Müzik eğitimi çocuklar için neden önemli?

Müzik eğitiminin çocuklar ve gençler için faydaları nelerdir? Piyano eğitimine ne zaman başlanmalı? Müzisyen ve Piyano Eğitmeni Oya Pamirtan ile konuştuk.

0
PAYLAŞIM
560
GÖRÜNTÜLENME

Müziğin ruh ve beden sağlığını olumlu yönde geliştirdiği şüphesiz. Özellikle küçük yaşlarda başlanan müzik eğitiminin çocuklarımızın gelişimi üzerindeki olumlu etkisini göz ardı edemeyiz. Bu konuda piyanonun faydaları çoktur. Piyanonun tuşlarıyla temasa geçip farklı sesler çıkarmak için can atan çocukların kendilerine özel bu vakitlerinde, zihnen olduğu kadar ruhen de olumlu etkilenip eğlendiklerinden eminiz.  Küçük yaş grupları haricinde yetişkinler de piyano eğitimine her yaşta başlayabilirler.

Piyano eğitimi stresi azaltmaya yardımcı olabilir
Çeşitli becerileri geliştirmemize yardımcı olan piyano eğitimi özellikle yetişkinlerde yaşam stresini azaltmaya destek olabilir. Tüm alanlarda olduğu gibi piyano eğitiminde de öğretmenle ilişkinin öğrenme üzerinde önemli bir etkisi vardır. Özellikle çocukların piyano ile iletişimini etkileyebilecek olan öğretmenleriyle iyi anlaşmaları ve onları anlayan  biriyle çalışmaları oldukça önemlidir. Bu konuda bilgi almak için tüm yaş gruplarına piyano eğitimi veren değerli müzisyen Sayın Oya Pamirtan ile sohbet ediyoruz.

Oya Hanım bize kendinizden ve çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz?

Küçük yaşta, eski adıyla İstanbul Belediye Konservatuvarı (Çemberlitaş) olarak bilinen İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı‘nda eğitim hayatıma başladım. Piyano öğretmenlerim Ferdi Statzer ve Hülya Saydam’dı. Daha sonra piyano eğitiminin yanında ağaç nefesli enstrüman olan Fagot’u da ikinci anadal olarak M. Ali Boğuç’la çalışmaya başladım. Seviye sınavına girerek İstanbul Devlet Konservatuvarı’na geçtim. Fagot-Piyano eğitiminin yanı sıra bestecilik çalışmalarına da Cemal Reşit Rey ve A. Adnan Saygun’la devam ettim. Konservatuvardan mezun olduktan sonra yurtdışına giderek mesleğim konusunda daha geniş kapsamlı eğitimler aldım. Çocuklar, hiperaktivite ve müzik, orff tekniği ve yetişkinlerle müzik konularında çalışmalarda bulunarak yeterlilikte belgeler aldım.

Çalışmalarıma;  özel piyano dersleri, nefes teknikleri, vücut perküsyon çalışmalarıyla devam ediyorum. Çocuklarla orff tekniği ile ritim ve müzik eğitimi yapmanın yanı sıra yetişkinlerle de piyano-şan ve nefes teknikleri, nota okumaları yapıyorum.

Özetle üzerine çalıştığım teknik egzersizleri maddelerle şu şekilde sıralayabilirim;

Çocuklar için; Orff çalışması, Vücut perküsyonu, Ses ve nefes teknikleri,

Yetişkinler için ise; HANON,CZERNY ,Teknik çalışma etüdleri ,GAMLAR, Ritim çalışmaları;

BACH ,MOZART, BEETHOVEN, CHOPIN, SCHUBERT, DEBUSSY, RACHMANİNOFF, EİNAUDİ, A. ADNAN SAYGUN, CEMAL REŞİT REY, U. CEMAL ERKİN, FAZIL SAY gibi klasik müzik bestecilerinin eserlerinin çalınması, yorumlanması ve teknik çalışmalarını yapıyorum.

Aynı zamanda günümüz Film Müzikleri ve New Age, Klasik Caz gibi müzik türlerinden çeşitli eserleri öğrencilerle beraber çalışıyoruz.

