Antalya’nın antik kentleri: Olympos

 AnneBebekKulubu.com seyahat yazarı Hülya Serten, Antalya'nın antik şehirlerini gezdi... İşte ilk durak Olympos!

101
PAYLAŞIM
134
GÖRÜNTÜLENME

Bu ay Antalya’nın antik kentlerini yazmak için yola koyuldum.  Anadolu’nun en zengin açıkhava müzesi olan şehre ulaştığımda konaklamak için bütün antik kentlerin adeta merkezinde olan Olympos’a yerleştim. Kaldığım Sheriff Pansiyon’un nam-ı değer şerifi Halil Karataş rehberliğinde  Batı Antalya’yı boydan boya gezme fırsatı buldum. İşte sizler için seçtiğim mutlaka gezmeniz gereken antik kentler.

Adeta bir açık hava müzesi olan Antalya’da yer alan antik kentleri ve tarihi eserleri hayranlıkla izleyeceksiniz.

Arkeolojik zenginikleri ve muhteşem sahilleriyle ünlü Antalya’da her yıl dünyanın pek çok ülkesinden bilim adamı arkeolojik kazılar yapıyor. Yapılan kurtarma kazıları ve çevre düzenlemeleri uzun yıllar sürse de ortaya çıkarılan medeniyetler geçmişe ışık tutuyor ve o zamanın tekniğiyle yapılan eserler insanı hayretler içerisinde bırakıyor.

Klasik Arkeolojinin başkenti: Antalya

Antalya özellikle kültür ve deniz turizmi açısından oldukça önemli bir tatil merkezi. Binlerce yıl öncesinden günümüze ulaşan antik kentler ve yapıların içerisinde bulunan yapılar insanda hayranlık uyandırıyor. Şehir adeta bir açık hava müzesi desek sanırım yanlış olmaz. Antalya için işin uzmanları “klasik arkeolojinin başkenti” diyor. Klasik Çağ, Helenistik Çağ, Roma Çağı, Bizans Çağı, Osmanlı…  Bu şehirde adım başı bir antik şehir, adım başı bir kalıntıyla burun buruna geliyorsunuz.

Tiyatrolar, surlar, hamamlar, kiliseler, kaleler, köprüler, bazilikalar, tapınaklar ve mezarlarla çevrili Antalya’da Roma ve Bizans dönemine ait mimari yapılar dikkat çekiyor.  Neolitik, Paleolitik çağlardan kalma buluntuları ve şehire son şeklini veren Selçuklu ve Osmanlı etkisini de unutmamak gerekiyor. Bu kadar kültürel zenginliği sınırları içerisinde bulunduran şehir, hem denizi ve kumuyla hem de antik kentleriyle sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da önemli turizm merkezleri arasında yer alıyor. Peki Antalya’daki antik kentler arasında bir tura ne dersiniz?

 

OLYMPOS

Antik Likya’nın en önemli kenti: Olympos

İlk ziyaretimi Olympos’taki Antik Kent’e gerçekleştiriyorum. Ormanın girişindeki kaktüsler adeta size Arizona Çölleri’ndeymişsiniz hissini veriyor. Bu kaktüslerin lezzetli meyvelerini sonbahar ayında yiyebilir ya da lezzetli reçeller yapabilirsiniz. Olympos benim için çok özel bir deneyim. Üç yıl sonra kendimi mutlu ve huzurlu hissettiğim mis kokulu ormanın içerisindeyim. Attığım her adımla sanki  yüzyıllar öncesine yolculuk yapıyormuş gibi bir hisse kapılıyorum.  Ormanın içerisinde, Antik bir uygarlığın hemen  kalbindeyim. Şırıl şırıl akan dereyi seyre dalıyorum ve serinlemek için dere kenarına inip, yüzümü yıkıyorum.  Eski tapınak, tiyatro, kilise, mezarlar ve lahitler ile her an ormanın içerisinde karşılaşmanız olası. Ya da ansızın karşınıza çıkan diğer turistlerle!

