Ana Sayfa Çocuk Çocuğunuzu motive ediyor musunuz?

Çocuğunuzu motive ediyor musunuz?

Bugün yaşadığımız her şey çocukluk döneminde anne ve babamızla olan iletişime bağlıdır. Birey olarak değerlendirilen, kendisine alan tanınan çocuk, yetişkin döneminde güvenli, ne istediğini bilen olacaktır. Değerlerimizin oluşması ödül- ceza sistemi ile çocukluğumuzda oluşur. Korku ile değil, motivasyonla çocuk yetiştirmeyi seçen ebeveynler olmak önemlidir.

Çocuğunuzu övmeyin, motive edin
Çocuğunuzu topluluk içinde övgü dolu sözlerle değerlendirmek çocuğu motive edecektir. Ancak yapmamız gereken sadece övgüye uygun olan konuları seçebilmek önemlidir. Başkalarının yanında çocuğumuza desteğimiz yalnız olduğumuzda da aynı oranda olmalıdır.

Çocuğunuzu kimseyle karşılaştırmayın
Dikkat etmemiz gereken başka bir husus, iki çocuğumuzdan birisi ile ilgili takdir duygularımız diğeri için farklı bir konuda olmalıdır. Bir çocuğumuza akıllı, başarılı, diğerine başarısız diyemeyiz. Karşılaştırma çocuğa verilecek en büyük cezadır.

Motivasyon için anne baba desteği şart
2 yaşına kadar annesi ile iletişimi sayesinde güven duygusu gelişen bir çocuk daha sonra anne baba desteğini alırsa, motivasyonla büyürse kendisini değerli hisseder.
Çocuğunuzun hedefi olursa ona ulaşması kendisini motive edecektir. Hem evde hem okulda tercih haklarının olması çocuk için motivasyon kaynağıdır. Çocuğunuzun hobisini kendisinin seçmesi önemlidir.

Proje çocuk yaratmaktan vazgeçtiğimizde çocuğumuz bir birey olduğunda ileride mesleğini de kendini seçme özgürlüğüne sahip olacaktır. Belki hobisi işi olacaktır. Birey olarak değerlendirilmeyen çocuk ebeveynin istediği gibi, üniversite eğitimini tamamlayacak, sonrasında hobisini, belki tiyatro oyunculuğunu meslek olarak seçecektir.

Çocuğunuza neyi yasaklayacağınızı bilmelisiniz
Çocuk yetişkin değil, çocuk O, çocuğunuza yetişkin gibi davranmayın. Çocuğunuz mutlu bir ailede yetişirse en büyük motivasyon budur. Anne mutluysa çocuk da mutludur. Kendini seven anne çocuğuna en derin sevgiyi verendir.

Bir başka önemli olan çocuğun kendisinden beklentisi olmasıdır. Neyi yapması gerektiğini, nereye ulaşması gerektiğini öğretecek olan da biziz. Bizim isteklerimiz değil önemli olan, çocuklarımızın istekleri olmalıdır. Motivasyonla yetiştirdiğimiz çocuklarımızın gurur kaynağımız olması, biz mutlu annelerin eseridir.

Avatar
Hilal İnan
Renk ve ürün geliştirme konusunda gusto ve deneyim sahibi Hilal İnan, kozmetikteki ara renkleri Türk kadınıyla tanıştıran bir isim. Kişisel Gelişim Danışmanı Hilal İnan, bugün kişisel gelişim alanında 10 yıl boyunca aldığı eğitimleri geniş bir vizyonla harmanlayarak, kişisel ve kurumsal alanda verdiği eğitimler, workshoplarla geniş kitlelerle buluşturuyor.  Aynı zamanda Theta Healing, Neuroformat ve Nlp uzmanı olan Hilal İnan, renk ve stil danışmanlığı da yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bunları okumalısın

Bebeğiniz için en iyi bebek maması hangisi?

Yeni doğan bebeğe hangi mama verilmeli? Yeni doğan bebekler için hangi mamalar uygundur? Prematüre bebeklere hangi mamalar verilebilir? Bebek maması seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Bugün yeni...

Çocuklarda besin alerjisine dikkat!

Bebek ve çocuklarda besin alerjisi belirtileri nelerdir, alerji nasıl anlaşılır? Besin alerjisi belirtisi görünce ne yapmalı? Alerji yapan besinler nelerdir? Besin alerjisinden korunmak için nelere...

Sleepy’den anne bebek paketi hediye ediyoruz!

Sleepy'den 10 kişiye anne bebek paketi hediye ediyoruz. Sleepy, Türkiye’nin en büyük çocuk festivaline “‍Bebek Bakım Odası Sponsoru” olarak katılıyor. Siz de Sleepy'nin davetlisi...

Bebeklerde uyku eğitimi

Bebeklerde uyku sorunlarında davranışsal müdahaleler genellikle altıncı aydan sonra önerilmektedir. En sık uygulanan uyku eğitimi yöntemi istenmeyen davranışın (ağlama, uyumayı reddetme) görmezden gelinmesi ve...

Çocuklarda uyku sorunları

Sirkadyen ritimden biyolojik saat olarak adlandırılan ön hipotalamus sorumludur. Uyku elektroensefalogram (EEG) aktivitesi, göz hareketleri ve kas tonusuna göre Rapid Eye Movement (REM) ve...