Yurtdışında eğitim almak isteyenler hangi yolları izlemeli?

0
204

Hedefiniz dünya vatandaşı olma yolunda önemli bir adım olan  AnneBebekKulubu.com yazarı ve Dinamo Edu Kurucu Ortağı Fatih Kuran yazdı… yurtdışında eğitim almak ise izlemeniz gereken yollar almak istediğiniz eğitime bağlı olarak farklılıklar gösterecektir. Bu bakımdan yurtdışında alacağınız eğitimi lise, üniversite ile kolej, lisans üstü ve dil eğitimi olarak 4 kısma ayırabiliriz.

Lise eğitimini yurtdışında almak isteyenler dikkat: Devlet okullarını mı yoksa özel okulları mı seçmelisiniz?
Giderek daha fazla öğrenci erken yaşta yurt dışında eğitim almak istemektedir. Lise eğitimini yurt dışında almak lisans eğitimini yine yurt dışında devam ettirebilmek için de önemli bir karardır. Lise eğitimini yurt dışında tamamlamış olan öğrenciler özellikle okumuş oldukları ülkedeki üniversitelere daha kolay kabul ediliyor. Erken yaşta yurt dışında olmak öğrencinin okuduğu ülkenin kültürel ve sosyal hayatına daha hızla uyum sağlamasına da katkı sağlıyor. Yani sıra ezbere değil kişisel yetkinliklerin geliştirilmesine yönelik proje ağırlıklı çalışmaların ağırlıkta olduğu lise deneyimi de yurt dışında lise okumanın artılarından biridir. Liseyi yurt dışında okumak isteyen öğrenciler için atılması gereken ilk adım ülke konusunda tercih yapmaktır. Bu bağlamda, bizim de şirket olarak uzmanlaştığımız Kanada örneğinden gidecek olursak Kanada’ya gidecek öğrencinin öncelikle devlet okullarında mı yoksa özel okullarda mı okumak istediğine karar vermesi gerekir. Kanada’da devlet ve özel okullar arasında akademi eğitimin kalitesi itibari ile fark yoktur. Özellikle devlet okullarının başarılarını ölçen bir derecelendirme sistemi de mevcuttur. Bu nedenle gideceğiniz lisenin performansını önceden bilme imkanına da sahip olursunuz. Lise tercihinde okulun yeri de çok önemlidir. Toronto ve Vancouver gibi büyük şehirlerdeki liselere gidebileceğiniz gibi daha küçük şehirlerde yer alan ancak eğitim kalitesi olarak eş değer okulları da tercih edebilirsiniz. Gitmeden önce özellikle okumak istediğiniz lisenin sosyal ve sportif imkanlarını da bilmek gereklidir. Özellikle öğrencinin ilgi alanlarına hitap edecek imkanlar sunan okulların tercih edilmesi gerekir. Lise eğitimi için devlet okullarını tercih eden öğrenciler eğitimleri süresince genelde aile yanında kalıyor. Konaklama yapılacak olan aileler okulların bağlı olduğu bölge eğitim kurumları tarafından sıkı bir şekilde kontrol edilmekte ve sürekli denetimden geçiyor. Aile yanı deneyimi de öğrencinin Kanada’nın sosyal hayatına entegrasyon sürecini destekleyen bir yapıya sahiptir. Özetle öğrencinin lise tercihini ülke, şehir ve okul faktörlerini dikkate alarak bilinçli ve gelişim alanına hitap edecek şekilde yapması gerekir.

