Ana Sayfa Hamilelik Hamilelikte fiziksel aktivite neden önemli?

Hamilelikte fiziksel aktivite neden önemli?

Yapılan son araştırmalarda hamilelik döneminde egzersiz yapmanın kontraendikasyonları dışında riskli olmadığını göstermektedir. Aksine fiziksel aktivite hem anne hem de bebek için faydalıdır.

Kanada‘nın hamilelik dönemi fiziksel aktivite konusundaki en son önerileri şunlardır;

-Haftada en az 150 dk orta yoğunlukta fiziksel aktivite yapın. Orta yoğunluktan kasıt, kişi aktivite yaparken konuşabilmeli fakat şarkı söyleyememelidir.
-Haftada en az 3 kez, tercihen her gün aktif olun.
-Fiziksel aktiviteyi hem kardiovaskuler hem de kas egzersizleri olarak birleştirin.
-Günlük olarak pelvik taban kaslarını kuvvetlendirmek için kegel egzersizleri yapın.

Fiziksel aktivitenin faydaları:
-Hamilelikte fazla kilo almayı önler.
-Yüksek tansiyon ve preeklampsi riskinde azalma sağlar.
-Depresyon oluşma riskini azaltır.
-Daha iyi bir özgüven sağlar.
-Sırt ağrısını azaltır.
-Gebelikte idrar kaçırma şikâyetini azaltır.
-Doğumda tıbbi müdahale riskinde azaltır.
-Büyük bebek doğurma riskini azaltır. (4 kg’dan büyük bebek)

Eğer hamilelik öncesi fiziksel olarak aktifseniz; hamileyken de egzersize devam edebilirsiniz ancak, hamileliğiniz ilerledikçe fiziksel aktivitenin şiddetinin ayarlanması gerekecektir.

Eğer hamilelik öncesi aktif değilseniz; haftada ortalama 150 dakikalık fiziksel aktivite düzeyine ulaşana kadar kademeli olarak artırabilirsiniz. Düşük yoğunluklu fiziksel aktivite ile başlamanız ve egzersizin süresini haftalar içinde artırmanız isabetli olacaktır.

Hamilelikte ne gibi fiziksel aktiviteler yapılmalı?

Doktorunuz, siz ve bebeğiniz için fiziksel aktivitenin riski olmadığını söylediğinde birçok aktiviteyi güvenle yapabilirsiniz. Önemli olan hamileliğiniz boyunca aktif kalabilmek için güvenli, ve eğlenceli aktiviteler seçmektir.

Grup egzersizi düşünüyorsanız hamilleler için özel eğitimli uzmanlardan bunu almanız daha güvenlidir.

Aerobik egzersiz olarak yürüme, yüzme, sabit bisiklet, sıçramalı ve atlamalı olmayan aerobik dans yapabilirsiniz.

Aerobik egzersizlerle birlikte kas güçlendirme yapabilirsiniz. Küçük ağırlıklar ve elastik bantlar kullanarak kas kütlesinin artırılması sağlanır. Sadece vücut ağırlığını kullanarak yapılan egzersizleri de tercih edebilirsiniz.

Egzersiz sırasında baş dönmesi, mide bulantısı hissedildiğinde pozisyon değiştirme denenmelidir.
Karın kasları ve pelvik taban kasları bir uzman eşliğinde çalışılmalıdır.
Sıcak ve nemli ortamda egzersiz yapılmasından sakınılmalıdır.

Egzersiz öncesi, egzersiz sırasında ve sonrasında yarım saat içerisinde 250-300 ml su tüketilmelidir. İdarinizin rengi size yeteri kadar su içip içmediğinizi söylecektir.

Egzersizler sırasında inatçı nefes darlığı, göğüste şiddetli ağrı, rahimde düzenli kasılma, vajinal kanama, baş dönmesi şikâyetlerinizde egzersizi hemen durdurun ve doktorunuza başvurun.

Avatar
Yasemin Irkilata
1980 yılında Ankara’da dogdu.1999-2004 yılları arasında Hacettepe Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümünden mezun oldu.2004-2006 yılları arasında Cyriax ve KPM manuel terapi kurslarını basari ile tamamlayıp, Manuel Terapist olarak calisti.2009 yılında Fransa’ya yerleşti. Fransa’da “Ortopedik Engelli Çocuklar Merkezi'nde görev yaptı. Fransa’da kinepod ,ortopedik ayak ve tabanlık kursu, kinesport, bantlama kursu ve daha sonra “De Gasquet Enstitüsü” pelvik taban eğitimi kurslarını tamamladı. 2015 yılında Türkiye’ye döndü. Manuel Terapist olarak çalışırken, 2016 yılında “Yogaşala prenatal Yoga Uzmanlık “ eğitimini, 2016 Michelle Lyons ile “Üriner -Rectal Inkontinans “ ve yine Ruth Jones ile Kronik Pelvik Ağrıda Fizyoterapi ve Internal Vajinal Uygulamalar” kursunu başarı ile tamamladı .2017 Ankara Lenf Ödem Derneği’nden Üst Ekstremite Lenf Drenaj Kursu’nu aldı. 2017 Dynamic Tape Bantlama Kursu aldı. 2017_2018 yıllarında Çocuk Üroloji Kliniği'nde Çocuklarda idrar kaçırma konusunda çalıştı. Kadınlarda inkontinans ve erkeklerde kronik pelvik ağrı konularında çalıştı. Kadınlarda “pelvik taban farkındalığı” yaratmak için Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç’ın Gebe Okulu'nda düzenli aralıklarla pelvik taban sunumları yapıyor. Düzenlediği pelvik taban atölyelerinde kadınlara pelvik taban farkındalık çalışmalarını sürdürmektedir.

Bunları okumalısın

Çocukluğumuz, en güzel günlerimiz

Çocukluk üzerine söylenmiş sözler... Bir zamanlar biz de çocuktuk, biz de küsüp biz de ağladık. Şeker alındığında sevindik, dizimiz kanadığında dünya başımıza yıkıldı... Öyle ya...

Her zaman geçerli 7 moda kuralı!

Bu 7 kural kesinlikle sezonluk değil, her daim bilmemiz gerekenlerden oluşuyor. Sizin için tasarımcılara, işi bilenlere, trendleri belirleyenlere sorduk. 1. Sadece moda diye, size yakışmayan...

İyi baba olmak isteyenlere öneriler

Süper baba adayları buraya! Anne nasıl bir çocuğun iç dünyasını besliyor ve temsil ediyorsa baba da çocuk için dış dünyanın temsilcisidir. Çocuk yetiştirmede ve çocuğun...

Dokunmanın önemi ve bebek masajı

Sevgi dolu temas bebeğimiz için çok önemli! Anne karnında büyüyen bebek için annenin vücudunda temas, güvenlik ve sıcaklığın temelidir. Doğum sonrasında ise anne ile...

Kuru ciltleri nemlendirmek için ipuçları

Pırıl pırıl bir cilde sahip olmanın yolları... "Su ve sabun tetmez mi?" sorunuzu duyuyoruz. Yetmiyor maalesef. Elbette temizliğin bu muhteşem ikilisi demirbaşlarımız. Ancak farklı...