Ay seninki hala çişini söylemiyor mu?

Çocuğunuzu tuvalet eğitimine nasıl hazırlamalısınız? Tuvalet eğitimi için gerekli malzemeler nelerdir? AnneBebekKulubu.com yazarı Esra Alagöz, çocuklarda tuvalet eğitimi hakkında tecrübelerini paylaştı...

0
PAYLAŞIM
340
GÖRÜNTÜLENME

Dikkat bu yazı ileri derecede 💩 içerir!

Evet efenim, sepet efenim, geldik zurnanın zırt dediği yere, #KeremEfendi artık 2,5 yaşında ve niyet ettik azmu cezmu kesteyleyip, tuvalet eğitimi vermeye. Çok şükür çevremizde “Ay hala bez mi bağlıyorsunuz? Çok geç kalmışsınız, benimki onun yaşındayken çoktaaan söylerdi, ay hala çişini söylemiyor musun sen? Yok canım daha erken, şimdi tam zamanı, benim oğlan 1 günde bıraktı vs vs” bir dünya kafa karıştıran herşeyibilezat’lardan fazla yoktu da bu tür bıkbıklanmalara maruz kalmadık. Neredeyse yılbaşından beri sinyallerini veriyordu bizim kuzu da, o hazırdı belki de biz ebeveynyuslar hazır değildik.

Bu zorlu ve meşakkatli yola başlamadan önce iki sorunun cevabını vermek gerekiyor mutlaka. Bir; Çocuk hazır mı? İki; Ben hazır mıyım? Eğer ikisinin cevabı da evetse, o zaman başlayabilirsiniz, çünkü bir kere bezi atınca bir daha geri dönmemek gerekiyor. (Tabii çocuğun hazır olmadığı durumlar istisna) Öncelikle söylemem gerekir ki;  ben annelerin erken bezi bıraktırma telaşını ve “ayyy benimki erken bıraktı” diye övünmesini hiç anlamıyorum. Bez bağlamak dağda kırda bayırda tuvalet aramaktan çok daha kolay yahu. Belki de hazır olmadan çocuğa bu konuda baskı yapmak gelecekte ortaya çıkacak bilinç altında ne hasarlar bırakıyor (Tam yerine rast geldi buraya bir tane pek sevgili kayınavideciğimin “El kadar bebenin psikolojisi mi olurmuş ayol?”undan koyayım: )

Peki çocuğun hazır olup olmadığını nasıl anlarsınız?
Bu konuda yazılmış neredeyse tüm kaynakları, blogları, forumları okudum, facebook gruplarına aylar önce üye olup takip etmeye başladım, ulaştığım sonuç: Kaka, kitapta yazıldığı gibi durmuyor:)  Kimi uzmanlar konuşabilmeli mutlaka, derdini anlatıyor olmalı diyor, kimisi kendi başına merdiven çıkabilecek kadar pelvik kasları güçlü olmalı diyor, kimisi doğduğundan itibaren tuvalet iletişimiyle hiç bez bağlamadan da öğrenebilir diyor. (Bundan neredeyse 40 sene önce 3 çocuğunu da sadece 6 ay bezleyerek büyütmüş olan kayınvalidem bence tuvalet iletişimini, uzmanlar daha bunun adını bile koymadan bulmuş, o ayrı, ona layık bir gelin olamadım bu konuda kabul ediyorum.)

Çocuğun hazır olmasını beklerken, onu konuya hazırlamak da önemli. 6 ay öncesinden lazımlık alıp (lazımlık mı aparat mı mevzusuna ayrıca geleceğim) banyoya klozetin yanına koyduk ve ara ara “Bu artık senin tuvaletin, büyüdüğünde sen de bezini atarak bu tuvalete yapacaksın.” Dedik. Arada kafasına geçirip şapka yaptı, arada üstüne çıktı basamak yaptı, bu 6 ayda toplasanız 2-3 kere lazımlığa oturup çişini anca yapmıştır. Ama zamanı gelince oraya tuvaletini yapacağını kafasına kazıdık, bazen kendisi lazımlığı gösterip “Anne büyüyünce ben çişimi buna yapacağım de mi?” dedi.

Doğru zaman… Ne zaman?
Mevsimlerden yaz olması önemli. Eğitim sırasında (ki hala devam ediyor eğitimimiz, bugün 5. Gün) bir günde 3 kere yıkadığımız oldu. O sebeple çiş stresine bir de ay üşütür müyüm stresini katmamak için yazı bekledik.

