Hafta hafta hamilelik rehberi: 27. Hafta Hamilelik

Hafta hafta, ay ay hamilelik rehberi. Hamileliğin 27. haftasında sizi ve bebeğinizi neler bekliyor? Anneler ve bebekleri için tavsiyeler...

0
PAYLAŞIM
60
GÖRÜNTÜLENME

Üçüncü trimesterde 27.haftadaysanız… Kendinize daha fazla kilo yüklemekten uzak durun. Sadece size tavsiye edilen oranda kilo almaya dikkat edin. Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz ile bunu sağlayabilirsiniz. İşte 27 hafta hamile olan anne adaylarını ve bebeklerini bekleyen değişiklikler…

Bebeğiniz…

İkinci dönem hamileliğin bu haftasında bebeğinizin durumu nedir? Bu hafta bebeğiniz yaklaşık 910 gram ve ayakları dik olduğunda 37 cm. Yani bir ayaktan biraz daha uzun ve 12. haftanın 3 hatta 4 katı ağırlığında, yani yaklaşık 900 gr. kadar. Daha iyi bir haber; bebeğiniz şu andan itibaren sesinizi tanıyor olabilir, yani ona serenat yapmaya başlayabilirsiniz.

Genelde uyuyor ya da kendine göre yürüyor, gözlerini açıp kapatıyor ve parmaklarını emiyor. Beyninin daha da gelişmesiyle daha da aktif durumda.  Şu an doğsa, akciğerleri henüz olgunlaşmamışsa doktorların yardımıyla nefes alabilir. Küçük ritmik hareketlerini hissedebilirsiniz. Bunun anlamı bebeğinizin hıçkırıyor oluşudur. Bunlar onun rahatsız olduğu anlamında gelmez, rahat olun ve keyfini çıkartın.

Siz…

Şişkin? Bu beklenendir zaten. Hamile kadınların %75’i hamileliğin bu noktasında Edema’yı yani ayak, el ve bileklerde şişmeyi gözlemler. Bunun nedeni ise; vücut hücrelerinizde yapılanan sıvılar kan akışı ve vena kava’ya (organlarınızdan kalbe kan akışını sağlayan ana damar) olan rahime baskıyı artırıyor. Üzgünüz ama ayakkabı giyerken ve yüzük takarken zorlanacaksınız, ama unutmayın bu şişkinlik geçici ve çok normal.

İkinci üç aylık dönemin sonuna geliyoruz ve yeni belirtiler fark etmektesiniz. Sırtınızda ki ağrı ile birlikte bacak kaslarınıza kramp girdiğini fark edebilirsiniz. Sonuçta rahminizin büyümesi ve bacaklarınızda ki damarlara baskı yapması ile artan kilonuzla bacaklarınız ağrır. Maalesef bu kramplar hamileliğinizin devamında daha da kötüleşecektir. Özellikle geceleri görülse de gündüz de görülebilir.

Kramp girdiğinde baldırınızdaki kasları gevşetmek sizi rahatlatabilir. Bacağınızı düzleştirin ve ayak parmaklarınızı yavaşça esnetin. Birkaç dakika yürümek ya da masaj da acınızı azaltabilir.

Şu anda belki aklınızda bile değil ama aile planlamasını düşünmek için çok da geç değil. Bebeğiniz doğduktan sonra doğum kontrolüyle ilgili bazı kararlar vereceksinizdir. Eğer tüplerinizi bağlatmayı düşünüyorsanız unutmayın ki pek çok ülkede bu operasyonu yapmak için 30 gün önceden başvuruyorsunuz. Yani bu seçeneği düşünüyorsanız doktorunuzla bunu konuşmak için çok vakit harcamayın.

27. hafta ikinci dönem gebeliğin son haftasıdır ve siz bolca kilo aldınız. Ortalama kiloya sahip olan bir kadın için 27. haftada tavsiye edilen ağırlık 8 kilodur. Buna rağmen çoğu gebe kadın bundan çok daha fazla alır ama bu orandan az alması da normaldir. Verdiğimiz oran sadece bir ortalama.

Kendinize daha fazla kilo yüklemekten uzak durun. Sadece size tavsiye edilen oranda kilo almaya dikkat edin. Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz ile bunu sağlayabilirsiniz.

