Bebeklerde emzik ve biberon seçimi nasıl yapılmalıdır?

Bebeğinizi beslemenin en iyi yolun emzirmedir ancak bebeğiniz emmiyorsa biberona ihtiyaç duyabilirsiniz. Peki yeni doğan bebeğe emzik ve biberon seçimi nasıl yapılır? AnneBebekKulubu.com yazarı Zeynep Kantar Sağlam, bebeklerde biberon ve emzik seçiminde ihtiyacınız olan tüm bilgileri yazdı...

0
PAYLAŞIM
123
GÖRÜNTÜLENME

Bebeklerde emzik ve biberon seçimi nasıl yapılmalıdır? Sağlıklı emzik ve biberon kullanımı nasıl olmalıdır?Biberon ve emzik temizliği nasıl yapılmalıdır? Emzik kullanmak bebekler için doğru bir tercih midir ?Bebeklerde emzik kullanımına ne zaman başlanılmalıdır? Biberon ve emzik kullanımının, emzirme üzerine riskleri var mıdır? Biberon seçiminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Kafamızda deli sorular?! Gelin bu soruların hepsine, birlikte yanıt bulalım…

Bebekler için en önemli besin anne sütü
Öncelikle, ilk 6 ay boyunca bebeklere verilebilecek en önemli besinin anne sütü olduğunu vurgulayarak başlamak istiyorum yazıma. Çünkü, anne sütü ile beslenmek, diğer seçeneklerin hepsini bir çırpıda çürüten en önemli savlardan bir tanesi.

Yaratılış gereği, yeni doğan bebekler, annelerine indekslenmiş durumda olduğu için, henüz doğar doğmaz emme içgüdüsüyle, anne göğsünü ararlar. Anne ile bebeğin bu ilk buluşması, sütün her zaman daha fazla üretilmesine olanak sağlar. Bebek emdikçe, annede süt üretimi artacak, artan sütün bebeğe sağladığı faydalar en üst seviyeye çıkmış olacaktır.

Hemen hemen, her anne bilir ki, anne sütü, bebeği her türlü enfeksiyona karşı koruyan bir kalkan gibidir. Anne sütünün içinde bulunan bileşenler ve besin değerleri, dünyanın hiç bir üretim tesisinde üretilemeyecek kadar mucizevi bir içecektir. Bu yüzden, ilk etapta önceliğimiz, gücümüz yettiğince bebeğimizle sık sık bir araya gelerek, emme refleksini artırmanın yollarını aramaktır. Emme refleksi artan bebek, anne ile sık sık beraber olmak isteyecek ve anne bebek bağı güçlenmiş olacak, bu sayede sütün üretimi artmaya devam edecektir. En doğal biçimiyle bu şekilde bebeklerini emzirmeye devam eden anneler, uzun süre hatta 6 aydan daha uzun bir süreçte bebeklerini emzirmeye devam edeceklerdir. Bu da, sütten alınan maksimum besin değeri + ruhsal ve fiziksel gelişim demektir.

Bebeğiniz emmiyorsa…
Bunun aksini yaşayabilme ihtimali ise, her zaman annelerin kafasının bir kenarında durur vaziyettedir. Sütüm azalırsa ne yapacağım ? Ya bebeğim beni emmeyi bırakırsa ? Bebeğim neden göğsümü almak istemiyor ? soruları her zaman yaşanılacak ihtimaller arasındadır.

İşte bu noktada annelik deneyimlerimden yola çıkarak, bu durumda yapılması gerekenlerden bahsetmek istiyorum..

Eğer bebeğiniz hiçbir sorun olmamasına rağmen, sizi emmeyi reddediyorsa, burada sorulması gereken bir kaç soru var demektir.

Sütüm azaldı mı ? Bebeğime yetmiyor mu ? Bebeğimin herhangi bir rahatsızlığı mı var ? Bir anne olarak bende bir problem mi var ? Bu  soruları kendisine soran anne, doğru cevaplarla, sıkıntının nereden kaynaklandığını bulacak ve çözüm arayışına girecektir.

Eğer annenin sütünde bir azalma söz konusu ise, derhal süt artırıcı, besin değeri yüksek yiyecek ve içeceklerden, kendisine sağlıklı bir yeme alışkanlığı kazandırmalıdır.

