Ana Sayfa Beslenme Ramazan ayında nasıl beslenmeliyiz?

Ramazan ayında nasıl beslenmeliyiz?

Bu yıl ramazan ayında 16- 17 saat kadar süren bir açlık dönemi söz konusudur. Yapılan birçok bilimsel  çalışmada ramazan döneminde  insan metabolizmasının yavaşladığını  belirtmiştir. Bu dönemde beslenme programınız vücut ağırlığınızı korumak ve ağırlık artışını engelleyici şeklinde olmalıdır.  Ramazan dönemi boyunca hazımsızlık, baş ağrısı, kabızlık gibi sindirim sorunları ile karşılaşmanız muhtemeldir. Bu nedenle yeterli ve dengeli beslenme kurallarını ramazan da da sürdürmek sizler için faydalı olacaktır. Beslenme uzmanınızdan destek alıyorsanız, size ramazana özel menü düzenlenmesi gerekmektedir. Hiç yemeyerek ya da Sahur yapmayarak metabolizmamızı yavaşlatmış olup, kilo verimimizin yavaşlayacağını unutmayınız.   Ramazanda oruç tutan kişilerin yeterli ve dengeli beslenmesi için sahur, iftar ve ara öğünlerin mutlaka yapılması gerekmektedir.

Peki biz bu dönemde neler tüketmeliyiz?

Sahurda tuzlu, kızartılmış, hamur işlerinden uzak durmamız gerekmektedir. Sahurda tercih edeceğiniz besinlerin hafif olmasına dikkat etmeliyiz.

Sahurda hafif bir kahvaltı yapılması önerilmektedir. Yumurta anne sütünden sonra gelen en kaliteli protein kaynağımız olduğundan dolayı gün boyu bizi tok tutma özelliğine de sahiptir. Haşlanmış ya da yağsız hazırlanmış omlet şeklinde tüketebilirsiniz. Bunun dışında süt, yoğurt, kefir, söğüş şeklinde salatalar  sahur öğünümüze ilave edilebilmektedir.  Uzun süre tok kalmanızı sağlayan tam tahıllı ekmeği de sahurda tercih edebilirsiniz.

Posadan zengin besinler kepek, tahıllar, tam buğday, sebzeler, meyvelerde zengindir ve bu besinleri tükettiğimiz müddetçe ramazan süresince kabızlığı önleyerek uzun süre tokluk sağlamaktadırlar.

Su tüketiminize dikkat!
Günde 8-10 bardak kadar su mutlaka tüketilmelidir. Fakat iftarda orucunuzu açarken bir anda suya  yüklenmek yerine azar azar tüketmek sağlığınız açısından faydalı olacaktır.

Kafeinli içeceklerin tüketimi (çay,kahve gb.) sınırlandırılmalıdır. Bu tür  içecekler diüretik etkiye sahip olduğundan dolayı vücuttan sıvı kaybına yol açmaktadırlar.

İftar sofralarında hızlı yemek yemek yerine 15-20 dakika boyunca yemeğimizi tüketmek doygunluk hissimizi anlamamıza fayda sağlayacaktır. Sindirimi kolaylaştırmak açısından yemek yerken acele edilmemeli, yemekler yavaş tüketilmelidir.

Sağlıklı bireyler için çorba mideyi rahatlatacağından iftar sofranızın olmazsa olmazı olmalıdır. Orucunuzu yarım bardak su ve arkasından çorba ile açabilirsiniz.

Yemekleri kızartma değil, fırında, ızgara, haşlama yöntemi ile yaptığınızda hem sindirim probleminiz olmayacaktır. Hem de ramazan süresi boyunca kilo artışınızı engellemiş olacaksınız. Tokluk hissimizi artırmak açısından tam tahıllı ekmek, bulgur pilavı, kepekli makarnaları karbonhidrat hakkımız yerine kullanabiliriz.

