Hafta hafta hamilelik rehberi: 25. Hafta Hamilelik

Hafta hafta, ay ay hamilelik rehberi. Hamileliğin 25. haftasında sizi ve bebeğinizi neler bekliyor? Anneler ve bebekleri için tavsiyeler...

0
PAYLAŞIM
45
GÖRÜNTÜLENME

İkinci trimesterde 25.haftadaysanız… Bebeğiniz ilk nefesini almaya hazırlanırken, hemeroitler sizi küfürbaz yapabilir, sevgili anne adayları.Çok yorgunsanız, bir yerinizde acı hissediyorsanız, başınız dönüyorsa ya da nefes darlığı çekiyorsanız egzersiz yapmayın.

Bebeğiniz…

Bebeğiniz şu anda yaklaşık 680 gr. ve 34cm. Çok büyük değil ama artık yağlanmaya başladı. Buruşuk derisi de pürüzsüzleşiyor ve yeni doğmuş bir bebeğe benziyor. Ayrıca daha da çok kıl üretmeye başladı. Derisinin altında kılcal damarlar kanla oluşuyor ve doluyor.Haftanın sonunda bu bitecek. Öte yandan da ciğerlerinde hava keseleri ilk nefesini alması için hazırlanıyor.

Hatırlatma: Ciğerler tamamıyla kullanıma hazır değil fakat surfactant gelişiyor, ona doğumdan sonra genişlemesi için yardımcı olacak. Nefes almaktan bebeğinizin bu zamana kadar kurulan küçük burun delikleri açılmaya hazırlanıyor ve ses telleri kükremesi için hazırlanıyor.

Siz…

Artık yüzleşelim, bazı gebelik hastalıkları poponuzda ciddi acılara neden olur, özellikle hemoroidler. Çoğu gebe kadın rektum damarlarında şişme ve kaşıntı hissederler bunun nedenleri ise uterusun büyük baskısı ve o bölgeye olan yoğun kan akışından dolayı. Vücudunuz için çok zararlı değildir ama çok ağrılı olurlar. Bu yüzden doğru beslenmelisiniz (basuru kötüleştiren kabızlıktan kaçınmalısınız), pelvic yer egzersizleri yapmalısınız (Kegel egzersizi) ve gaz çıkarırken zorlamayın. Eğer şanslıysanız doğum sonrası geçerler. Ve evet, biliyoruz bunu duymaktan sıkıldınız.

Daha kıllı olan sadece bebeğiniz değil, siz de! Aslında normalden daha fazla kıl üretmiyorsunuz sadece hormonal değişimlerden dolayı kıllarınız normale göre daha fazla uzuyor. Gür saçlarınızın keyfini çıkarın, doğumdan sonra bu devam etmeyecek. Eskisi kadar kolay hareket edemediğinizi fark etmişsinizdir. Doktorunuz aksini söylemediyse egzersiz yapmaya devam edebilirsiniz. Ama bazı kurallara uymakta fayda var:

Çok yorgunsanız, bir yerinizde acı hissediyorsanız, başınız dönüyorsa ya da nefes darlığı çekiyorsanız egzersiz yapmayın. Dengenizi kaybetmenize yol açacak egzersizler yapmayın. Isınma egzersizlerini atlamayın, ısınmadan spora başlamayın. Yeterince sıvı aldığınızdan emin olun.

24-28 haftaları arasında glukoz testini yaptırırken ayrıca olası bir anemi durumuna karşın kan durumunuz kontrol edilecektir. Böyle bir durum varsa, doktorunuz size demir desteği almanız gerektiğini söyleyecektir.

25.hafta itibarıyla sizden beklenen almanız gereken ağırlık 7 kilodur. Bu zamandan sonra her hafta 400 gr. civarında ağırlık kazanacaksınız.

Belirtiler
…

Mide yanması ve hazımsızlık
Midenizdeki asitlerin yanması esophagus’unuza kadar çıkıyor ve tüm göğsünüz ateş içinde gibi mi hissediyorsunuz? Yanınızda sürekli Tums ve Rolaids bulundurun.