İyi beslenme sonucu sütü artan anne, bebeğini daha fazla besleme imkanı bulacaktır.
Bebeğinde herhangi bir rahatsızlık sezinleyen anne, önce rahatsızlık sebebiyle doktora başvurmalı ve bebeğinin rahatsızlığı gidermeli, tavsiyelerle emzirmeye devam etmelidir.

Eğer annenin, gerek gebelik esnasında, gerekse doğum sonrası zuhur eden bir ruhsal, fiziksel rahatsızlığı varsa, bebeğine daha verimli olabilmek adına, mutlaka tedavi yollarına başvurmalıdır.

Bunların sonucunda, ne yaparsak yapalım, bebeğimiz hala bizi emmeyi reddediyorsa, bu durumda biberon kullanmaktan başka alternatif bir çare kalmıyor demektir. Çünkü, bebeği beslemek en büyük gerekliliktir, ara vermeden, süt azalmasını en aza indirmek amacıyla, anneler göğüslerini sağmaya bu noktada başvurmak zorundadır.

Peki göğsümüzü sağdıktan sonra, bebeğimizi beslemek için ne tür biberonlar tercih etmeliyiz ?

Biberon seçimini nasıl yapmalıyız ?

– Doğru yapılacak biberon seçimi, bebeğin hem biberondan beslenmesine hem de anneden beslenmesine olanak sağlayacaktır.

– Bebeğimizin beslenmesinde seçeceğimiz biberon ve biberon başlıklarının en sağlıklı ve güvenilir materyallerden oluştuğundan emin olmalıyız.

– Bebeklerin, anne memesinde içgüdüsel olarak uyguladığı emme refleksine ait dalgalanmaların sağlanabildiği, en doğal biberon uçlarını tercih etmeliyiz.

Doğru biberon tercihi, bebeğin daha kolay beslenmesine yardımcı olurken, biberondan emzirmeye daha kolay bir geçiş sağlar.

– Doğru biberon başlığı seçimiyle, bebekte oluşabilecek gaz ve kolik sancıları en aza indirgenmiş olur.

– Aynı zamanda, bebeklerin çene ve yüz kaslarının gelişimi sekteye uğramamış olur.

Biberon ve emzik kullanımının, anne memesini emme davranışını sekteye uğratması;

Yapay meme uçlu silikon biberon başlıkları, her ne kadar anne meme ucu taklit edilerek üretilmiş olsa bile, bebeğin emme refleksini değişime uğratır.

Bebekler, bu yapay uçları ağzının ortasında konumlandırabilmek için oldukça çaba sarf eder.

Dolayısıyla bebek, yapay bir materyali emmek ile doğal anne göğsünü emmek arasında,  bir bocalama sürecine girer.

Bu süreçte, bebeğin dil ve dudak pozisyonları değişeceğinden, aktivite farklılıkları meydana gelir.

Bebekler sonuç olarak, emme karışıklığı yaşar.

Biberon ve emzik türleri, anne göğsü kadar esnek ve yumuşak bir yapıya sahip olmadığı için, bebekler bu süreçte, bu büyük farklılıktan dolayı duyusal anlamda bir zorluk yaşarlar.

Bebekler, anne memesini emerken, içgüdüleriyle kazanılmış refleks yoluyla ilerlerken, biberon emzik kullanımında bu çaba minimuma ineceğinden dolayı, adaptasyon sürecinin karışıklığını fazlasıyla yaşamak zorunda kalabilirler.

Bebekler, sadece karınlarını doyurmak için emmezler. Aynı zamanda, anneden alınacak sevgi ihtiyacı ruhsal manada, bebekte bir doyum yaratır. Bunun yanında sindirim ihtiyacı da hissederler. Ancak emzik ve biberon kullanımı, bu tür duyusal hislere yanıt vermeyeceği için, bebeklerde dürtüsel karışıklıklar meydana gelebilir.

Biberonla beslenen bebekler, anne sevgisine daha çok ihtiyaç duyarlar. Bu süreçte, annenin bebeği ile çıplak ten teması yapması, altı çizilmesi gereken çok önemli bir husustur.