Burayı cazibe merkezi yapan en önemli detay ise denizin hemen yanıbaşında ve Likya yolu üzerinde olması. Antik Likya’nın en önemli antik kentleri arasında yer alan Olympos’un kesin kuruluş tarihi bilinmemekle birlikte, insan asıl bu şehrin nasıl yerle bir olduğunu merak ediyor. Günümüze kadar iki kez büyük deprem geçiren ve bir sürede korsanların ele geçirdiği Olympos, Haçlı Seferleri sırasında da Vedenik, Ceneviz ve Rodos şövalyelerinin saldırısına uğrayan antik kent. 15. Yüzyılda Fatih Sultan Mehmet döneminde Osmanlı İmparatorluğu’na katılmış.

Zeniketes’in Korsan Krallığı

M.Ö. 1. yüzyıldan itibaren ise şehir farklı bir konuma büründü. M.Ö. 52 yılında Zeniketes adında bir korsan, Olympos şehrini ele geçirdi. Bölgede bulunan stratejik bir kalede ikamet etmeye başlayan Korsan Zeniketes, komşu şehirler Phaselis ve Korykos’u da alarak Akdeniz ticaretine büyük bir darbe vurdu. Bölgede bir ‘Korsan Krallığı‘ kurdu ve Korsan Kral Zeniketes olarak anılmaya başladı. Bu küçük korsan imparatorluğu yaklaşık 26 yıl boyunca Doğu Akdeniz’de aktif oldu ve yüzyıllarca dört bir yandan baskı altında kalan Likya halkına geçici bir özgürlük sundu.

Korsan Zeniketes’in adı ve krallığı kesin olsa da, nereli olduğu ve ne iş yaptığı henüz bilinememektedir. Korsan Zeniketes’in Olympos’tan biri olduğuna dair diğer ve kuvvetli bir görüş ise yönetimidir. Zeniketes, Olympos ve çevresindeki bir çok ufak kenti ele geçirmiş ve 26 sene kadar uzun bir süre yönetmiştir. Bazı antik çağ araştırmacılarına göre, Zeniketes eğer halktan birisi olmasaydı halktan destek göremez ve kısa sürede isyan çıkardı. Ancak bu 26 sene boyunca Zeniketes’in ülkesinde hiç isyan yaşanmadı.

Tarihi kalıntılar arasında deniz keyfi

Torosların eteklerinde, Antalya’nın 80 km yer alan şehri Olympos Çayı şehri ikiye bölüyor. Eski dönemlerde bu çayın üzerinde bir köprü yer alıyor ve ticaret gemileri daha iç kısımlara kadar gelebiliyormuş. Şimdilerde ise yaz aylarında çayda çok fazla su olmadığı için ancak ördekler yüzebiliyor. Akçay’ın denizle buluştuğu Olympos ve Çıralı sahilinde ise sizi eşsiz bir deniz keyfi bekliyor. Denizde yüzerken suyun turkuvazdan maviye geçişi ve heybetli Musa Dağı’nın eteğinde çakıl taşlarını görerek ve balıkları sayarak bu eşsiz manzaraya karşı yüzebiliyorsunuz.