İlk birkaç gün evden çıkmayacağınız, misafirinizin gelmeyeceği bir zamanlama bulmanız önemli. Biz önce ramazanın bitmesini, sonra bayramı, sonra tatili, sonra benim ve eşimin çalışmadığı, şehir dışında olmadığı hafta sonlarını beklerken Temmuz’un sonuna kadar geldik. Baktık erteledikçe erteliyoruz, bu işe bir dur dedik!..

Gelelim lazımlık mı aparat mı mevzusuna?!.. Ne kadar çok çeşidi olduğuna inanamadım. Bir klasik lazımlıklar var, yere koyulanlardan, ama onların da bin bir çeşidi var, klozet şeklinde olan, oturak şeklinde olan, kaka/çiş yapınca müzik çalan, şarkı söyleyen vs vs. Fiyatları da 10 liradan 100 küsür liraya kadar uzanıyor. Bakınca “yaw ona da kaka yapacak, buna da yapacak, pahalı olana yapanın pipisi altından mı?” diyorsun. Sonra da pazardan alınan 3 kuruşluk şeye de oturmasın diyorsun, ebeveynlik delilik hali gerçekten. Neyse, biz önce orta yolu bulup İkea’dan klasik bir lazımlık aldık, kafasına geçirdiği oydu. Bir de katlanabilen klozet üstü aparatlardan aldık, dışarı çıkınca poşet geçirip lazımlık olarak kullanabiliyormuşsun. Biz henüz o kısmısını deneyimleyemedik. Bir de lavaboya uzansın diye basamağı vardı, klozetin önüne onu koyup rahatlıkla çıkıp aparata oturabilmesini sağladık. Benzer bir aparatın kendinden merdivenlisi de varmış, internette sonradan gördüm.

İç çamaşırı da önemli…
Aparat kısmını hallettikten sonra iç çamaşırı alışverişine gittik…Güzel güzel bir bebek mağazalar zincirinden %100 pamuklu kilotlar aldık, kaliteli olsun aman popsunu pişirmesin vs diye bayağı arandık, özen gösterdik. Onun kilotlarına verdiğim parayla baştan aşağı giyinebilirdim o derece yani. Söz konusu çocuk/bebek tekstili olunca kumaş oranı ile fiyat ters orantılı sanırım, parça küçüldükçe fiyatı o oranda artıyor. Bunu uzun uzun niye anlatıyorum biliyor musunuz? Parasında pulunda değilim ama ben yaptım siz yapmayın diye. Çünkü altına boyundan büyük bir kaka doldurunca o kilotu kaldırıp çöpe atıyorsunuz. Yani ben hafta sonu 2 gün 2 dondan iki kakayı öğüre öğüre temizledikten sonra, ilk işim gidip ucuz yollu çöpe atabileceğim çamaşır aramak oldu. Bolca aldım, çünkü bizim oğlan kreşe gidiyor ve kendi çocuğumun kakasını temizlemekten tiksinirken öğretmenleri ne yapsın? Şimdi altına kaka kaçırırsa çıkarıp direk atıyoruz. Bir de alıştırma kilodu diye bir şey var tabi, onu devamlı temizleyip yıkamak bana ters zaten de, öğretmenleri çocuk ıslaklığı fark etmediği için öğrenmeyi geciktirdiğini söylediler, o konuda tecrübelerine güvenirim, o yüzden almaya yeltenmedim bile.