Peki emzik kullanmak, bebeğimiz için iyi mi?
Burada karar tamamen annelerin… Tabii emzik kullanmadan önce, bebeğe yansıyan olası fayda ve zararları tüm annelerin araştırması gerekir.

Bebeklerin, emme refleksiyle doğduğundan bahsetmiştik. Hatta bazı bebeklerin ultrasonda parmaklarını emdiğine, şahit olmayan anne az gibidir. Yani emmek içgüdüsü bebeklerde bir gevşeme ve rahatlığa vesile olur. İşte bu noktada, bebekleri sürekli ağlayan anneler, hem bebeğini sakinleştirmek adına, hem de kendisine yansıyan stresi minimuma indirebilmek için, emzik kullanımına gidebilir. Uykuya dalmakta zorlanan bebekler için, sakinleştirici görevi gördüğünden dolayı kullanılabilir. Bu da anneler bir tercih meselesidir..

Biberon ve emzik temizliği nasıl yapılmalıdır ?
Bebeklerin bağışıklık sistemi henüz yeterince gelişmediğinden dolayı, kullanacağımız biberonun yeterince dezenfekte edildiğinden emin olmamız gerekiyor. Çünkü biberon ve emzikler, diğer bebek malzemelerinde olduğu gibi bakteriye fazlasıyla açıktırlar. Bunun için annelere en çok yardımcı olabilecek bir üründen bahsetmek istiyorum..

Biberon ve emzik çeşidine dair her türlü materyali en steril bir şekilde dezenfekte etme görevini, kendi bünyesinde barındıran, anneler için süper kolaylık sağlayan cihazlar mevcut. Anneler mutlaka bu cihazlara göz atmalılar. Bebeğin beslenmesi öncesi, inanılmaz bir kolaylık. Çünkü, biberon ve emziklerin temizliği, bebeğin sağlığı açısından en büyük gereklilik diye düşünüyorum.

En eski bilinen yöntem olan, kaynatma işlemi de tercih edilebilir bir alternatif olmakla birlikte, annelerin en çok başvurduğu yollardan birisidir.

 

Zeynep Kantar Sağlam

Zeynep Kantar Sağlam

10 Nisan 1987'de Çankırı'da doğan Zeynep Kantar Sağlam, çocukluk döneminin büyük bir kısmını Istanbul'da geçirmiş, akabinde ailesiyle birlikte Çanakkale'ye yerleşmiştir. Eğitim hayatına kaldığı yerden burada devam eden Zeynep, Mehmet Akif Ersoy Ticaret Meslek Lisesi'nden 2004'te mezun olmuş, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu, İktisadi ve İdari Programlar Bölümü'nü 2008' de tamamlayarak, Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü'nde 2010'da lisansını tamamlamıştır. Bu süreçte Sisbel'in düzenlemiş olduğu ; ISO 22000:2005 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Temel Eğitimi, ISO 20000:2005 Food Safety Management System Eğitimi, ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi Temel Eğitimi, ISO 9001:2008 Quality Management System Fundamental Training Eğitimi, ISO 14001:2004 Environmental Management System Fundamental Training Eğitimi, ISO 19011 Quality and Environment Management Systems Audit Training Eğitimi, ISO 19011 Kalite ve Çevre Yönetim Sistemleri Tetkiki Eğitimi, OHSAS 18001:2007 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi Eğitimi, OHSAS 18001:2007 Occupational Health Safety Management System Eğitimlere katılarak, bu eğitimlerin sertifikalarına sahip olmuştur. Yine bu süreçte Bemar'ın, Human Resources SpecializationTraining eğitimini başarıyla tamamlamıştır. İletişime ve konuşma tekniklerine ilgisi olan bir insan olarak diksiyon eğitimini tamamlayan Zeynep, bunun yanı sıra ''BODY LANGUAGE'', ''EFFECTIVE COMMUNICATION'' eğitimlerini alarak, iletişimi her yönüyle araştırmaya, analiz etmeye çalışan, iletişim sevdalısı bir insan haline gelmiştir. Bu süreci takip eden zaman zarfında Yönetici Asistanlığı ve Büro Yönetimi Eğitimi'ni almış ve şu anda Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Araştırma Ve Uygulama Hastanesi'nde memur olarak hayatına devam etmekte, yüksek lisans hazırlıkları ile uğraşmaktadır. Dünya tatlısı bir erkek çocuğuna annelik görevini hakkıyla ihya etmeye çalışan, şuan en çok meşgale kaynağı yalnızca oğlu olan, yazan, çizen en çokta okuyan meraklı bir anne olan Zeynep, kalemin görünmeyen sihrine inananlardan...