Burayı aslında biraz Phuket’e benzetiyorum. Ancak yapılaşma izni olmadığı için salaş bir tatil mekanı olarak kalmış. Tarihi, eşsiz sahili, endemik bitkileri ve caretta carettaları ile Olympos, tamamı arkeolojik ve doğal sit alanı olarak koruma altına alınmış.  Bu eşsiz antik kentin evrensel değerini düşündüğümde bir reklamcı ve iletişim uzmanı olarak bu kadar güzel bir yer nasıl hak ettiği değeri bulamaz diye açıkçası şaşırıyorum.  Böyle bir zenginliğe sahip olduğumuz için kendimizi şanslı hissetmeli ve antik kentlerimizi uluslararası arenada tanıtmalıyız.  Keza sadece tanıtımın da bu konuda yeterli olacağını düşünmüyorum. Antik kentlerle iç içe bir turizm uygulama planı hazırlanması ve bu alanların cazibe merkezi haline getirilmesi gerekiyor. Şu an hali hazırda Olympos’un ağaç evlerinde ekonomik fiyatlara konaklayarak, çevredeki antik kentleri gezebiliyorsunuz. Ancak pansiyonlar için sıkı bir düzenlemenin şart olduğunu düşünüyorum. Şu an ki haliyle görünüm ve hizmet kalitesi bakımından pek çok pansiyon insanları cezbetmiyor. Halbuki Animal Planet’te Treehouse Masters programını yapan Pete Nelson’un ağaç evleri bir harika. Benzer modeller burada da uygulanabilirse oldukça ilgi çekeceğini düşünüyorum.  Ya da Costarica ve Toskana bu konuda örnek alınabilir.

Çevredeki antik kentlere ulaşım ise direk araç ve toplu ulaşım imkanı olmadığı için biraz meşakatli. Ayrıca araç kiralama şirketi de bu çevrede bulunmuyor. Anlayacağınız antik kentlere ulaşım yerli ve yabancı turist açısından tam bir kaos. Ulaşım minibüslerle sağlanıyor ancak çoğu antik kente tek vasıta ile gidemiyorsunuz. Bu konuda belediyelerin ortaklaşa yapacağı çalışmaların biz gezginler için son derece faydalı olacağını düşünüyorum.

 

Hülya Serten

Hülya Serten

1990 yılında Bursa Nilüfer ilçesinde dünyaya geldim. Bekarım. Bursa’da yaşıyorum. Koç Üniversitesi, Hemşirelik mezunuyum. Üniversiteyi tamamladıktan hemen sonra özel bir hastane de bebek hemşiresi olarak işe başladım. İşim haricinde kalan zamanlarda seyahat etmeyi çok severim. Seyahat etme tutkumu artık AnneBebekKulubu.com okuyucularıyla paylaşıyorum. Bebekleri, film izlemeyi, kitap okumayı ve farklı coğrafyalara seyahat etmeyi çok seviyorum.

Sonraki Yazı

Yorumlar 4

 1. Vural DERYA says:

  Gezi amaçlı tanıtımdan ziyade tarih dersi gibi olmuş. Daha yumuşak ve hikayesel anlatımlarla yoğrulsa daha güzel bir yazı olacağı, yazının gerçekten önemsenerek ve ciddi bir özveriyle yazıldığı gerçeğini ortadan kaldırmıyor. Emeğiniz için tebrikler…

 2. Oğuz says:

  Tebrik ederim, güzel bir yazı olmuş. Elinize emeğinize sağlık…

 3. deniz gür says:

  harika bir yazi dizisi olmus,cok tesekkurler.instagram @dunyanin3te2si sevgiler 🙂

 4. Mehmet elçioğlu says:

  Eski bir tur rehberi olarak yazını çok güzel ve anlamlı buldum yurdumuzun bu güzelliklerini bize anlatman yaşatmak harika bi iş. Fakat nacizane bi fikir olarak bu yerlerimizin eserlerimizin yakınlarıdaki kalınabilecek yerleride yazarsan işini taçlandırmış olursun.Başarılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Köşe Yazarları