Ramazanın olmazsa olmazlarının  başında ise ramazan pidesi ve güllaç tatlısı gelmektedir. Bu besinleri tabiki de tüketeceğiz ancak porsiyon kontrolüne ve zamanına dikkat etmemiz gerekmektedir. Bu besinlerin hergün tüketilmesi ramazandan sonra birtakım sağlık problemleri ve kilo artışı olarak karşımıza çıkabilmektedir. Bu sebeple kendimizin  porsiyon kontrolünü düzenlemeliyiz.  Ramazan pidesini sahur yerine iftarda tüketmemiz daha uygun olacaktır. Her iftarı olmasa da bazı iftarları ramazan pidesi ile yapabiliriz. Tatlı ihtiyacımızı ise iftardan 2,5 saat sonra tüketebiliriz. Ağır şerbetli, çikolatalı tatlılar yerine tercihimizi sütlü tatlılar ve meyveli tatlılardan yana kullanmamız iyi bir tercih olacaktır.

Fiziksel aktivite ramazanda olmazsa olmazınız olsun!
İftardan 45 dakika sonra 30-45 dakikalık orta tempolu yürüyüşler hem sindirim sisteminizi rahatlatacak hem de geç saatte yemek yediğimizden dolayı  kilo artışı  probleminizi engelleyecektir.

Hayırlı, sağlıkla  bir ramazan ayı geçirmenizi dilerim…

Sağlık dolu günlere…

 

 

Diyetisyen Gönül Tuba Ciğerli
Diyetisyen Gönül Tuba Ciğerli
1990 yılında Kütahya/Tavşanlı’ da doğdu. 2008 yılında Bursa Cumhuriyet Lisesi'ni bitirdi. Lisans eğitimini 2012-2016 yılları arasında Yakın Doğu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, Beslenme ve Diyetetik(%100 Burslu)  Bölümü'nden başarı ile mezun oldu ve diyetisyen ünvanını aldı. 2017 yılında Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Pedagojik Formasyon programını başarıyla bitirdi. 2014-2016 yılları arasında Uludağ Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Yakın Doğu Üniversitesi Eğitim ve Araştırma hastanesinde klinik stajlarını yaptı. 2016-2017 yılları arasında  Ceylan International Hospital’da kurucu diyetisyen olarak görev aldı. 2018 yılında Medicana Sağlık Grubu Bursa Hastanesi'nde göreve başladı. Eğitim ve çalışma hayatı boyunca anne-çocuk beslenmesi, obezite, diyabet, onkoloji, sporcu beslenmesi ve obezite cerrahisi beslenmesi olmak üzere birçok eğitim ve kurs programlarına katıldı. Tıbbi İlgi Alanları: Gebelik Ve Emziklik Döneminde Beslenme - Obezite-Bariatrik Cerrahi Diyetisyenliği-Diyabette Beslenme --Sporcu Beslenmesi-Onkoloji Beslenmesi-Kalp Damar Hastalıklarında Ve Hipertansiyonda Beslenme -Böbrek Hastalıklarında Beslenme-Anoreksia Nevroza-Menopozda Beslenme-Gut Hastalığında Beslenme-Karaciğer Hastalıklarında Beslenme Nörolojik Hastalıklarda Beslenme- Ketojenik Beslenme

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bunları okumalısın

Bebeğiniz için en iyi bebek maması hangisi?

Yeni doğan bebeğe hangi mama verilmeli? Yeni doğan bebekler için hangi mamalar uygundur? Prematüre bebeklere hangi mamalar verilebilir? Bebek maması seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Bugün yeni...

Çocuklarda besin alerjisine dikkat!

Bebek ve çocuklarda besin alerjisi belirtileri nelerdir, alerji nasıl anlaşılır? Besin alerjisi belirtisi görünce ne yapmalı? Alerji yapan besinler nelerdir? Besin alerjisinden korunmak için nelere...

Sleepy’den anne bebek paketi hediye ediyoruz!

Sleepy'den 10 kişiye anne bebek paketi hediye ediyoruz. Sleepy, Türkiye’nin en büyük çocuk festivaline “‍Bebek Bakım Odası Sponsoru” olarak katılıyor. Siz de Sleepy'nin davetlisi...

Bebeklerde uyku eğitimi

Bebeklerde uyku sorunlarında davranışsal müdahaleler genellikle altıncı aydan sonra önerilmektedir. En sık uygulanan uyku eğitimi yöntemi istenmeyen davranışın (ağlama, uyumayı reddetme) görmezden gelinmesi ve...

Çocuklarda uyku sorunları

Sirkadyen ritimden biyolojik saat olarak adlandırılan ön hipotalamus sorumludur. Uyku elektroensefalogram (EEG) aktivitesi, göz hareketleri ve kas tonusuna göre Rapid Eye Movement (REM) ve...