Ve o büyük gün nihayet geldi!..
1 hafta, 10 gün öncesinden teaser vermeye başladık, biz evde, öğretmenleri kreşte. Sen artık büyüdün, Ctesi günü bezi çıkartıp çöpe atacağız ve artık çişimizi tuvalete yapacağız diye. Ve o meşhur Ctesi geldi, yataktan kalkar kalmaz aynı cümleyi söyleyip bezini çıkarıp çöpe attık, bay bay dedik, bez değiştirmeyle ilgili tüm malzemeleri (alt açma örtüleri, pişik kremleri vs olduğu sepeti) birlikte dolaba kaldırdık. Bizim oğlanın alışkanlıkları var ve değişikliği hiç sevmez. Ayyynı babası : ) Öğlene kadar bezinin olmamasını ve kilot giymeyi bünyesi hazmedemedi, sözlü olarak giymiycem yapmıycam demedi ama, o kadar hırçındı ki, her şeye kızdı, bağırdı, huysuzlandı. O sakin çocuk gidip içinden konsantre psikopat çıktı resmen. O haldeyken onu yarım saatte 1 tuvalete götürdüm de nasıl götürdüm siz bir de bana sorun, çişini yapmak ister misin diye değil, çişini lazımlığa mı aparatına mı yapmak istersin diye sordum. (Bu veletlere fazla alternatif sunmamak gerekiyor, ikisi de yaptırmak istediğiniz içerikte olan iki alternatif kafi. ) Kiminde yaptı, kiminde yapmadı, kiminde ağladı, kiminde altına kaçırdı. Her yaptığında sifona kendisi basıp şarkı söyledik. Düşünsenize kurumsal kımkım giyinmiş, topuklu ayakkabılarıyla şıkır şıkır toplantıya giden beni, elinde lazımlık banyoda döne döne bay bay çişler bay bay kakalar diye bağıra bağıra şarkı söylüyorum, sesim de bet bir de. Neyse siz düşünmeyin en iyisi. Öğlen dellenmesi az hafifleyince yarım saati önce 45 dk’ya sonra 1 saate çıkarttık.

Peki ya gece ne yapacağız?!
Gündüz kah kaçıra, kah ortalığa yapa bir şekilde geçti de, akşam olup uyku vakti gelince eşimle birlikte “şimdi ne halt edeceğuk?” diye birbirimize baktık. Kimileri ilk zamanlar bez bağlayın diyordu, kimileri bağlamayın nasıl alışırsa öyle gider diyordu, biz bez bağlamamayı seçtik. Çarşafının altına alez de alabilirdik ama çişli kakalı bir şey temizlemek yerine kullan at daha bizlik demiştim, 2 alt açma örtüsünü yan yana serdik. Bir soru da gece uykusundan uyandırıp çişe kaldıracak mıyız? Oldu. Kimisi 2 saatte bir kaldırın diyordu, kimi kaldırmayın ıslansın, zamanla ıslaklıktan rahatsız olur ve gece çişini tutmayı öğrenir. Birkaç gece uykumuz heba olup, ıslak çarşaf, üst baş değiştirmek mi, yoksa her gece bez bağlamak ya da her gece çişe kaldırmak mı diye düşünüp, ilkini seçtik. Eğitimin çok başındayız malum, umutla onu da öğreneceği günü bekliyoruz.

Çocuğun içi çürümüş herhalde…

Hadi çiş kolay da, bir de kaka mevzusu var ki evlere şenlik. İnsan evladı niyeyse kakasından ayrılmak istemiyor çok garip. Ikınıyor, sıkınıyor ama ısrarla kakası varken tuvalete oturmuyor, yukarıda bahsettiğim üzere bulduğu ilk fırsatta, kaşla göz arasında altına yapıveriyor. Allah’ım bu kaka bu çocuktan mı çıktı, yediği domatesleri bütün bütün kilotundan ayıklarken içi çürümüş bunun filan diye düşünüyorsun. Baktığında mantık aynı… Çişin geldiğinde nasıl tuvalete yapıyorsan, kakan geldiğinde de yapacaksın!… O kadar basit… Değil mi ama!? Bize göre basit işte, insan kırıntısı denen varlık, canımdan bir parçadır diye mi düşünüyor nedir.

Dün sabah kalktık, çişini yaptırıp kahvaltısını ettirip giydirdim, ben hazırlanırken “anne karnım ağrıyor” dedi, eyvah dedim ayvayı yedik, bu kakası var ama yapamıyor demek, tuvalete oturtup elince cep telefonu bile verdim ki uzun oturup kakayı yapabilsin, tam 45 dk sürdü ve yapamadı. Giyindik, evden çıktık, otoparkta tam arabaya bindik, kakam var dedi, haydiii, dön geri tekrar eve çıktık, bir 15 dk daha uğraştık. Yok yine yapamıyor, itiraf ediyorum benden günah gitti deyip arabaya bindirdiğim gibi kreşe atıp kaçtım. Velhasılıkelam çocuk büyük tuvaletini beze değil de tuvalete yapınca (affınıza sığınarak) mokunda boncuk bulmuş gibi seviniyormuş insan, yazmadan geçemeyeceğim.

Gördüğünüz üzere bizim tuvalet eğitimi macerası daha devam ediyor, gönül isterdi ki şuraya bir ilk kakasının resmini koyayım. Size kıyamadım, onun yerine ayıkladığım domateslerin sindirilmeden önceki halini koyuyorum, fotoğraftaki bu şirin domatesler, mideye girince bu kadar sevimli görünmüyor.

