Bu konuya dikkat: Çocukları susturmayın!

Çocuklarımıza sağlıklı beslenme alışkanlığını nasıl kazandırabiliriz? Abur cubur tüketmek çocukların sağlığını nasıl etkiliyor? Çocuğunuz abur cubu istediğinde ne yapmalısınız? Çocukların abur cubur yemelerini nasıl engelleyebilirsiniz? AnneBebekKulubu.com yazarı Begüm Çelikkol, abur cuburların zararlarını yazdı...

0
PAYLAŞIM
68
GÖRÜNTÜLENME

Her çocuk ebeveyninin yanında dilediği kadar şımarır, ben de şımarırdım elbet çocukken. Sadece çok hasta olduğum zamanlarda doktorum sabah-akşam iğne verdiği zamanlarda. Bizim buralarda o zamanlar fazla eczane yoktu. Koskoca mahallemde sadece 2 tane vardı. Biz de Nurdoğan amcanın eczanesinde yaptırırdık iğnelerimi ve o eczanede çok değişik ürünler görürdüm. Mickey Mouse, Donald Duck figürlerinden şampuanlar en dikkatimi çeken şeylerdi ve anneme her iğne olduktan sonra bu şampuanlardan aldırırdım. Benim çocukluğumda market ürünleri çok azdı. Hepimizin çocukluğunda olduğu gibi. Mesela benim en büyük keyfim Aydede bisküvisi eşliğinde bir kutu süttü. Onda da annem bir paketi önüme koymazdı. 5 tane bisküviyle yetinmeyi bildiğimiz zamanlardı. O dönemde çocuk olanların hepsi de aynıdır eminim.

Dışarıda hamburger yememiş çocuklarım
Şimdilerde paketli ürünlerin sayısı almış başını gidiyor, çocuklar neye saldıracağını şaşırmış halde büyük marketlerde bir oraya bir buraya koşturuyor; hatta bazı çocuklar bu ürünlerden almak için kendisini yerden yere atıyor. Anne babalar da çocuklar sussun diyor alıyor bu ürünleri. Çocukları susturmanın bir yolu olarak görülen paketli gıdalar arasına her gün yenisi katılıyor. Ben şanslı bir anneyim sanırım ki hiç böyle bir manzarayı yaşamadım. Yani çocuklarla rahat rahat markete, pazara ya da alışveriş merkezine gidebiliyorum. Ev yapımı dışında hiç hamburger ya da ona benzer yemeklerden yemiş değiller ve hiç de istemediler. Çocukların doktoru namı-ı diğer ‘Cem Amca’ları ile her muayene esnasında konuşuruz. Ek gıdaya geçişlerinde de, “Çocuklara paketli gıdaları siz vermezseniz kendiliğinden istemezler. Dilerseniz ek gıdaya ilk meyveyle değil, patates, havuç, yoğurt ile başlayalım” demişti. Herhalde bundan sebep benim çocuklar hiç bu gıdaları istemiyor, bir yerde karşılaşırlarsa tadıyorlar sadece. Yani biz ek gıdalarımıza elma püresiyle değil de direkt sebze püreleriyle başladık. İnandırıcı gelmeyecek ama bizim marketlerde ana alışveriş noktalarımız dergi ve kitap bölümleri olur ve oralarda kendilerini yerden yere atarlar. Dışarıda yemek yememiz gerekiyorsa da yediğimiz yerler bellidir, yiyeceklerimiz de ızgara köftedir veya kuru fasulye-pilavdır. Pek çok arkadaşım çocuklarla esnaf lokantalarına gittiğim için de benimle dalga geçerler. Varsın geçsinler… Neyse şimdi gelelim temel konumuza…