Horlama
: Horlama hamilelik döneminde artabilir. Bunun nedeni ise; mukoza zarına doğru artan kan akışı tıkanıklık ve şişikliğe neden olur. Ama eğer horuldamanız uykunuzu bölüyorsa bu sizin uyku apnenizin yani oksijen eksikliği yaşarsınız olduğuna işarettir.

Karıncalanan eller (carpal tunnel)
: Hamilelik sürecinde artan kan hacmi el bileklerindeki sinirlere baskı uygular, sonucunda ise carpal tunnel sendromu ortaya çıkar. Hekiminize el bantı takmanın uygun olup olmadığını sorun ve ağrının ve karıncalanmanın üstesinden gelmek ve hafifletmek için akapunktur deneyin.

Varis damarları
: Hamilelik sürecinde artan kan hacmi aynı zamanda kan damarlarınıza da baskı uygular ve onların şişmesine dolayısıyla varis damarlarına neden olur. Bundan kaçınmak için sıkı kıyafetler kullanmayın.

Symphysis pubis dysfunction (SPD)
: Eğer pelvic bölgenizde ağrı varsa SPD’niz olabiliir. Bunun nedeni ise; rahatlayan ve esneyen ligaments’dir onlarda pelvic bağlantınızı (sypmhysis pubis) aligned tutar. Kegel egzersizleriniz ve pelvic tiltleriniz sırasında tepede durun bu o bölgedeki kaslarınızın güçlenmesine yardımcı olacaktır ve eğer ağrı şiddetlenirse hekiminizden fizyo terapist konusunda yardım isteyin.

Huzursuz ayak sendromu
: Tıpkı el karıncalanmasında korkmanıza gerek olmadığı gibi ani ayak oynatmalarında ayaklarınızın karıncalanmasından da korkmayın. Hekiminizden demir eksikliği anemi testi isteyin çünkü bazı uzmanlar bunun RLS ile alakası olduğunu düşünür. Ayrıca bir tane de besin günlüğü tutun, bazı kadınları bunu bazı yiyeceklerin artırdığını iddia etmişlerdir.

Cilt, saç ve tırnak değişiklikleri
: Günlük saç dökülmesi hamilelik hormonları tarafından engellendiğinden saçlarınızın eskisinden daha kalın ve parlak olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Tadını çıkarın doğumdan sonra hamilelik sırasında dökülmeyen tüm saçlar bir anda dökülecek.

İpucu…

Diş Sağlığı
: Dönem sonuna kadar bebeğinizi sağlıklı tutmakmı istiyorsunuz? Araştırmalara göre diş sağlığı ve iç temizliği olanlar daha uzun hamilelik yaşıyorlar. Çılgınca ama doğru. Günde 2 kere dişinizi fırçalamak ve gargara yapmak gibi basit yöntemlerle gingivit riskini azaltırsınız. Gingivit ise; dişetlerinizin tahriş olması, iltihap kapması,kızarması ve kanamasıdır. İyileştirilmeyen gingivitler periyodontit sürecine girer ve daha ciddi enfeksiyonlara neden olur bunlar ise; erken doğum ve pre-eklampsi riskinin artmasıdır. Kısacası, diş sağlığı çok önemli eski masalda ne derler bilirsiniz eğer hamile bir kadın bir dişini kaybederse gerisi gelir. Bu nedenle diş sağlığınıza kendiniz ve bebeğiniz için özen gösterin.

Üçüncü üç aylık dönemde doktor ziyaretleri…

Ne sıklıkta bir doktora gitmeliyim?
28-36. haftalar arası her iki haftada bir doktorunuzu ziyaret edeceksiniz. Doğumdan bir ay öncesinde bu her haftaya yükselecek.

