Çocuğu ateşli havale geçirenler dikkat!

Çocuklar ateşli havale geçirdiğinde ne yapmalı? Ateşli havale geçiren çocuğa ilk müdahale nasıl olmalı? Havale geçiren çocuğun kullanmaması gereken ilaçlar nelerdir? AnneBebekKulubu.com yazarı Begüm Çelikkol, çocuğu ateşli havale geçiren ailelere tavsiyelerde bulundu...

0
PAYLAŞIM
6
GÖRÜNTÜLENME

Allah hiçbir anneye yaşatmasın: Ateşli havale

Bütün anneler evlatlarının sağlıklı ve mutlu olmasını ister. Çünkü çocuklar annelerin huzurudur, canıdır. Onların canı yandığında annelerinin de canı yanar. Annelik zor iştir vesselam. Çocuğu huzursuzsa, ağlıyorsa anne içinden ağlar, içinden huzursuz olur; dışarıya asla belli etmez. Çünkü bir anne panik olursa, huzursuz olursa, ağlarsa evlat da korkar, panikler, ağlar. Mesela ben binlerce kez uçağa binmeme rağmen korkan biriyim. Ama çocuklarla uçağa bindiğim zaman dünyanın en cesuru olabiliyorum. Velhasıl kelam gelelim konumuza…

“Allah hiçbir anneye bunu yaşatmasın” diyeceğim bir olay yaşadım bundan iki sene önce. Ateşli havale… Canımdan can gitti, 10 sene ileri attım. Ben böyle bir şey görmedim. Kızım Ela bir haftadır hastaydı. İlaçları bitmişti. O gün de onu hastaneye kontrole götürmüştüm. Doktorumuz, dikkatli olmamız konusunda uyarmıştı. O günün akşamı da, ki tarih 17 Kasım 2019, arkadaşlarımla ufak bir iş görüşmesi yapmak için evimin yakınlarında bir pastanede buluşmaya karar vermiştik. Evden çıktım. Arkadaşlarla görüşmenin ilk yarım saatinde annemden bir whatsapp mesajı geldi, “Begüm bu kız biraz durgun, ateşi de 38 oldu gel”. Hızlıca izin isteyip, eve yol aldım. Eve girdiğimde annem Ela’yı soymuş, kucağında tutuyordu ve yerde oturuyordu. Bana dediği tek şey, “Ela ölüyor galiba” oldu. İçime bir şey oturdu, durgun biçimde bakan Ela için vakit kaybetmemem gerekiyordu. Kızımı kucağıma aldım, anneme de ince bir battaniye vermesini söyledim. Ela’yı hızlıca ince battaniyeye sarıp arabaya inmem 1 dakikamı aldı. Ela’yı yan koltuğuma oturttum ve hastaneye doğru yola çıktım. Bizim ev ile hastanenin arasında bir AVM var, önünde de trafik ışıkları. Akşamın 8’i, AVM önü ana baba günü gibi tıkalı. Ela’dan ufak bir ses duydum, kafamı çevirdiğimde göz bebekleri kaybolmuştu, gözü tavana dikilmişti ve kasılmaya başlamıştı. Kırmızı ışık vardı ve benim kırmızı ışıktan geçmem en az 7 dakikamı alırdı. İçgüdüsel olarak Ela’yı kucağıma çektim, kafasını yana çevirip parmağımı çengel haline getirip ağzına soktum. Yavrum kasılıyordu ama titreme gibi değildi. Morardığını fark ettim. Bir yandan kornaya basıyorum, bir yandan camı açıyorum “yolu açın” diye bağırıyorum. Nasıl olduysa yol açıldı ve 3 dakika sonra hastaneye vardım. Kasılmalar tam 8 dakika sürdü. Acilin kapısının önüne kadar girdim, kapıda duran görevliler çocuğumu aldı, ben arkalarından içeri daldım ve Ela’ya müdahale edilen odanın kapısı yüzüme kapandı; ben kapının dışında yere yığıldım.