Klasikler arasında olan popüler sanatçıların : Beatles, Queen, E. Grinko, Yiruma, Yanni, Einaudi vb. eserlerine çalışmalarımda yer veriyorum.

4-6 yaş grubu çocuklar için ise pedagojik formasyon desteğiyle nota okuması, Ritim ve kulak çalışmasıyla melodi hafızasını oluşturmak ve geliştirmek üzerine çalışıyorum.  Avrupa klasik piyano metodu ile eğitim veriyorum.

Ayrıca seviyelere uygun sınavlara hazırlık çalışmalarında bulunuyorum. Bu okullar arasında

LONDON COLLEGE OF MUSIC ve ROYAL COLLAGE OF MUSIC (ABRSM) sertifika programları bulunmaktadır.

Bize piyano eğitimiyle ilgili bilgi verebilir misiniz?

Piyano çalmak hepimizin hayatında yenilenme ve farkındalık yaratır. Piyano; algıda seçicilik yapmamızı, beynimizin iki lobunun da aktif olarak hareket etmesini sağlayan, dikkat dağınıklığını iyileştirmeye yardımcı olan enstrümandır.

Çocuk yaşlarda müzik çalışmalarına başlamak matematik zekasının daha çok gelişmesine fayda sağlar. Ayrıca piyano çalan bir çocuk iki elini de başarıyla kullanmayı öğrenir. Sosyal becerileri daha çok gelişir. Algıda seçiciliği, dikkat ve konsantrasyonu gelişim gösterir. Daha düzenli bir öğrenme alışkanlığı geliştirir.

Piyano eğitimine başlamanın yaşı var mıdır?

Profesyonel olması, meslek hayatı ve yaşam biçimi şekline gelmesi isteniyorsa; yetenek, algı ve çalışma düzenlerinin dikkatle ve sabırla belirlenmesine öncelik verilerek başlangıç yaşı en geç 5 olmalıdır.

Hobilerimiz ise; hayatımızı renklendiren ve hangi yaşta olursak olalım her zaman üretim yapabileceğimizi gösteren, öğrenme yeteneğimizin gelişmesine yardımcı olan aktivitelerimizdir. Büyük yaşlarda hobilerimizi yapabilecek refaha kavuştuğumuz zaman ise hiçbir fırsatı kaçırmadan piyano eğitimini öneririm.Genel kültür,hobi ve zihinsel olgunlukla beraber dikkat dağınıklığı için çalışma tercih ediliyorsa yaşla ilgili hiçbir sınır yoktur.

Bir enstrümanla melodiler çalmayı öğrenmek beynimizde yeni odaları açar, ilerleyen yaşlarda ruhsal dünyamıza terapi yaparak alzheimer,demans gibi rahatsızlıkların oluşmasını engeller.

Farklı yaş gruplarında eğitim şekli değişiyor mu?

Elbette ki her yaş grubu için çalışma biçimleri farklıdır.Herkesin algısı ve öğrenme şekli farklıdır.Kız ve erkek çocuklarında öğrenme merakı farklıdır.Burada en önemli konu çalışmayı tercih edilecek kişinin bilgisi,yeterliliği ve pedagojik formasyonunun olmasıdır.

Son olarak piyano eğitimi almak isteyenlere önerileriniz neler olabilir?

Piyano eğitimi almak için karşınızdaki kişinin mesleğini ne kadar çok sevdiği, pedagojik formasyonunun olup olmadığı önemlidir.

Konservatuvardaki eğitim bilgileri oldukça önemlidir. Mutlaka çalışmadan önce eğitmenle yüzyüze görüşülmeli , eğitmenin beden diline ve sözlü diyalogdaki becerisine dikkat edilmelidir.

Bize vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz Oya Hanım, son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Anne Bebek Kulübü’ne bu röportaj için teşekkür ederim.

Bu bilgilendirici röportaj için Sayın Oya Pamirtan’a teşekkürlerimizi sunuyoruz.  Piyano eğitimine başlamak için hiçbir zaman geç değildir. Çocuklarınız veya kendiniz için bu kararı aldıysanız www.oyapamirtan.com web sitesi üzerinden piyano eğitmeni Oya Pamirtan’la iletişime geçebilirsiniz.