Belirtiler
…

Şaşırtan gerçekler: Asla görmezden gelmemeniz gereken belirtiler:
Pek çok çeşit acı, ağrı ve tuhaf hislerle dolusunuz ve bunlardan hangisinin normal hangisinin anormal olduğundan emin değilsiniz. Doktorunuzu aramalı mısınız? İşte bir komplikasyon olabileceğine dair işaretler, bunlardan bir tanesi bile varsa doktorunuzu arayın.

Herhangi bir zamanda:

– Bebeğiniz normalden daha fazla vuruyor ya da hareket ediyorsa,
– Karnınızda hiç geçmeyen bir ağrı varsa,
– Vajinada kanama varsa,
– İdrar yaparken kanama ya da acı varsa,
– Sürekli kusma hali ya da kusarken ateşiniz çıkıyorsa,
– Ateşiniz varsa,
– Çift ya da bulanık görüyorsanız
– Geçmeyen ya da karın ağrısıyla beraber olan bir baş ağrınız varsa,
– Kalbinizde çarpıntı varsa,
– Ayağa kalkamayacak derecede bilek, bacak ağrınız varsa ya da bacaklarınız, ayak bilekleriniz normale göre aşırı şişse, bir haftada 2 kilodan fazla almışsanız doktorunuza başvurun!

Gaz
: Büyüyen rahiminiz, rectumunuza ekstra baskı uygulayabilir, bu da arkanızdaki bazı kasların yönetimini zorlaştırabilir. Tembel sindirim sisteminizi bu denkleme koyun (hamilelik hormonları sağ olsun gevşeyen bağırsak kasları) ve kendinizi çok gazlı hissedebilirsiniz. Gün içerisinde küçük öğünler yemeye çalışın üç ana büyük öğün yerine böylece sindirim sisteminize fazla yüklenmemiş olursunuz.

Baş dönmesi
: Eğer ilk dönemden sonra baş dönmelerinin yine başladığını yaşıyorsanız; bazı anne adaylarında şişen karın kan damarlarına baskı yapar bu da beyne olan kan akışını azaltır ve böylece başınız döner. Kan pompalanmasına ve dolaşımına her gün fazlaca su içerek destek olun.

Burun tıkanıklığı
: Yüksek seviyede östrojen ve burundaki mukoza hücrelerine projecsterondan artan kan akışı onların şişmesine neden olur. Eğer burnunuz gece nefes almanızı zorlaştırıyorsa veya horlamanıza neden oluyorsa gece uyumadan önce burun bantları takabilirsiniz.

Huzursuz ayak sendromu (RLS): Gebe kadınların bazıları; bacaklarının onlardan bağımsız kendi kendine hareket ettiğini mesela sıçrama ve gerginlik hissedebilir özellikle gece uzandıklarında. Bunun hakkında hekiminizde konuşun (bazı kadınlarda RLS nedeni demir eksikliğinden kaynaklanan anemi veya bazı yiyeceklere olan hassasiyetten kaynaklanabilir) ve rahatlamak için yoga ve benzeri rahatlama tekniklerinden yararlanın.

Semfiz kasık kemiği işlevsizliği: Bu tuhaf hamilelik belirtisi gelişir ne zaman hormon rahatlaması pelvikteki liagametleri çok rahatlatır ve esnetirse bu da pelviclerin sabit olmasına neden olur. Eğer bu sizde ağrıya neden oluyorsa liagament stabilize eden ve pelviğin yerine yerleşmesinde yardımcı olan  pelvik destekleyici kemer giymenin uygun olup olmadığını hekiminize sorun.

Kanayan diş etleri: İltihaplanmış ve tahriş olmuş diş etleri hamilelik süresinde gayet normaldir. Bu hormonlar diş etlerinin şişmesine ve ağzınızın bakteri ve plak tabakasıyla dolmasına neden olur. Dişinizi fırçaladığınızda ağzınızda bakteri miktarını azaltmak için dilinizi de temizleyin.

Cilt, saç ve tırnak değişiklikleri: Hamilelik hormonları ciltte yüksek pigmentasyona neden olur, özellikle koyu cildiniz varsa. Bu da karnınızın ortalarında koyu benek veya lekelere neden olur (linea nigra) veya yüzünüzde chloasma yani yüzde koyu lekelere. Ama endişelenmeyin, renk değiştirme doğumdan birkaç ay sonra gider, bu yüzden olabildiğinde yüksek pigmenasyonu önlemek için güneşin etkisinden uzak durun.