Banu Ertuğrul TÜM YAZILARI
Malum teknoloji çağında yaşıyoruz dolayısıyla hepimiz az çok teknoloji ağının etkisi altındayız. Dolayısıyla teknoloji yemekten bebek bakımına, problem çözmeden alışverişe, ucu sonu belli olmayan bir çok konuda bize yardımcı olmada üst sırada yer alıyor. Sosyal medya araçları, internet, akıllı telefonlar ve uygulamalar hayatımızı kolaylaştırırken, özellikle anneler içinde bir bilgi havuzu işlevi görüyor. Bu yüzden bugün […]
Banu Ertuğrul
Deniz Yılmaz TÜM YAZILARI
Bilgi yok.
Malum teknoloji çağında yaşıyoruz dolayısıyla hepimiz az çok teknoloji ağının etkisi altındayız. Dolayısıyla teknoloji yemekten bebek bakımına, problem çözmeden alışverişe, ucu sonu belli olmayan bir çok konuda bize yardımcı olmada üst sırada yer alıyor. Sosyal medya araçları, internet, akıllı telefonlar ve uygulamalar hayatımızı kolaylaştırırken, özellikle anneler içinde bir bilgi havuzu işlevi görüyor. Bu yüzden bugün […]
Deniz Yılmaz
Devrim Karakaya TÜM YAZILARI
En sevdiğiniz yerleri, alışkanlıklarınızı, mutlu olduğunuz keyif aldığınız şeyleri en iyi en yakınlarınız bilir ve bu yakınlıkta biri ya da birileri varsa hayatınızda bu en büyük şansınızdır.  İlgi’nin hayatıma gireceği haberini aldığım andan itibaren bu yakınlığın sonsuza dek süreceğini ve başka hiçbir duyguyla mukayese edilemeyeceğini biliyordum. Yıllar içerisinde sonsuz sevgi temelli bu yakınlık bizi çok […]
Devrim Karakaya
Doula Nevin Yeğit TÜM YAZILARI
Bilgi yok.
En sevdiğiniz yerleri, alışkanlıklarınızı, mutlu olduğunuz keyif aldığınız şeyleri en iyi en yakınlarınız bilir ve bu yakınlıkta biri ya da birileri varsa hayatınızda bu en büyük şansınızdır.  İlgi’nin hayatıma gireceği haberini aldığım andan itibaren bu yakınlığın sonsuza dek süreceğini ve başka hiçbir duyguyla mukayese edilemeyeceğini biliyordum. Yıllar içerisinde sonsuz sevgi temelli bu yakınlık bizi çok […]
Duygu Bükçüoğlu TÜM YAZILARI
Sosyal medyada köpekler ve bebekler ile ilgili birçok video dönmekte. Bu videoların çoğunu komik diye paylaşıyor olsak da aslında köpeklerin beden dilini gözlemlediğimizde çocukların sıkıştırmaları sonucu öğrenilmiş çaresizlikle sabrettiklerini görürüz. Köpeklerin acı çektiği ya da güvenli alanının işgal edildiği durumlar çocuk açısından ısırılma ile sonuçlanabilir. Bu önemli uyarıyı yaptıktan sonra köpekler ve bebeklerin sevimli ilişkisi […]
Duygu Bükçüoğlu
Ersin Elmacı TÜM YAZILARI
Aile içi eğitimin önemini kime sorsak çok önemli der. Asıl soru: Neden bu kadar önemlidir aile içi eğitimi? Çünkü karakter oluşumunun annenin hamilelik dönemine kadar indiği bilimsel olarak ortaya konmuştur artık. Unutmayalım ki bir çocuk bir alanda ne kadar yetenekli olursa olsun, o yeteneği ortaya çıkaracak çalışma disiplinine sahip değilse, o yetenek körelecektir. Dolayısıyla alanında […]
Ersin Elmacı
Esra Alagöz TÜM YAZILARI
