Ana Sayfa Çocuk Çocuğunuzun birey olduğunu kabul edin…

Çocuğunuzun birey olduğunu kabul edin…

Büyükler, anneler, babalar çocukluk dönemimizi ne çabuk unutuyoruz. Biz de çocuktuk ve “birey” olamamayı hissettik çoğumuz. Birey olmak gerçek anlamda özgür, mutlu ve başarılı olmanın ilk adımıdır. Çoğu insan kendi seçimlerini yapamadığı, kendini gerçekleştiremediği için mutlu olmayı başaramıyor.

Tüm sorunlarımızın kaynağı çocukluğumuz…
Yetişkin dönemimize geldiğimizde neredeyse tüm sorunlarımızın kaynağının anne karnından itibaren 6 yaşa kadar aldıklarımız, bilinçaltına kaydettiklerimizin olduğunu öğrendik. Büyüklerimiz bunu bilmiyordu, ama biz bugün bu bilgiye sahibiz.

Çocuklarımıza sevgi ve saygı ile yaklaşırsak bir birey olarak yetişmesi mümkün. Evet saygı dediğimde küçüğe saygıyı öğrenmedik biz diyebilirsiniz. Çocukların da kendilerine ait alanları var, o alana müdahale etmek hakkını biz alıyoruz, ama müdahale nereye kadar olmalı? Bizim de kendimize ait bir alanımız olmalı, eşimiz, annemiz, işyerinde yöneticilerimiz bizim alanımıza müdahale etmemeli, buna izin vermemeliyiz. Bunun farkındalığında olan anne çocuğuna da aynı özgürlüğü tanıyacaktır. Biz birey olursak çocuğumuz da birey olur.

Çocuğunuzun fikirlerini önemseyin
6 yaşındaki bir çocuk arkadaşına anne ve babasının boşanmasını şöyle anlatıyor: “Benim annem ve babam aynı evde yaşamıyor. Bana artık aynı evde yaşamayacağız, ne dersin dediler, ben de tamam dedim.” Çocuk bu çok önemli olayda fikrinin alınmaması nedeniyle kendine bir savunma mekanizması oluşturmuş. Ancak yetişkin döneminde yaşayacağı problemlerin kaynağını bulacaktır mutlaka.

Çocuğumuzla olduğumuz her an sadece onunla olmak bile ona değer verdiğimizin bir göstergesidir. Değerli olmak hepimizin günümüzde fark ettiği en büyük ihtiyaç… İşte bu nedenle çocuklarımızı bizim alanlarımıza müdahale eden gibi görmeyelim. Bazen özgürlüğümüzü kısıtlayanlar olarak görüyoruz, bazen kariyerimizi engelleyen olarak görüp suçluyoruz onları. Bunların hepsi mobbingi, yani psikolojik şiddeti içeriyor.

Proje çocuk yetiştirmeyin
Proje çocuk yetiştiren anneler de çocuklarının alanlarına müdahale ediyor. Geçtiğimiz günlerde çocukluğundan beri tiyatro sanatçısı olmak isteyen bir genç önce ailem için onların istediği üniversitenin istediği bölümünü bitirdim, şimdi kendim için tiyatro sanatçısı olmak için ne gerekiyorsa onu yapacağım dedi. Sizce burada alana müdahale yapılmamış mı?

Değerlerin oluştuğu 0- 6 yaş grubunda, hatta 17 yaşa kadar çocuklarımızı ne kadar özgün yetiştirebilirsek, ne kadar özgür olmasını sağlarsak yetişkin dönemlerinde kendilerini o kadar “birey” hissederler. Günümüz aydınlanma dönemi, bu dönemde herkes daha bilgili, gelişime açık. Bugünkü çocuklar, yarının yetişkinlerinin dünyayı değiştirecekleri söyleminin doğru olması için neler mümkün?

Avatar
Hilal İnan
Renk ve ürün geliştirme konusunda gusto ve deneyim sahibi Hilal İnan, kozmetikteki ara renkleri Türk kadınıyla tanıştıran bir isim. Kişisel Gelişim Danışmanı Hilal İnan, bugün kişisel gelişim alanında 10 yıl boyunca aldığı eğitimleri geniş bir vizyonla harmanlayarak, kişisel ve kurumsal alanda verdiği eğitimler, workshoplarla geniş kitlelerle buluşturuyor.  Aynı zamanda Theta Healing, Neuroformat ve Nlp uzmanı olan Hilal İnan, renk ve stil danışmanlığı da yapıyor.

Bunları okumalısın

Çocukluğumuz, en güzel günlerimiz

Çocukluk üzerine söylenmiş sözler... Bir zamanlar biz de çocuktuk, biz de küsüp biz de ağladık. Şeker alındığında sevindik, dizimiz kanadığında dünya başımıza yıkıldı... Öyle ya...

Her zaman geçerli 7 moda kuralı!

Bu 7 kural kesinlikle sezonluk değil, her daim bilmemiz gerekenlerden oluşuyor. Sizin için tasarımcılara, işi bilenlere, trendleri belirleyenlere sorduk. 1. Sadece moda diye, size yakışmayan...

İyi baba olmak isteyenlere öneriler

Süper baba adayları buraya! Anne nasıl bir çocuğun iç dünyasını besliyor ve temsil ediyorsa baba da çocuk için dış dünyanın temsilcisidir. Çocuk yetiştirmede ve çocuğun...

Dokunmanın önemi ve bebek masajı

Sevgi dolu temas bebeğimiz için çok önemli! Anne karnında büyüyen bebek için annenin vücudunda temas, güvenlik ve sıcaklığın temelidir. Doğum sonrasında ise anne ile...

Kuru ciltleri nemlendirmek için ipuçları

Pırıl pırıl bir cilde sahip olmanın yolları... "Su ve sabun tetmez mi?" sorunuzu duyuyoruz. Yetmiyor maalesef. Elbette temizliğin bu muhteşem ikilisi demirbaşlarımız. Ancak farklı...