 

Sonraki Yazı

Yorumlar 1

  1. Ebru says:

    Harika bir söyleşi olmuş , sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

En Çok Yorumlananlar

Popüler

Köşe Yazarları

Ali Değişmiş TÜM YAZILARI
Bilgi yok.
Müziğin ruh ve beden sağlığını olumlu yönde geliştirdiği şüphesiz. Özellikle küçük yaşlarda başlanan müzik eğitiminin çocuklarımızın gelişimi üzerindeki olumlu etkisini göz ardı edemeyiz. Bu konuda piyanonun faydaları çoktur. Piyanonun tuşlarıyla temasa geçip farklı sesler çıkarmak için can atan çocukların kendilerine özel bu vakitlerinde, zihnen olduğu kadar ruhen de olumlu etkilenip eğlendiklerinden eminiz.  Küçük yaş grupları […]
Banu Ertuğrul TÜM YAZILARI
Tatil denince aklımıza uzun bir yaz tatili geliyor ama tatilin uzunu kısası olmaz. Çocuklarla yapılan tatilin ise hayatımızda farklı bir yeri vardır.  Eğer küçük bir çocuğunuz varsa, tatili hem sizin rahat geçirebileceğiniz hem de çocuğunuzun keyif alacağı bir ortamda geçirmek kolaylık sağlayacaktır. Bu noktada, eğer tatilinizi bir otelde geçirmeyi planlıyorsanız,  bebek ve çocuk dostu otelleri […]
Banu Ertuğrul
Begüm Çelikkol TÜM YAZILARI
Yine maceralı bir gün geçirdim. Çocuk olunca macerasız bir gün geçirmenin mümkün olmayacağını bilir bütün anneler. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle çocuklarla güzel bir gün geçirmenin planlarını yaptım ve çocukları attığım gibi arabaya Yeşilköy Marina’da İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 5. Çocuk Şenliği’nin yolunu tuttum. Ortam şahaneydi. Birçok okul ve gıda markası stantlar […]
Begüm Çelikkol
Deniz Yılmaz TÜM YAZILARI
Bilgi yok.
Yine maceralı bir gün geçirdim. Çocuk olunca macerasız bir gün geçirmenin mümkün olmayacağını bilir bütün anneler. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle çocuklarla güzel bir gün geçirmenin planlarını yaptım ve çocukları attığım gibi arabaya Yeşilköy Marina’da İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 5. Çocuk Şenliği’nin yolunu tuttum. Ortam şahaneydi. Birçok okul ve gıda markası stantlar […]
Deniz Yılmaz
Devrim Karakaya TÜM YAZILARI
En sevdiğiniz yerleri, alışkanlıklarınızı, mutlu olduğunuz keyif aldığınız şeyleri en iyi en yakınlarınız bilir ve bu yakınlıkta biri ya da birileri varsa hayatınızda bu en büyük şansınızdır.  İlgi’nin hayatıma gireceği haberini aldığım andan itibaren bu yakınlığın sonsuza dek süreceğini ve başka hiçbir duyguyla mukayese edilemeyeceğini biliyordum. Yıllar içerisinde sonsuz sevgi temelli bu yakınlık bizi çok […]
Devrim Karakaya
Doula Nevin Yeğit TÜM YAZILARI
Emmek, bebeğin doğduktan itibaren getirdiği doğal bir reflekstir ve bebeğin duygusal bir ihtiyacını karşılar: Bebekler dokunulmaktan ve kucaklanılmaktan hoşlanırlar. Çok sayıda çalışma, kucağa alınmayan ve bedensel temastan yoksun kalan prematüre bebeklerin ölme olasılıklarının daha yüksek olduğunu göstermektedir. Emzirme sırasında annesiyle yakın bedensel temasta olmak, bebeğin bu önemli ihtiyacını karşılamak açısından çok önemlidir. Peki anne sütünün […]
Doula Nevin Yeğit