Palm yağlı katkısız kekli marsmellowlu tatlı
Son zamanlarda pek çok annenin sosyal medya hesaplarında bir ürün dikkatimi çekiyor. Ve anneler, “Katkısız atıştırmalık” diye hesaplarında bu tür ürünleri paylaşıyor. Allah aşkına ev yapımı dışında katkısız atıştırmalık mı olur? Bu katkısız atıştırmalık içine baktım, içinde yok yok. Palm yağı, soya lesitini, glikoz gibi gibi pek çok maddeyle karşılaşınca “Bu nasıl katkısız atıştırmalık” diye sordum kendime. Çocukların elinde bu ürünlerle çekilen fotoğrafları, “İçimiz rahat, sağlıklı atıştırmalığımız var” sözlerini görünce benim içim hiç rahat olmadı. Yurtdışından gelen Marshmallowlu gıda çok mu katkısız oluyor? Ya da şöyle sorayım, yurtdışından geldiği için mi katkısız oluyor? Yahu, Marshmellow’u evde yapmayı denesek yoğun şeker, jelatin almak zorundayız. Bu çok mu zararsız oluyor ki? Neden bahsettiğimi birçoğunuz anlamışsınızdır.

Çocukları öldürmeyin!
Benim gittiğim Gastroenteoroloji doktorum ile zamanında karaciğerim ile ilgili ufak bir problemde konuştuklarımızı yazıyorum size: Begüm, kesinlikle paketli abur cubur ürün yememelisin. Kaynağını bilmediğin bitkisel çayları tüketmemelisin. Kafana göre ilaç kullanmamalısın. Bunlar karaciğerini hırpalar. Sonra paketli ürünler konusuna girdik biraz ve “Anneler çocukları sussun diye gidip bu ürünleri alıyorlar. Çocukları tamamen susturacaklar” cümlesini kurduğu an oturduğum yerden sıçradım. Doktorum ekledi, “Çocukları elimizle hasta ediyoruz”. Şimdi bu cümleleri duysanız ne yaparsınız bir anne olarak? Biz çocukken böyle şeyler yoktu, bir leblebi tozumuz vardı. Bir de sokakta oynarken ev yapımı salça sürülmüş ekmeğimiz. Sağlıklıyız ama değil mi? Geleceğe geldiğimizde çoğumuzda grip nezle dışında bir sorun yok. Bu ürünler çocukların karaciğerini büyütüp, yağlandırıyor; böbreklerini etkiliyor, kalbini etkiliyor… Obeziteye neden oluyor. Neden bunları bildiğimiz halde veriyoruz zorla çocuklara? Neden çocukları reklam malzemesi yapıyoruz ki? Onlar da bizim gibi anne keki, anne poğaçasıyla büyümüyorlar? Kolay geliyor parasını verip almak, emek vermemek evde.

Ev yapımı poğaça
Tamam hepimiz çalışıyoruz, ekonomik durumlar belli. Evde değiliz. Ama çok mu zor bir poğaça hamuru yoğurmak, bir kek karıştırmak Nil Karaibrahimgil’den “Sana kek yaptım” şarkısını dinleyip keyifli keyifli. Bilmem bana zor gelmiyor. Sabahtan akşama kadar çalışıyorum ben de. Eve geldiğimde benim de dinlenmeye ihtiyacım var ama mutfağa giriyorum annemle birlikte, çocuklara ne pişirelim ne yesinler diye menü oluşturuyoruz ve uygulamaya geçiyoruz. Şükür ki sebze seviyorlar, et yiyorlar, yemek seçmiyorlar. Ve kan değerleri çok normal. Mesela hiç takviye ürün kullanmadık bugüne kadar. Ne bileyim B12, Demir ihtiyaçları olmadı. Ben mutfakta bir şeyler yaparken onları da sürece dahil etmeyi seviyorum. Kurabiye yapıyorum, şekillerini onlar veriyor. Poğaça yapıyorum ve onlara “Siz önemli gurmelersiniz. Tadım yaparsanız beni şereflendirirsiniz” diyorum. Hemen görevlerini yapıyorlar. Bizim hala ev sofralarımız eski kafa. Her şey ev yapımı. Zaman istenince oluyor.