İpucu…

Yeni göbeğiniz
: Göbek deliğiniz dışarı mı fırladı? Kıyafetlerinizin üzerinden görünür halde mi, hindi üzerindeki saat gibi. Endişelenmeyin! Hamilelik sırasında dışarı fırlayan navel hakkında romanlar yok. Karnınıza dönüp baktığınızda aklınıza iki soru gelebilir; birincisi başlı başına bir krallık kuran naveliniz hakkında ne yapabilirsiniz? İkincisi; bu düğme eski haline dönecek mi? Birincisi için çok fazla bir şey yapamazsınız.

Bebeğiniz büyümeye devam ettikçe, göbek deliğinizde büyüyecek. Eğer düğme moda standartları konusunda  güzel gözükmüyorsa orayı bir yara bandı ile kapatmayı deneyin. Peki doğum sonrası ne olacak? Göbek deliğiniz eskisi gibi küçük ve şirin olmayacak eskisinden biraz daha geniş ve daha gevşek duracak. Benim önerim;  göbek deliğinizle barışın.

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

En Çok Yorumlananlar

Popüler

Köşe Yazarları

Ali Değişmiş TÜM YAZILARI
Bilgi yok.
Üçüncü trimesterde 27.haftadaysanız… Kendinize daha fazla kilo yüklemekten uzak durun. Sadece size tavsiye edilen oranda kilo almaya dikkat edin. Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz ile bunu sağlayabilirsiniz. İşte 27 hafta hamile olan anne adaylarını ve bebeklerini bekleyen değişiklikler… Bebeğiniz… İkinci dönem hamileliğin bu haftasında bebeğinizin durumu nedir? Bu hafta bebeğiniz yaklaşık 910 gram ve ayakları dik olduğunda 37 cm. […]
Banu Ertuğrul TÜM YAZILARI
Tatil denince aklımıza uzun bir yaz tatili geliyor ama tatilin uzunu kısası olmaz. Çocuklarla yapılan tatilin ise hayatımızda farklı bir yeri vardır.  Eğer küçük bir çocuğunuz varsa, tatili hem sizin rahat geçirebileceğiniz hem de çocuğunuzun keyif alacağı bir ortamda geçirmek kolaylık sağlayacaktır. Bu noktada, eğer tatilinizi bir otelde geçirmeyi planlıyorsanız,  bebek ve çocuk dostu otelleri […]
Banu Ertuğrul
Begüm Çelikkol TÜM YAZILARI
Yine maceralı bir gün geçirdim. Çocuk olunca macerasız bir gün geçirmenin mümkün olmayacağını bilir bütün anneler. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle çocuklarla güzel bir gün geçirmenin planlarını yaptım ve çocukları attığım gibi arabaya Yeşilköy Marina’da İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 5. Çocuk Şenliği’nin yolunu tuttum. Ortam şahaneydi. Birçok okul ve gıda markası stantlar […]
Begüm Çelikkol
Deniz Yılmaz TÜM YAZILARI
Bilgi yok.
Yine maceralı bir gün geçirdim. Çocuk olunca macerasız bir gün geçirmenin mümkün olmayacağını bilir bütün anneler. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle çocuklarla güzel bir gün geçirmenin planlarını yaptım ve çocukları attığım gibi arabaya Yeşilköy Marina’da İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 5. Çocuk Şenliği’nin yolunu tuttum. Ortam şahaneydi. Birçok okul ve gıda markası stantlar […]
Deniz Yılmaz
Devrim Karakaya TÜM YAZILARI
En sevdiğiniz yerleri, alışkanlıklarınızı, mutlu olduğunuz keyif aldığınız şeyleri en iyi en yakınlarınız bilir ve bu yakınlıkta biri ya da birileri varsa hayatınızda bu en büyük şansınızdır.  İlgi’nin hayatıma gireceği haberini aldığım andan itibaren bu yakınlığın sonsuza dek süreceğini ve başka hiçbir duyguyla mukayese edilemeyeceğini biliyordum. Yıllar içerisinde sonsuz sevgi temelli bu yakınlık bizi çok […]