“Beyninde sorun kalır mı?” sorunsalı

Bir yandan birlikte oturduğum arkadaşlarım arıyor, onlara haber veriyorum nerede olduğumu; bir yandan annem arıyor. Yaklaşık bir 10 dakika sonra arkadaşlarım geldi, hemşireler “Anneye sakinleştirici yapalım” diyor, istemediğimi söylüyorum. Yarım saat sonra o kapı açıldı, doktor çıktı, yavrumu doktorun arkasından gördüm. Doktorumuz Muhammed Ali Varkal, sakinleşmem gerektiğini, her şeyin normale döndüğünü, yaşadığımız şeyin havale olduğunu, 3 gün daha hastanede takip etmesi gerektiğini ifade edip; hastane oda işlemlerimizi başlattı. 3 gün boyunca hastanede hiç uyumadım, Ela’dan ayrılmadım. Gelenler, gidenler, “Ah vah, beyninde sorun kalır mı?”, “Vah vah nazar değiyor bu çocuğa”, “Ya sara olduysa” diyenlerle “Hiçbir şey olmaz senin gibi anası var” diyenler ayrı grup oluşturdular. Tabii çocukların doktoru Cem Bey de 3 gün boyunca yanımıza geldi gitti. Müdahaleyi yapan Muhammed Bey de sürekli geldi, durumumuzu takip etti. Hastanenin son günü Muhammed Bey ile uzun uzun konuştuk,  kendisi bunun on beş dakikadan kısa süren, gün içinde yinelemeyen bir nöbet olduğu için basit ateşli havale olduğunu, epilepsiye dönme ihtimali riskinin düşük olduğunu ama tedbiri elden bırakmamamız gerektiğini ifade etti. Muhammed Bey ile görüşmemizden sonra, çocukların doktoru Cem Bey ile de oturup istişare ettik. İkisinin ortak görüşü bir çocuk nörolojisi uzmanının da Ela’yı görmesi gerektiğiydi.

Ailede epilepsi varsa…
Ela’ya bebeklik döneminde hipotoni teşhisi koyan Çocuk Nörolojisi Uzmanı Doç. Dr. Ebru Kolsal’a ulaştım yine. Ebru hocam, müthiş bir doktordur bu alanda söylemeden geçemeyeceğim. Bakırköy Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Çocuk Nöroloji Kliniği ve Çocuk EEG birimlerini kuran Doç. Dr. Çocuk Nörolojisi alanında iyi bir uzman. Ela’nın hikayesini bildiği için de muayenesinden sonra uzun uzun ateşli havaleyi anlattı bana. Çocuk nöroloji kliniklerine başvuran en sık hasta gruplarının ateşli havale geçiren çocuklar olduğunu söyleyen Doç. Dr. Kolsal, “Ateşli havale 6 ay 6 yaş arası çocuklarda ateşli dönemlerde ortaya çıkan nöbetlerle karakterizedir. Bu nöbetler gözleri bir noktaya dikme, vücutta tamamen gevşeme ve bilinç kaybı ya da vücutta kasılma ve atmalar şeklinde olabilir. En önemli faktör aile öyküsü. Eğer ailede ateşli havale ya da epilepsi öyküsü varsa, ilk nöbet bir yaş altındaysa, 38.5 derecenin altında değerlerde geçirilmiş ise, erkek çocuk ise tek taraflı nöbet ya da 15 dakikadan uzun süren nöbeti olmuşsa, 24 saat içinde tekrar eden havaleleri olmuşsa nöbetin ileriki dönemlerde tekrarlama ihtimali yüksektir” dedi. İçime su serpildi ama içimdeki pimpirikli anne hiç durmadığı için kendisinden EEG talep ettim. Tedbir almak istediğimi söyleyince, o akşam eve asistanını gönderdi ve kızımın EEG’si çekildi. Şükür ki bir sorun olmadığını anlamış olduk.

Ateş 38.5 dereceyi gördüyse…

Ayrıca uzun bir muayene sürecinden sonra, o güne kadar nörolojik gelişimi tamamen normal giden bir çocukta ortaya çıkan basit ateşli havalenin çocuğun gelişimini etkilemeyeceğini de söyledi. Genellikle basit ateşli havaleler iyi seyirli olup ancak doktor tarafından gerekli görülürse ileri değerlendirmelerin yapılması gerektiğini de ekledi. Ayrıca havale geçirsin geçirmesin, tüm ailelerin ateş dönemlerinde uyanık olmaları ve bu durumda önerilen tüm tedavileri uygulamak gerektiğinin de altını çizmek gerek bu noktada. Çocuğun ateşi 38.5 oldu, “Ateş bağışıklığı sağlar, iyidir” deyip bırakmak yerine yapılacak çok şey var. Onları da maddeler halinde yazacağım.