Bizim abur cubur listemiz
Bugün de markete gittik oğlumla. Oğlumun seçtiği abur cubur ürünleri sıralıyorum size: Çiğ badem, kayısı, kuru üzüm, ceviz. Hepsi bu kadar. Anneye de tulum peyniri, zeytin, Türk kahvesi. Sonra koştura koştura eve geldik birlikte. Herkes reklam derdinde olduğuna göre ben de mizansen yapmak istedim. Benim oğlanı aldım bir abur cubur reyonunun önüne koydum ve fotoğrafını çektim. O saniyeden sonra doğru kuruyemiş bölümüne gittik. Peki biz bu akşama ne mi yiyeceğiz? Kuru fasulye ve pilav. Belki yemekten bir iki saat sonra badem kayısı keyfi yaparız birlikte. Kızımda da durum farklı değil. Evde kek yapsam bile, içine bal ya da pekmez eklesem bile tatlı sevmiyor. Hatta “Nefret ediyorum” diyor. Bir yediği bitter çikolata. Ona da ses çıkarmıyorum. Oğlan biraz daha meyilli değişik tatlar denemeye ama onun da dikkatini kitaplara vermeye çalışıyorum. Bir kitapçıda ya da marketin kitap reyonunda önce kendisine kitap seçiyor, sonra “Sen de almalısın” deyip bana da seçiyor. Evde de küçük kızımın izin verdiği ölçüde birlikte okumaya çalışıyoruz. O sıralarda aklımıza bir şeyler yiyelim, içelim konusu gelmiyor.

Yemek programları candır
Sadece kendi çocuklarımda değil, kuzenim var 24 yaşında bugüne kadar asitli içecek, meyve suyu içmiş çocuk değil. İnanın olabiliyor. Ben bir gün bile o çocuğun elinde cips paketi görmedim, çikolata görmedim. Biz de ağabeyimizin izinden gidiyoruz. Oğlumun gittiği kreşte her Pazartesi sürpriz günü. Öğretmenimiz de sürekli uyarır, “Çocuklar için sade süt dışında başka içecek getirmeyin” diye. Takdir ediyorum onu da. Okul çocukları için de bir önerim, fazla harçlık vermeyin kantinlere çeki düzen gelene kadar. Bunu da cimrilik olarak algılamayın. Marketlerde evin temel ihtiyaçları dışında kitap reyonlarına yönelin, dergilere bakın. Televizyon izleyecekseniz yemek programlarına bakın, belgesellere bakın. Mesela bizim favori programımız “Arda’nın Mutfağı”dır. Onun yaptıklarını kendi mutfağımızda deneriz, afiyetle yeriz. Belgeselleri konuşarak izleriz. Siz de böyle şeyler yapabilirsiniz. Çocuğun dikkatini neye verirseniz, o da oraya yönelir.

 

Begüm Çelikkol

Begüm Çelikkol

1983 yılında İstanbul’da doğdum. İlkokul, ortaokul ve liseyi yine İstanbul’da bitirdim. 2001 yılında Ege Üniversitesi’nde Radyo, TV ve Sinema eğitimi aldım. Okul sürecinde staj yaptığım ATV’deyken hemen yan binası Habertürk’e bakıp, “Okul bittiği zaman buraya işe girsem keşke” diyordum. Okul bitti ve ben sektörel dergiler yapan Trixi Medya Grubu’nda 3 derginin içerik editörlüğünü 6 ay üstlendim. Ama hayalim çok gecikmedi ve 1,5 sene rötarla bir tesadüf eseri Habertürk’te buldum kendimi. Habertürk’ün Web sitesinde tam 6 sene çalıştım. Sağlık, ekonomi, gezi alanlarına baktıktan sonra Yeni Şafak Gazetesi’ne geçtim. Burada da hem gazetenin sağlık editörlüğünü yaptım hem de kurumun web sitesinde haber editörlüğü yaptım. Burada ayrıca gazetenin Pazar ekine sağlık haberleri yaptım. Ayrıca kuruma ait olan SkyRoad dergisinde sağlık haberleri yazdım. Kurumun internet sitesinde yayınlanan Dönüm Noktası isimli programı sundum ve web sitesine yönelik haberlerde perfore okudum. Sağlık branşıyla tanışmam ise Ege Üniversitesi’nde oldu. Okulun haber ajansında çalıştığım süreçte, okulun tıp fakültesindeki pek çok vaka haberine imzamı attım. O süreçte organ bağışı kampanyasını yürüttük çalıştığımız ekiple. Sonrasında da sağlık branşını sevdim ve bu alanda devam ettim. Daha fazla insana dokunmam gerektiğini düşündüğümden gazetecilik hayatımı sonlandırıp özel bir hastanenin medya departmanında geçtiğimiz sene Haziran ayında işe başladım. Bu süreçte iki kez anne oldum. Mustafa Kemal adında bir oğlum, Ela adında bir kızım var. Yani hem iş hem annelik kariyerime devam etmekteyim. Sizlere de pek de beceremediğim annelik kariyerimden bahsedeceğim.