Duygu Bükçüoğlu TÜM YAZILARI
Öncelikle doğru olan köpek satın almak yerine bir hevesle alınıp barınaklara ya da sokağa bırakılan sahiplenmenizdir. Barınaklardaki köpeklerin çoğu ne yazık ki çocukları istedi diye karne hediyesi olarak satın alınan köpeklerdir. Köpeğin bir oyuncak değil, duyguları olan bir canlı olduğunu unutmayalım. Köpek sahiplenme karari nasil verilir?  Çocuğunuz en az 15-16 yaşında değilse, yani köpeğin sorumluluğunu […]
Duygu Bükçüoğlu
Elif Demirtaş Bilir TÜM YAZILARI
Karpuz var, yer misiniz? Hayat hep bu kadar pahalı mıydı, yoksa ben işten çıkıp bir süreliğine ev kadını olmaya adım attığım şu günlerde markete, pazara ancak gidebildiğim için ben mi şimdi anladım? Her markete gittiğimde 2 gün depresyona giriyorum fiyatları görünce. Çok iyi bir ev kadını olmadığımı itiraf edeyim en başından. Yıllarca kocam gündüz ben […]
Elif Demirtaş Bilir
Ersin Elmacı TÜM YAZILARI
Aile içi eğitimin önemini kime sorsak çok önemli der. Asıl soru: Neden bu kadar önemlidir aile içi eğitimi? Çünkü karakter oluşumunun annenin hamilelik dönemine kadar indiği bilimsel olarak ortaya konmuştur artık. Unutmayalım ki bir çocuk bir alanda ne kadar yetenekli olursa olsun, o yeteneği ortaya çıkaracak çalışma disiplinine sahip değilse, o yetenek körelecektir. Dolayısıyla alanında […]
Ersin Elmacı
Esra Alagöz TÜM YAZILARI
Dikkat bu yazı ileri derecede 💩 içerir! Evet efenim, sepet efenim, geldik zurnanın zırt dediği yere, #KeremEfendi artık 2,5 yaşında ve niyet ettik azmu cezmu kesteyleyip, tuvalet eğitimi vermeye. Çok şükür çevremizde “Ay hala bez mi bağlıyorsunuz? Çok geç kalmışsınız, benimki onun yaşındayken çoktaaan söylerdi, ay hala çişini söylemiyor musun sen? Yok canım daha erken, şimdi […]
Esra Alagöz
Esra Bozbay Korkmaz TÜM YAZILARI
Emzirme annenin göğsünden süt gelmesidir, vücutta süt üretimini sağlayan prolaktin hormonunu süt bezlerini uyararak sütün gelmesini sağlar. Doktorlar ve uzmanlar annelere bebeklerini ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü ile beslemeleri gerektiğini tavsiye ediyor. Anne sütü ile beslenen bebeklerin diğer bebeklere göre daha sağlıklı olduğu ve bağışıklık sistemlerinin daha güçlü olduğunu istatistikler ortaya koyuyor. Bu […]
Esra Bozbay Korkmaz
Fatih Kuran TÜM YAZILARI
Hedefiniz dünya vatandaşı olma yolunda önemli bir adım olan  AnneBebekKulubu.com yazarı ve Dinamo Edu Kurucu Ortağı Fatih Kuran yazdı… yurtdışında eğitim almak ise izlemeniz gereken yollar almak istediğiniz eğitime bağlı olarak farklılıklar gösterecektir. Bu bakımdan yurtdışında alacağınız eğitimi lise, üniversite ile kolej, lisans üstü ve dil eğitimi olarak 4 kısma ayırabiliriz. Lise eğitimini yurtdışında almak […]
Fatih Kuran
Fulya Batuhan TÜM YAZILARI
Hepinize yeniden merhaba,  Bugün bebek bakımı ile ilgili biraz konuşalım istiyorum. Bebek bakımıyla ilgili kafanızdaki tüm soruları hadi gelin birlikte cevaplayalım.  Bebeğimi emzirme düzenim nasıl olmalı?  İlk haftalarda emzirme biraz düzensiz olacaktır. Ama sonraki günlerde bebeğinizi, gün içinde en az 8-10 kez her iki memenizden de eşit sürelerde emzirmelisiniz. İki emzirme arası 2-3 saati geçmemelidir. […]
