Ana Sayfa Beslenme Anne sütünü arttıran yiyecekler ve içecekler

Anne sütünü arttıran yiyecekler ve içecekler

Lohusalık dönemi ile birlikte süt arttırma endişesi çoğalmaya başlar. Tamda bu zamanda internetten tırım tırım süt arttırma yollarını aramaya başlarız. Kendimden biliyorum toplama bilgilerle aksiyon almaya çalıştığımda ne yapacağımı şaşırmış, neye inanacağımı bilmez haldeydim. Neyi neden yaptığımızı bilmek adına bu yazı tüm annelerin rehberi olsun. Peki anne sütünü arttıran yiyecekler ve içecekler nelerdir? Bebeğimizi emzirebilmek için hangi besinleri tüketmeliyiz?

Anne sütünü nasıl arttırabiliriz?
Dilerimki bebeğiniz doğar doğmaz ilk tattığı şey ‘ağız sütü’ olsun. Çünkü ağız sütü, yararlı mikropları bebeğin bağırsağına ekerek bağırsakları sindirime alıştırır.

Süt arttırma deyince akla ilk gelen çay ‘Rezene çayı‘ oluyor. Rezenenin faydasını alabilmek için doğru demleme yöntemini biliyor olmalısınız.

Kaynatıp 85 dereceye getirdiğimiz suyun içerisine 1 tatlı kaşığı rezene tohumunu atıp ağzı kapalı bir şekilde en fazla 2 dakika bekletip süzüyoruz. Günde 3-4 kupa içmenizi tavsiye ederim. Bebekte gaz olduğunu anladığınızda ılık bir şekilde çay kaşığı ile bebeğe içirebilirsiniz.

Maden suyu deyip geçmeyelim

Annelerin en çok merak ettiği bir konuda maden suyunun sütü arttırıp arttırmadığı, zarar verip vermediği. Gelin birlikte bakalım. Öncelikle maden suyu ve soda arasındaki farkı iyi biliyor olmamız gerekir.  

Soda; içilebilir bir suya karbondioksit eklenerek ortaya çıkar.

Maden suyu; yer altı sularından elde edilmiş mineraller ve karbondioksit gazı ile birlikte yeraltındaki çatlaklardan ilerleyerek yeryüzüne çıkar ve tamamen doğaldır.

Bazı maden sularının sodyum oranı daha fazladır. Fazla sodyum içeren maden sularını hipertansiyon ve böbrek hastalarının dikkatli tüketmesi gerekir. Aksi takdirde kan basıncı kontrol altına alınmayabilir, böbrek fonksiyonları bozulabilir.Bu durumda aldığımız şişelerin etiket bilgilerini kesinlikle okumalı, ayrımını yapmalı ve buna göre tüketmeliyiz.

Maden suyu; içeriğindeki mineraller sayesinde vücudun ihtiyacını karşılayan içeriği ile vücut dengesini sağlarken anne sütünü de arttırmaya yardımcı olur.İçerisinde bulunan kalsiyum,florür gibi mineraller kemik ve diş gelişimi için önemlidir. Ayrıca demir hastalıklara karşı direnç kaynağıdır. Yorgunluğu azaltır ve kanın kırmızı hücrelerinin oksijenlenmesini sağlar. Uzmanlar gebelikte günde bir adet maden suyu tüketilmesinde sakınca yoktur derler fakat her gebelik kendi bedenimize özgüdür. Tüketmeden önce doktorumuza danışmakta fayda vardır.

Biz anneler emzirme döneminde gaz oluşumu korkusundan maden suyunu açtıktan ve bir süre bekledikten sonra içiyoruz. Tamda burada sizleri tanıştırmak istediğim ve ayrıca bu firmaya hizmet verdiğim için gönül rahatlığı ile önerebildiğim ‘hafif içimli maden suyu’ olan Uludağ Premium Maden Suyu’nu baş tacınız yapmanızı tavsiye ederim. Hem tadına hem de tasarım ödülü almış şişesine bayılacaksınız. Hatta atmaya kıyamayıp benim gibi masa süsleri yapacaksınız…

Gelelim sütü arttıran diğer besinlere :

Havuç , boza, bulgur, soğan ( gaz oluşumuna dikkat) ,sarımsak, yulaf, susam,arpa, somon balığı,kuru meyveler, tahin pekmez ve baklagil grubundan tüketmek.

Tere, çörekotu, anason, ısırgan otunu yemeklere katmak veya çay olarak tüketmek gerekir.

Sütün artması için süt içmek değil, bol meyve ve yeşil yapraklı sebzeler tüketmek ve en önemlisi su içmek gerekir.

Bütün bunları dikkate alarak kendimizi üzmeden uygularsak süt oluşumunda sıkıntı yaşamadan, gaz problemi olmadan güzel bir dönemi atlatmış olursunuz. Evrenin akışına kendinizi bırakın. Herkesin kulaktan dolma bilgilerini bir kenara atın. Göreceksiniz bebeğiniz ve siz herşeyin üstesinden geleceksiniz.

 

Avatar
Pelin Kahraman Avşar
Uludağ Üniversitesi Gıda teknolojisi mezunuyum. Evli ve 4 yaşında bir kız annesiyim. Bursa’da ikamet ediyorum. Tam bir Bursa sevdalısıyım. Bir cathering şirketinde proje müdürü olarak görev yapıyorum. Sorumlu olduğum 3 fabrika ve artı olarak özel yemek organizasyonları var. Türkiye’de işini severek yapan %17 insandan bir tanesi olarak kendimi çok şanslı hissediyorum. Mutfağı seviyorum. İnsanları yemek yerken seyretmek büyük bir mutluluk benim için. Amatör olarak fotoğraf çekiyorum. En sevdiğim kısmı ise yapılan özel yemekleri ölümsüzleştirmek. Alternatif tıp ile ilgiliyiz ailecek. Ekolojik yaşam, kimyasalsız yaşam hayat hedefim. Artık her şeyin katkılı olduğu bu dünyada katkılardan bir nebze olsun uzak kalabilmek adına yazılan hayat tecrübeleridir okuduklarınız. Umarım birilerine ses, birilerine nefes olabilir.

Bunları okumalısın

Çocukluğumuz, en güzel günlerimiz

Çocukluk üzerine söylenmiş sözler... Bir zamanlar biz de çocuktuk, biz de küsüp biz de ağladık. Şeker alındığında sevindik, dizimiz kanadığında dünya başımıza yıkıldı... Öyle ya...

Her zaman geçerli 7 moda kuralı!

Bu 7 kural kesinlikle sezonluk değil, her daim bilmemiz gerekenlerden oluşuyor. Sizin için tasarımcılara, işi bilenlere, trendleri belirleyenlere sorduk. 1. Sadece moda diye, size yakışmayan...

İyi baba olmak isteyenlere öneriler

Süper baba adayları buraya! Anne nasıl bir çocuğun iç dünyasını besliyor ve temsil ediyorsa baba da çocuk için dış dünyanın temsilcisidir. Çocuk yetiştirmede ve çocuğun...

Dokunmanın önemi ve bebek masajı

Sevgi dolu temas bebeğimiz için çok önemli! Anne karnında büyüyen bebek için annenin vücudunda temas, güvenlik ve sıcaklığın temelidir. Doğum sonrasında ise anne ile...

Kuru ciltleri nemlendirmek için ipuçları

Pırıl pırıl bir cilde sahip olmanın yolları... "Su ve sabun tetmez mi?" sorunuzu duyuyoruz. Yetmiyor maalesef. Elbette temizliğin bu muhteşem ikilisi demirbaşlarımız. Ancak farklı...