Devrim Karakaya
Doula Nevin Yeğit TÜM YAZILARI
Emmek, bebeğin doğduktan itibaren getirdiği doğal bir reflekstir ve bebeğin duygusal bir ihtiyacını karşılar: Bebekler dokunulmaktan ve kucaklanılmaktan hoşlanırlar. Çok sayıda çalışma, kucağa alınmayan ve bedensel temastan yoksun kalan prematüre bebeklerin ölme olasılıklarının daha yüksek olduğunu göstermektedir. Emzirme sırasında annesiyle yakın bedensel temasta olmak, bebeğin bu önemli ihtiyacını karşılamak açısından çok önemlidir. Peki anne sütünün […]
Doula Nevin Yeğit
Duygu Bükçüoğlu TÜM YAZILARI
Öncelikle doğru olan köpek satın almak yerine bir hevesle alınıp barınaklara ya da sokağa bırakılan sahiplenmenizdir. Barınaklardaki köpeklerin çoğu ne yazık ki çocukları istedi diye karne hediyesi olarak satın alınan köpeklerdir. Köpeğin bir oyuncak değil, duyguları olan bir canlı olduğunu unutmayalım. Köpek sahiplenme karari nasil verilir?  Çocuğunuz en az 15-16 yaşında değilse, yani köpeğin sorumluluğunu […]
Duygu Bükçüoğlu
Elif Demirtaş Bilir TÜM YAZILARI
Karpuz var, yer misiniz? Hayat hep bu kadar pahalı mıydı, yoksa ben işten çıkıp bir süreliğine ev kadını olmaya adım attığım şu günlerde markete, pazara ancak gidebildiğim için ben mi şimdi anladım? Her markete gittiğimde 2 gün depresyona giriyorum fiyatları görünce. Çok iyi bir ev kadını olmadığımı itiraf edeyim en başından. Yıllarca kocam gündüz ben […]
Elif Demirtaş Bilir
Ersin Elmacı TÜM YAZILARI
Aile içi eğitimin önemini kime sorsak çok önemli der. Asıl soru: Neden bu kadar önemlidir aile içi eğitimi? Çünkü karakter oluşumunun annenin hamilelik dönemine kadar indiği bilimsel olarak ortaya konmuştur artık. Unutmayalım ki bir çocuk bir alanda ne kadar yetenekli olursa olsun, o yeteneği ortaya çıkaracak çalışma disiplinine sahip değilse, o yetenek körelecektir. Dolayısıyla alanında […]
Ersin Elmacı
Esra Alagöz TÜM YAZILARI
Dikkat bu yazı ileri derecede 💩 içerir! Evet efenim, sepet efenim, geldik zurnanın zırt dediği yere, #KeremEfendi artık 2,5 yaşında ve niyet ettik azmu cezmu kesteyleyip, tuvalet eğitimi vermeye. Çok şükür çevremizde “Ay hala bez mi bağlıyorsunuz? Çok geç kalmışsınız, benimki onun yaşındayken çoktaaan söylerdi, ay hala çişini söylemiyor musun sen? Yok canım daha erken, şimdi […]
Esra Alagöz
Esra Bozbay Korkmaz TÜM YAZILARI
Emzirme annenin göğsünden süt gelmesidir, vücutta süt üretimini sağlayan prolaktin hormonunu süt bezlerini uyararak sütün gelmesini sağlar. Doktorlar ve uzmanlar annelere bebeklerini ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü ile beslemeleri gerektiğini tavsiye ediyor. Anne sütü ile beslenen bebeklerin diğer bebeklere göre daha sağlıklı olduğu ve bağışıklık sistemlerinin daha güçlü olduğunu istatistikler ortaya koyuyor. Bu […]
Esra Bozbay Korkmaz
Fatih Kuran TÜM YAZILARI
Hedefiniz dünya vatandaşı olma yolunda önemli bir adım olan  AnneBebekKulubu.com yazarı ve Dinamo Edu Kurucu Ortağı Fatih Kuran yazdı… yurtdışında eğitim almak ise izlemeniz gereken yollar almak istediğiniz eğitime bağlı olarak farklılıklar gösterecektir. Bu bakımdan yurtdışında alacağınız eğitimi lise, üniversite ile kolej, lisans üstü ve dil eğitimi olarak 4 kısma ayırabiliriz. Lise eğitimini yurtdışında almak […]