Bazı ilaçlar havaleyi tetikleyebiliyor…
Bu arada eğer ateşli havale birden fazla olduysa, hekimin uygun gördüğü durumlarda, çocuğun ateşli olduğu dönemlerde nöbet geçirmeyi engelleyen bazı tedaviler de mevcut. Ebru hoca ile görüştükten sonra havale sırasında müdahale eden Muhammed Bey’e yeniden gidip durumu anlattım. Kendisi  Pseudoefedrin etken maddeli ilaçların havaleyi tetiklediğini söyledi. Bu ilaçların listesini de bize verdi, farklı bir hastaneye gitmek durumunda kalırsak bu ilaçların yazılmaması ya da uygulanmaması gerektiğini belirten bir de kağıt yazdı. Hastane dosyamıza da bunu ekledi.

Derece şart, havale varsa bunlara dikkat!

Bütün aileler bir kere derece edinmeli. Ateş durumunda özellikle koltuk altı dereceleri daha doğru sonuç veriyor. Veya alınacaksa hastane türü bir kulaktan ateş ölçer de alınabilir. Aileler çocukta hastalık bulgularını gördükleri anda derece ile düzenli olarak ateşlerini ölçmeli ve ateş yüksekliğini fark ettiklerinde ateş düşürücüler, ılık duş aldırarak ateşlerini düşürmelidir. Nöbet geçiren çocukların yüzüne su dökmek gibi davranışlar çocuğa çok ciddi zarar verebilir. Nöbet geçiren bir çocukta yapılacak şey hastayı yan çevirerek ağzındaki salgıların akciğerine kaçmasını engellemek ve başını koruyarak özellikle kasılma ve atmalar sırasında ortaya çıkabilecek kafa travmasını engellemektir.

Yüksek ateşte yapılması gerekenler
Ela bir kere havale geçirdiği için ben 37.5 ateşi gördüğüm an kendimi hastanenin acilinde buluyorum. Ama yapılanlar direkt belli. Ilık suyla eklem yerlerine kompres yapıyoruz, hastalığın durumuna göre de ilaç tedavisi uygulanıyor. Eğer evdeyseniz ve bu ateşi görüyorsanız yapabilecekleriniz şunlar:

 • Çocuklarda ateş koltukaltından, makattan ve kulaktan ölçülebilir ağızdan ölçüm önerilmemektedir. Koltukaltından 37,4 ve üzeri, makattan 38 ve üzeri, kulaktan ise 37,6 ve üzeri olan değerler yüksek ateş olarak kabul edilir.
 • 0-3 ay arası bebeklerde normalin üzerindeki her ateş için beklemeden doktora başvurulmalı. Daha büyük çocuklar için çocuğun genel durumu cilt rengi solunumunun düzenli, bilincinin yerinde olup olmadığı, beslenebilmesi, su içebilmesi gibi durumlar size yol gösterir.
 • Çocuğun bulunduğu ortam serinletilmeli, oda ısısı 21-22 derecede tutulmalı.
 • Çocuğun üzerindeki giysiler hafifletilmeli, fanila külot şeklinde kalması idealdir.
 • Islak ılık bezlerle kompres yapın. Alkol veya sirke ile pansuman yapmayın.
 • Bol su içirmeye çalışın.
 • Aspirin, gripin gibi ilaçlardan uzak durun; çocuğun yaşına göre olan bir ateş düşürücüden yardım alın
 • Ilık suyla banyo yaptırın
 • Eğer hala bir düşüş yoksa acilen doktora başvurun

Ama eğer havale geçmişiniz varsa, çocuğunuzda huzursuzluk, durgunluk fark ediyorsanız, cildinde döküntüler meydana geliyorsa, uyuklama hali ve sayıklama varsa, cildindeki elastikiyet kaybolmuşsa, solunumu her zamanki gibi değilse mutlaka acil servise başvurun.