Doktor ziyaretinde neler olacak?
Doktorunuz size fiziksel ve duygusal olarak nasıl hissettiğinizi ve son randevuda ki sıkıntıların devamlılığını takip eder. Bunların dışında anormal bir akıntı yada kanamanızın olup olmadığını , başınızın ağrıyıp ağrımadığını, bunalmış hissedip hissetmediğinizi bilmek isteyecektir. Eğer bunlardan herhangi biri varsa doktorunuza söyleyin.

Bebeğinizin hareketlerini izleyecektir. Size eskisine göre daha az aktif olup olmadığını soracaktır. Bu noktada sizden bebeğinizin hareketlerini saymanızı isteyebilir.

Sizi tartacak ve preeklemsi, protein oranına bakmak için idrar örneğinizi kontrol edecektir. Tansiyonunuzu ölçüp bilek, el ve suratta ki şişmelere bakacaktır.

Bebeğinizin kalp atışlarına, tahmini boyuna ve pozisyonuna bakacaktır. Rahminizin boyunu ölçecektir böylece bebeğinizin büyüme oranlarını kontrol edecektir.

Rahim boynunuza bakabilir. Her ziyaretinizde pelvik muayanesi beklemeyin. Özel bir durum, erken doğum riski yoksa bunu yapmasına gerek yoktur.

Size neye dikkat etmeniz gerektiğini söyler. Erken doğum, preeklemsi yada başka tehlikeli bir durum varsa sizi haberdar eder. Doğum vakti yaklaştıkça doktorunuz doğum belirtilerini sizle paylaşmaya başlayacaktır.

Hangi testler yapılacak?

Hematokrit-hemoglobin: Bu kan testi kansızlık olup olmadığına bakmak için üçüncü üç aylık dönemde yapılır. (Eğer glukoz testinizde kan durumunuz normal çıktıysa yeniden bakılmayabilir)

Diyabet testi: 24-28 haftaları arası glukoz testine girdiyseniz ve sonuçlarınız iyiyse bunu yaptırmaya gerek yok, ama testinizin sonuçları iyi değilse yeniden bu teste girmelisiniz.

RH antikor testi: Eğer RH negatif kan grubundansanız, antikor taramanız tekrarlanacaktır (genelde glukoz testiyle aynı zamanda yapılır). RH immun globin enjekte edilebilir. Bu da sizde gelişen antikorların bebeğinize zarar verme ihtimalini azaltır. Eğer bebeğin babası da RH negatifse, bebeğiniz de RH negatif olacağından bu testi olmanıza gerek yok.

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar testi: Eğer böyle bir risk varsa doktorunuz size klamidya ve gonore ve frengi testi yapacaktır. Ayrıca HIV testi de yapılabilir.

B grubu strep testi: 35-37. haftaları arası vajina ve rektumdan bu teste girebilirsiniz. Eğer bakteri oluşmuşsa hemen tedavi edilmeyeceksiniz çünkü tedavi edilse bile bakteriler geri dönebilir. Bunun yerine doğum sırasında VI antibiyotiğiyle tedavi edileceksiniz.

Biyofizik profili ve stressiz testi: Eğer hamilelik komplikasyonu varsa yada doğum tarihi gelmesine rağmen doğum gerçekleşmemişse bu testlerle bebeğinize bakılacaktır.