Fatih Kuran
Fulya Batuhan TÜM YAZILARI
Hepinize yeniden merhaba,  Bugün bebek bakımı ile ilgili biraz konuşalım istiyorum. Bebek bakımıyla ilgili kafanızdaki tüm soruları hadi gelin birlikte cevaplayalım.  Bebeğimi emzirme düzenim nasıl olmalı?  İlk haftalarda emzirme biraz düzensiz olacaktır. Ama sonraki günlerde bebeğinizi, gün içinde en az 8-10 kez her iki memenizden de eşit sürelerde emzirmelisiniz. İki emzirme arası 2-3 saati geçmemelidir. […]
Fulya Batuhan
Gülşah Sünbül TÜM YAZILARI
10 aylık aktif bir anne olarak bebeklerin sabah kahvaltılarında çok çeşitlilikten ziyade besin değeri yüksek fakat sindirimlerini zorlamayacak şekilde yani tabiri caiz ise az ama öz gıdalara yer verilmesi taraftarıyım. Bebeğimizi nasıl besleyelim? Evet bebeğimiz, içeriğine güvendiğimiz tüm gıdaları elbette tatsın, ama sırf bizler bir takım tariflere hevesleniyoruz diye de gereksiz, faydasız yada düşük faydalı […]
Gülşah Sünbül
Hilal İnan TÜM YAZILARI
Eşiniz evlenmeden önce “Evlilik yıldönümümüz olsa bile o gün fanatik derecesinde tutkun olduğum takımın maçına giderim, yani önce takımım, sonra sen” dediğinde evet derseniz, evlendikten sonra her şey değişir derseniz, yanılırsınız. Siz nişanlılık döneminde doğum gününüzü nişanlınızla değil, arkadaşlarınızla kutlamıştınız; çünkü o gün o çok önemli maç günüydü aynı zamanda. O zaman sessiz kaldınız, sonra […]
Hilal İnan
Hülya Serten TÜM YAZILARI
Erkeklerin ilgisini devamlı canlı tutmak, onların kendilerini özlemesi sağlamak kadınların arzuladığı bir şey ama bu her zaman kolay olmuyor. Eğer sevgilinizin üzerinize titremesini, sizi özlemesini, kısaca ilgiyi hep üzerinizde taşımayı çok istiyorsanız size bu konuda yapması hiç de zor olmayan bazı taktikler verebiliriz. Bunlardan birkaçı… İşte erkeklere kendinizi özletmenin yolları! 1- Romantik mesajlar atın Önereceğimiz […]
Hülya Serten
Hüsnü Kutluay TÜM YAZILARI
Çocuk haczi nedir? Birçok kişinin, basın mensubunun, milletvekilinin bu iki kelimeyi aynı cümle içerisinde duyunca yüzünün aldığı hali en iyi bilenlerdenim.  İlk duyduğunda çocukların haczedilmesi kavramını algılamakta zorlanılması çok normal, yıllardır kendi evladını görmek için haciz işlemi yapmak zorunda kalan milyonlarca insan bile bunu içine sindiremiyor hazmedemiyor. Meselenin pek çok boyutu var. Gelin birlikte inceleyelim. […]
Hüsnü Kutluay
Kadriye Altınbaşak TÜM YAZILARI
Sevgili anneler, ortalama 40 haftalık doğum sürecinin ardından sizleri neler bekliyor biliyor musunuz?  Gaz sorunu, uykusuzluk, bebeğinizin beslenmesi ve ek gıdaya geçiş süreci… İlk yazımda sizlerle ek gıdaya geçiş sürecini masaya yatıracağız. Ek gıdaya ne zaman geçebilirsiniz? Ek gıdaya geçiş sürecini Dünya Sağlık Örgütü 6. aydan sonra öneriyor. Yani bu zaman dilimi de 180 günü tamamlamış […]
Kadriye Altınbaşak
Mehtap Karanfil TÜM YAZILARI
Din nedir? korkuyla ve baskıyla öğretilebilecek ve sevdirilebilecek bir değer midir? Biz anne ve babalara bu konuda düşen görevler nelerdir? Ramazan ayı gelince özellikle din eğitimi çocuklara nasıl verilmeli konusunu yazmak istedim. Amacımız sevdirmek mi? Korkutmak mı? Yaşamımızda bir çok değer bulunur. Din, vatan, aile, gibi kavramlar en kutsal değerlerimizdendir. Peki çocuklarımıza değerlerine sahip çıkmasını […]