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

En Çok Yorumlananlar

Popüler

Köşe Yazarları

Ali Değişmiş TÜM YAZILARI
Bilgi yok.
Her çocuk ebeveyninin yanında dilediği kadar şımarır, ben de şımarırdım elbet çocukken. Sadece çok hasta olduğum zamanlarda doktorum sabah-akşam iğne verdiği zamanlarda. Bizim buralarda o zamanlar fazla eczane yoktu. Koskoca mahallemde sadece 2 tane vardı. Biz de Nurdoğan amcanın eczanesinde yaptırırdık iğnelerimi ve o eczanede çok değişik ürünler görürdüm. Mickey Mouse, Donald Duck figürlerinden şampuanlar […]
Banu Ertuğrul TÜM YAZILARI
Tatil denince aklımıza uzun bir yaz tatili geliyor ama tatilin uzunu kısası olmaz. Çocuklarla yapılan tatilin ise hayatımızda farklı bir yeri vardır.  Eğer küçük bir çocuğunuz varsa, tatili hem sizin rahat geçirebileceğiniz hem de çocuğunuzun keyif alacağı bir ortamda geçirmek kolaylık sağlayacaktır. Bu noktada, eğer tatilinizi bir otelde geçirmeyi planlıyorsanız,  bebek ve çocuk dostu otelleri […]
Banu Ertuğrul
Begüm Çelikkol TÜM YAZILARI
Yine maceralı bir gün geçirdim. Çocuk olunca macerasız bir gün geçirmenin mümkün olmayacağını bilir bütün anneler. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle çocuklarla güzel bir gün geçirmenin planlarını yaptım ve çocukları attığım gibi arabaya Yeşilköy Marina’da İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 5. Çocuk Şenliği’nin yolunu tuttum. Ortam şahaneydi. Birçok okul ve gıda markası stantlar […]
Begüm Çelikkol
Deniz Yılmaz TÜM YAZILARI
Bilgi yok.
Yine maceralı bir gün geçirdim. Çocuk olunca macerasız bir gün geçirmenin mümkün olmayacağını bilir bütün anneler. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle çocuklarla güzel bir gün geçirmenin planlarını yaptım ve çocukları attığım gibi arabaya Yeşilköy Marina’da İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 5. Çocuk Şenliği’nin yolunu tuttum. Ortam şahaneydi. Birçok okul ve gıda markası stantlar […]
Deniz Yılmaz
Devrim Karakaya TÜM YAZILARI
En sevdiğiniz yerleri, alışkanlıklarınızı, mutlu olduğunuz keyif aldığınız şeyleri en iyi en yakınlarınız bilir ve bu yakınlıkta biri ya da birileri varsa hayatınızda bu en büyük şansınızdır.  İlgi’nin hayatıma gireceği haberini aldığım andan itibaren bu yakınlığın sonsuza dek süreceğini ve başka hiçbir duyguyla mukayese edilemeyeceğini biliyordum. Yıllar içerisinde sonsuz sevgi temelli bu yakınlık bizi çok […]
Devrim Karakaya
Doula Nevin Yeğit TÜM YAZILARI
Emmek, bebeğin doğduktan itibaren getirdiği doğal bir reflekstir ve bebeğin duygusal bir ihtiyacını karşılar: Bebekler dokunulmaktan ve kucaklanılmaktan hoşlanırlar. Çok sayıda çalışma, kucağa alınmayan ve bedensel temastan yoksun kalan prematüre bebeklerin ölme olasılıklarının daha yüksek olduğunu göstermektedir. Emzirme sırasında annesiyle yakın bedensel temasta olmak, bebeğin bu önemli ihtiyacını karşılamak açısından çok önemlidir. Peki anne sütünün […]
Doula Nevin Yeğit
Duygu Bükçüoğlu TÜM YAZILARI