Havale nöbetinde yapılması gerekenler

 • Öncelikle panik olmayın, panikle yapacağınız şeyler çocuğunuza zarar verebilir.
 • Çocuğunuzu sert bir zeminde, yan çevirin. Eğer bu sürede kusarsa akciğerine kaçmaması, nefes yolunun tıkanmaması açısından bu önemli. Dişlerinin arasına kalın bir mendil sıkıştırabilirsiniz.
 • Çocuğunuzu sıkı tutmayın, kıyafet açısından boynunu gevşetmeye çalışın.
 • Bunun dışında asla çocuğun üzerine su dökmeyin, duşa götürmeye çalışmayın. Sakin olun.

 

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

En Çok Yorumlananlar

Popüler

Köşe Yazarları

Ali Değişmiş TÜM YAZILARI
Bilgi yok.
Allah hiçbir anneye yaşatmasın: Ateşli havale Bütün anneler evlatlarının sağlıklı ve mutlu olmasını ister. Çünkü çocuklar annelerin huzurudur, canıdır. Onların canı yandığında annelerinin de canı yanar. Annelik zor iştir vesselam. Çocuğu huzursuzsa, ağlıyorsa anne içinden ağlar, içinden huzursuz olur; dışarıya asla belli etmez. Çünkü bir anne panik olursa, huzursuz olursa, ağlarsa evlat da korkar, panikler, […]
Banu Ertuğrul TÜM YAZILARI
Tatil denince aklımıza uzun bir yaz tatili geliyor ama tatilin uzunu kısası olmaz. Çocuklarla yapılan tatilin ise hayatımızda farklı bir yeri vardır.  Eğer küçük bir çocuğunuz varsa, tatili hem sizin rahat geçirebileceğiniz hem de çocuğunuzun keyif alacağı bir ortamda geçirmek kolaylık sağlayacaktır. Bu noktada, eğer tatilinizi bir otelde geçirmeyi planlıyorsanız,  bebek ve çocuk dostu otelleri […]
Banu Ertuğrul
Begüm Çelikkol TÜM YAZILARI
Yine maceralı bir gün geçirdim. Çocuk olunca macerasız bir gün geçirmenin mümkün olmayacağını bilir bütün anneler. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle çocuklarla güzel bir gün geçirmenin planlarını yaptım ve çocukları attığım gibi arabaya Yeşilköy Marina’da İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 5. Çocuk Şenliği’nin yolunu tuttum. Ortam şahaneydi. Birçok okul ve gıda markası stantlar […]
Begüm Çelikkol
Deniz Yılmaz TÜM YAZILARI
Bilgi yok.
Yine maceralı bir gün geçirdim. Çocuk olunca macerasız bir gün geçirmenin mümkün olmayacağını bilir bütün anneler. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle çocuklarla güzel bir gün geçirmenin planlarını yaptım ve çocukları attığım gibi arabaya Yeşilköy Marina’da İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 5. Çocuk Şenliği’nin yolunu tuttum. Ortam şahaneydi. Birçok okul ve gıda markası stantlar […]
Deniz Yılmaz
Devrim Karakaya TÜM YAZILARI
En sevdiğiniz yerleri, alışkanlıklarınızı, mutlu olduğunuz keyif aldığınız şeyleri en iyi en yakınlarınız bilir ve bu yakınlıkta biri ya da birileri varsa hayatınızda bu en büyük şansınızdır.  İlgi’nin hayatıma gireceği haberini aldığım andan itibaren bu yakınlığın sonsuza dek süreceğini ve başka hiçbir duyguyla mukayese edilemeyeceğini biliyordum. Yıllar içerisinde sonsuz sevgi temelli bu yakınlık bizi çok […]
Devrim Karakaya
Doula Nevin Yeğit TÜM YAZILARI
