisi de faydalı olacaktır. Daha sonra yapacağınız oyuncağın şekline göre ek malzemeler almanız gerekecektir. Ayrıca oyuncağınızı daha detaylı süslemek için amigurumi gözleri, oyuncağın içini doldurmak için elyaf, detaylar için daha ince bir ip ve iğneler ve süslemek için dilediğiniz ek parçaları da hazır bulundurmalısınız.

Amigurumi nasıl yapılır?

Temel olarak tığ örgü ile sık iğne yapmayı biliyor olmalısınız. Bunu öğrendikten sonra verilen tariflere uygun olarak örgünüze başlayıp, gerekli yerlerde ilmek arttırıp eksilterek oyuncağınızı şekillendireceksiniz. İnternette bununla ilgili videolara ve açıklamalı tariflere ulaşabilirsiniz. Sık iğne yapmayı bilmiyorsanız, size yardımcı olacak bir çok videolu anlatım mevcut.

Amigurumi Tekniği İle Hangi Figürler Yapılabilir? 

Amigurumilerde ağırlıklı olarak hayvan figürlerine yer verilse de, o kadar çok seçenek var ki… Örneklere bakılınca da, anlaşılan zamanla insanın eli alışıp deneyim kazandıkça hayvanları geçip bir sürü farklı figür de yaratılabiliyor. Harry Potter’dan tutun, oyuncak arabalara, kundaktaki bebeklere, meyve sepetinden kanatlı meleklere, Susam Sokağı’nın Minik Kuşu’na, matruşkalara, yıldızlar ve ay dedelerden değişik kostümlü prenseslere kadar yok yok. Amigurumiler miniklere oyuncak, ev dekorasyonuna destek, anahtarlık, iğnedanlık, yılbaşı ağacına süs olmak gibi pek çok görevi üstlenebilecek kadar marifetliler

Seksenlere damgasını vurmuş karpuz araba süslerini anımsarsınız… Aslında amigurumi veya örgü oyuncak tekniği ülkemizde epeydir biliniyor ancak insanların günlük ihtiyaçlarını karşılayan örgü işleri kadar yaygın olmadığı için pek geliştiğini söyleyemeyiz.

Amigurumi, hem kolay öğrenilebilir hem de dekoratif, sevimli ve keyifli bir hobi. Ancak şemalar (“pattern”lar) ve teknikler yabancı terminolojiye göre hazırlandığından başlangıç seviyesinde zorlanmak oldukça olağandır. Her şeyiyle Türkçe hazırlanan kaynak bulmak oldukça zor olduğundan sizler için bu konuya değindik…

Amigurumi tekniği o kadar geniş bir yelpazeye sahip ki, tecrübe doğrultusunda bir çok seçenek ve model ortaya çıkartmak mümkün. Bunun için ihtiyacınız olan şey, bu güzel uğraş ve hobiyi severek yapmanız gerekiyor. Birde örgü el becerisine yatkın olmanız kaçınılmaz olmak zorunda.

Örgüye yeni başlayacak olanlar için de imkansız değil, internette binlerce nasıl yapılacağına dair, nelerin gerekli olduğuna dair bir çok detaylı bilgi yer alıyor. Sadece istemeniz yeterli.

Aşağıda, Amigurumi tekniği ile evde kendi imkanlarımız ve el becerimiz doğrultusunda neler yapabileceğimize dair birkaç örnek paylaştım sizler için.

Evde yapılabilecek en güzel oyuncaklar arasında hiç şüphesiz bebek ve sevimli hayvan figürleri yer alır. Bebek ve çocukların rahatlıkla oynayabileceği ve hatta uyku arkadaşı olarak birbirlerine eşlik edebilecekleri sevimli tavşancıklar bunlar arasında en çok tercih edilenler arasında.

Oluşturulan bebeklere ya da hayvan figürlerine , yaratıcı düşünce sayesinde çeşit çeşit giysi ve aksesuar yapmakta mümkün. İhtiyacınız olan şey yalnızca malzeme, renk tercihleri size ait.

Sevimli yastıklar, çocukların odasında, beşiğinde, yatağında ya da herhangi bir alanda, rahatlıkla hem dekor amaçlı hemde çocuklara oyun arkadaşı maksatlı kullanılabilecek figürler arasında yer alıyor.

Amigurumi tekniği ile bebeğinizi, sevimli ve doğal figürlerden oluşan dönence ile uyku moduna rahatlıkla sokmanız mümkün. İstediğiniz hayvan figürlerini, amigurumiye uygulamak bu tekniği bilenler için oldukça kolay ve üstelik seçenek çok.

Hayvan krallığının en uzun bacaklı sakinleri olan zürafalar, çocukların en çok sevdiği hayvanlar arasında yer alır. Evde yapacağınız bu basit figürlü oyuncaklar eminiz ki çocuklarınızın en çok seveceği oyuncaklar arasında yer alacaktır.

Hiç şüphesiz ki, hemen hemen kimsenin aklına amigurumi tekniği ile kapı stopperları yapmak gelmez. Bu yaratıcı fikir ile hem evinize sevimli bir dekor yardımcısı yapabilir hem de çocukların büyüdüğü evlerde olmazsa olmaz olan kapı stopperlarını istediğiniz odalarda kullanabilirsiniz.