Esra Alagöz

Esra Alagöz

1980 yılında Sakarya’da doğan Esra Alagöz, Selçuk Üniversitesi, İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nü 2002 yılında tamamladı. İş hayatına 1998 yılında, üniversite birinci sınıftayken yarı zamanlı muhabir olarak başladı. 2004-2011 yılları arasında 7 yıl boyunca Türkiye’nin önde gelen İletişim Danışmanlığı şirketlerinden birinde ulusal ve uluslararası pek çok markanın medya ilişkilerini yönetti. Esra Alagöz kariyerine 2011-2012 yılları arasında Türk Telekom AssisTT AŞ’nin Kurumsal İletişim Departmanı’nda Yönetici olarak devam etmiş, kurumsal iletişim ve iç iletişim faaliyetlerini birlikte yürütmüştür. Ardından Konya Şeker ve 28 iştirakini de bünyesinde barındıran Anadolu Birlik Holding’te Kurumsal İletişim Müdürü olarak görev yapmıştır. 2014 yılında İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Kurumsal İletişim Müdürlüğü görevinin ardından uzun yıllar sektörde birlikte çalıştığı iki ortağı ile PRactice Communication Management’i kurmuştur. Alagöz hala Operasyon ve Medya İlişkilerinden Sorumlu Yönetici Ortak olarak görevini devam ettirmektedir. 2013 yılında İşletme (MBA) Yüksek Lisansı’nı tamamlayan Alagöz, hayatının aşkı ile evli, İngilizce biliyor, bir ponçik annesi ve şu sıralar hayallerinin peşinden koşmakla meşgul.

