Ana Sayfa Anne ve Bebek Emzirme Bebeğinizi emzirme rehberi

Bebeğinizi emzirme rehberi

Sizin için hazırladığımız yöntemleri izlerseniz, inanıyoruz ki bu süreç daha kolay olacaktır.

 1. Bilgilenin: Bebeğiniz doğmadan önce emzirme hakkında bilgi edinin. Kitaplardan, makalelerden, videolardan, anne olan arkadaşlarınızdan, ya da doğum öncesi eğitim kurslarından..
 2. Başarmak için hazırlık yapın: Emzirme yastığı ya da pozisyonunuzu kolaylaştıracak yumuşak bir destek kullanın.
 3. Uzmanlara sorun: Doğum yaptığınız klinik veya hastanede bulunan hemşirelerin desteği sizin için bir avantajdır. Bunu değerlendirin.
 4. Ağzını yerleştirin: Bebeğin ağzını meme ucuna iyi yerleştirmek, olayın anahtarıdır. Bebeğin ağzı geniş bir biçimde açık olmalıdır. Balık ağzı gibi. Meme ucunu tamamen kapsamalıdır.
 5. Şelale beklemeyin: İlk önceleri bebeğinizin emeceği süt aslında küçük miktarlarda gelen kolostrumdur. Endişelenmeyin, şimdilik bu yeterlidir.
 6. İşaretleri takip edin: Emzirdiğiniz zamanı, ne kadar süre ile ve hangi göğsünüzden emzirdiğinizi not alın. Böylece bir sonraki emzirme için hazırlıklı olursunuz.
 7. Gazını çıkarın: Emzirmeden sonra; gaz sancılarını önlemek için yumuşak bir biçimde bebeğinizin sırtına vurarak gazını çıkarın.
 8. Kendinizi şarj edin: İyi beslendiğinizden ve bol su içtiğinizden emin olun. Emzirmek bebeğinizi besler ama sizden de çok fazla enerji alır.
 9. Umutsuzluğa kapılmayın: Emzirmek önceleri ince iş gibi görünür ve ilk başlarda acılı olabilir. Göğüs uçlarınıza sıcak ve soğuk kompresler yapmayı ve lanolin kremler sürmeyi deneyin.
 10. Bebeği memede uyanık tutun: Beslenme saatinde, bebeğiniz emerken uyuya kalabilir; arada bir yanağını çenesini, gıdısını okşayarak ya da hafifçe dürterek onu uyandırmaya çalışın.
 11. Bebeğiniz vantuz gibi yapışabilir: Emmesi bittikten sonra bebeğin ağzını memeden ayırmak için parmağınızı ağzıyla meme ucunuzun arasına hafifçe sokarak ağzını memeden ayırabilirsiniz.
 12. Bebeğiniz süt emiyor mu emin olun: Bebeğiniz memeden süt emiyorsa, boğazında ritmli hareketler olur ve yutkunma sesleri duyarsınız. Eğer böyle bir ses gelmiyorsa, süt emmiyor demektir.

Unutmayın ki; bebeğinizi sık emzirmek süt miktarınızı arttıracaktır.

Bunları okumalısın

Çocukluğumuz, en güzel günlerimiz

Çocukluk üzerine söylenmiş sözler... Bir zamanlar biz de çocuktuk, biz de küsüp biz de ağladık. Şeker alındığında sevindik, dizimiz kanadığında dünya başımıza yıkıldı... Öyle ya...

Her zaman geçerli 7 moda kuralı!

Bu 7 kural kesinlikle sezonluk değil, her daim bilmemiz gerekenlerden oluşuyor. Sizin için tasarımcılara, işi bilenlere, trendleri belirleyenlere sorduk. 1. Sadece moda diye, size yakışmayan...

İyi baba olmak isteyenlere öneriler

Süper baba adayları buraya! Anne nasıl bir çocuğun iç dünyasını besliyor ve temsil ediyorsa baba da çocuk için dış dünyanın temsilcisidir. Çocuk yetiştirmede ve çocuğun...

Dokunmanın önemi ve bebek masajı

Sevgi dolu temas bebeğimiz için çok önemli! Anne karnında büyüyen bebek için annenin vücudunda temas, güvenlik ve sıcaklığın temelidir. Doğum sonrasında ise anne ile...

Kuru ciltleri nemlendirmek için ipuçları

Pırıl pırıl bir cilde sahip olmanın yolları... "Su ve sabun tetmez mi?" sorunuzu duyuyoruz. Yetmiyor maalesef. Elbette temizliğin bu muhteşem ikilisi demirbaşlarımız. Ancak farklı...