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

En Çok Yorumlananlar

Popüler

Köşe Yazarları

Ali Değişmiş TÜM YAZILARI
Bilgi yok.
İkinci trimesterde 25.haftadaysanız… Bebeğiniz ilk nefesini almaya hazırlanırken, hemeroitler sizi küfürbaz yapabilir, sevgili anne adayları.Çok yorgunsanız, bir yerinizde acı hissediyorsanız, başınız dönüyorsa ya da nefes darlığı çekiyorsanız egzersiz yapmayın. Bebeğiniz… Bebeğiniz şu anda yaklaşık 680 gr. ve 34cm. Çok büyük değil ama artık yağlanmaya başladı. Buruşuk derisi de pürüzsüzleşiyor ve yeni doğmuş bir bebeğe benziyor. […]
Banu Ertuğrul TÜM YAZILARI
Tatil denince aklımıza uzun bir yaz tatili geliyor ama tatilin uzunu kısası olmaz. Çocuklarla yapılan tatilin ise hayatımızda farklı bir yeri vardır.  Eğer küçük bir çocuğunuz varsa, tatili hem sizin rahat geçirebileceğiniz hem de çocuğunuzun keyif alacağı bir ortamda geçirmek kolaylık sağlayacaktır. Bu noktada, eğer tatilinizi bir otelde geçirmeyi planlıyorsanız,  bebek ve çocuk dostu otelleri […]
Banu Ertuğrul
Begüm Çelikkol TÜM YAZILARI
Yine maceralı bir gün geçirdim. Çocuk olunca macerasız bir gün geçirmenin mümkün olmayacağını bilir bütün anneler. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle çocuklarla güzel bir gün geçirmenin planlarını yaptım ve çocukları attığım gibi arabaya Yeşilköy Marina’da İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 5. Çocuk Şenliği’nin yolunu tuttum. Ortam şahaneydi. Birçok okul ve gıda markası stantlar […]
Begüm Çelikkol
Deniz Yılmaz TÜM YAZILARI
Bilgi yok.
Yine maceralı bir gün geçirdim. Çocuk olunca macerasız bir gün geçirmenin mümkün olmayacağını bilir bütün anneler. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle çocuklarla güzel bir gün geçirmenin planlarını yaptım ve çocukları attığım gibi arabaya Yeşilköy Marina’da İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 5. Çocuk Şenliği’nin yolunu tuttum. Ortam şahaneydi. Birçok okul ve gıda markası stantlar […]
Deniz Yılmaz
Devrim Karakaya TÜM YAZILARI
En sevdiğiniz yerleri, alışkanlıklarınızı, mutlu olduğunuz keyif aldığınız şeyleri en iyi en yakınlarınız bilir ve bu yakınlıkta biri ya da birileri varsa hayatınızda bu en büyük şansınızdır.  İlgi’nin hayatıma gireceği haberini aldığım andan itibaren bu yakınlığın sonsuza dek süreceğini ve başka hiçbir duyguyla mukayese edilemeyeceğini biliyordum. Yıllar içerisinde sonsuz sevgi temelli bu yakınlık bizi çok […]
Devrim Karakaya
Doula Nevin Yeğit TÜM YAZILARI
Emmek, bebeğin doğduktan itibaren getirdiği doğal bir reflekstir ve bebeğin duygusal bir ihtiyacını karşılar: Bebekler dokunulmaktan ve kucaklanılmaktan hoşlanırlar. Çok sayıda çalışma, kucağa alınmayan ve bedensel temastan yoksun kalan prematüre bebeklerin ölme olasılıklarının daha yüksek olduğunu göstermektedir. Emzirme sırasında annesiyle yakın bedensel temasta olmak, bebeğin bu önemli ihtiyacını karşılamak açısından çok önemlidir. Peki anne sütünün […]
Doula Nevin Yeğit
Duygu Bükçüoğlu TÜM YAZILARI