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

En Çok Yorumlananlar

Popüler

Köşe Yazarları

Ali Değişmiş TÜM YAZILARI
Bilgi yok.
Dikkat bu yazı ileri derecede 💩 içerir! Evet efenim, sepet efenim, geldik zurnanın zırt dediği yere, #KeremEfendi artık 2,5 yaşında ve niyet ettik azmu cezmu kesteyleyip, tuvalet eğitimi vermeye. Çok şükür çevremizde “Ay hala bez mi bağlıyorsunuz? Çok geç kalmışsınız, benimki onun yaşındayken çoktaaan söylerdi, ay hala çişini söylemiyor musun sen? Yok canım daha erken, şimdi […]
Banu Ertuğrul TÜM YAZILARI
Tatil denince aklımıza uzun bir yaz tatili geliyor ama tatilin uzunu kısası olmaz. Çocuklarla yapılan tatilin ise hayatımızda farklı bir yeri vardır.  Eğer küçük bir çocuğunuz varsa, tatili hem sizin rahat geçirebileceğiniz hem de çocuğunuzun keyif alacağı bir ortamda geçirmek kolaylık sağlayacaktır. Bu noktada, eğer tatilinizi bir otelde geçirmeyi planlıyorsanız,  bebek ve çocuk dostu otelleri […]
Banu Ertuğrul
Begüm Çelikkol TÜM YAZILARI
Yine maceralı bir gün geçirdim. Çocuk olunca macerasız bir gün geçirmenin mümkün olmayacağını bilir bütün anneler. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle çocuklarla güzel bir gün geçirmenin planlarını yaptım ve çocukları attığım gibi arabaya Yeşilköy Marina’da İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 5. Çocuk Şenliği’nin yolunu tuttum. Ortam şahaneydi. Birçok okul ve gıda markası stantlar […]
Begüm Çelikkol
Deniz Yılmaz TÜM YAZILARI
Bilgi yok.
Yine maceralı bir gün geçirdim. Çocuk olunca macerasız bir gün geçirmenin mümkün olmayacağını bilir bütün anneler. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle çocuklarla güzel bir gün geçirmenin planlarını yaptım ve çocukları attığım gibi arabaya Yeşilköy Marina’da İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 5. Çocuk Şenliği’nin yolunu tuttum. Ortam şahaneydi. Birçok okul ve gıda markası stantlar […]
Deniz Yılmaz
Devrim Karakaya TÜM YAZILARI
En sevdiğiniz yerleri, alışkanlıklarınızı, mutlu olduğunuz keyif aldığınız şeyleri en iyi en yakınlarınız bilir ve bu yakınlıkta biri ya da birileri varsa hayatınızda bu en büyük şansınızdır.  İlgi’nin hayatıma gireceği haberini aldığım andan itibaren bu yakınlığın sonsuza dek süreceğini ve başka hiçbir duyguyla mukayese edilemeyeceğini biliyordum. Yıllar içerisinde sonsuz sevgi temelli bu yakınlık bizi çok […]
Devrim Karakaya
Doula Nevin Yeğit TÜM YAZILARI
Emmek, bebeğin doğduktan itibaren getirdiği doğal bir reflekstir ve bebeğin duygusal bir ihtiyacını karşılar: Bebekler dokunulmaktan ve kucaklanılmaktan hoşlanırlar. Çok sayıda çalışma, kucağa alınmayan ve bedensel temastan yoksun kalan prematüre bebeklerin ölme olasılıklarının daha yüksek olduğunu göstermektedir. Emzirme sırasında annesiyle yakın bedensel temasta olmak, bebeğin bu önemli ihtiyacını karşılamak açısından çok önemlidir. Peki anne sütünün […]
Doula Nevin Yeğit
Duygu Bükçüoğlu TÜM YAZILARI
Öncelikle doğru olan köpek satın almak yerine bir hevesle alınıp barınaklara ya da sokağa bırakılan sahiplenmenizdir. Barınaklardaki köpeklerin çoğu ne yazık ki çocukları istedi diye karne hediyesi olarak satın alınan köpeklerdir. Köpeğin bir oyuncak değil, duyguları olan bir canlı olduğunu unutmayalım. Köpek sahiplenme karari nasil verilir?  Çocuğunuz en az 15-16 yaşında değilse, yani köpeğin sorumluluğunu […]
Duygu Bükçüoğlu
Elif Demirtaş Bilir TÜM YAZILARI
Karpuz var, yer misiniz? Hayat hep bu kadar pahalı mıydı, yoksa ben işten çıkıp bir süreliğine ev kadını olmaya adım attığım şu günlerde markete, pazara ancak gidebildiğim için ben mi şimdi anladım? Her markete gittiğimde 2 gün depresyona giriyorum fiyatları görünce. Çok iyi bir ev kadını olmadığımı itiraf edeyim en başından. Yıllarca kocam gündüz ben […]