Dikkat bu yazı ileri derecede 💩 içerir! Evet efenim, sepet efenim, geldik zurnanın zırt dediği yere, #KeremEfendi artık 2,5 yaşında ve niyet ettik azmu cezmu kesteyleyip, tuvalet eğitimi vermeye. Çok şükür çevremizde “Ay hala bez mi bağlıyorsunuz? Çok geç kalmışsınız, benimki onun yaşındayken çoktaaan söylerdi, ay hala çişini söylemiyor musun sen? Yok canım daha erken, şimdi […]
Esra Alagöz
Gülşah Sünbül TÜM YAZILARI
Hamilelik, bir kadın için hem mucizevi bir olaya şahit olmak demek, hem de heyecanının, hele bir de ilk gebeliği ise çoğu zaman panik ve pimpirikliğinin tavan yaptığı bir süreç demek. Şahsen ben çok rahat, sıfır pimpirikli bir anne adayı idim. Belki de düşüncede bu kadar rahat olabildiğim için gebelik süresince, ne yemek-içmek konusunda, ne de […]
Gülşah Sünbül
Hilal İnan TÜM YAZILARI
Bütün başlangıçlar güzeldir. Kadın ve erkek birbirlerini çok sever, tamamlandıklarını hisseder ve evlenir. Her şey yolundayken bazen gitme zamanı gelir ve bir şekilde evlilik biter. Boşanma anne, baba ve çocuklar için zor bir süreçtir. Bu süreç özellikle çocuklar için çok önemlidir. Boşanırken çocuğunuzda travma yaratmayın Gitme zamanının zarafeti her ayrılışta olduğu gibi boşanma sonrasında da […]
Hilal İnan
Hülya Serten TÜM YAZILARI
Erkeklerin ilgisini devamlı canlı tutmak, onların kendilerini özlemesi sağlamak kadınların arzuladığı bir şey ama bu her zaman kolay olmuyor. Eğer sevgilinizin üzerinize titremesini, sizi özlemesini, kısaca ilgiyi hep üzerinizde taşımayı çok istiyorsanız size bu konuda yapması hiç de zor olmayan bazı taktikler verebiliriz. Bunlardan birkaçı… İşte erkeklere kendinizi özletmenin yolları! 1- Romantik mesajlar atın Önereceğimiz […]
Hülya Serten
Hüsnü Kutluay TÜM YAZILARI
Çocuk haczi nedir? Birçok kişinin, basın mensubunun, milletvekilinin bu iki kelimeyi aynı cümle içerisinde duyunca yüzünün aldığı hali en iyi bilenlerdenim.  İlk duyduğunda çocukların haczedilmesi kavramını algılamakta zorlanılması çok normal, yıllardır kendi evladını görmek için haciz işlemi yapmak zorunda kalan milyonlarca insan bile bunu içine sindiremiyor hazmedemiyor. Meselenin pek çok boyutu var. Gelin birlikte inceleyelim. […]
Hüsnü Kutluay
Kadriye Altınbaşak TÜM YAZILARI
Sevgili anneler, ortalama 40 haftalık doğum sürecinin ardından sizleri neler bekliyor biliyor musunuz?  Gaz sorunu, uykusuzluk, bebeğinizin beslenmesi ve ek gıdaya geçiş süreci… İlk yazımda sizlerle ek gıdaya geçiş sürecini masaya yatıracağız. Ek gıdaya ne zaman geçebilirsiniz? Ek gıdaya geçiş sürecini Dünya Sağlık Örgütü 6. aydan sonra öneriyor. Yani bu zaman dilimi de 180 günü tamamlamış […]
Kadriye Altınbaşak
Muazzez Dilek Demirbozan TÜM YAZILARI
Hayata dair planlar yaparsınız ya da plana dahil olmadan doğaçlama yaşarsınız. Olması gereken hayatınızı kolaylaştıracak düzenlemeler yapmak ve bu doğrultuda  plan oluşturmaktır. Evlenip, çocuk sahibi olmakta bir program ister çünkü çocuk sahibi olmak belli sağlık kontrollerinden geçip, vücudunuzu ve eksikleri tanıyıp ona göre önlem alıp doktor kontrolünde olduğunda her şey daha güvenli olur. Ola ki […]