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

En Çok Yorumlananlar

Popüler

Köşe Yazarları

Ali Değişmiş TÜM YAZILARI
Bilgi yok.
Bebeklerde emzik ve biberon seçimi nasıl yapılmalıdır? Sağlıklı emzik ve biberon kullanımı nasıl olmalıdır?Biberon ve emzik temizliği nasıl yapılmalıdır? Emzik kullanmak bebekler için doğru bir tercih midir ?Bebeklerde emzik kullanımına ne zaman başlanılmalıdır? Biberon ve emzik kullanımının, emzirme üzerine riskleri var mıdır? Biberon seçiminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Kafamızda deli sorular?! Gelin bu soruların hepsine, […]
Banu Ertuğrul TÜM YAZILARI
Tatil denince aklımıza uzun bir yaz tatili geliyor ama tatilin uzunu kısası olmaz. Çocuklarla yapılan tatilin ise hayatımızda farklı bir yeri vardır.  Eğer küçük bir çocuğunuz varsa, tatili hem sizin rahat geçirebileceğiniz hem de çocuğunuzun keyif alacağı bir ortamda geçirmek kolaylık sağlayacaktır. Bu noktada, eğer tatilinizi bir otelde geçirmeyi planlıyorsanız,  bebek ve çocuk dostu otelleri […]
Banu Ertuğrul
Begüm Çelikkol TÜM YAZILARI
Yine maceralı bir gün geçirdim. Çocuk olunca macerasız bir gün geçirmenin mümkün olmayacağını bilir bütün anneler. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle çocuklarla güzel bir gün geçirmenin planlarını yaptım ve çocukları attığım gibi arabaya Yeşilköy Marina’da İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 5. Çocuk Şenliği’nin yolunu tuttum. Ortam şahaneydi. Birçok okul ve gıda markası stantlar […]
Begüm Çelikkol
Deniz Yılmaz TÜM YAZILARI
Bilgi yok.
Yine maceralı bir gün geçirdim. Çocuk olunca macerasız bir gün geçirmenin mümkün olmayacağını bilir bütün anneler. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle çocuklarla güzel bir gün geçirmenin planlarını yaptım ve çocukları attığım gibi arabaya Yeşilköy Marina’da İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 5. Çocuk Şenliği’nin yolunu tuttum. Ortam şahaneydi. Birçok okul ve gıda markası stantlar […]
Deniz Yılmaz
Devrim Karakaya TÜM YAZILARI
En sevdiğiniz yerleri, alışkanlıklarınızı, mutlu olduğunuz keyif aldığınız şeyleri en iyi en yakınlarınız bilir ve bu yakınlıkta biri ya da birileri varsa hayatınızda bu en büyük şansınızdır.  İlgi’nin hayatıma gireceği haberini aldığım andan itibaren bu yakınlığın sonsuza dek süreceğini ve başka hiçbir duyguyla mukayese edilemeyeceğini biliyordum. Yıllar içerisinde sonsuz sevgi temelli bu yakınlık bizi çok […]
Devrim Karakaya
Doula Nevin Yeğit TÜM YAZILARI
Emmek, bebeğin doğduktan itibaren getirdiği doğal bir reflekstir ve bebeğin duygusal bir ihtiyacını karşılar: Bebekler dokunulmaktan ve kucaklanılmaktan hoşlanırlar. Çok sayıda çalışma, kucağa alınmayan ve bedensel temastan yoksun kalan prematüre bebeklerin ölme olasılıklarının daha yüksek olduğunu göstermektedir. Emzirme sırasında annesiyle yakın bedensel temasta olmak, bebeğin bu önemli ihtiyacını karşılamak açısından çok önemlidir. Peki anne sütünün […]
Doula Nevin Yeğit
Duygu Bükçüoğlu TÜM YAZILARI
