Ana Sayfa Beslenme Hamileler için hurmanın faydaları nelerdir?

Hamileler için hurmanın faydaları nelerdir?

Hurmalar hem anne hem de bebek için yararlı bir besindir. Araştırmalar, geç gebeliklerde hurmaların tüketilmesinin hem anne hem de bebeğin riskini azaltarak doğumları olumlu yönde etkilediğini kanıtlamaktadır.

Hamile kadınlar için anemi riskini azaltabileceği, bu hastalıklarla baş etmede yardımcı olacağı, kan basıncını ve kan şekerini düzenlediği, toksinlerden kurtulduğu, bağışıklığı artıracağı ve vücutta sağlıklı kalsiyum içeriğini koruyabileceği için hurmalar şiddetle tavsiye edilir. Sihirli bir besin diyebileceğimiz hurmalar, tüm bu avantajları sunan farklı türde besinlerle yüklenir. Bu besinlerin neler olduğuna ve size nasıl yardımcı olduklarına bakalım:

Demir: Herkes, hamile bir kadının demir ihtiyacının, hamile olmayan bir kadınınkinden daha fazla olduğunu bilir. Hurmalar demir ile zenginleştirilir ve kanınızın sağlıklı bir hemoglobin sayımına sahip olmasını sağlayarak, kansızlığı yerinde tutmaya yardımcı olabilir. Demir, vücudunuzdaki çeşitli metabolik süreçlere yardımcı olur ve hem sizin hem de bebeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirir.

Folat: Folik asit, tüketmeniz gereken en önemli besinlerden biridir. Bebeklerde beyin ve omurilikte doğum kusurlarını önler.

K vitamini: Genel olarak K vitamini, kanınızın pıhtılaşmasına yardımcı olur. Ayrıca bebeğinizin kemik yapısının gelişimine yardımcı olur ve hurmalar bu vitaminin en iyi kaynakları arasındadır. K vitamini eksikliği bebeğinizin sağlığına zararlı olabilir. Hurma yiyerek,bu eksikliği telafi edebilirsiniz.

Lifler: Hurmalar yüksek bir lif içeriği sunar ve böylece bunları kolayca sindirebilirsiniz. Hamilelik sırasında kabızlık yaygındır ve bu durumu yemek yiyerek önleyebilirsiniz. Hurma sindirimi kolaylaştırır ve aynı zamanda vücuttaki kötü kolesterol seviyesini de azaltır. Yemekte hurma karnınızı doyurur ve bu da hamilelik sırasında çok önemli olan sağlıklı bir vücut ağırlığını korumaya yardımcı olur.

Potasyum: Potasyum vücuttaki tuz dengesini korumak için gereklidir ve kan basıncını korumada da yardımcı olur. Hamilelik sırasında kas krampları yaygındır ve vücudunuzun yeterli potasyum seviyesine sahip olmasını sağlayarak bunları önleyebilirsiniz. Bu besleyicinin eksikliği böbrek problemlerine yol açabilir.

Fruktoz: Yukarıda belirtildiği gibi, hurmalar, enerji seviyenizin daima yüksek olmasını sağlayan fruktoz içerir. Vücudunuzda karşılaştığınız değişikliklerle baş edebilmek için hamilelik sırasında enerjinin yüksek olması önemlidir. Anında enerji sunarken hurma yiyin.

Şeker: Hamile olmayan bir kadınla kıyaslandığında daha fazla kaloriye ihtiyacınız olacak. Bu meyve, iyi bir şeker kaynağı olduğundan ve kilonuzu etkilemeden çok ihtiyaç duyduğunuz kaloriyi sunarken, ne zaman aç olursanız olun, birkaç hurma yiyin.

Magnezyum: Bebeğinizin kemik ve diş oluşumu için magnezyum ihtiyacı vardır. Kan şekerinizi ve kan basıncınızı düzenlemenize yardımcı olur.

Hamilelikte hurma tüketmek için yaratıcı tavsiyeler:

Hamileliğinizde hurma tüketebilmeniz  ​için birçok seçenek var. İlk seçenek, elbette, onları çiğ yemek. Ancak sürekli çiğ hurma yemek kulağa pek de cazip gelmeyebilir.  Hamilelik sırasında hurmaları ​​nasıl yiyeceğinizle ilgili daha fazla seçenek sunuyoruz. İster smoothie yapın için, isterseniz tatlı! İşte hurma ile sağlıklı beslenmenin yaratıcı yolları:

Kendinize Smoothie yapın: Bir fincan yoğurtla altı hurmayı ​​karıştırın ve bir smoothie yapmak için bir blenderda karıştırın.

Şurup: Birkaç hurma ve sütü harmanlayarak evde şurup yapın. Karışımı dondurma, tost, waffle veya yulaf ezmesi üzerinde gezdirin.

Tatlı: Basit bir hurma tatlısı yapmak için, sadece buğulanmış irmik, susam ve balın üzerine hurma ekleyebilirsiniz.

Pasta Kabuğu: Öğütücüde hurma ve fındıkları karıştırın ve püre haline getirin. Sağlıklı bir kabuk için pasta hamuruna karıştırın.

Tatlandırıcı: Şekerleri süt ve diğer içecekler ile değiştirin. Fruktoz tüketimi, herhangi bir gün sakarozunkinden daha iyi bir seçenektir.

Çerezler ve Kekler: Kurabiyenize veya kek hamuruna hurma ekleyebilir ve lezzetlerini geliştirebilirsiniz.

Salata Sosu: Hurmaları ​​kesin ve fıstık ezmesiyle doldurun ve seçtiğiniz herhangi bir salataya ekleyin.

Wrap: Ayrıca lezzetli bir tat için tavuk ve ton balığı da dahil edebilirsiniz.

Bunları okumalısın

Çocukluğumuz, en güzel günlerimiz

Çocukluk üzerine söylenmiş sözler... Bir zamanlar biz de çocuktuk, biz de küsüp biz de ağladık. Şeker alındığında sevindik, dizimiz kanadığında dünya başımıza yıkıldı... Öyle ya...

Her zaman geçerli 7 moda kuralı!

Bu 7 kural kesinlikle sezonluk değil, her daim bilmemiz gerekenlerden oluşuyor. Sizin için tasarımcılara, işi bilenlere, trendleri belirleyenlere sorduk. 1. Sadece moda diye, size yakışmayan...

İyi baba olmak isteyenlere öneriler

Süper baba adayları buraya! Anne nasıl bir çocuğun iç dünyasını besliyor ve temsil ediyorsa baba da çocuk için dış dünyanın temsilcisidir. Çocuk yetiştirmede ve çocuğun...

Dokunmanın önemi ve bebek masajı

Sevgi dolu temas bebeğimiz için çok önemli! Anne karnında büyüyen bebek için annenin vücudunda temas, güvenlik ve sıcaklığın temelidir. Doğum sonrasında ise anne ile...

Kuru ciltleri nemlendirmek için ipuçları

Pırıl pırıl bir cilde sahip olmanın yolları... "Su ve sabun tetmez mi?" sorunuzu duyuyoruz. Yetmiyor maalesef. Elbette temizliğin bu muhteşem ikilisi demirbaşlarımız. Ancak farklı...