Elif Demirtaş Bilir
Ersin Elmacı TÜM YAZILARI
Aile içi eğitimin önemini kime sorsak çok önemli der. Asıl soru: Neden bu kadar önemlidir aile içi eğitimi? Çünkü karakter oluşumunun annenin hamilelik dönemine kadar indiği bilimsel olarak ortaya konmuştur artık. Unutmayalım ki bir çocuk bir alanda ne kadar yetenekli olursa olsun, o yeteneği ortaya çıkaracak çalışma disiplinine sahip değilse, o yetenek körelecektir. Dolayısıyla alanında […]
Ersin Elmacı
Esra Alagöz TÜM YAZILARI
Dikkat bu yazı ileri derecede 💩 içerir! Evet efenim, sepet efenim, geldik zurnanın zırt dediği yere, #KeremEfendi artık 2,5 yaşında ve niyet ettik azmu cezmu kesteyleyip, tuvalet eğitimi vermeye. Çok şükür çevremizde “Ay hala bez mi bağlıyorsunuz? Çok geç kalmışsınız, benimki onun yaşındayken çoktaaan söylerdi, ay hala çişini söylemiyor musun sen? Yok canım daha erken, şimdi […]
Esra Alagöz
Esra Bozbay Korkmaz TÜM YAZILARI
Emzirme annenin göğsünden süt gelmesidir, vücutta süt üretimini sağlayan prolaktin hormonunu süt bezlerini uyararak sütün gelmesini sağlar. Doktorlar ve uzmanlar annelere bebeklerini ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü ile beslemeleri gerektiğini tavsiye ediyor. Anne sütü ile beslenen bebeklerin diğer bebeklere göre daha sağlıklı olduğu ve bağışıklık sistemlerinin daha güçlü olduğunu istatistikler ortaya koyuyor. Bu […]
Esra Bozbay Korkmaz
Fatih Kuran TÜM YAZILARI
Hedefiniz dünya vatandaşı olma yolunda önemli bir adım olan  AnneBebekKulubu.com yazarı ve Dinamo Edu Kurucu Ortağı Fatih Kuran yazdı… yurtdışında eğitim almak ise izlemeniz gereken yollar almak istediğiniz eğitime bağlı olarak farklılıklar gösterecektir. Bu bakımdan yurtdışında alacağınız eğitimi lise, üniversite ile kolej, lisans üstü ve dil eğitimi olarak 4 kısma ayırabiliriz. Lise eğitimini yurtdışında almak […]
Fatih Kuran
Fulya Batuhan TÜM YAZILARI
Hepinize yeniden merhaba,  Bugün bebek bakımı ile ilgili biraz konuşalım istiyorum. Bebek bakımıyla ilgili kafanızdaki tüm soruları hadi gelin birlikte cevaplayalım.  Bebeğimi emzirme düzenim nasıl olmalı?  İlk haftalarda emzirme biraz düzensiz olacaktır. Ama sonraki günlerde bebeğinizi, gün içinde en az 8-10 kez her iki memenizden de eşit sürelerde emzirmelisiniz. İki emzirme arası 2-3 saati geçmemelidir. […]
Fulya Batuhan
Gülşah Sünbül TÜM YAZILARI
10 aylık aktif bir anne olarak bebeklerin sabah kahvaltılarında çok çeşitlilikten ziyade besin değeri yüksek fakat sindirimlerini zorlamayacak şekilde yani tabiri caiz ise az ama öz gıdalara yer verilmesi taraftarıyım. Bebeğimizi nasıl besleyelim? Evet bebeğimiz, içeriğine güvendiğimiz tüm gıdaları elbette tatsın, ama sırf bizler bir takım tariflere hevesleniyoruz diye de gereksiz, faydasız yada düşük faydalı […]
Gülşah Sünbül
Hilal İnan TÜM YAZILARI
Eşiniz evlenmeden önce “Evlilik yıldönümümüz olsa bile o gün fanatik derecesinde tutkun olduğum takımın maçına giderim, yani önce takımım, sonra sen” dediğinde evet derseniz, evlendikten sonra her şey değişir derseniz, yanılırsınız. Siz nişanlılık döneminde doğum gününüzü nişanlınızla değil, arkadaşlarınızla kutlamıştınız; çünkü o gün o çok önemli maç günüydü aynı zamanda. O zaman sessiz kaldınız, sonra […]
Hilal İnan
Hülya Serten TÜM YAZILARI
Erkeklerin ilgisini devamlı canlı tutmak, onların kendilerini özlemesi sağlamak kadınların arzuladığı bir şey ama bu her zaman kolay olmuyor. Eğer sevgilinizin üzerinize titremesini, sizi özlemesini, kısaca ilgiyi hep üzerinizde taşımayı çok istiyorsanız size bu konuda yapması hiç de zor olmayan bazı taktikler verebiliriz. Bunlardan birkaçı… İşte erkeklere kendinizi özletmenin yolları! 1- Romantik mesajlar atın Önereceğimiz […]
Hülya Serten
Hüsnü Kutluay TÜM YAZILARI