Öncelikle doğru olan köpek satın almak yerine bir hevesle alınıp barınaklara ya da sokağa bırakılan sahiplenmenizdir. Barınaklardaki köpeklerin çoğu ne yazık ki çocukları istedi diye karne hediyesi olarak satın alınan köpeklerdir. Köpeğin bir oyuncak değil, duyguları olan bir canlı olduğunu unutmayalım. Köpek sahiplenme karari nasil verilir?  Çocuğunuz en az 15-16 yaşında değilse, yani köpeğin sorumluluğunu […]
Duygu Bükçüoğlu
Elif Demirtaş Bilir TÜM YAZILARI
Karpuz var, yer misiniz? Hayat hep bu kadar pahalı mıydı, yoksa ben işten çıkıp bir süreliğine ev kadını olmaya adım attığım şu günlerde markete, pazara ancak gidebildiğim için ben mi şimdi anladım? Her markete gittiğimde 2 gün depresyona giriyorum fiyatları görünce. Çok iyi bir ev kadını olmadığımı itiraf edeyim en başından. Yıllarca kocam gündüz ben […]
Elif Demirtaş Bilir
Ersin Elmacı TÜM YAZILARI
Aile içi eğitimin önemini kime sorsak çok önemli der. Asıl soru: Neden bu kadar önemlidir aile içi eğitimi? Çünkü karakter oluşumunun annenin hamilelik dönemine kadar indiği bilimsel olarak ortaya konmuştur artık. Unutmayalım ki bir çocuk bir alanda ne kadar yetenekli olursa olsun, o yeteneği ortaya çıkaracak çalışma disiplinine sahip değilse, o yetenek körelecektir. Dolayısıyla alanında […]
Ersin Elmacı
Esra Alagöz TÜM YAZILARI
Dikkat bu yazı ileri derecede 💩 içerir! Evet efenim, sepet efenim, geldik zurnanın zırt dediği yere, #KeremEfendi artık 2,5 yaşında ve niyet ettik azmu cezmu kesteyleyip, tuvalet eğitimi vermeye. Çok şükür çevremizde “Ay hala bez mi bağlıyorsunuz? Çok geç kalmışsınız, benimki onun yaşındayken çoktaaan söylerdi, ay hala çişini söylemiyor musun sen? Yok canım daha erken, şimdi […]
Esra Alagöz
Esra Bozbay Korkmaz TÜM YAZILARI
Emzirme annenin göğsünden süt gelmesidir, vücutta süt üretimini sağlayan prolaktin hormonunu süt bezlerini uyararak sütün gelmesini sağlar. Doktorlar ve uzmanlar annelere bebeklerini ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü ile beslemeleri gerektiğini tavsiye ediyor. Anne sütü ile beslenen bebeklerin diğer bebeklere göre daha sağlıklı olduğu ve bağışıklık sistemlerinin daha güçlü olduğunu istatistikler ortaya koyuyor. Bu […]
Esra Bozbay Korkmaz
Fatih Kuran TÜM YAZILARI
Hedefiniz dünya vatandaşı olma yolunda önemli bir adım olan  AnneBebekKulubu.com yazarı ve Dinamo Edu Kurucu Ortağı Fatih Kuran yazdı… yurtdışında eğitim almak ise izlemeniz gereken yollar almak istediğiniz eğitime bağlı olarak farklılıklar gösterecektir. Bu bakımdan yurtdışında alacağınız eğitimi lise, üniversite ile kolej, lisans üstü ve dil eğitimi olarak 4 kısma ayırabiliriz. Lise eğitimini yurtdışında almak […]
Fatih Kuran
Fulya Batuhan TÜM YAZILARI
Hepinize yeniden merhaba,  Bugün bebek bakımı ile ilgili biraz konuşalım istiyorum. Bebek bakımıyla ilgili kafanızdaki tüm soruları hadi gelin birlikte cevaplayalım.  Bebeğimi emzirme düzenim nasıl olmalı?  İlk haftalarda emzirme biraz düzensiz olacaktır. Ama sonraki günlerde bebeğinizi, gün içinde en az 8-10 kez her iki memenizden de eşit sürelerde emzirmelisiniz. İki emzirme arası 2-3 saati geçmemelidir. […]