Emmek, bebeğin doğduktan itibaren getirdiği doğal bir reflekstir ve bebeğin duygusal bir ihtiyacını karşılar: Bebekler dokunulmaktan ve kucaklanılmaktan hoşlanırlar. Çok sayıda çalışma, kucağa alınmayan ve bedensel temastan yoksun kalan prematüre bebeklerin ölme olasılıklarının daha yüksek olduğunu göstermektedir. Emzirme sırasında annesiyle yakın bedensel temasta olmak, bebeğin bu önemli ihtiyacını karşılamak açısından çok önemlidir. Peki anne sütünün […]
Doula Nevin Yeğit
Duygu Bükçüoğlu TÜM YAZILARI
Öncelikle doğru olan köpek satın almak yerine bir hevesle alınıp barınaklara ya da sokağa bırakılan sahiplenmenizdir. Barınaklardaki köpeklerin çoğu ne yazık ki çocukları istedi diye karne hediyesi olarak satın alınan köpeklerdir. Köpeğin bir oyuncak değil, duyguları olan bir canlı olduğunu unutmayalım. Köpek sahiplenme karari nasil verilir?  Çocuğunuz en az 15-16 yaşında değilse, yani köpeğin sorumluluğunu […]
Duygu Bükçüoğlu
Elif Demirtaş Bilir TÜM YAZILARI
Karpuz var, yer misiniz? Hayat hep bu kadar pahalı mıydı, yoksa ben işten çıkıp bir süreliğine ev kadını olmaya adım attığım şu günlerde markete, pazara ancak gidebildiğim için ben mi şimdi anladım? Her markete gittiğimde 2 gün depresyona giriyorum fiyatları görünce. Çok iyi bir ev kadını olmadığımı itiraf edeyim en başından. Yıllarca kocam gündüz ben […]
Elif Demirtaş Bilir
Ersin Elmacı TÜM YAZILARI
Aile içi eğitimin önemini kime sorsak çok önemli der. Asıl soru: Neden bu kadar önemlidir aile içi eğitimi? Çünkü karakter oluşumunun annenin hamilelik dönemine kadar indiği bilimsel olarak ortaya konmuştur artık. Unutmayalım ki bir çocuk bir alanda ne kadar yetenekli olursa olsun, o yeteneği ortaya çıkaracak çalışma disiplinine sahip değilse, o yetenek körelecektir. Dolayısıyla alanında […]
Ersin Elmacı
Esra Alagöz TÜM YAZILARI
Dikkat bu yazı ileri derecede 💩 içerir! Evet efenim, sepet efenim, geldik zurnanın zırt dediği yere, #KeremEfendi artık 2,5 yaşında ve niyet ettik azmu cezmu kesteyleyip, tuvalet eğitimi vermeye. Çok şükür çevremizde “Ay hala bez mi bağlıyorsunuz? Çok geç kalmışsınız, benimki onun yaşındayken çoktaaan söylerdi, ay hala çişini söylemiyor musun sen? Yok canım daha erken, şimdi […]
Esra Alagöz
Esra Bozbay Korkmaz TÜM YAZILARI
Emzirme annenin göğsünden süt gelmesidir, vücutta süt üretimini sağlayan prolaktin hormonunu süt bezlerini uyararak sütün gelmesini sağlar. Doktorlar ve uzmanlar annelere bebeklerini ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü ile beslemeleri gerektiğini tavsiye ediyor. Anne sütü ile beslenen bebeklerin diğer bebeklere göre daha sağlıklı olduğu ve bağışıklık sistemlerinin daha güçlü olduğunu istatistikler ortaya koyuyor. Bu […]
Esra Bozbay Korkmaz
Fatih Kuran TÜM YAZILARI
Hedefiniz dünya vatandaşı olma yolunda önemli bir adım olan  AnneBebekKulubu.com yazarı ve Dinamo Edu Kurucu Ortağı Fatih Kuran yazdı… yurtdışında eğitim almak ise izlemeniz gereken yollar almak istediğiniz eğitime bağlı olarak farklılıklar gösterecektir. Bu bakımdan yurtdışında alacağınız eğitimi lise, üniversite ile kolej, lisans üstü ve dil eğitimi olarak 4 kısma ayırabiliriz. Lise eğitimini yurtdışında almak […]
Fatih Kuran
Fulya Batuhan TÜM YAZILARI