Öncelikle doğru olan köpek satın almak yerine bir hevesle alınıp barınaklara ya da sokağa bırakılan sahiplenmenizdir. Barınaklardaki köpeklerin çoğu ne yazık ki çocukları istedi diye karne hediyesi olarak satın alınan köpeklerdir. Köpeğin bir oyuncak değil, duyguları olan bir canlı olduğunu unutmayalım. Köpek sahiplenme karari nasil verilir?  Çocuğunuz en az 15-16 yaşında değilse, yani köpeğin sorumluluğunu […]
Duygu Bükçüoğlu
Elif Demirtaş Bilir TÜM YAZILARI
Karpuz var, yer misiniz? Hayat hep bu kadar pahalı mıydı, yoksa ben işten çıkıp bir süreliğine ev kadını olmaya adım attığım şu günlerde markete, pazara ancak gidebildiğim için ben mi şimdi anladım? Her markete gittiğimde 2 gün depresyona giriyorum fiyatları görünce. Çok iyi bir ev kadını olmadığımı itiraf edeyim en başından. Yıllarca kocam gündüz ben […]
Elif Demirtaş Bilir
Ersin Elmacı TÜM YAZILARI
Aile içi eğitimin önemini kime sorsak çok önemli der. Asıl soru: Neden bu kadar önemlidir aile içi eğitimi? Çünkü karakter oluşumunun annenin hamilelik dönemine kadar indiği bilimsel olarak ortaya konmuştur artık. Unutmayalım ki bir çocuk bir alanda ne kadar yetenekli olursa olsun, o yeteneği ortaya çıkaracak çalışma disiplinine sahip değilse, o yetenek körelecektir. Dolayısıyla alanında […]
Ersin Elmacı
Esra Alagöz TÜM YAZILARI
Dikkat bu yazı ileri derecede 💩 içerir! Evet efenim, sepet efenim, geldik zurnanın zırt dediği yere, #KeremEfendi artık 2,5 yaşında ve niyet ettik azmu cezmu kesteyleyip, tuvalet eğitimi vermeye. Çok şükür çevremizde “Ay hala bez mi bağlıyorsunuz? Çok geç kalmışsınız, benimki onun yaşındayken çoktaaan söylerdi, ay hala çişini söylemiyor musun sen? Yok canım daha erken, şimdi […]
Esra Alagöz
Esra Bozbay Korkmaz TÜM YAZILARI
Emzirme annenin göğsünden süt gelmesidir, vücutta süt üretimini sağlayan prolaktin hormonunu süt bezlerini uyararak sütün gelmesini sağlar. Doktorlar ve uzmanlar annelere bebeklerini ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü ile beslemeleri gerektiğini tavsiye ediyor. Anne sütü ile beslenen bebeklerin diğer bebeklere göre daha sağlıklı olduğu ve bağışıklık sistemlerinin daha güçlü olduğunu istatistikler ortaya koyuyor. Bu […]
Esra Bozbay Korkmaz
Fatih Kuran TÜM YAZILARI
Hedefiniz dünya vatandaşı olma yolunda önemli bir adım olan  AnneBebekKulubu.com yazarı ve Dinamo Edu Kurucu Ortağı Fatih Kuran yazdı… yurtdışında eğitim almak ise izlemeniz gereken yollar almak istediğiniz eğitime bağlı olarak farklılıklar gösterecektir. Bu bakımdan yurtdışında alacağınız eğitimi lise, üniversite ile kolej, lisans üstü ve dil eğitimi olarak 4 kısma ayırabiliriz. Lise eğitimini yurtdışında almak […]
Fatih Kuran
Fulya Batuhan TÜM YAZILARI
Hepinize yeniden merhaba,  Bugün bebek bakımı ile ilgili biraz konuşalım istiyorum. Bebek bakımıyla ilgili kafanızdaki tüm soruları hadi gelin birlikte cevaplayalım.  Bebeğimi emzirme düzenim nasıl olmalı?  İlk haftalarda emzirme biraz düzensiz olacaktır. Ama sonraki günlerde bebeğinizi, gün içinde en az 8-10 kez her iki memenizden de eşit sürelerde emzirmelisiniz. İki emzirme arası 2-3 saati geçmemelidir. […]