Fulya Batuhan
Gülşah Sünbül TÜM YAZILARI
10 aylık aktif bir anne olarak bebeklerin sabah kahvaltılarında çok çeşitlilikten ziyade besin değeri yüksek fakat sindirimlerini zorlamayacak şekilde yani tabiri caiz ise az ama öz gıdalara yer verilmesi taraftarıyım. Bebeğimizi nasıl besleyelim? Evet bebeğimiz, içeriğine güvendiğimiz tüm gıdaları elbette tatsın, ama sırf bizler bir takım tariflere hevesleniyoruz diye de gereksiz, faydasız yada düşük faydalı […]
Gülşah Sünbül
Hilal İnan TÜM YAZILARI
Eşiniz evlenmeden önce “Evlilik yıldönümümüz olsa bile o gün fanatik derecesinde tutkun olduğum takımın maçına giderim, yani önce takımım, sonra sen” dediğinde evet derseniz, evlendikten sonra her şey değişir derseniz, yanılırsınız. Siz nişanlılık döneminde doğum gününüzü nişanlınızla değil, arkadaşlarınızla kutlamıştınız; çünkü o gün o çok önemli maç günüydü aynı zamanda. O zaman sessiz kaldınız, sonra […]
Hilal İnan
Hülya Serten TÜM YAZILARI
Erkeklerin ilgisini devamlı canlı tutmak, onların kendilerini özlemesi sağlamak kadınların arzuladığı bir şey ama bu her zaman kolay olmuyor. Eğer sevgilinizin üzerinize titremesini, sizi özlemesini, kısaca ilgiyi hep üzerinizde taşımayı çok istiyorsanız size bu konuda yapması hiç de zor olmayan bazı taktikler verebiliriz. Bunlardan birkaçı… İşte erkeklere kendinizi özletmenin yolları! 1- Romantik mesajlar atın Önereceğimiz […]
Hülya Serten
Hüsnü Kutluay TÜM YAZILARI
Çocuk haczi nedir? Birçok kişinin, basın mensubunun, milletvekilinin bu iki kelimeyi aynı cümle içerisinde duyunca yüzünün aldığı hali en iyi bilenlerdenim.  İlk duyduğunda çocukların haczedilmesi kavramını algılamakta zorlanılması çok normal, yıllardır kendi evladını görmek için haciz işlemi yapmak zorunda kalan milyonlarca insan bile bunu içine sindiremiyor hazmedemiyor. Meselenin pek çok boyutu var. Gelin birlikte inceleyelim. […]
Hüsnü Kutluay
Kadriye Altınbaşak TÜM YAZILARI
Sevgili anneler, ortalama 40 haftalık doğum sürecinin ardından sizleri neler bekliyor biliyor musunuz?  Gaz sorunu, uykusuzluk, bebeğinizin beslenmesi ve ek gıdaya geçiş süreci… İlk yazımda sizlerle ek gıdaya geçiş sürecini masaya yatıracağız. Ek gıdaya ne zaman geçebilirsiniz? Ek gıdaya geçiş sürecini Dünya Sağlık Örgütü 6. aydan sonra öneriyor. Yani bu zaman dilimi de 180 günü tamamlamış […]
Kadriye Altınbaşak
Mehtap Karanfil TÜM YAZILARI
Din nedir? korkuyla ve baskıyla öğretilebilecek ve sevdirilebilecek bir değer midir? Biz anne ve babalara bu konuda düşen görevler nelerdir? Ramazan ayı gelince özellikle din eğitimi çocuklara nasıl verilmeli konusunu yazmak istedim. Amacımız sevdirmek mi? Korkutmak mı? Yaşamımızda bir çok değer bulunur. Din, vatan, aile, gibi kavramlar en kutsal değerlerimizdendir. Peki çocuklarımıza değerlerine sahip çıkmasını […]
Mehtap Karanfil
Muazzez Dilek Yaşar TÜM YAZILARI