Mehtap Karanfil
Muazzez Dilek Yaşar TÜM YAZILARI
Okullar açıldı ve çocuklar okula alışmaya başladı. Peki bu ödev işi nasıl olacak merak edenler var mı? Etmelisiniz. Çünkü ödev yaptırırken en ufak bir taviz sonrasında bir bakarsınız çocuğunuzun ödevini siz yapmaya başlamışsınız. Nereden mi biliyorum? O zaman anlatayım… Çocuğunuzun  ödevine yardım ederken dikkat Küçük eller kalem tutmaya kreş ya da anaokulu zamanında başlıyor. İlk […]
Muazzez Dilek Yaşar
Murat Ertan TÜM YAZILARI
Övgü ve takdir insanların hoşuna gider. Yaşımız kaç olursa olsun övgü sözleri bizi mutlu eder. İnsanların yaptığımız işleri takdir etmesi, güzel sözlerle bahsetmesi bizi mutlu eder. Günlük iş sıkıntısı, hayatın zorlukları, stres yüzünden, çok az iltifat ve takdir sözlerini kullanıyoruz. Sevdiklerimize özel olduklarını hissettirelim Toplumdaki insanlar birbirlerini etkiler; olumlu düşünce, sevgi ve takdir sözleri arttıkça […]
Murat Ertan
Mutfakkoçu Şef Recep Aydoğan TÜM YAZILARI
Hz. Nuh döneminden günümüze varlığını sürdüren, paylaşma kültürümüzün en önemli simgelerindendir Aşure. İsmi, Arapça olarak “on ve onuncu” manasına gelen kelimeden türeyen aşure tatlısının yapımına Muharrem ayının onuncu gününde başlanıyor.  “Peki iyi aşure nasıl yapılır? Püf noktaları nelerdir? Hangi malzemeler konur?” işte merak edenler ve ilk defa aşure yapacaklar için bu konudaki faydalı tüyolar; Püf noktası […]
Mutfakkoçu Şef Recep Aydoğan
Nurhan Demirel TÜM YAZILARI
Sleepy’den bir ilk: “Natural Külot Bez” Sleepy’nin bebek bezi alanında belkide devrim denilebilecek bir yeniliği külot bez diyebiliriz. Bebeklerin kolaylıkla giyip çıkabildiği bu ürün sayesinde bebeklerin altını değiştirmek ebeveynler için oldukça pratik bir hale geldi. Sleepy Natural Külot Bez, saf suyla dokunmuş bir  yüzeye sahip ve benzersiz bir yumuşaklık sunuyor.  Bambudan elden edilen emici lifler ise sıvıyı […]
Nurhan Demirel
Pelin Kahraman Avşar TÜM YAZILARI
‘’Yeni doğan bebek beslenmesi nasıl olur?’’ sorusuna verebileceğim tek cevap ‘anne sütü’ olur. Bir bebeğin anne sütünden başka birşeye ihtiyacı yoktur. Ekstra durumlar,sağlık durumları dışında bir bebeğin anne sütünden başka bir gıda ile beslenmesine gönlüm razı gelmiyor, bence sizinde gelmemeli. Bebeğiniz.. Uzun yoldan gelmiş yorgun bir savaşçı.. Siz.. Aylardır içinizdeki mucizenin doğmasını beklemiş taze ve […]
Pelin Kahraman Avşar
Psikolog Şeyla İbrahimoğlu Delen TÜM YAZILARI
Ergenlik; psikolojik, zihinsel, fizyolojik ve sosyal açıdan gelişimin boyut ve hızının farklılaştığı bir dönem. Çocuğun kendini ve dünyayı algılayışının değişmeye başladığı ve kimlik arayışı ile uğraştığı bu dönem ebeveynleri de oldukça zorluyor. Ebeveynler için bu dönemle başa çıkmada birkaç öneri… Empati: Kendi gençliğinizi hatırlamaya çalışın. Çok mu mükemmeldiniz? Cevabınız evet bile olsa günümüz koşullarında, genç […]
Psikolog Şeyla İbrahimoğlu Delen
Sema Tamgüç TÜM YAZILARI