Öncelikle doğru olan köpek satın almak yerine bir hevesle alınıp barınaklara ya da sokağa bırakılan sahiplenmenizdir. Barınaklardaki köpeklerin çoğu ne yazık ki çocukları istedi diye karne hediyesi olarak satın alınan köpeklerdir. Köpeğin bir oyuncak değil, duyguları olan bir canlı olduğunu unutmayalım. Köpek sahiplenme karari nasil verilir?  Çocuğunuz en az 15-16 yaşında değilse, yani köpeğin sorumluluğunu […]
Duygu Bükçüoğlu
Elif Demirtaş Bilir TÜM YAZILARI
Karpuz var, yer misiniz? Hayat hep bu kadar pahalı mıydı, yoksa ben işten çıkıp bir süreliğine ev kadını olmaya adım attığım şu günlerde markete, pazara ancak gidebildiğim için ben mi şimdi anladım? Her markete gittiğimde 2 gün depresyona giriyorum fiyatları görünce. Çok iyi bir ev kadını olmadığımı itiraf edeyim en başından. Yıllarca kocam gündüz ben […]
Elif Demirtaş Bilir
Ersin Elmacı TÜM YAZILARI
Aile içi eğitimin önemini kime sorsak çok önemli der. Asıl soru: Neden bu kadar önemlidir aile içi eğitimi? Çünkü karakter oluşumunun annenin hamilelik dönemine kadar indiği bilimsel olarak ortaya konmuştur artık. Unutmayalım ki bir çocuk bir alanda ne kadar yetenekli olursa olsun, o yeteneği ortaya çıkaracak çalışma disiplinine sahip değilse, o yetenek körelecektir. Dolayısıyla alanında […]
Ersin Elmacı
Esra Alagöz TÜM YAZILARI
Dikkat bu yazı ileri derecede 💩 içerir! Evet efenim, sepet efenim, geldik zurnanın zırt dediği yere, #KeremEfendi artık 2,5 yaşında ve niyet ettik azmu cezmu kesteyleyip, tuvalet eğitimi vermeye. Çok şükür çevremizde “Ay hala bez mi bağlıyorsunuz? Çok geç kalmışsınız, benimki onun yaşındayken çoktaaan söylerdi, ay hala çişini söylemiyor musun sen? Yok canım daha erken, şimdi […]
Esra Alagöz
Esra Bozbay Korkmaz TÜM YAZILARI
Emzirme annenin göğsünden süt gelmesidir, vücutta süt üretimini sağlayan prolaktin hormonunu süt bezlerini uyararak sütün gelmesini sağlar. Doktorlar ve uzmanlar annelere bebeklerini ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü ile beslemeleri gerektiğini tavsiye ediyor. Anne sütü ile beslenen bebeklerin diğer bebeklere göre daha sağlıklı olduğu ve bağışıklık sistemlerinin daha güçlü olduğunu istatistikler ortaya koyuyor. Bu […]
Esra Bozbay Korkmaz
Fatih Kuran TÜM YAZILARI
Hedefiniz dünya vatandaşı olma yolunda önemli bir adım olan  AnneBebekKulubu.com yazarı ve Dinamo Edu Kurucu Ortağı Fatih Kuran yazdı… yurtdışında eğitim almak ise izlemeniz gereken yollar almak istediğiniz eğitime bağlı olarak farklılıklar gösterecektir. Bu bakımdan yurtdışında alacağınız eğitimi lise, üniversite ile kolej, lisans üstü ve dil eğitimi olarak 4 kısma ayırabiliriz. Lise eğitimini yurtdışında almak […]
Fatih Kuran
Fulya Batuhan TÜM YAZILARI
Hepinize yeniden merhaba,  Bugün bebek bakımı ile ilgili biraz konuşalım istiyorum. Bebek bakımıyla ilgili kafanızdaki tüm soruları hadi gelin birlikte cevaplayalım.  Bebeğimi emzirme düzenim nasıl olmalı?  İlk haftalarda emzirme biraz düzensiz olacaktır. Ama sonraki günlerde bebeğinizi, gün içinde en az 8-10 kez her iki memenizden de eşit sürelerde emzirmelisiniz. İki emzirme arası 2-3 saati geçmemelidir. […]