Fulya Batuhan
Gülşah Sünbül TÜM YAZILARI
10 aylık aktif bir anne olarak bebeklerin sabah kahvaltılarında çok çeşitlilikten ziyade besin değeri yüksek fakat sindirimlerini zorlamayacak şekilde yani tabiri caiz ise az ama öz gıdalara yer verilmesi taraftarıyım. Bebeğimizi nasıl besleyelim? Evet bebeğimiz, içeriğine güvendiğimiz tüm gıdaları elbette tatsın, ama sırf bizler bir takım tariflere hevesleniyoruz diye de gereksiz, faydasız yada düşük faydalı […]
Gülşah Sünbül
Hilal İnan TÜM YAZILARI
Eşiniz evlenmeden önce “Evlilik yıldönümümüz olsa bile o gün fanatik derecesinde tutkun olduğum takımın maçına giderim, yani önce takımım, sonra sen” dediğinde evet derseniz, evlendikten sonra her şey değişir derseniz, yanılırsınız. Siz nişanlılık döneminde doğum gününüzü nişanlınızla değil, arkadaşlarınızla kutlamıştınız; çünkü o gün o çok önemli maç günüydü aynı zamanda. O zaman sessiz kaldınız, sonra […]
Hilal İnan
Hülya Serten TÜM YAZILARI
Erkeklerin ilgisini devamlı canlı tutmak, onların kendilerini özlemesi sağlamak kadınların arzuladığı bir şey ama bu her zaman kolay olmuyor. Eğer sevgilinizin üzerinize titremesini, sizi özlemesini, kısaca ilgiyi hep üzerinizde taşımayı çok istiyorsanız size bu konuda yapması hiç de zor olmayan bazı taktikler verebiliriz. Bunlardan birkaçı… İşte erkeklere kendinizi özletmenin yolları! 1- Romantik mesajlar atın Önereceğimiz […]
Hülya Serten
Hüsnü Kutluay TÜM YAZILARI
Çocuk haczi nedir? Birçok kişinin, basın mensubunun, milletvekilinin bu iki kelimeyi aynı cümle içerisinde duyunca yüzünün aldığı hali en iyi bilenlerdenim.  İlk duyduğunda çocukların haczedilmesi kavramını algılamakta zorlanılması çok normal, yıllardır kendi evladını görmek için haciz işlemi yapmak zorunda kalan milyonlarca insan bile bunu içine sindiremiyor hazmedemiyor. Meselenin pek çok boyutu var. Gelin birlikte inceleyelim. […]
Hüsnü Kutluay
Kadriye Altınbaşak TÜM YAZILARI
Sevgili anneler, ortalama 40 haftalık doğum sürecinin ardından sizleri neler bekliyor biliyor musunuz?  Gaz sorunu, uykusuzluk, bebeğinizin beslenmesi ve ek gıdaya geçiş süreci… İlk yazımda sizlerle ek gıdaya geçiş sürecini masaya yatıracağız. Ek gıdaya ne zaman geçebilirsiniz? Ek gıdaya geçiş sürecini Dünya Sağlık Örgütü 6. aydan sonra öneriyor. Yani bu zaman dilimi de 180 günü tamamlamış […]
Kadriye Altınbaşak
Mehtap Karanfil TÜM YAZILARI
Yetişkinler neden zaman zaman kıyas yolunu seçer? İyi niyetle uygulanan bu yöntemin dezavantajları nelerdir? Çocuklarımıza ve akabinde ebeveynlere kıyasın verdiği zararlar nelerdir? Kıyas yapmaktan nasıl vazgeçilir hep beraber irdeleyelim… Kıyas İlmek ilmek ördüğümüz, nakış nakış işlediğimiz tüm emekleri kendi ellerimizle çöpe atmaktır tabiri caizse… Anne ve babalar neden kıyas yapar çocuklar arasında… Elbette ki kötü […]
Mehtap Karanfil
Muazzez Dilek Yaşar TÜM YAZILARI