Fulya Batuhan
Gülşah Sünbül TÜM YAZILARI
10 aylık aktif bir anne olarak bebeklerin sabah kahvaltılarında çok çeşitlilikten ziyade besin değeri yüksek fakat sindirimlerini zorlamayacak şekilde yani tabiri caiz ise az ama öz gıdalara yer verilmesi taraftarıyım. Bebeğimizi nasıl besleyelim? Evet bebeğimiz, içeriğine güvendiğimiz tüm gıdaları elbette tatsın, ama sırf bizler bir takım tariflere hevesleniyoruz diye de gereksiz, faydasız yada düşük faydalı […]
Gülşah Sünbül
Hilal İnan TÜM YAZILARI
Eşiniz evlenmeden önce “Evlilik yıldönümümüz olsa bile o gün fanatik derecesinde tutkun olduğum takımın maçına giderim, yani önce takımım, sonra sen” dediğinde evet derseniz, evlendikten sonra her şey değişir derseniz, yanılırsınız. Siz nişanlılık döneminde doğum gününüzü nişanlınızla değil, arkadaşlarınızla kutlamıştınız; çünkü o gün o çok önemli maç günüydü aynı zamanda. O zaman sessiz kaldınız, sonra […]
Hilal İnan
Hülya Serten TÜM YAZILARI
Erkeklerin ilgisini devamlı canlı tutmak, onların kendilerini özlemesi sağlamak kadınların arzuladığı bir şey ama bu her zaman kolay olmuyor. Eğer sevgilinizin üzerinize titremesini, sizi özlemesini, kısaca ilgiyi hep üzerinizde taşımayı çok istiyorsanız size bu konuda yapması hiç de zor olmayan bazı taktikler verebiliriz. Bunlardan birkaçı… İşte erkeklere kendinizi özletmenin yolları! 1- Romantik mesajlar atın Önereceğimiz […]
Hülya Serten
Hüsnü Kutluay TÜM YAZILARI
Çocuk haczi nedir? Birçok kişinin, basın mensubunun, milletvekilinin bu iki kelimeyi aynı cümle içerisinde duyunca yüzünün aldığı hali en iyi bilenlerdenim.  İlk duyduğunda çocukların haczedilmesi kavramını algılamakta zorlanılması çok normal, yıllardır kendi evladını görmek için haciz işlemi yapmak zorunda kalan milyonlarca insan bile bunu içine sindiremiyor hazmedemiyor. Meselenin pek çok boyutu var. Gelin birlikte inceleyelim. […]
Hüsnü Kutluay
Kadriye Altınbaşak TÜM YAZILARI
Sevgili anneler, ortalama 40 haftalık doğum sürecinin ardından sizleri neler bekliyor biliyor musunuz?  Gaz sorunu, uykusuzluk, bebeğinizin beslenmesi ve ek gıdaya geçiş süreci… İlk yazımda sizlerle ek gıdaya geçiş sürecini masaya yatıracağız. Ek gıdaya ne zaman geçebilirsiniz? Ek gıdaya geçiş sürecini Dünya Sağlık Örgütü 6. aydan sonra öneriyor. Yani bu zaman dilimi de 180 günü tamamlamış […]
Kadriye Altınbaşak
Mehtap Karanfil TÜM YAZILARI
Yetişkinler neden zaman zaman kıyas yolunu seçer? İyi niyetle uygulanan bu yöntemin dezavantajları nelerdir? Çocuklarımıza ve akabinde ebeveynlere kıyasın verdiği zararlar nelerdir? Kıyas yapmaktan nasıl vazgeçilir hep beraber irdeleyelim… Kıyas İlmek ilmek ördüğümüz, nakış nakış işlediğimiz tüm emekleri kendi ellerimizle çöpe atmaktır tabiri caizse… Anne ve babalar neden kıyas yapar çocuklar arasında… Elbette ki kötü […]
Mehtap Karanfil
Muazzez Dilek Yaşar TÜM YAZILARI