Fulya Batuhan
Gülşah Sünbül TÜM YAZILARI
10 aylık aktif bir anne olarak bebeklerin sabah kahvaltılarında çok çeşitlilikten ziyade besin değeri yüksek fakat sindirimlerini zorlamayacak şekilde yani tabiri caiz ise az ama öz gıdalara yer verilmesi taraftarıyım. Bebeğimizi nasıl besleyelim? Evet bebeğimiz, içeriğine güvendiğimiz tüm gıdaları elbette tatsın, ama sırf bizler bir takım tariflere hevesleniyoruz diye de gereksiz, faydasız yada düşük faydalı […]
Gülşah Sünbül
Hilal İnan TÜM YAZILARI
Eşiniz evlenmeden önce “Evlilik yıldönümümüz olsa bile o gün fanatik derecesinde tutkun olduğum takımın maçına giderim, yani önce takımım, sonra sen” dediğinde evet derseniz, evlendikten sonra her şey değişir derseniz, yanılırsınız. Siz nişanlılık döneminde doğum gününüzü nişanlınızla değil, arkadaşlarınızla kutlamıştınız; çünkü o gün o çok önemli maç günüydü aynı zamanda. O zaman sessiz kaldınız, sonra […]
Hilal İnan
Hülya Serten TÜM YAZILARI
Erkeklerin ilgisini devamlı canlı tutmak, onların kendilerini özlemesi sağlamak kadınların arzuladığı bir şey ama bu her zaman kolay olmuyor. Eğer sevgilinizin üzerinize titremesini, sizi özlemesini, kısaca ilgiyi hep üzerinizde taşımayı çok istiyorsanız size bu konuda yapması hiç de zor olmayan bazı taktikler verebiliriz. Bunlardan birkaçı… İşte erkeklere kendinizi özletmenin yolları! 1- Romantik mesajlar atın Önereceğimiz […]
Hülya Serten
Hüsnü Kutluay TÜM YAZILARI
Çocuk haczi nedir? Birçok kişinin, basın mensubunun, milletvekilinin bu iki kelimeyi aynı cümle içerisinde duyunca yüzünün aldığı hali en iyi bilenlerdenim.  İlk duyduğunda çocukların haczedilmesi kavramını algılamakta zorlanılması çok normal, yıllardır kendi evladını görmek için haciz işlemi yapmak zorunda kalan milyonlarca insan bile bunu içine sindiremiyor hazmedemiyor. Meselenin pek çok boyutu var. Gelin birlikte inceleyelim. […]
Hüsnü Kutluay
Kadriye Altınbaşak TÜM YAZILARI
Sevgili anneler, ortalama 40 haftalık doğum sürecinin ardından sizleri neler bekliyor biliyor musunuz?  Gaz sorunu, uykusuzluk, bebeğinizin beslenmesi ve ek gıdaya geçiş süreci… İlk yazımda sizlerle ek gıdaya geçiş sürecini masaya yatıracağız. Ek gıdaya ne zaman geçebilirsiniz? Ek gıdaya geçiş sürecini Dünya Sağlık Örgütü 6. aydan sonra öneriyor. Yani bu zaman dilimi de 180 günü tamamlamış […]
Kadriye Altınbaşak
Mehtap Karanfil TÜM YAZILARI
Din nedir? korkuyla ve baskıyla öğretilebilecek ve sevdirilebilecek bir değer midir? Biz anne ve babalara bu konuda düşen görevler nelerdir? Ramazan ayı gelince özellikle din eğitimi çocuklara nasıl verilmeli konusunu yazmak istedim. Amacımız sevdirmek mi? Korkutmak mı? Yaşamımızda bir çok değer bulunur. Din, vatan, aile, gibi kavramlar en kutsal değerlerimizdendir. Peki çocuklarımıza değerlerine sahip çıkmasını […]
Mehtap Karanfil
Muazzez Dilek Yaşar TÜM YAZILARI