Okullar açıldı ve çocuklar okula alışmaya başladı. Peki bu ödev işi nasıl olacak merak edenler var mı? Etmelisiniz. Çünkü ödev yaptırırken en ufak bir taviz sonrasında bir bakarsınız çocuğunuzun ödevini siz yapmaya başlamışsınız. Nereden mi biliyorum? O zaman anlatayım… Çocuğunuzun  ödevine yardım ederken dikkat Küçük eller kalem tutmaya kreş ya da anaokulu zamanında başlıyor. İlk […]
Muazzez Dilek Yaşar
Murat Ertan TÜM YAZILARI
Övgü ve takdir insanların hoşuna gider. Yaşımız kaç olursa olsun övgü sözleri bizi mutlu eder. İnsanların yaptığımız işleri takdir etmesi, güzel sözlerle bahsetmesi bizi mutlu eder. Günlük iş sıkıntısı, hayatın zorlukları, stres yüzünden, çok az iltifat ve takdir sözlerini kullanıyoruz. Sevdiklerimize özel olduklarını hissettirelim Toplumdaki insanlar birbirlerini etkiler; olumlu düşünce, sevgi ve takdir sözleri arttıkça […]
Murat Ertan
Mutfakkoçu Şef Recep Aydoğan TÜM YAZILARI
Hz. Nuh döneminden günümüze varlığını sürdüren, paylaşma kültürümüzün en önemli simgelerindendir Aşure. İsmi, Arapça olarak “on ve onuncu” manasına gelen kelimeden türeyen aşure tatlısının yapımına Muharrem ayının onuncu gününde başlanıyor.  “Peki iyi aşure nasıl yapılır? Püf noktaları nelerdir? Hangi malzemeler konur?” işte merak edenler ve ilk defa aşure yapacaklar için bu konudaki faydalı tüyolar; Püf noktası […]
Mutfakkoçu Şef Recep Aydoğan
Nurhan Demirel TÜM YAZILARI
Sleepy’den bir ilk: “Natural Külot Bez” Sleepy’nin bebek bezi alanında belkide devrim denilebilecek bir yeniliği külot bez diyebiliriz. Bebeklerin kolaylıkla giyip çıkabildiği bu ürün sayesinde bebeklerin altını değiştirmek ebeveynler için oldukça pratik bir hale geldi. Sleepy Natural Külot Bez, saf suyla dokunmuş bir  yüzeye sahip ve benzersiz bir yumuşaklık sunuyor.  Bambudan elden edilen emici lifler ise sıvıyı […]
Nurhan Demirel
Pelin Kahraman Avşar TÜM YAZILARI
‘’Yeni doğan bebek beslenmesi nasıl olur?’’ sorusuna verebileceğim tek cevap ‘anne sütü’ olur. Bir bebeğin anne sütünden başka birşeye ihtiyacı yoktur. Ekstra durumlar,sağlık durumları dışında bir bebeğin anne sütünden başka bir gıda ile beslenmesine gönlüm razı gelmiyor, bence sizinde gelmemeli. Bebeğiniz.. Uzun yoldan gelmiş yorgun bir savaşçı.. Siz.. Aylardır içinizdeki mucizenin doğmasını beklemiş taze ve […]
Pelin Kahraman Avşar
Psikolog Şeyla İbrahimoğlu Delen TÜM YAZILARI
Ergenlik; psikolojik, zihinsel, fizyolojik ve sosyal açıdan gelişimin boyut ve hızının farklılaştığı bir dönem. Çocuğun kendini ve dünyayı algılayışının değişmeye başladığı ve kimlik arayışı ile uğraştığı bu dönem ebeveynleri de oldukça zorluyor. Ebeveynler için bu dönemle başa çıkmada birkaç öneri… Empati: Kendi gençliğinizi hatırlamaya çalışın. Çok mu mükemmeldiniz? Cevabınız evet bile olsa günümüz koşullarında, genç […]
Psikolog Şeyla İbrahimoğlu Delen
Sema Tamgüç TÜM YAZILARI
Anne – Baba olanların en büyük kaygısı “iyi bir çocuk” yetiştirmektir. Eğitimli olsun, ben okuyamadım o okusun, kültürlü olsun, kendini ifade edebilsin, mutlu olsun, özgüvenli olsun, meslek sahibi olsun gibi olsun da olsunlar listesi vardır, uzar da uzar… Az eğitimli ya da çok eğitimli, zengin ya da fakir olalım fark etmez, sanırım hepimizin bildiği bir […]
