Ana Sayfa Beslenme Süt arttıran yiyecek ve içecekler

Süt arttıran yiyecek ve içecekler

Emzirme annenin göğsünden süt gelmesidir, vücutta süt üretimini sağlayan prolaktin hormonunu süt bezlerini uyararak sütün gelmesini sağlar. Doktorlar ve uzmanlar annelere bebeklerini ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü ile beslemeleri gerektiğini tavsiye ediyor. Anne sütü ile beslenen bebeklerin diğer bebeklere göre daha sağlıklı olduğu ve bağışıklık sistemlerinin daha güçlü olduğunu istatistikler ortaya koyuyor. Bu sebeple bir bebek için büyük öneme sahip anne sütünü hangi yiyecek ve içecekler ile artırabiliriz onu inceleyelim.

1) Su

Hayat kaynağımız su.. Listemizin tartışmasız ilk sırasında yer alıyor.Kolaylıkla ulaşabileceğimiz bir sıvı olan su, aynı zamanda kilo dengemizi de ayarlamamıza yardımcı olacaktır.Her anne günlük yaklaşık 3-3,5 litre su tüketmelidir. Su tüketimi, süt oranı ile doğru orantılı şekilde artmaktadır.

2)Kuru dut

Diğer tüm listelerde pekte rastlayamayacağınız bir yiyecek.Tamamen kendi tecrübe ve denemelerim sonrasında mucizevi bir meyve olduğunu söyleyebilirim. Süt miktarını etkili bir şekilde artırıyor.

3)Rezene çayı

Özellikle kış döneminde kadınlar çay keyfi yapmaya bayılır. Bu keyif saatlerinizi rezene çayı yaparak değerlendirebilirsiniz. Rezene çayının süt artırma etkisinin yanında bebeğinizin ve sizin sindirim sisteminizi düzenleyici özelliği de bulunmaktadır. Süt artırıcı olarak aldığınız tüm çay karışımlarının içinde mutlaka rezene bulunuyor.

4)Bulgur

Hepimizin mutfağında temel besinler arasında yer alan bulguru kolaylıkla birçok yemekte kullanabiliriz. Bulgurun besin değerinin yanında süt artıcı özelliği de bulunmaktadır. Özellikle tavuk suyu ve et  ile bulgurlu çorbalar yaparak besin değerini artırabilirsiniz.

5)Ceviz

A, B1, B6 vitaminleri ile sodyum, klor, magnezyum, potasyum ve çinko içeren cevizin daha sağlıklı ve mutlu yaşamak için pek çok faydası var. Bunlardan biri süt artıcı özelliğinin olması. Bunun yanı sıra ceviz,badem ve fındık sütün kalitesini artıyor. Kaliteli süt için günlük 2-3 ceviz mutlaka tüketilmelidir.

6)Ispanak

C vitamin deposu olan aynı zamanda içerisinde K, A ve E vitaminleri, potasyum, sodyum, bakır, demir, çinko, manganez gibi bir çok vitamini barındırıyor. Süt üretimini olumlu yönde etkiliyor ve süt verimliliğini de artıyor. Tüm anneler sağlıklı bir yaşam, bol süt ve bebeklerinin bağışıklık sisteminin gelişmesi için mutlaka yeşil yapraklı sebzeler tüketmelidir.

7)Somon balığı

Omega-3 bakımından oldukça zengin olan somon balığı direkt olarak süt üretimini sağlamasa da süt üretimini sağlayan hormonların salgılanmasına yardımcı oluyor. Ayrıca  besleyici özelliği annelerin beslenmesini destekliyor.

Avatar
Esra Bozbay Korkmazhttp://esrabozbaykorkmaz.com/
1991 yılında Malatya’da doğdu. 2010 - 2014 yılları arasında Bilgisayar Mühendisliği bölümünü eğitimini başarıyla tamamladı. 2015 yılında projesine Teknogirişim Sermaye Desteği alarak kendi start-up’ını kurdu. Bir yandan kendini geliştirmeye devam ederken diğer yandan projesini başarıyla tamamladı.Yazılım dünyasında birçok projeye imza attı ve freelancer olarak çalıştığı dönemde sosyal sorumluluk projelerinde hem teknik hem manevi anlamda destek verdi. 2016 yılında evlenerek İstanbul’a yerleşti. İstanbul’da bulunan global markalara e-ticaret altyapısı sağlayan bir yazılım şirketinde proje yöneticisi pozisyonunda çalıştı. Aynı zamanda hamilelik, çocuk gelişimi ve çocuk psikolojisi konularında araştırmalar yaptı. Anne olmanın vermiş olduğu sorumlulukla anne-bebek sağlığıyla ilgili araştırmalarına devam ediyor. Detaylı bilgiyi esrabozbaykorkmaz.com adresinden edinebilirsiniz.

Bunları okumalısın

İyi baba olmak isteyenlere öneriler

Süper baba adayları buraya! Anne nasıl bir çocuğun iç dünyasını besliyor ve temsil ediyorsa baba da çocuk için dış dünyanın temsilcisidir. Çocuk yetiştirmede ve çocuğun...

Dokunmanın önemi ve bebek masajı

Sevgi dolu temas bebeğimiz için çok önemli! Anne karnında büyüyen bebek için annenin vücudunda temas, güvenlik ve sıcaklığın temelidir. Doğum sonrasında ise anne ile...

Kuru ciltleri nemlendirmek için ipuçları

Pırıl pırıl bir cilde sahip olmanın yolları... "Su ve sabun tetmez mi?" sorunuzu duyuyoruz. Yetmiyor maalesef. Elbette temizliğin bu muhteşem ikilisi demirbaşlarımız. Ancak farklı...

Bebek masajı yapmanın püf noktaları

Onlar da masaj sever... Anne ve bebek arasındaki bağı en çok güçlendiren bebek masajını ihmal etmeyin. Uzmanlardan aldığımız bilgi ve öneriler ışığında sizin için...

Uzun ve çekici kirpikler için 7 öneri

O güzel gölgelerin sırları... Kadınların güzellik listesinde ilk sıralarında yer alan gözler ve kirpikler, her zaman doğal güzelliğinizin bir parçası olmayabilir. Bu 7 temel...