Okullar açıldı ve çocuklar okula alışmaya başladı. Peki bu ödev işi nasıl olacak merak edenler var mı? Etmelisiniz. Çünkü ödev yaptırırken en ufak bir taviz sonrasında bir bakarsınız çocuğunuzun ödevini siz yapmaya başlamışsınız. Nereden mi biliyorum? O zaman anlatayım… Çocuğunuzun  ödevine yardım ederken dikkat Küçük eller kalem tutmaya kreş ya da anaokulu zamanında başlıyor. İlk […]
Muazzez Dilek Yaşar
Murat Ertan TÜM YAZILARI
Sınavlar geleceğimize yön veren, hayatımıza etki eden önemli bir faktördür. Sınavlara iyi hazırlanan, hazırlık sürecini planlı, etkili ve verimli değerlendiren öğrenciler hedeflerine daha kolay ulaşacaklardır. Sınavdan önce iyi hazırlık yapanlar, konu eksiklerini giderenler, bilgiyi analiz edenler, öğrenme için gerekli olan tekrarları yapanlar, verimli çalışanlar,  soruların mantığını anlayabilenler, test tekniğine uygun hareket edenler, sınavdan önce çok […]
Murat Ertan
Mutfakkoçu Şef Recep Aydoğan TÜM YAZILARI
Hz. Nuh döneminden günümüze varlığını sürdüren, paylaşma kültürümüzün en önemli simgelerindendir Aşure. İsmi, Arapça olarak “on ve onuncu” manasına gelen kelimeden türeyen aşure tatlısının yapımına Muharrem ayının onuncu gününde başlanıyor.  “Peki iyi aşure nasıl yapılır? Püf noktaları nelerdir? Hangi malzemeler konur?” işte merak edenler ve ilk defa aşure yapacaklar için bu konudaki faydalı tüyolar; Püf noktası […]
Mutfakkoçu Şef Recep Aydoğan
Nurhan Demirel TÜM YAZILARI
Sleepy’den bir ilk: “Natural Külot Bez” Sleepy’nin bebek bezi alanında belkide devrim denilebilecek bir yeniliği külot bez diyebiliriz. Bebeklerin kolaylıkla giyip çıkabildiği bu ürün sayesinde bebeklerin altını değiştirmek ebeveynler için oldukça pratik bir hale geldi. Sleepy Natural Külot Bez, saf suyla dokunmuş bir  yüzeye sahip ve benzersiz bir yumuşaklık sunuyor.  Bambudan elden edilen emici lifler ise sıvıyı […]
Nurhan Demirel
Pelin Kahraman Avşar TÜM YAZILARI
‘’Yeni doğan bebek beslenmesi nasıl olur?’’ sorusuna verebileceğim tek cevap ‘anne sütü’ olur. Bir bebeğin anne sütünden başka birşeye ihtiyacı yoktur. Ekstra durumlar,sağlık durumları dışında bir bebeğin anne sütünden başka bir gıda ile beslenmesine gönlüm razı gelmiyor, bence sizinde gelmemeli. Bebeğiniz.. Uzun yoldan gelmiş yorgun bir savaşçı.. Siz.. Aylardır içinizdeki mucizenin doğmasını beklemiş taze ve […]
Pelin Kahraman Avşar
Psikolog Şeyla İbrahimoğlu Delen TÜM YAZILARI
Ergenlik; psikolojik, zihinsel, fizyolojik ve sosyal açıdan gelişimin boyut ve hızının farklılaştığı bir dönem. Çocuğun kendini ve dünyayı algılayışının değişmeye başladığı ve kimlik arayışı ile uğraştığı bu dönem ebeveynleri de oldukça zorluyor. Ebeveynler için bu dönemle başa çıkmada birkaç öneri… Empati: Kendi gençliğinizi hatırlamaya çalışın. Çok mu mükemmeldiniz? Cevabınız evet bile olsa günümüz koşullarında, genç […]
Psikolog Şeyla İbrahimoğlu Delen
Sema Tamgüç TÜM YAZILARI
Anne – Baba olanların en büyük kaygısı “iyi bir çocuk” yetiştirmektir. Eğitimli olsun, ben okuyamadım o okusun, kültürlü olsun, kendini ifade edebilsin, mutlu olsun, özgüvenli olsun, meslek sahibi olsun gibi olsun da olsunlar listesi vardır, uzar da uzar… Az eğitimli ya da çok eğitimli, zengin ya da fakir olalım fark etmez, sanırım hepimizin bildiği bir […]