Okullar açıldı ve çocuklar okula alışmaya başladı. Peki bu ödev işi nasıl olacak merak edenler var mı? Etmelisiniz. Çünkü ödev yaptırırken en ufak bir taviz sonrasında bir bakarsınız çocuğunuzun ödevini siz yapmaya başlamışsınız. Nereden mi biliyorum? O zaman anlatayım… Çocuğunuzun  ödevine yardım ederken dikkat Küçük eller kalem tutmaya kreş ya da anaokulu zamanında başlıyor. İlk […]
Muazzez Dilek Yaşar
Murat Ertan TÜM YAZILARI
Övgü ve takdir insanların hoşuna gider. Yaşımız kaç olursa olsun övgü sözleri bizi mutlu eder. İnsanların yaptığımız işleri takdir etmesi, güzel sözlerle bahsetmesi bizi mutlu eder. Günlük iş sıkıntısı, hayatın zorlukları, stres yüzünden, çok az iltifat ve takdir sözlerini kullanıyoruz. Sevdiklerimize özel olduklarını hissettirelim Toplumdaki insanlar birbirlerini etkiler; olumlu düşünce, sevgi ve takdir sözleri arttıkça […]
Murat Ertan
Mutfakkoçu Şef Recep Aydoğan TÜM YAZILARI
Hz. Nuh döneminden günümüze varlığını sürdüren, paylaşma kültürümüzün en önemli simgelerindendir Aşure. İsmi, Arapça olarak “on ve onuncu” manasına gelen kelimeden türeyen aşure tatlısının yapımına Muharrem ayının onuncu gününde başlanıyor.  “Peki iyi aşure nasıl yapılır? Püf noktaları nelerdir? Hangi malzemeler konur?” işte merak edenler ve ilk defa aşure yapacaklar için bu konudaki faydalı tüyolar; Püf noktası […]
Mutfakkoçu Şef Recep Aydoğan
Nurhan Demirel TÜM YAZILARI
Sleepy’den bir ilk: “Natural Külot Bez” Sleepy’nin bebek bezi alanında belkide devrim denilebilecek bir yeniliği külot bez diyebiliriz. Bebeklerin kolaylıkla giyip çıkabildiği bu ürün sayesinde bebeklerin altını değiştirmek ebeveynler için oldukça pratik bir hale geldi. Sleepy Natural Külot Bez, saf suyla dokunmuş bir  yüzeye sahip ve benzersiz bir yumuşaklık sunuyor.  Bambudan elden edilen emici lifler ise sıvıyı […]
Nurhan Demirel
Pelin Kahraman Avşar TÜM YAZILARI
‘’Yeni doğan bebek beslenmesi nasıl olur?’’ sorusuna verebileceğim tek cevap ‘anne sütü’ olur. Bir bebeğin anne sütünden başka birşeye ihtiyacı yoktur. Ekstra durumlar,sağlık durumları dışında bir bebeğin anne sütünden başka bir gıda ile beslenmesine gönlüm razı gelmiyor, bence sizinde gelmemeli. Bebeğiniz.. Uzun yoldan gelmiş yorgun bir savaşçı.. Siz.. Aylardır içinizdeki mucizenin doğmasını beklemiş taze ve […]
Pelin Kahraman Avşar
Psikolog Şeyla İbrahimoğlu Delen TÜM YAZILARI
Ergenlik; psikolojik, zihinsel, fizyolojik ve sosyal açıdan gelişimin boyut ve hızının farklılaştığı bir dönem. Çocuğun kendini ve dünyayı algılayışının değişmeye başladığı ve kimlik arayışı ile uğraştığı bu dönem ebeveynleri de oldukça zorluyor. Ebeveynler için bu dönemle başa çıkmada birkaç öneri… Empati: Kendi gençliğinizi hatırlamaya çalışın. Çok mu mükemmeldiniz? Cevabınız evet bile olsa günümüz koşullarında, genç […]
Psikolog Şeyla İbrahimoğlu Delen
Sema Tamgüç TÜM YAZILARI
Anne – Baba olanların en büyük kaygısı “iyi bir çocuk” yetiştirmektir. Eğitimli olsun, ben okuyamadım o okusun, kültürlü olsun, kendini ifade edebilsin, mutlu olsun, özgüvenli olsun, meslek sahibi olsun gibi olsun da olsunlar listesi vardır, uzar da uzar… Az eğitimli ya da çok eğitimli, zengin ya da fakir olalım fark etmez, sanırım hepimizin bildiği bir […]