Üniversite eğitimi için ilk adım hangi alanda okumak istediğinize karar vermek
Lisans derecesinde eğitim almak isteyen bir öğrencinin öncelikle hangi alanda okumak istediğine karar vermesi gerekiyor. Bu alan genelde öğrencinin en iyi olduğu ve zevk aldığı alandır. Bu zor kararı aldıktan sonra hangi üniversitelerin bu konuda eğitim verdiğinin tespit edilmesi gerekir. Sonrasında da ilgili eğitimi sunan okullar arasında tercih yapılır. Tercih aşamasında her üniversitenin bazı bölümlerinin diğerlerine göre daha başarılı olduğu ve ön plana çıktığı unutulmamalıdır. Başka bir deyişle en iyi üniversitenin bile tüm bölümleri aynı kalitede hizmet sunmayabilir. Bu bakımdan üniversite ve bölüm tercihi eş zamanlı olarak yapılmalıdır. Tercih aşamasında eğitimin bütçesi ve okulun bulunduğu şehir ile bağlantılı sosyal ortam da belirleyici olabilmektedir. Okula daha fazla konsantre olmak isteyen öğrenciler daha küçük şehirlerde daha uygun bütçe ile yaşamayı tercih ederken bazı öğrenciler okul sürecinde daha zengin bir sosyal yaşantı için metropolleri tercih edebilirler. Tabiatı ile büyük şehirlerde yaşam maliyeti daha fazladır. Eğitimin bütçesi de çok önemli bir kriterdir. Sınırlı bütçe ile yurt dışında okuma planı yapan öğrenciler okurken tam veya yarı zamanlı çalışma yapabilecekleri ülkeleri tercih etmeyi düşünebilirler. Bu bakımda Kanada üniversite döneminde okul süresince yarı zamanlı ve tatillerde ise tam zamanlı çalışma imkanı sağlıyor olması ile önemli bir avantaj sunar. Ayrıca eğitim sonrasında da 3 yıl çalışma hakkı bulunması da bir başka avantajdır. Kanada’da kolejler de lisans derecesinde eğitim imkanı sunuyor ve üniversitelere göre daha küçük sınıflarda eğitim almanın avantajının yanı sıra eğitim maliyeti de daha hesaplı. Aynı zamanda kolejde 2 yıllık bir eğitim sürecini tamamlayıp üniversitelere yatay geçiş yapma imkanı da mevcuttur. Kolejler aynı zamanda iş hayatı ile çok daha iç içe çalışmakta akademik düzeyde eğitimden çok iş hayatının gerçekten ihtiyaç duyduğu yetkinliklerde öğrenci yetiştirmeye odaklanmaktadır. Özetle lisans eğitimi yapacak olan öğrencilerin ilgi alanları, bütçeleri ve okuyacakları ülkelerden diğer beklentilerini dikkate alarak bütün bu faktörleri eş zamanlı değerlendirip sağlıklı karar alması gerekiyor.

Bir sonraki yazımda yurt dışında dil, lisans üstü eğitim, diploma ve sertifika programları hakkında detaylı bilgi vereceğim.

Önceki İçerikBağışıklık sistemimizi güçlendiren yiyecekler
Sonraki İçerikEmzirmenin anneye ve bebeğe faydaları
Avatar
Dinamo Eğitim ve Danışmanlık Kurucu Ortağı Fatih Kuran sırası ile Kabataş Erkek Lisesi, ODTÜ Makine Mühendisliği, İstanbul Üniversitesi İ.İ.E. Uluslararası İşletme ve Duke Üniversitesi Proje Değerlendirme ve Risk Yönetimi(PARM) Programlarını tamamlamıştır. Institute for Public Private Partnerships (USA) ve Loughborough Üniversitesi (UK) tarafından Certified PPP Specialist ve Certified Project Finance Specialist; Middlesex Üniversitesi ve IFF (International Faculty of Finance) tarafından lisansüstü proje finansmanı sertifikasyonlarına sahiptir. Kariyerine 1991 yılında Yapı Kredi Bankasında Kredi Pazarlama Bölümünde Management Trainee olarak başladı. Garanti Leasing’de Bölgelerden Sorumlu Grup Yöneticiliği, Heidelberg Ofset Baskı Makineleri Satış Müdürlüğü, İktisat Leasing’ de Kredi Pazarlamadan sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı, Meksa Leasing’de Genel Müdürlük yaptı. 1998 yılından beri yurt içi ve yurt dışında bankalar, leasing şirketleri, birlik ve dernekler ile çeşitli sanayi kuruluşlarına proje ve yatırım finansmanı, leasing, finans uygulamaları ve yönetimi, finans matematiği ve finansal modelleme eğitimleri vermekte, danışmanlık yapmaktadır. Çeşitli ulusal ve uluslararası konferans ile televizyon programlarına konuşmacı olarak katılmakta, proje finansmanı, PPP ve leasing konularında yerli ve yabancı yayınlarda yazıları yayınlanmaktadır.  Fatih Kuran aynı zamanda Alta Grup bünyesinde yer alan Invigors iş ortağıdır.