Sema Tamgüç
Sevim Kuruçay Çam TÜM YAZILARI
Bebekler anne karnındaki daha kapalı, dar ve kendini sımsıkı sarıp sarmalayan ortamı ararlar ve böyle daha çok güvende hissederler ve daha rahat uyurlar. Kundak yapmak zararlı mı? Kundak eski bir gelenektir. Geçmişte doğumdan hemen sonra başlayıp aylarca sımsıkı kundak yapılırdı. Sonra bu uygulamanın bebeğin kalça gelişimini engellediği ve kalça çıkıklığına neden olduğu için yasaklandı. Nitekim artık günümüzde […]
Sevim Kuruçay Çam
Simay Yıldız TÜM YAZILARI
Okuduğum ilk kitabın hangisi olduğunu hatırlamıyorum; önce Cin Ali ile mi tanıştım, Kibritçi Kız’la mı, yoksa Ayşegül’le mi, emin değilim. Ancak çocukluğumda okuduğum ve bende iz bırakan bazı kitapları da dün gibi hatırlıyorum. Bunlardan bir tanesi, dedemin bana hediye ettiği, İtalyan yazar Edmondo De Amicis’in Çocuk Kalbi. 11 yaşındaki ilkokul öğrencisi Enrico Bottini’nin günlüğü formatında […]
Simay Yıldız
Uzm. Dr. Tuğçe Tülümen TÜM YAZILARI
Geniz eti (adenoidler ) burunun gerisinde, geniz (nazofarenks) denilen bölgede yer alan bir lenf dokusu kümesidir. Geniz eti, bademcikler ile birlikte bir koruyucu lenf halkası meydana getirir. Geniz eti problemleri okul başarısını etkileyebilir Geniz eti ( adenoid doku ) hava yolu ile ulaşan antijenlere maruz kalır ve üst solunum yolu ve sindirim yolunun patojenlere karşı […]
Uzm. Dr. Tuğçe Tülümen
Uzm. Klinik Psikolog Mahide Bingöl TÜM YAZILARI
Kardeşlerin bir birlerini kıskanmaları; yakınlık, paylaşım ve sevgi duymalarını engellemeyecek düzeyde ise doğal ve sağlıklı bir durumdur.  Her birey ilk olma, değerli olma, en sevgili olma isteğine sahiptir dolayısı ile kardeşlerde anne baba ve varsa diğer ebeveynler arasında en çok sevilen en çok ilgi görülen ve en çok kabul görülenin doğal olarak kendisi olmayı isterler. […]
Uzm. Klinik Psikolog Mahide Bingöl
Yasemin Irkilata TÜM YAZILARI
Cinsel aktivitenin hamilelik döneminde değişmesi gayet normaldir. Hamilelikte dönemsel olarak cinsel istek bazen azalır bazen artar. Doktorunuz tarafından herhangi bir kısıtlama gelmediği sürece, bebeğe zarar verme düşüncesiyle hamilelikte cinsel ilişkiyi kısıtlamak her şekilde yanlış bir düşüncedir. Çünkü fetüs rahimdeki amniyotik kese içinde iyi bir şekilde korunur. Rahim ağzında bulunan mukoza tıkacı fetüsü vajinal boşluktan ayırır […]
Yasemin Irkilata
Zeynep Kantar Sağlam TÜM YAZILARI
Lego denilince akla, rengarenk birbirine geçirilen, çocukların gelişim düzeyinde etkin rol oynayan en tanıdık ve en çok tercih edilen oyuncaklar gelir. İlk çıktığı günden itibaren Legolar, çocukların etrafını algılama biçimlerinde bir devrim yaratmış durumda. Küçük parçaları birleştirilerek ortaya yeni bir nesne çıkarılması ilkesine dayalı Lego’nun geçmişi 1930’lu yıllara kadar dayanıyor. Ancak Lego’nun kendisi ile özdeşleşmiş, 8 […]
Zeynep Kantar Sağlam

Hesaba giriş yap

Kayıt için formu doldurun

Şifreni al

Parolayı sıfırlamak için ayrıntı girin