Hepinize yeniden merhaba,  Bugün bebek bakımı ile ilgili biraz konuşalım istiyorum. Bebek bakımıyla ilgili kafanızdaki tüm soruları hadi gelin birlikte cevaplayalım.  Bebeğimi emzirme düzenim nasıl olmalı?  İlk haftalarda emzirme biraz düzensiz olacaktır. Ama sonraki günlerde bebeğinizi, gün içinde en az 8-10 kez her iki memenizden de eşit sürelerde emzirmelisiniz. İki emzirme arası 2-3 saati geçmemelidir. […]
Fulya Batuhan
Gülşah Sünbül TÜM YAZILARI
10 aylık aktif bir anne olarak bebeklerin sabah kahvaltılarında çok çeşitlilikten ziyade besin değeri yüksek fakat sindirimlerini zorlamayacak şekilde yani tabiri caiz ise az ama öz gıdalara yer verilmesi taraftarıyım. Bebeğimizi nasıl besleyelim? Evet bebeğimiz, içeriğine güvendiğimiz tüm gıdaları elbette tatsın, ama sırf bizler bir takım tariflere hevesleniyoruz diye de gereksiz, faydasız yada düşük faydalı […]
Gülşah Sünbül
Hilal İnan TÜM YAZILARI
Eşiniz evlenmeden önce “Evlilik yıldönümümüz olsa bile o gün fanatik derecesinde tutkun olduğum takımın maçına giderim, yani önce takımım, sonra sen” dediğinde evet derseniz, evlendikten sonra her şey değişir derseniz, yanılırsınız. Siz nişanlılık döneminde doğum gününüzü nişanlınızla değil, arkadaşlarınızla kutlamıştınız; çünkü o gün o çok önemli maç günüydü aynı zamanda. O zaman sessiz kaldınız, sonra […]
Hilal İnan
Hülya Serten TÜM YAZILARI
Erkeklerin ilgisini devamlı canlı tutmak, onların kendilerini özlemesi sağlamak kadınların arzuladığı bir şey ama bu her zaman kolay olmuyor. Eğer sevgilinizin üzerinize titremesini, sizi özlemesini, kısaca ilgiyi hep üzerinizde taşımayı çok istiyorsanız size bu konuda yapması hiç de zor olmayan bazı taktikler verebiliriz. Bunlardan birkaçı… İşte erkeklere kendinizi özletmenin yolları! 1- Romantik mesajlar atın Önereceğimiz […]
Hülya Serten
Hüsnü Kutluay TÜM YAZILARI
Çocuk haczi nedir? Birçok kişinin, basın mensubunun, milletvekilinin bu iki kelimeyi aynı cümle içerisinde duyunca yüzünün aldığı hali en iyi bilenlerdenim.  İlk duyduğunda çocukların haczedilmesi kavramını algılamakta zorlanılması çok normal, yıllardır kendi evladını görmek için haciz işlemi yapmak zorunda kalan milyonlarca insan bile bunu içine sindiremiyor hazmedemiyor. Meselenin pek çok boyutu var. Gelin birlikte inceleyelim. […]
Hüsnü Kutluay
Kadriye Altınbaşak TÜM YAZILARI
Sevgili anneler, ortalama 40 haftalık doğum sürecinin ardından sizleri neler bekliyor biliyor musunuz?  Gaz sorunu, uykusuzluk, bebeğinizin beslenmesi ve ek gıdaya geçiş süreci… İlk yazımda sizlerle ek gıdaya geçiş sürecini masaya yatıracağız. Ek gıdaya ne zaman geçebilirsiniz? Ek gıdaya geçiş sürecini Dünya Sağlık Örgütü 6. aydan sonra öneriyor. Yani bu zaman dilimi de 180 günü tamamlamış […]
Kadriye Altınbaşak
Mehtap Karanfil TÜM YAZILARI
Din nedir? korkuyla ve baskıyla öğretilebilecek ve sevdirilebilecek bir değer midir? Biz anne ve babalara bu konuda düşen görevler nelerdir? Ramazan ayı gelince özellikle din eğitimi çocuklara nasıl verilmeli konusunu yazmak istedim. Amacımız sevdirmek mi? Korkutmak mı? Yaşamımızda bir çok değer bulunur. Din, vatan, aile, gibi kavramlar en kutsal değerlerimizdendir. Peki çocuklarımıza değerlerine sahip çıkmasını […]
