Ana Sayfa Beslenme Bebekler için hurmanın faydaları nelerdir?

Bebekler için hurmanın faydaları nelerdir?

Hurmalar enerjiyle doludur ve çocuğunuzun beslenmesine katı maddelerle başladıklarında dahil edecekleri harika bir gıda maddesidir. Demir, kalsiyum, sodyum fosfor, magnezyum, potasyum ve çinko gibi iyi bir mineral kaynağıdırlar. Ayrıca thiamin, riboflavin, niasin, folat, A vitamini, B6 ve K vitamini gibi vitaminler içerirler.

Hurmalar ayrıca iyi bir şeker ve lif kaynağıdır. Olgunlaşmamış tarihlerde bulunan fruktoz ve dekstroz içeren basit şekerlerin anında enerji sağladığı bilinmektedir. Bu besinler, büyüyen bir bebeğin diyetini dengeler ve annelerin sütünden besinleri tamamlar.

Bebekler için hurmaların faydaları

Hurmalar besin açısından zengin olup, bebeğinizin büyümesi için gerekli olan mineral ve vitaminler içerir. Hurmalar, bebeğinizin büyümesine aşağıdaki şekillerde yardımcı olur.

Kemik gelişimi: Kalsiyum ve magnezyum kemik gelişimi için iyidir. Hurmalar yüksek bir magnezyum ve kalsiyum içeriğine sahiptir. Bu nedenle, bebeklerde kemik gelişimini artırmaya yardımcı olurlar.

Beyin gelişimi: Potasyum beynin büyümesine ve gelişmesine yardımcı olur ve bu besinin adil bir miktarı tarihte mevcuttur, böylece bebeğin genel bilişsel gelişimini sağlar.

Hazımsızlıkların önlenmesi: Hurmalar parazitik organizmaları ortadan kaldırmaya yardımcı olur ve bağırsaklarda dost bakterileri geliştirmeye yardımcı olur. Bu, bağırsak sorunlarını önlemeye yardımcı olur.

Karaciğer sağlığını koruma: Bebekler viral ve bakteriyel enfeksiyonu kasıp kavramaya oldukça yatkındırlar, ki bu da karaciğeri olumsuz etkilemektedir. Bunlar, bebeklerin avladıkları sarılık, tifo ve hepatit gibi karaciğer rahatsızlıklarının yüksek oranda oluşmasına katkıda bulunurlar. Ancak, tarihlerin karaciğer koruma özelliklerine sahip olduğu ve bu nedenle bebeğinizin menüsüne dahil edilmesi için büyük önleyici bir diyet öğesi olduğu gözlenmektedir.

Mide ülserleri için birebir: Bazı çocuklar ayrıca mide asitlerinden ve ülserden de muzdarip olabilirler. Hurmalar bazı semptomları hafifletmeye yardımcı olacak özelliklere sahiptir ve doktorunuz tarafından önerilen düzenli tıbbi tedaviye eklenebilir. Ancak, mide ülserlerini tedavi etmek için bir çare olarak kullanmadan önce çocuk doktorunuza mutlaka danışın.

Daha güçlü dişler: Daha iyi diş gelişimi için diş çürümelerine olgunlaşmış hurmalar verilebilir. Hurmalar diş etlerini güçlendirmeye yardımcı olur ve dişlerin daha güçlü ve hızlı büyümesini sağlar. Olgun hurma çiğneme, bebeklerin dişlerinden faydalanabileceği iyi bir diş egzersizi olabilir.

Ateşli hastalıklar ve çiçek hastalığı sırasında iyileşmeyi destekler: Eğer bebek ateşi veya çiçek hastalığı geçiriyorsa, hızlı toparlanmaya yardımcı olur. Hurmaların zengin besin öğelerinin sayesinde bebekler daha hızlı sağlığına kavuşur. Hurmaları süt ile karıştırabilirsiniz.

Dizanteri için birebir: Bebekler kalın bağırsakta bakteriyel enfeksiyonu nedeniyle dizanteri gelişebilir. Bu durum tatlı hurma beslenmesiyle kontrol edilebilir.

Kabızlıktan kurtulma: Hurmalarda mevcut olan yüksek miktarda lif, dışkıya toplu olarak eklenir ve su emilimini artırır. Bu bebekler için düzgün bağırsak hareketine yardımcı olur.

Ateş düşürücü: Ateşlenme çocuklar arasında yaygın bir durumdur. Hurmalar, vücut ısısının yükselmesiyle birlikte gelen asit ve ishal gibi rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olur. Sütle karıştırılmış topraklanmış son derece besleyici ve aynı zamanda ateşi düşürür ve hızlı bir şekilde toparlanmaya yardımcı olur.

Kandaki hemoglobin düzeylerini iyileştirir: Hurmalar yüksek demir içeriğine sahiptir. Bu, bebeğinizin kırmızı kan hücrelerindeki hemoglobin sayısını artırmaya yardımcı olur. Ayrıca hurma sağlıklı saç büyümesini destekler ve cildi besler.

Hurmanın bebek beslenmesindeki yeri için daha fazla bilgi ve örnek tarif :

Badem, badem ezmesi, badem sütü, anne sütünü artırmak için tavsiye edilir .Ayrıca DHA, kalsiyum ve magnezyum sağlar.

Badem sütü çoğu markette hazır bulunur ve şekerli, şekersiz, vanilya ve bal aromasıyla gelir. Soya sütünden daha tatlı, daha hafif bir tada sahip olmak, birçok anne için daha kolay bir geçiştir – tadı aldığınız zaman, sadece tadı çok güzel olduğu için içebilirsiniz. Ayrıca sadece badem, su ve Vitamix gibi yüksek hızlı bir karıştırıcı ile kendiniz yapabilirsiniz ve kendinize her türlü katkıdan tasarruf edebilirsiniz.

Bunları okumalısın

Çocukluğumuz, en güzel günlerimiz

Çocukluk üzerine söylenmiş sözler... Bir zamanlar biz de çocuktuk, biz de küsüp biz de ağladık. Şeker alındığında sevindik, dizimiz kanadığında dünya başımıza yıkıldı... Öyle ya...

Her zaman geçerli 7 moda kuralı!

Bu 7 kural kesinlikle sezonluk değil, her daim bilmemiz gerekenlerden oluşuyor. Sizin için tasarımcılara, işi bilenlere, trendleri belirleyenlere sorduk. 1. Sadece moda diye, size yakışmayan...

İyi baba olmak isteyenlere öneriler

Süper baba adayları buraya! Anne nasıl bir çocuğun iç dünyasını besliyor ve temsil ediyorsa baba da çocuk için dış dünyanın temsilcisidir. Çocuk yetiştirmede ve çocuğun...

Dokunmanın önemi ve bebek masajı

Sevgi dolu temas bebeğimiz için çok önemli! Anne karnında büyüyen bebek için annenin vücudunda temas, güvenlik ve sıcaklığın temelidir. Doğum sonrasında ise anne ile...

Kuru ciltleri nemlendirmek için ipuçları

Pırıl pırıl bir cilde sahip olmanın yolları... "Su ve sabun tetmez mi?" sorunuzu duyuyoruz. Yetmiyor maalesef. Elbette temizliğin bu muhteşem ikilisi demirbaşlarımız. Ancak farklı...