Çocuk haczi nedir? Birçok kişinin, basın mensubunun, milletvekilinin bu iki kelimeyi aynı cümle içerisinde duyunca yüzünün aldığı hali en iyi bilenlerdenim.  İlk duyduğunda çocukların haczedilmesi kavramını algılamakta zorlanılması çok normal, yıllardır kendi evladını görmek için haciz işlemi yapmak zorunda kalan milyonlarca insan bile bunu içine sindiremiyor hazmedemiyor. Meselenin pek çok boyutu var. Gelin birlikte inceleyelim. […]
Hüsnü Kutluay
Kadriye Altınbaşak TÜM YAZILARI
Sevgili anneler, ortalama 40 haftalık doğum sürecinin ardından sizleri neler bekliyor biliyor musunuz?  Gaz sorunu, uykusuzluk, bebeğinizin beslenmesi ve ek gıdaya geçiş süreci… İlk yazımda sizlerle ek gıdaya geçiş sürecini masaya yatıracağız. Ek gıdaya ne zaman geçebilirsiniz? Ek gıdaya geçiş sürecini Dünya Sağlık Örgütü 6. aydan sonra öneriyor. Yani bu zaman dilimi de 180 günü tamamlamış […]
Kadriye Altınbaşak
Mehtap Karanfil TÜM YAZILARI
Yetişkinler neden zaman zaman kıyas yolunu seçer? İyi niyetle uygulanan bu yöntemin dezavantajları nelerdir? Çocuklarımıza ve akabinde ebeveynlere kıyasın verdiği zararlar nelerdir? Kıyas yapmaktan nasıl vazgeçilir hep beraber irdeleyelim… Kıyas İlmek ilmek ördüğümüz, nakış nakış işlediğimiz tüm emekleri kendi ellerimizle çöpe atmaktır tabiri caizse… Anne ve babalar neden kıyas yapar çocuklar arasında… Elbette ki kötü […]
Mehtap Karanfil
Muazzez Dilek Yaşar TÜM YAZILARI
Okullar açıldı ve çocuklar okula alışmaya başladı. Peki bu ödev işi nasıl olacak merak edenler var mı? Etmelisiniz. Çünkü ödev yaptırırken en ufak bir taviz sonrasında bir bakarsınız çocuğunuzun ödevini siz yapmaya başlamışsınız. Nereden mi biliyorum? O zaman anlatayım… Çocuğunuzun  ödevine yardım ederken dikkat Küçük eller kalem tutmaya kreş ya da anaokulu zamanında başlıyor. İlk […]
Muazzez Dilek Yaşar
Murat Ertan TÜM YAZILARI
Sınavlar geleceğimize yön veren, hayatımıza etki eden önemli bir faktördür. Sınavlara iyi hazırlanan, hazırlık sürecini planlı, etkili ve verimli değerlendiren öğrenciler hedeflerine daha kolay ulaşacaklardır. Sınavdan önce iyi hazırlık yapanlar, konu eksiklerini giderenler, bilgiyi analiz edenler, öğrenme için gerekli olan tekrarları yapanlar, verimli çalışanlar,  soruların mantığını anlayabilenler, test tekniğine uygun hareket edenler, sınavdan önce çok […]
Murat Ertan
Mutfakkoçu Şef Recep Aydoğan TÜM YAZILARI
Hz. Nuh döneminden günümüze varlığını sürdüren, paylaşma kültürümüzün en önemli simgelerindendir Aşure. İsmi, Arapça olarak “on ve onuncu” manasına gelen kelimeden türeyen aşure tatlısının yapımına Muharrem ayının onuncu gününde başlanıyor.  “Peki iyi aşure nasıl yapılır? Püf noktaları nelerdir? Hangi malzemeler konur?” işte merak edenler ve ilk defa aşure yapacaklar için bu konudaki faydalı tüyolar; Püf noktası […]
Mutfakkoçu Şef Recep Aydoğan
Nurhan Demirel TÜM YAZILARI
Sleepy’den bir ilk: “Natural Külot Bez” Sleepy’nin bebek bezi alanında belkide devrim denilebilecek bir yeniliği külot bez diyebiliriz. Bebeklerin kolaylıkla giyip çıkabildiği bu ürün sayesinde bebeklerin altını değiştirmek ebeveynler için oldukça pratik bir hale geldi. Sleepy Natural Külot Bez, saf suyla dokunmuş bir  yüzeye sahip ve benzersiz bir yumuşaklık sunuyor.  Bambudan elden edilen emici lifler ise sıvıyı […]
Nurhan Demirel
Pelin Kahraman Avşar TÜM YAZILARI
‘’Yeni doğan bebek beslenmesi nasıl olur?’’ sorusuna verebileceğim tek cevap ‘anne sütü’ olur. Bir bebeğin anne sütünden başka birşeye ihtiyacı yoktur. Ekstra durumlar,sağlık durumları dışında bir bebeğin anne sütünden başka bir gıda ile beslenmesine gönlüm razı gelmiyor, bence sizinde gelmemeli. Bebeğiniz.. Uzun yoldan gelmiş yorgun bir savaşçı.. Siz.. Aylardır içinizdeki mucizenin doğmasını beklemiş taze ve […]
Pelin Kahraman Avşar
Psikolog Şeyla İbrahimoğlu Delen TÜM YAZILARI
