Ana Sayfa Beslenme Gebelikte doğal beslenme

Gebelikte doğal beslenme

Gebeliğin ilk ayları, ilk günleri hatta ilk dakikaları bile beslenme konusunda büyük önem taşır. Bildiğiniz gibi gebeliğin ilk aylarında folik asit desteği almamız gerekir. Folik asit; vücutta yapı taşı olan amino asitlerin yapımında ve hücrelerin yenilenmesinde önemli görevler üstlenen vitamindir. Gebelikte folik asit ihtiyacı iki katına çıkar. Hamileliğin başından sonuna kadar büyük önem taşıyan sodyum, potasyum, magnezyum, demir gibi bir çok elementlerden zengin ve doğal folik asit kaynağı olan Hurma, benim hamileliğimin ve kolay doğum hikayemin baş kahramanıdır.  

Hurma yemek doğumu kolaylaştırıyor
Hurma seçimi yaparken parlak olmayan, mat ve küçük hurmalar almaya özen göstermeliyiz. Hurmayı yıkamadan tüketmeliyiz. Çünkü hurma üzerinde bulunan mikroplar sağlıklı insan bağırsağının içinde bulunan mikroplarla aynıdır. Hurmayı yıkamadan yiyerek bağırsaklara gerekli mikropları ekmiş oluruz.

Hurmada bulunan oksitosin maddesi modern tıpta kullanılan, doğum kolaylaştırıcı bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Hurma rahim kaslarını temizleyerek güçlendirir. Esneklik kazandırır ve doğumu kolaylaştırır. Bu sebeple hurma, hamileliğin her evresinde bize yardımcı olacak doğal bir besin kaynağıdır.

Bebeğin beyin gelişimi için ceviz yiyebilirsiniz
Hamilelikte tüketmemiz gereken bir diğer önem verdiğim besin ise Ceviz.
Ceviz; fetüsün büyüme ve gelişiminde önemli rol oynar. Protein açısından zengin, beyin hücresi aktivitelerini arttıran zengin bir omega 3 yağ asidi kaynağıdır. Cevizin faydasını tam anlamıyla alabilmemiz için kabuklu ceviz alıp, çiğ olarak tüketmeliyiz. Cevizi peynirle yemek sindirim açısından oldukça yararlıdır.

Bol bol yeşil sebze tüketin
Kalsiyum, vitamin ve protein ihtiyacını yeşil yapraklı sebzelerden almamız gerektiğini, et ve balığın önemini günümüz annelerinin yeteri kadar bildiğine inanıyorum. Küçük bir tavsiye verecek olursak: Et yemekleri ile birlikte yeşil sebzeler tüketmemizin etin sindirimi ve gerekli vitamin ihtiyacını karşılamak için önemli olduğunu belirtmek isterim. Et ile peynir/yoğurt gibi protein içeren yiyecekler yediğimizde sindirim oldukça zor olacaktır. Hamilelikte özellikle prebiyotik yoğurt tüketiminin önemini anlatan bir yazıyı ayrıca kaleme alacağım. Et ürünleri ile salata yendiğinde demir emilimini arttırmış oluruz. Vücuda gerekli C vitamini almamızda gıdalardaki demiri vücudumuzun kullanması açısından oldukça önemlidir. Tahıl tüketimini doktorunuzun önerdiği miktardan fazla almamamız gerekir. Çünkü tahıl vücutta fazla bulunursa tahılın içerisindeki fitatlar demir emilimini engeller. Bu nedenle gebelikte demir alımı oldukça önem taşır.

Mutfağınızda kaya tuzu tercih edin
Sadece hamilelikte değil, hayat boyu uygulanması gereken bir diğer önem verdiğim besin ise kaya tuzu. Şifalı tuz bilindiği üzere işlenmemiş doğal kaya tuzudur. Kaya tuzu; iyot,magnezyum,potasyum,çinko,silikat gibi insan sağlığı için gerekli mikro elementler içerir. Gri kaya tuzu ve himalaya tuzu doğal tuzlardır. Rafine edilmiş katkılı sofra tuzu veya yapay tuz, bütün katkılı yiyecekler gibi sağlığa zararlıdır. Sofra tuzunu tamamen hayatımızdan çıkartmak bedenimize büyük bir iyilik yapmamızı sağlayacaktır.