Muazzez Dilek Demirbozan
Murat Ertan TÜM YAZILARI
Ailenin milletlerin hayatındaki önemi çok büyüktür. Huzurlu, ahenkli ve mutlu bir toplumun oluşması için de ailelerin düzgün olması gerekir. Sosyal ünite olan aileye bakış açımız bir çiçek bahçesine gösterdiğimiz ilgi gibi olmalıdır. İyi bir nesil yetiştirmek ve toplumun geleceği için ailenin önemi büyüktür. Aileler gül bahçesi gibi olmalı ki oradan güller yetişebilsin. Aile bağları ve […]
Murat Ertan
Pelin Kahraman Avşar TÜM YAZILARI
Lohusalık dönemi ile birlikte süt arttırma endişesi çoğalmaya başlar. Tamda bu zamanda internetten tırım tırım süt arttırma yollarını aramaya başlarız. Kendimden biliyorum toplama bilgilerle aksiyon almaya çalıştığımda ne yapacağımı şaşırmış, neye inanacağımı bilmez haldeydim. Neyi neden yaptığımızı bilmek adına bu yazı tüm annelerin rehberi olsun. Peki anne sütünü arttıran yiyecekler ve içecekler nelerdir? Bebeğimizi emzirebilmek […]
Pelin Kahraman Avşar
Sema Tamgüç TÜM YAZILARI
Çocuklarının sağlığı, her ebeveyn için en önemli konudur. Hatta bu konu o kadar önemlidir ki çocuk yapmayı planlayan her anne ve baba adayı ilk olarak, çocuğu dünyaya getirecek annenin sağlığına, beslenmesine dikkat etmeye başlar. Peki şehirde yaşayan aileler çocuklarını nasıl sağlıklı besleyebilir? Hazır gıdaların zararlarından çocuğumuzu ve kendimizi nasıl koruyabiliriz? Çizgi film kuşakları sağlıksız beslenme […]
Sema Tamgüç
Simay Yıldız TÜM YAZILARI
Okuduğum ilk kitabın hangisi olduğunu hatırlamıyorum; önce Cin Ali ile mi tanıştım, Kibritçi Kız’la mı, yoksa Ayşegül’le mi, emin değilim. Ancak çocukluğumda okuduğum ve bende iz bırakan bazı kitapları da dün gibi hatırlıyorum. Bunlardan bir tanesi, dedemin bana hediye ettiği, İtalyan yazar Edmondo De Amicis’in Çocuk Kalbi. 11 yaşındaki ilkokul öğrencisi Enrico Bottini’nin günlüğü formatında […]
Simay Yıldız
Yasemin Irkilata TÜM YAZILARI
Pelvik taban hamak formunda, önde genital organın üstündeki kemikten arkada kuyruk sokumuna kadar uzanan kas grubunun olduğu bölgedir. Pelvik taban kaslarının fonksiyonu nedir? -Alt karın organlarına destek -İdrar ve diski kontrolü -cinsel fonksiyon Pelvik taban karin bölgesine göre daha az desteğe sahiptir. Oysa ki kadın yaşamında fonksiyonu çok önemli bir bölgedir. Karın altı bölgesindeki organlardan […]
Yasemin Irkilata
Zeynep Kantar Sağlam TÜM YAZILARI
Çocukların zeka gelişimlerinin desteklenmesinde oyuncakların payı büyüktür. Yaratıcı ve el becerisine sahip anneler çocuklarının gelişimleri için kendi el emekleri ile çok farklı çalışmalar ortaya çıkarıyor. Çocukları için her şeyin en iyisini isteyen annelere örnek olması açısından bugün el yapımı oyuncakları işleyelim. Yaptığım araştırmalar sonucunda elde ettiğim bilgileri ve çocuklar için el yapımı oyuncak örnekleri ve amigurumi […]
Zeynep Kantar Sağlam

Hesaba giriş yap

Kayıt için formu doldurun

Şifreni al

Parolayı sıfırlamak için ayrıntı girin