Mehtap Karanfil
Muazzez Dilek Yaşar TÜM YAZILARI
Okullar açıldı ve çocuklar okula alışmaya başladı. Peki bu ödev işi nasıl olacak merak edenler var mı? Etmelisiniz. Çünkü ödev yaptırırken en ufak bir taviz sonrasında bir bakarsınız çocuğunuzun ödevini siz yapmaya başlamışsınız. Nereden mi biliyorum? O zaman anlatayım… Çocuğunuzun  ödevine yardım ederken dikkat Küçük eller kalem tutmaya kreş ya da anaokulu zamanında başlıyor. İlk […]
Muazzez Dilek Yaşar
Murat Ertan TÜM YAZILARI
Övgü ve takdir insanların hoşuna gider. Yaşımız kaç olursa olsun övgü sözleri bizi mutlu eder. İnsanların yaptığımız işleri takdir etmesi, güzel sözlerle bahsetmesi bizi mutlu eder. Günlük iş sıkıntısı, hayatın zorlukları, stres yüzünden, çok az iltifat ve takdir sözlerini kullanıyoruz. Sevdiklerimize özel olduklarını hissettirelim Toplumdaki insanlar birbirlerini etkiler; olumlu düşünce, sevgi ve takdir sözleri arttıkça […]
Murat Ertan
Mutfakkoçu Şef Recep Aydoğan TÜM YAZILARI
Hz. Nuh döneminden günümüze varlığını sürdüren, paylaşma kültürümüzün en önemli simgelerindendir Aşure. İsmi, Arapça olarak “on ve onuncu” manasına gelen kelimeden türeyen aşure tatlısının yapımına Muharrem ayının onuncu gününde başlanıyor.  “Peki iyi aşure nasıl yapılır? Püf noktaları nelerdir? Hangi malzemeler konur?” işte merak edenler ve ilk defa aşure yapacaklar için bu konudaki faydalı tüyolar; Püf noktası […]
Mutfakkoçu Şef Recep Aydoğan
Nurhan Demirel TÜM YAZILARI
Sleepy’den bir ilk: “Natural Külot Bez” Sleepy’nin bebek bezi alanında belkide devrim denilebilecek bir yeniliği külot bez diyebiliriz. Bebeklerin kolaylıkla giyip çıkabildiği bu ürün sayesinde bebeklerin altını değiştirmek ebeveynler için oldukça pratik bir hale geldi. Sleepy Natural Külot Bez, saf suyla dokunmuş bir  yüzeye sahip ve benzersiz bir yumuşaklık sunuyor.  Bambudan elden edilen emici lifler ise sıvıyı […]
Nurhan Demirel
Pelin Kahraman Avşar TÜM YAZILARI
‘’Yeni doğan bebek beslenmesi nasıl olur?’’ sorusuna verebileceğim tek cevap ‘anne sütü’ olur. Bir bebeğin anne sütünden başka birşeye ihtiyacı yoktur. Ekstra durumlar,sağlık durumları dışında bir bebeğin anne sütünden başka bir gıda ile beslenmesine gönlüm razı gelmiyor, bence sizinde gelmemeli. Bebeğiniz.. Uzun yoldan gelmiş yorgun bir savaşçı.. Siz.. Aylardır içinizdeki mucizenin doğmasını beklemiş taze ve […]
Pelin Kahraman Avşar
Psikolog Şeyla İbrahimoğlu Delen TÜM YAZILARI
Ergenlik; psikolojik, zihinsel, fizyolojik ve sosyal açıdan gelişimin boyut ve hızının farklılaştığı bir dönem. Çocuğun kendini ve dünyayı algılayışının değişmeye başladığı ve kimlik arayışı ile uğraştığı bu dönem ebeveynleri de oldukça zorluyor. Ebeveynler için bu dönemle başa çıkmada birkaç öneri… Empati: Kendi gençliğinizi hatırlamaya çalışın. Çok mu mükemmeldiniz? Cevabınız evet bile olsa günümüz koşullarında, genç […]
Psikolog Şeyla İbrahimoğlu Delen
Sema Tamgüç TÜM YAZILARI
Anne – Baba olanların en büyük kaygısı “iyi bir çocuk” yetiştirmektir. Eğitimli olsun, ben okuyamadım o okusun, kültürlü olsun, kendini ifade edebilsin, mutlu olsun, özgüvenli olsun, meslek sahibi olsun gibi olsun da olsunlar listesi vardır, uzar da uzar… Az eğitimli ya da çok eğitimli, zengin ya da fakir olalım fark etmez, sanırım hepimizin bildiği bir […]