Sağlıklı yemekler için zeytinyağı
Yine tüm yaşamımız boyunca yapmanızı tavsiye ettiğim konu ise zeytinyağı. Yemekleri , salataları vs her hazırladığımız yiyeceği tüketirken zeytinyağı ile yapılmış olmasına önemle dikkat etmemiz gerekir. Ayçiçek, fındık ve mısırözü yağı gibi rafine ve hidrojenize yağlar kolesterolü yükseltir ve damarlarda tıkanıklıklara yol açar.
Trans yağ içeren margarinleri ve özellikle pilavları güzelleştirdiğini zannettiğimiz bulyon, çeşni gibi katkıları tamamen hayatımızdan çıkartmamız yine bedenimiz için mükemmel bir iyilik olacaktır.

Hamilelikte özellikle dikkat edilmesi gereken bir kaç noktaya değinmek istiyorum:

  • Yaptığımız yemekler 12 saatten sonra bakteri üretmeye başladığı için mümkün mertebe günlük yemekler yapıp tüketin.
  • Mide hassasiyetiniz el veriyorsa kemik sulu çorbalar tüketmemizde fayda vardır.
  • Hamilelikte kan grubuna göre beslenme konusunda doktorunuza danışıp buna uygun beslenmeniz rahat bir hamilelik geçirmenize yardımcı olacaktır.
  • Beslenme konusu ile desteklenmesi gereken bir konu ise, kimyasallardan uzak kalmak olacaktır. (Bu konu hakkında ayrıca bir yazı kaleme alacağım)

    Doğal destekleyici besinlerle doğal bir gebelik geçirmenizi , en güzel olumlu doğum hikayelerinin sizlerin olmasını gönülden temenni ederim.
    Sevgiler…

 

Avatar
Pelin Kahraman Avşar
Uludağ Üniversitesi Gıda teknolojisi mezunuyum. Evli ve 4 yaşında bir kız annesiyim. Bursa’da ikamet ediyorum. Tam bir Bursa sevdalısıyım. Bir cathering şirketinde proje müdürü olarak görev yapıyorum. Sorumlu olduğum 3 fabrika ve artı olarak özel yemek organizasyonları var. Türkiye’de işini severek yapan %17 insandan bir tanesi olarak kendimi çok şanslı hissediyorum. Mutfağı seviyorum. İnsanları yemek yerken seyretmek büyük bir mutluluk benim için. Amatör olarak fotoğraf çekiyorum. En sevdiğim kısmı ise yapılan özel yemekleri ölümsüzleştirmek. Alternatif tıp ile ilgiliyiz ailecek. Ekolojik yaşam, kimyasalsız yaşam hayat hedefim. Artık her şeyin katkılı olduğu bu dünyada katkılardan bir nebze olsun uzak kalabilmek adına yazılan hayat tecrübeleridir okuduklarınız. Umarım birilerine ses, birilerine nefes olabilir.

Bunları okumalısın

Çocukluğumuz, en güzel günlerimiz

Çocukluk üzerine söylenmiş sözler... Bir zamanlar biz de çocuktuk, biz de küsüp biz de ağladık. Şeker alındığında sevindik, dizimiz kanadığında dünya başımıza yıkıldı... Öyle ya...

Her zaman geçerli 7 moda kuralı!

Bu 7 kural kesinlikle sezonluk değil, her daim bilmemiz gerekenlerden oluşuyor. Sizin için tasarımcılara, işi bilenlere, trendleri belirleyenlere sorduk. 1. Sadece moda diye, size yakışmayan...

İyi baba olmak isteyenlere öneriler

Süper baba adayları buraya! Anne nasıl bir çocuğun iç dünyasını besliyor ve temsil ediyorsa baba da çocuk için dış dünyanın temsilcisidir. Çocuk yetiştirmede ve çocuğun...

Dokunmanın önemi ve bebek masajı

Sevgi dolu temas bebeğimiz için çok önemli! Anne karnında büyüyen bebek için annenin vücudunda temas, güvenlik ve sıcaklığın temelidir. Doğum sonrasında ise anne ile...

Kuru ciltleri nemlendirmek için ipuçları

Pırıl pırıl bir cilde sahip olmanın yolları... "Su ve sabun tetmez mi?" sorunuzu duyuyoruz. Yetmiyor maalesef. Elbette temizliğin bu muhteşem ikilisi demirbaşlarımız. Ancak farklı...