Ergenlik; psikolojik, zihinsel, fizyolojik ve sosyal açıdan gelişimin boyut ve hızının farklılaştığı bir dönem. Çocuğun kendini ve dünyayı algılayışının değişmeye başladığı ve kimlik arayışı ile uğraştığı bu dönem ebeveynleri de oldukça zorluyor. Ebeveynler için bu dönemle başa çıkmada birkaç öneri… Empati: Kendi gençliğinizi hatırlamaya çalışın. Çok mu mükemmeldiniz? Cevabınız evet bile olsa günümüz koşullarında, genç […]
Psikolog Şeyla İbrahimoğlu Delen
Sema Tamgüç TÜM YAZILARI
Anne – Baba olanların en büyük kaygısı “iyi bir çocuk” yetiştirmektir. Eğitimli olsun, ben okuyamadım o okusun, kültürlü olsun, kendini ifade edebilsin, mutlu olsun, özgüvenli olsun, meslek sahibi olsun gibi olsun da olsunlar listesi vardır, uzar da uzar… Az eğitimli ya da çok eğitimli, zengin ya da fakir olalım fark etmez, sanırım hepimizin bildiği bir […]
Sema Tamgüç
Sevim Kuruçay Çam TÜM YAZILARI
Bebekler anne karnındaki daha kapalı, dar ve kendini sımsıkı sarıp sarmalayan ortamı ararlar ve böyle daha çok güvende hissederler ve daha rahat uyurlar. Kundak yapmak zararlı mı? Kundak eski bir gelenektir. Geçmişte doğumdan hemen sonra başlayıp aylarca sımsıkı kundak yapılırdı. Sonra bu uygulamanın bebeğin kalça gelişimini engellediği ve kalça çıkıklığına neden olduğu için yasaklandı. Nitekim artık günümüzde […]
Sevim Kuruçay Çam
Simay Yıldız TÜM YAZILARI
Okuduğum ilk kitabın hangisi olduğunu hatırlamıyorum; önce Cin Ali ile mi tanıştım, Kibritçi Kız’la mı, yoksa Ayşegül’le mi, emin değilim. Ancak çocukluğumda okuduğum ve bende iz bırakan bazı kitapları da dün gibi hatırlıyorum. Bunlardan bir tanesi, dedemin bana hediye ettiği, İtalyan yazar Edmondo De Amicis’in Çocuk Kalbi. 11 yaşındaki ilkokul öğrencisi Enrico Bottini’nin günlüğü formatında […]
Simay Yıldız
Uzm. Dr. Tuğçe Tülümen TÜM YAZILARI
Geniz eti (adenoidler ) burunun gerisinde, geniz (nazofarenks) denilen bölgede yer alan bir lenf dokusu kümesidir. Geniz eti, bademcikler ile birlikte bir koruyucu lenf halkası meydana getirir. Geniz eti problemleri okul başarısını etkileyebilir Geniz eti ( adenoid doku ) hava yolu ile ulaşan antijenlere maruz kalır ve üst solunum yolu ve sindirim yolunun patojenlere karşı […]
Uzm. Dr. Tuğçe Tülümen
Uzm. Klinik Psikolog Mahide Bingöl TÜM YAZILARI
Kardeşlerin bir birlerini kıskanmaları; yakınlık, paylaşım ve sevgi duymalarını engellemeyecek düzeyde ise doğal ve sağlıklı bir durumdur.  Her birey ilk olma, değerli olma, en sevgili olma isteğine sahiptir dolayısı ile kardeşlerde anne baba ve varsa diğer ebeveynler arasında en çok sevilen en çok ilgi görülen ve en çok kabul görülenin doğal olarak kendisi olmayı isterler. […]
Uzm. Klinik Psikolog Mahide Bingöl
Yasemin Irkilata TÜM YAZILARI
Cinsel aktivitenin hamilelik döneminde değişmesi gayet normaldir. Hamilelikte dönemsel olarak cinsel istek bazen azalır bazen artar. Doktorunuz tarafından herhangi bir kısıtlama gelmediği sürece, bebeğe zarar verme düşüncesiyle hamilelikte cinsel ilişkiyi kısıtlamak her şekilde yanlış bir düşüncedir. Çünkü fetüs rahimdeki amniyotik kese içinde iyi bir şekilde korunur. Rahim ağzında bulunan mukoza tıkacı fetüsü vajinal boşluktan ayırır […]
Yasemin Irkilata
Zeynep Kantar Sağlam TÜM YAZILARI
Lego denilince akla, rengarenk birbirine geçirilen, çocukların gelişim düzeyinde etkin rol oynayan en tanıdık ve en çok tercih edilen oyuncaklar gelir. İlk çıktığı günden itibaren Legolar, çocukların etrafını algılama biçimlerinde bir devrim yaratmış durumda. Küçük parçaları birleştirilerek ortaya yeni bir nesne çıkarılması ilkesine dayalı Lego’nun geçmişi 1930’lu yıllara kadar dayanıyor. Ancak Lego’nun kendisi ile özdeşleşmiş, 8 […]
Zeynep Kantar Sağlam

Hesaba giriş yap

Kayıt için formu doldurun

Şifreni al

Parolayı sıfırlamak için ayrıntı girin