Sema Tamgüç
Sevim Kuruçay Çam TÜM YAZILARI
Anne bebek yogası anne bebeğin beraber yaptığı eğlenceli ve faydalı bir aktivitedir.Genellikle bebeğimiz 2-3 aylık olduktan sonra başlayabilir ve 1 yaşına kadar( hızlı emekleyip yada yürüyene kadar) katılabilir. Uzun bekleyiş dolu ve zevkli bir hamilelik sürecini tamamlayan,bebeğini kucağına alan,yeni yasam şartlarına ve bebeğine alışmaya çalışan annelerimizin bebekleriyle birlikte yapabilecekleri eğlenerek hareket etmek ve rahatlamak içind […]
Sevim Kuruçay Çam
Simay Yıldız TÜM YAZILARI
Okuduğum ilk kitabın hangisi olduğunu hatırlamıyorum; önce Cin Ali ile mi tanıştım, Kibritçi Kız’la mı, yoksa Ayşegül’le mi, emin değilim. Ancak çocukluğumda okuduğum ve bende iz bırakan bazı kitapları da dün gibi hatırlıyorum. Bunlardan bir tanesi, dedemin bana hediye ettiği, İtalyan yazar Edmondo De Amicis’in Çocuk Kalbi. 11 yaşındaki ilkokul öğrencisi Enrico Bottini’nin günlüğü formatında […]
Simay Yıldız
Uzm. Dr. Tuğçe Tülümen TÜM YAZILARI
Geniz eti (adenoidler ) burunun gerisinde, geniz (nazofarenks) denilen bölgede yer alan bir lenf dokusu kümesidir. Geniz eti, bademcikler ile birlikte bir koruyucu lenf halkası meydana getirir. Geniz eti problemleri okul başarısını etkileyebilir Geniz eti ( adenoid doku ) hava yolu ile ulaşan antijenlere maruz kalır ve üst solunum yolu ve sindirim yolunun patojenlere karşı […]
Uzm. Dr. Tuğçe Tülümen
Uzm. Klinik Psikolog Mahide Bingöl TÜM YAZILARI
Kardeşlerin bir birlerini kıskanmaları; yakınlık, paylaşım ve sevgi duymalarını engellemeyecek düzeyde ise doğal ve sağlıklı bir durumdur.  Her birey ilk olma, değerli olma, en sevgili olma isteğine sahiptir dolayısı ile kardeşlerde anne baba ve varsa diğer ebeveynler arasında en çok sevilen en çok ilgi görülen ve en çok kabul görülenin doğal olarak kendisi olmayı isterler. […]
Uzm. Klinik Psikolog Mahide Bingöl
Yasemin Irkilata TÜM YAZILARI
Adet dönemleriniz arkadaşlarınıza göre daha ağrılı geçiyor veya sürekli alt karın ağrısı şikâyetiniz var ya da cinsel ilişki sizin için ağrılı ve doktorunuz endometriozis olduğunuzu söyledi…. Peki nedir endometriozis? AnneBebekKulubu.com uzmanı Fzt. Yasemin İrkilata yazdı… Endometriozis  nedir? Belirtileri nelerdir? Kimlerde görülür? Endometriozis, rahim içi dokusunun rahim dışında ve karın bölgesindeki dokularda oluşmasıdır. Bazen çok geniş yayılım […]
Yasemin Irkilata
Zeynep Kantar Sağlam TÜM YAZILARI
Lego denilince akla, rengarenk birbirine geçirilen, çocukların gelişim düzeyinde etkin rol oynayan en tanıdık ve en çok tercih edilen oyuncaklar gelir. İlk çıktığı günden itibaren Legolar, çocukların etrafını algılama biçimlerinde bir devrim yaratmış durumda. Küçük parçaları birleştirilerek ortaya yeni bir nesne çıkarılması ilkesine dayalı Lego’nun geçmişi 1930’lu yıllara kadar dayanıyor. Ancak Lego’nun kendisi ile özdeşleşmiş, 8 […]
Zeynep Kantar Sağlam

Hesaba giriş yap

Kayıt için formu doldurun

Şifreni al

Parolayı sıfırlamak için ayrıntı girin