Sema Tamgüç
Sevim Kuruçay Çam TÜM YAZILARI
Anne bebek yogası anne bebeğin beraber yaptığı eğlenceli ve faydalı bir aktivitedir.Genellikle bebeğimiz 2-3 aylık olduktan sonra başlayabilir ve 1 yaşına kadar( hızlı emekleyip yada yürüyene kadar) katılabilir. Uzun bekleyiş dolu ve zevkli bir hamilelik sürecini tamamlayan,bebeğini kucağına alan,yeni yasam şartlarına ve bebeğine alışmaya çalışan annelerimizin bebekleriyle birlikte yapabilecekleri eğlenerek hareket etmek ve rahatlamak içind […]
Sevim Kuruçay Çam
Simay Yıldız TÜM YAZILARI
Okuduğum ilk kitabın hangisi olduğunu hatırlamıyorum; önce Cin Ali ile mi tanıştım, Kibritçi Kız’la mı, yoksa Ayşegül’le mi, emin değilim. Ancak çocukluğumda okuduğum ve bende iz bırakan bazı kitapları da dün gibi hatırlıyorum. Bunlardan bir tanesi, dedemin bana hediye ettiği, İtalyan yazar Edmondo De Amicis’in Çocuk Kalbi. 11 yaşındaki ilkokul öğrencisi Enrico Bottini’nin günlüğü formatında […]
Simay Yıldız
Uzm. Dr. Tuğçe Tülümen TÜM YAZILARI
Geniz eti (adenoidler ) burunun gerisinde, geniz (nazofarenks) denilen bölgede yer alan bir lenf dokusu kümesidir. Geniz eti, bademcikler ile birlikte bir koruyucu lenf halkası meydana getirir. Geniz eti problemleri okul başarısını etkileyebilir Geniz eti ( adenoid doku ) hava yolu ile ulaşan antijenlere maruz kalır ve üst solunum yolu ve sindirim yolunun patojenlere karşı […]
Uzm. Dr. Tuğçe Tülümen
Uzm. Klinik Psikolog Mahide Bingöl TÜM YAZILARI
Kardeşlerin bir birlerini kıskanmaları; yakınlık, paylaşım ve sevgi duymalarını engellemeyecek düzeyde ise doğal ve sağlıklı bir durumdur.  Her birey ilk olma, değerli olma, en sevgili olma isteğine sahiptir dolayısı ile kardeşlerde anne baba ve varsa diğer ebeveynler arasında en çok sevilen en çok ilgi görülen ve en çok kabul görülenin doğal olarak kendisi olmayı isterler. […]
Uzm. Klinik Psikolog Mahide Bingöl
Yasemin Irkilata TÜM YAZILARI
Adet dönemleriniz arkadaşlarınıza göre daha ağrılı geçiyor veya sürekli alt karın ağrısı şikâyetiniz var ya da cinsel ilişki sizin için ağrılı ve doktorunuz endometriozis olduğunuzu söyledi…. Peki nedir endometriozis? AnneBebekKulubu.com uzmanı Fzt. Yasemin İrkilata yazdı… Endometriozis  nedir? Belirtileri nelerdir? Kimlerde görülür? Endometriozis, rahim içi dokusunun rahim dışında ve karın bölgesindeki dokularda oluşmasıdır. Bazen çok geniş yayılım […]
Yasemin Irkilata
Zeynep Kantar Sağlam TÜM YAZILARI
Lego denilince akla, rengarenk birbirine geçirilen, çocukların gelişim düzeyinde etkin rol oynayan en tanıdık ve en çok tercih edilen oyuncaklar gelir. İlk çıktığı günden itibaren Legolar, çocukların etrafını algılama biçimlerinde bir devrim yaratmış durumda. Küçük parçaları birleştirilerek ortaya yeni bir nesne çıkarılması ilkesine dayalı Lego’nun geçmişi 1930’lu yıllara kadar dayanıyor. Ancak Lego’nun kendisi ile özdeşleşmiş, 8 […]
Zeynep Kantar Sağlam

Hesaba giriş yap

Kayıt için formu doldurun

Şifreni al

Parolayı sıfırlamak için ayrıntı girin