Anne – Baba olanların en büyük kaygısı “iyi bir çocuk” yetiştirmektir. Eğitimli olsun, ben okuyamadım o okusun, kültürlü olsun, kendini ifade edebilsin, mutlu olsun, özgüvenli olsun, meslek sahibi olsun gibi olsun da olsunlar listesi vardır, uzar da uzar… Az eğitimli ya da çok eğitimli, zengin ya da fakir olalım fark etmez, sanırım hepimizin bildiği bir […]
Sema Tamgüç
Sevim Kuruçay Çam TÜM YAZILARI
Anne bebek yogası anne bebeğin beraber yaptığı eğlenceli ve faydalı bir aktivitedir.Genellikle bebeğimiz 2-3 aylık olduktan sonra başlayabilir ve 1 yaşına kadar( hızlı emekleyip yada yürüyene kadar) katılabilir. Uzun bekleyiş dolu ve zevkli bir hamilelik sürecini tamamlayan,bebeğini kucağına alan,yeni yasam şartlarına ve bebeğine alışmaya çalışan annelerimizin bebekleriyle birlikte yapabilecekleri eğlenerek hareket etmek ve rahatlamak içind […]
Sevim Kuruçay Çam
Simay Yıldız TÜM YAZILARI
Okuduğum ilk kitabın hangisi olduğunu hatırlamıyorum; önce Cin Ali ile mi tanıştım, Kibritçi Kız’la mı, yoksa Ayşegül’le mi, emin değilim. Ancak çocukluğumda okuduğum ve bende iz bırakan bazı kitapları da dün gibi hatırlıyorum. Bunlardan bir tanesi, dedemin bana hediye ettiği, İtalyan yazar Edmondo De Amicis’in Çocuk Kalbi. 11 yaşındaki ilkokul öğrencisi Enrico Bottini’nin günlüğü formatında […]
Simay Yıldız
Uzm. Dr. Tuğçe Tülümen TÜM YAZILARI
Geniz eti (adenoidler ) burunun gerisinde, geniz (nazofarenks) denilen bölgede yer alan bir lenf dokusu kümesidir. Geniz eti, bademcikler ile birlikte bir koruyucu lenf halkası meydana getirir. Geniz eti problemleri okul başarısını etkileyebilir Geniz eti ( adenoid doku ) hava yolu ile ulaşan antijenlere maruz kalır ve üst solunum yolu ve sindirim yolunun patojenlere karşı […]
Uzm. Dr. Tuğçe Tülümen
Uzm. Klinik Psikolog Mahide Bingöl TÜM YAZILARI
Kardeşlerin bir birlerini kıskanmaları; yakınlık, paylaşım ve sevgi duymalarını engellemeyecek düzeyde ise doğal ve sağlıklı bir durumdur.  Her birey ilk olma, değerli olma, en sevgili olma isteğine sahiptir dolayısı ile kardeşlerde anne baba ve varsa diğer ebeveynler arasında en çok sevilen en çok ilgi görülen ve en çok kabul görülenin doğal olarak kendisi olmayı isterler. […]
Uzm. Klinik Psikolog Mahide Bingöl
Yasemin Irkilata TÜM YAZILARI
Adet dönemleriniz arkadaşlarınıza göre daha ağrılı geçiyor veya sürekli alt karın ağrısı şikâyetiniz var ya da cinsel ilişki sizin için ağrılı ve doktorunuz endometriozis olduğunuzu söyledi…. Peki nedir endometriozis? AnneBebekKulubu.com uzmanı Fzt. Yasemin İrkilata yazdı… Endometriozis  nedir? Belirtileri nelerdir? Kimlerde görülür? Endometriozis, rahim içi dokusunun rahim dışında ve karın bölgesindeki dokularda oluşmasıdır. Bazen çok geniş yayılım […]
Yasemin Irkilata
Zeynep Kantar Sağlam TÜM YAZILARI
Lego denilince akla, rengarenk birbirine geçirilen, çocukların gelişim düzeyinde etkin rol oynayan en tanıdık ve en çok tercih edilen oyuncaklar gelir. İlk çıktığı günden itibaren Legolar, çocukların etrafını algılama biçimlerinde bir devrim yaratmış durumda. Küçük parçaları birleştirilerek ortaya yeni bir nesne çıkarılması ilkesine dayalı Lego’nun geçmişi 1930’lu yıllara kadar dayanıyor. Ancak Lego’nun kendisi ile özdeşleşmiş, 8 […]
Zeynep Kantar Sağlam

Hesaba giriş yap

Kayıt için formu doldurun

Şifreni al

Parolayı sıfırlamak için ayrıntı girin