Sema Tamgüç
Sevim Kuruçay Çam TÜM YAZILARI
Anne bebek yogası anne bebeğin beraber yaptığı eğlenceli ve faydalı bir aktivitedir.Genellikle bebeğimiz 2-3 aylık olduktan sonra başlayabilir ve 1 yaşına kadar( hızlı emekleyip yada yürüyene kadar) katılabilir. Uzun bekleyiş dolu ve zevkli bir hamilelik sürecini tamamlayan,bebeğini kucağına alan,yeni yasam şartlarına ve bebeğine alışmaya çalışan annelerimizin bebekleriyle birlikte yapabilecekleri eğlenerek hareket etmek ve rahatlamak içind […]
Sevim Kuruçay Çam
Simay Yıldız TÜM YAZILARI
Okuduğum ilk kitabın hangisi olduğunu hatırlamıyorum; önce Cin Ali ile mi tanıştım, Kibritçi Kız’la mı, yoksa Ayşegül’le mi, emin değilim. Ancak çocukluğumda okuduğum ve bende iz bırakan bazı kitapları da dün gibi hatırlıyorum. Bunlardan bir tanesi, dedemin bana hediye ettiği, İtalyan yazar Edmondo De Amicis’in Çocuk Kalbi. 11 yaşındaki ilkokul öğrencisi Enrico Bottini’nin günlüğü formatında […]
Simay Yıldız
Uzm. Dr. Tuğçe Tülümen TÜM YAZILARI
Geniz eti (adenoidler ) burunun gerisinde, geniz (nazofarenks) denilen bölgede yer alan bir lenf dokusu kümesidir. Geniz eti, bademcikler ile birlikte bir koruyucu lenf halkası meydana getirir. Geniz eti problemleri okul başarısını etkileyebilir Geniz eti ( adenoid doku ) hava yolu ile ulaşan antijenlere maruz kalır ve üst solunum yolu ve sindirim yolunun patojenlere karşı […]
Uzm. Dr. Tuğçe Tülümen
Uzm. Klinik Psikolog Mahide Bingöl TÜM YAZILARI
Kardeşlerin bir birlerini kıskanmaları; yakınlık, paylaşım ve sevgi duymalarını engellemeyecek düzeyde ise doğal ve sağlıklı bir durumdur.  Her birey ilk olma, değerli olma, en sevgili olma isteğine sahiptir dolayısı ile kardeşlerde anne baba ve varsa diğer ebeveynler arasında en çok sevilen en çok ilgi görülen ve en çok kabul görülenin doğal olarak kendisi olmayı isterler. […]
Uzm. Klinik Psikolog Mahide Bingöl
Yasemin Irkilata TÜM YAZILARI
Adet dönemleriniz arkadaşlarınıza göre daha ağrılı geçiyor veya sürekli alt karın ağrısı şikâyetiniz var ya da cinsel ilişki sizin için ağrılı ve doktorunuz endometriozis olduğunuzu söyledi…. Peki nedir endometriozis? AnneBebekKulubu.com uzmanı Fzt. Yasemin İrkilata yazdı… Endometriozis  nedir? Belirtileri nelerdir? Kimlerde görülür? Endometriozis, rahim içi dokusunun rahim dışında ve karın bölgesindeki dokularda oluşmasıdır. Bazen çok geniş yayılım […]
Yasemin Irkilata
Zeynep Kantar Sağlam TÜM YAZILARI
Lego denilince akla, rengarenk birbirine geçirilen, çocukların gelişim düzeyinde etkin rol oynayan en tanıdık ve en çok tercih edilen oyuncaklar gelir. İlk çıktığı günden itibaren Legolar, çocukların etrafını algılama biçimlerinde bir devrim yaratmış durumda. Küçük parçaları birleştirilerek ortaya yeni bir nesne çıkarılması ilkesine dayalı Lego’nun geçmişi 1930’lu yıllara kadar dayanıyor. Ancak Lego’nun kendisi ile özdeşleşmiş, 8 […]
Zeynep Kantar Sağlam

Hesaba giriş yap

Kayıt için formu doldurun

Şifreni al

Parolayı sıfırlamak için ayrıntı girin