Sonbaharda bebekler nasıl giydirilmeli?

Sonbaharda bebekler nasıl giydirilmeli? Bebekleri giydirirken nelere dikkat etmeliyiz? Bebek kıyafetleri nasıl olmalı? Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Dündar Yaykıran, sonbahar mevsiminde bebeklerin nasıl giydirilmesi gerektiği ile ilgili ailelere tavsiyelerde bulundu!..

Bebek kıyafetleri nasıl olmalı, bebekler nasıl giydirilmeli? 

Öncelikle bebek kıyafetleri ve bebeklerin nasıl giydirilmesi ile ilgili genel kuralları söylemek isterim;

 1. Bebekler mevsime ve ortam sıcaklığına uygun giydirilmelidir. İnce giydirmek ne kadar sakıncalı ise kalın ve çok sıkı giydirmekte o kadar sakıncalı bir durumdur. 
 2. Bebek kıyafetleri %100 pamuklu ve bu sayede emici özelliği fazla olmalıdır.
 3. Giysiler kolay yıkanabilmelidir. Bebeğin iç çamaşırları, yumuşak, teri kolaylıkla emebilen, kaynatmaya (90-100 dereceye) dayanıklı, ütülenebilen özellikte olmalıdır.
 4. Bebeğin giysileri, kollarını ve bacaklarını rahatça hareket ettirebilecek özellikte olmalıdır. Kol ve bacaklarını rahat hareket ettiren bebeğin kasları güçlenir. 
 5. Kolay giydirip çıkartılabilecek, yakası geniş, kolları bol kıyafetler seçilmelidir. Boyundan açılmaya başlayarak ayağa kadar fermuarlı ya da çıt çıtlı olan giysiler tercih edilebilir. Sık bez değiştirileceği için altı kolaylıkla açılıyor olmalıdır. Dantelli, bağcıklı giysiler bebekler için uygun değildir. Giysi üzerinde metal ve sert plastik aksesuar vb. bulunmamalıdır. Giysilerin dikiş yerleri sert olmamalı, tüylü, boyası çıkan giysiler tercih edilmemelidir.
 6. Dışarı çıkarken, balkonda bahçede otururken kendiniz nasıl giyindiyseniz, bebeğinize bir kat fazlasını giydirin.

Sonbaharda yaşanan ani hava soğumalarına karşı dikkatli olmak gerekir. Bağışıklık sistemi henüz tam gelişmemiş olan bebekler hava değişikliklerinden çok daha kolay etkilenir. Havanın soğuduğu dönemlerde metabolizma yavaşlar. Bu durum vücut direncini düşürür ve vücudun mikroplarla savaşma yeteneği azalır. Buna bağlı olarakta çocuklarda üst veya solunum yolu enfeksiyonları gelişebilir.

Sonbahar mevsiminde bebekler nasıl giydirilmeli?
Sonbahar mevsiminde bebekler nasıl giydirilmeli?

 

Sonbaharda dikkat edilmesi gerekenler

 • Yeterince yedek kıyafetiniz olsun ve terlediğinde üzerini değiştirin.
 • Dışarı çıkarken bere (başlık), çorap ve eldiven giydirin. Bere, eldiven ve çorapların çok sıkı olmamasına dikkat edin.
 • Ani hava soğumalarına karşı triko hırka, örgü yelek gibi kıyafetler bulundurun.
 • Sonbahardaki ani yağmurlara karşı tedbirli olun, yanınızda şemsiyeniz bulundurun. Islanan giysileri mutlaka hemen değiştirin, ıslak giysiler vücut ısısını hızlıca düşürür.
 • Hava güneşli ve sıcakken kalın ve sıkı giydirmek terlemeye neden olur. Terleyen bebek hafif esinti ve rüzgarlara karşı daha hassas olur. Ayrıca aşırı terleme isilik ve dermatit yapar.

Sağlıklı ve mutlu günler.

 

Uzm. Dr. Dündar Yaykıran
Uzm. Dr. Dündar Yaykıranhttp://www.uzdrdundaryaykiran.com/
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzman doktoruyum. 1981, Acıpayam-Denizli doğumluyum. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimimi Acıpayam’da tamamladıktan sonra, ortaokul 2. sınıftayken aldığım doktor olma kararımı gerçekleştirmek için 1999’da KTÜ Tıp Fakültesinde tıp eğitimime başladım. KTÜ Tıp fakültesinden 2006 yılında mezun oldum. 2006 ile 2010 yılları arasında devlet ve özel sektörde pratisyen hekim olarak çalıştım. Çok sevdiğim ve iyi anlaştığımı düşündüğüm çocuklarla birlikte olabilmek ve onların gelişiminde pay sahibi olabilmek için 2010′ da Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ”Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları” alanında uzmanlık ihtisasıma başladım ve 2015’de ihtisasımı tamamlayarak uzmanlık diplomamı aldım. Haziran 2015 ile Ocak 2017 arasında Bahçelievler Devlet Hastanesi’nde, Ocak 2017 ile Şubat 2019 arasında da Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği’nde, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzman hekimi olarak çalıştım. Şubat 2019’da, çok sevdiğim çocuklara daha yararlı olabilmek, bebek ve çocuk bakımı, onların fiziksel ve nörolojik gelişiminin takibi, hastalıklardan korunma ve hastalıklarının tedavilerinde daha etkin olabilmek için, İstanbul – Maltepe'de bulunan Özel Kardelen Tıp Merkezi’nde çalışmaya başladım, halen devam etmekteyim. Evliyim. Çok güzel ve zarif bir kadının kocası, çok tatlı ve yakışıklı, 8 yaşında, Oğuz Kaan isminde bir beyefendinin babasıyım.

Benzer Yazılar

Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Ağlarda Biz

17,623BeğenenlerBeğen
100,058TakipçilerTakip Et
2AbonelerAbone

Son Paylaşımlar

Vitamin ve mineraller nelerdir, ne işe yararlar?

Vitamin ve mineraller nelerdir, ne işe yararlar? Vitamin ve mineraller hangi besinlerde bulunur? Vitamin ve mineral desteği hangi durumlarda kullanılabilir? Diyetisyen İrem Uğur, vitamin...

Z kuşağı çocuklarla baş etme yolları

Z kuşağı çocuğu nedir? Z kuşağı hangi yıllar arasında doğanların temsil ettiği kuşaktır? Z kuşağı çocuklarla nasıl baş edebiliriz? Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı...

Gebelik çatlakları nasıl önlenir?

Gebelik çatlakları kaçıncı ayda oluşur? Hamilelik çatlakları nasıl önlenir? Gebelik çatlaklarına ne iyi gelir? Hamilelik çatlakları doğumdan sonra geçer mi? Kadın Hastalıkları ve Doğum...

Obezite nedir? Çocuğun obez olduğu nasıl anlaşılır? 

Çocuğun obez olduğu nasıl anlaşılır? Obez çocuğa yaklaşım nasıl olmalı? Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Murat Doğan, çocuklarda obezite ile ilgili...

Doğum korkusu nedir, nasıl aşılır?

Doğum korkusu nasıl aşılır? Doğum korkusunu azaltma yöntemleri nelerdir? Doğum korkusu nasıl atlatılır? Yaşam Koçu ve Yoga Eğitmeni Aslı Karabacak, doğum korkusu yaşayanlara özel...