Amigurumi dünyasında mutfağa dair her türlü yiyecek mevcut. Sebzelerden tutunda meyvelere kadar.. Mutfak için gerekli bir çok oyuncak yapılabilir. Amaç çocukları mutlu etmek ve oyuncak dünyalarına en doğal yollarla katkıda bulunmak. Çeşitli meyvelerle mutfak dekorasyonunuzu zenginleştirebilir ve çocuklarınıza içi dolgu meyve şeklinde örgü oyuncakları yaparak meyve çeşitlerini tanımalarına yardımcı olabilirsiniz.

Çocuk odası dekorasyon fikirlerine en çok yakışan örneklerden birisi çocuk taburelerinin üzerine yaratıcı fikir seçenekleriyle zenginleştireceğiniz amigurumi örneği. Eminim tüm çocuklar bu fikre bayılacak ve taburelerinden kalkmak istemeyeceklerdir. Çocukların odalarına uygulanabilecek en yaratıcı dekorasyon fikirlerinden biri de tabure kılıfı yapımı.

Evde bulunan malzemelerden oyuncak yapmanızı sağlayacak en kolay bulunan malzeme şüphesiz çoraplardır. Evinizde bulunan rengarenk çoraplarınızdan bebeğiniz için harika oyuncaklar yapmanız için sadece bir makas, dikmek için ip ve bir parça pamuğa ihtiyacınız var. Gerisi tamamen sizin yaratıcılık gücünüze kalıyor. Çoraptan yapacağınız sevim hayvan figürlerinin sağlıklı olduğundan emin olarak bebeğinize gönül rahatlığıyla verebilirsiniz. (unutmamanız gereken bebeğiniz küçükse oyuncağın gözlerini yaparken kolay çıkacak ve yutulabileceği malzemelerden kullanmamanız önerilir.)

Avatar
Zeynep Kantar Sağlam
10 Nisan 1987'de Çankırı'da doğan Zeynep Kantar Sağlam, çocukluk döneminin büyük bir kısmını Istanbul'da geçirmiş, akabinde ailesiyle birlikte Çanakkale'ye yerleşmiştir. Eğitim hayatına kaldığı yerden burada devam eden Zeynep, Mehmet Akif Ersoy Ticaret Meslek Lisesi'nden 2004'te mezun olmuş, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu, İktisadi ve İdari Programlar Bölümü'nü 2008' de tamamlayarak, Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü'nde 2010'da lisansını tamamlamıştır. Bu süreçte Sisbel'in düzenlemiş olduğu ; ISO 22000:2005 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Temel Eğitimi, ISO 20000:2005 Food Safety Management System Eğitimi, ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi Temel Eğitimi, ISO 9001:2008 Quality Management System Fundamental Training Eğitimi, ISO 14001:2004 Environmental Management System Fundamental Training Eğitimi, ISO 19011 Quality and Environment Management Systems Audit Training Eğitimi, ISO 19011 Kalite ve Çevre Yönetim Sistemleri Tetkiki Eğitimi, OHSAS 18001:2007 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi Eğitimi, OHSAS 18001:2007 Occupational Health Safety Management System Eğitimlere katılarak, bu eğitimlerin sertifikalarına sahip olmuştur. Yine bu süreçte Bemar'ın, Human Resources SpecializationTraining eğitimini başarıyla tamamlamıştır. İletişime ve konuşma tekniklerine ilgisi olan bir insan olarak diksiyon eğitimini tamamlayan Zeynep, bunun yanı sıra ''BODY LANGUAGE'', ''EFFECTIVE COMMUNICATION'' eğitimlerini alarak, iletişimi her yönüyle araştırmaya, analiz etmeye çalışan, iletişim sevdalısı bir insan haline gelmiştir. Bu süreci takip eden zaman zarfında Yönetici Asistanlığı ve Büro Yönetimi Eğitimi'ni almış ve şu anda Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Araştırma Ve Uygulama Hastanesi'nde memur olarak hayatına devam etmekte, yüksek lisans hazırlıkları ile uğraşmaktadır. Dünya tatlısı bir erkek çocuğuna annelik görevini hakkıyla ihya etmeye çalışan, şuan en çok meşgale kaynağı yalnızca oğlu olan, yazan, çizen en çokta okuyan meraklı bir anne olan Zeynep, kalemin görünmeyen sihrine inananlardan...

Bunları okumalısın

İyi baba olmak isteyenlere öneriler

Süper baba adayları buraya! Anne nasıl bir çocuğun iç dünyasını besliyor ve temsil ediyorsa baba da çocuk için dış dünyanın temsilcisidir. Çocuk yetiştirmede ve çocuğun...

Dokunmanın önemi ve bebek masajı

Sevgi dolu temas bebeğimiz için çok önemli! Anne karnında büyüyen bebek için annenin vücudunda temas, güvenlik ve sıcaklığın temelidir. Doğum sonrasında ise anne ile...

Kuru ciltleri nemlendirmek için ipuçları

Pırıl pırıl bir cilde sahip olmanın yolları... "Su ve sabun tetmez mi?" sorunuzu duyuyoruz. Yetmiyor maalesef. Elbette temizliğin bu muhteşem ikilisi demirbaşlarımız. Ancak farklı...

Bebek masajı yapmanın püf noktaları

Onlar da masaj sever... Anne ve bebek arasındaki bağı en çok güçlendiren bebek masajını ihmal etmeyin. Uzmanlardan aldığımız bilgi ve öneriler ışığında sizin için...

Uzun ve çekici kirpikler için 7 öneri

O güzel gölgelerin sırları... Kadınların güzellik listesinde ilk sıralarında yer alan gözler ve kirpikler, her zaman doğal güzelliğinizin bir parçası olmayabilir. Bu 7 temel...