Okullar açıldı ve çocuklar okula alışmaya başladı. Peki bu ödev işi nasıl olacak merak edenler var mı? Etmelisiniz. Çünkü ödev yaptırırken en ufak bir taviz sonrasında bir bakarsınız çocuğunuzun ödevini siz yapmaya başlamışsınız. Nereden mi biliyorum? O zaman anlatayım… Çocuğunuzun  ödevine yardım ederken dikkat Küçük eller kalem tutmaya kreş ya da anaokulu zamanında başlıyor. İlk […]
Muazzez Dilek Yaşar
Murat Ertan TÜM YAZILARI
Sınavlar geleceğimize yön veren, hayatımıza etki eden önemli bir faktördür. Sınavlara iyi hazırlanan, hazırlık sürecini planlı, etkili ve verimli değerlendiren öğrenciler hedeflerine daha kolay ulaşacaklardır. Sınavdan önce iyi hazırlık yapanlar, konu eksiklerini giderenler, bilgiyi analiz edenler, öğrenme için gerekli olan tekrarları yapanlar, verimli çalışanlar,  soruların mantığını anlayabilenler, test tekniğine uygun hareket edenler, sınavdan önce çok […]
Murat Ertan
Mutfakkoçu Şef Recep Aydoğan TÜM YAZILARI
Hz. Nuh döneminden günümüze varlığını sürdüren, paylaşma kültürümüzün en önemli simgelerindendir Aşure. İsmi, Arapça olarak “on ve onuncu” manasına gelen kelimeden türeyen aşure tatlısının yapımına Muharrem ayının onuncu gününde başlanıyor.  “Peki iyi aşure nasıl yapılır? Püf noktaları nelerdir? Hangi malzemeler konur?” işte merak edenler ve ilk defa aşure yapacaklar için bu konudaki faydalı tüyolar; Püf noktası […]
Mutfakkoçu Şef Recep Aydoğan
Nurhan Demirel TÜM YAZILARI
Sleepy’den bir ilk: “Natural Külot Bez” Sleepy’nin bebek bezi alanında belkide devrim denilebilecek bir yeniliği külot bez diyebiliriz. Bebeklerin kolaylıkla giyip çıkabildiği bu ürün sayesinde bebeklerin altını değiştirmek ebeveynler için oldukça pratik bir hale geldi. Sleepy Natural Külot Bez, saf suyla dokunmuş bir  yüzeye sahip ve benzersiz bir yumuşaklık sunuyor.  Bambudan elden edilen emici lifler ise sıvıyı […]
Nurhan Demirel
Pelin Kahraman Avşar TÜM YAZILARI
‘’Yeni doğan bebek beslenmesi nasıl olur?’’ sorusuna verebileceğim tek cevap ‘anne sütü’ olur. Bir bebeğin anne sütünden başka birşeye ihtiyacı yoktur. Ekstra durumlar,sağlık durumları dışında bir bebeğin anne sütünden başka bir gıda ile beslenmesine gönlüm razı gelmiyor, bence sizinde gelmemeli. Bebeğiniz.. Uzun yoldan gelmiş yorgun bir savaşçı.. Siz.. Aylardır içinizdeki mucizenin doğmasını beklemiş taze ve […]
Pelin Kahraman Avşar
Psikolog Şeyla İbrahimoğlu Delen TÜM YAZILARI
Ergenlik; psikolojik, zihinsel, fizyolojik ve sosyal açıdan gelişimin boyut ve hızının farklılaştığı bir dönem. Çocuğun kendini ve dünyayı algılayışının değişmeye başladığı ve kimlik arayışı ile uğraştığı bu dönem ebeveynleri de oldukça zorluyor. Ebeveynler için bu dönemle başa çıkmada birkaç öneri… Empati: Kendi gençliğinizi hatırlamaya çalışın. Çok mu mükemmeldiniz? Cevabınız evet bile olsa günümüz koşullarında, genç […]
Psikolog Şeyla İbrahimoğlu Delen
Sema Tamgüç TÜM YAZILARI
Anne – Baba olanların en büyük kaygısı “iyi bir çocuk” yetiştirmektir. Eğitimli olsun, ben okuyamadım o okusun, kültürlü olsun, kendini ifade edebilsin, mutlu olsun, özgüvenli olsun, meslek sahibi olsun gibi olsun da olsunlar listesi vardır, uzar da uzar… Az eğitimli ya da çok eğitimli, zengin ya da fakir olalım fark etmez, sanırım hepimizin bildiği bir […]
Sema Tamgüç
Sevim Kuruçay Çam TÜM YAZILARI
Bebekler anne karnındaki daha kapalı, dar ve kendini sımsıkı sarıp sarmalayan ortamı ararlar ve böyle daha çok güvende hissederler ve daha rahat uyurlar. Kundak yapmak zararlı mı? Kundak eski bir gelenektir. Geçmişte doğumdan hemen sonra başlayıp aylarca sımsıkı kundak yapılırdı. Sonra bu uygulamanın bebeğin kalça gelişimini engellediği ve kalça çıkıklığına neden olduğu için yasaklandı. Nitekim artık günümüzde […]
Sevim Kuruçay Çam
Simay Yıldız TÜM YAZILARI
Okuduğum ilk kitabın hangisi olduğunu hatırlamıyorum; önce Cin Ali ile mi tanıştım, Kibritçi Kız’la mı, yoksa Ayşegül’le mi, emin değilim. Ancak çocukluğumda okuduğum ve bende iz bırakan bazı kitapları da dün gibi hatırlıyorum. Bunlardan bir tanesi, dedemin bana hediye ettiği, İtalyan yazar Edmondo De Amicis’in Çocuk Kalbi. 11 yaşındaki ilkokul öğrencisi Enrico Bottini’nin günlüğü formatında […]
Simay Yıldız
Uzm. Dr. Tuğçe Tülümen TÜM YAZILARI
Geniz eti (adenoidler ) burunun gerisinde, geniz (nazofarenks) denilen bölgede yer alan bir lenf dokusu kümesidir. Geniz eti, bademcikler ile birlikte bir koruyucu lenf halkası meydana getirir. Geniz eti problemleri okul başarısını etkileyebilir Geniz eti ( adenoid doku ) hava yolu ile ulaşan antijenlere maruz kalır ve üst solunum yolu ve sindirim yolunun patojenlere karşı […]
Uzm. Dr. Tuğçe Tülümen
Uzm. Klinik Psikolog Mahide Bingöl TÜM YAZILARI
Kardeşlerin bir birlerini kıskanmaları; yakınlık, paylaşım ve sevgi duymalarını engellemeyecek düzeyde ise doğal ve sağlıklı bir durumdur.  Her birey ilk olma, değerli olma, en sevgili olma isteğine sahiptir dolayısı ile kardeşlerde anne baba ve varsa diğer ebeveynler arasında en çok sevilen en çok ilgi görülen ve en çok kabul görülenin doğal olarak kendisi olmayı isterler. […]
Uzm. Klinik Psikolog Mahide Bingöl
Yasemin Irkilata TÜM YAZILARI
Cinsel aktivitenin hamilelik döneminde değişmesi gayet normaldir. Hamilelikte dönemsel olarak cinsel istek bazen azalır bazen artar. Doktorunuz tarafından herhangi bir kısıtlama gelmediği sürece, bebeğe zarar verme düşüncesiyle hamilelikte cinsel ilişkiyi kısıtlamak her şekilde yanlış bir düşüncedir. Çünkü fetüs rahimdeki amniyotik kese içinde iyi bir şekilde korunur. Rahim ağzında bulunan mukoza tıkacı fetüsü vajinal boşluktan ayırır […]
Yasemin Irkilata
Zeynep Kantar Sağlam TÜM YAZILARI
Lego denilince akla, rengarenk birbirine geçirilen, çocukların gelişim düzeyinde etkin rol oynayan en tanıdık ve en çok tercih edilen oyuncaklar gelir. İlk çıktığı günden itibaren Legolar, çocukların etrafını algılama biçimlerinde bir devrim yaratmış durumda. Küçük parçaları birleştirilerek ortaya yeni bir nesne çıkarılması ilkesine dayalı Lego’nun geçmişi 1930’lu yıllara kadar dayanıyor. Ancak Lego’nun kendisi ile özdeşleşmiş, 8 […]
Zeynep Kantar Sağlam

Hesaba giriş yap

Kayıt için formu doldurun

Şifreni al

Parolayı sıfırlamak için ayrıntı girin