Bebeklerde gaz sancısı nasıl geçer? Gaz sancısına ne iyi gelir?

0
63
bebeklerde-gaz-problemi-nasil-giderilir

Bebeklerde gaz sancısı nasıl geçer? Gaz sancısına ne iyi gelir? Yenidoğan bebeklerde gaz sancısı nasıl giderilir? Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Melis Bayram Şirinoğlu, yenidoğan bebeklerde gaz problemi ve çözümlerini yazdı…

Bebeklerde gaz problemi nasıl geçer, ne yapabiliriz? 

Bebeklerde gaz problemi sıkça karşımıza çıkan ve maalesef hem bebeklerimizi hem de anne ve babalarımızı sıkıntıya sokan bir problemdir.

İnfantil Kolik; diğer yönleri ile sağlıklı olan bebeklerde en az 3 hafta süren, haftada 3 gün olan ve günde 3 saati geçen huzursuzluk, ağlama ile giden bir tablodur. Genellikle yaşamın ilk 4 ayında görülür. Nedeni tam olarak bilinmemektedir bu yüzden nedene yönelik net bir tedavisi de yoktur. Ama güzel olan tarafı bu durumun en sonunda kendiliğinden geçecek olmasıdır.

Peki bizler gaz şikayeti olan bebeklerimizi rahatlatmak için neler yapabiliriz?

İlk olarak benzer şikayetleri olan, huzursuzluk ve durduralamayan ağlamaları olan bebekler altta yatan bir hastalığın ayırt edilmesi amacıyla mutlaka çocuk doktoruna götürülmelidir. İdrar yolu enfeksiyonu, besin alerjileri , reflü gibi durumlar da bebekler bebeklerde benzer şikayetlere yol açabilirler.

Altta yatan bir hastalık bulunmayan ve ön planda bebekte gaz olduğu düşünülen durumlarda hemen ilaçlara damlalara başvurulmamalı önce doğal yollar ile problem çözülmeye çalışılmalıdır. Doğal olarak bilinen yöntemler bile bebeklerimize maalesef zarar verebilmektedir. İlk başta bahsettiğimiz gibi kesin net bir tedavi seçeneği yoktur. Bu konuda davranışsal tedavilerin faydalı olabileceği gösterilmiştir.

Öncelikle anne babalar bu durumun geçici bir durum olduğunu düşünmeli ve ümitsizliğe kapılmamalıdır. Pozitif düşünce, sevgi ve sabır çok yardımcı olacaktır.

Bebeklerde gaz sancısı nasıl giderilir? 

Bebek mamaları gaz yapabilir 

Anne sütünün formül mamaya göre daha az gaz problemine yol açtığı bilinmektedir. Mümkün oldukça bebeğin anne sütü ile beslenmesi bu açıdan iyi olacaktır.

Her beslenme sonrasında bebeğin gazı uygun şekilde ve sürede çıkartılmalıdır.

Ten teması bu durumda çok faydalıdır. Bebeğin anne veya baba ile tensel teması onu rahatlatmaya yardımcıdır.

Bebeğin sırtına ve karnına minik nazik hareketlerle masaj yapılması rahatlatıcı olabilir.

Isıtılmış havlular (çok sıcak olmamak koşulu ile) bebeklerin sırtına ve ayağına konarak bir miktar rahatlama sağlanabilir.

Beyaz gürültüler de bu konuda yardımcı bulunmuştur. Süpürge, fön makinası, araba sesi, kuş sesi, yağmur sesi gibi seslerin bebekleri rahattıklarına dair görüşler vardır.

Bu durumu yaşayan anne babaların çok yıprandığı zamanlar olabilmekte bu sebeple evde bir görev dağılımının olması anne ve babanın zaman zaman dinlenebilmesi hem kendileri için hem bebekle ilişkileri açısından faydalı olacaktır.

Bazı durumlarda ilaçlardan bir takım damlalardan da bu anlamda fayda görebilmekteyiz. Ama bu tedavilerin kulaktan dolma bilgiler ile değil çocuk doktoru tavsiyesi ile yapılması gerektiğini unutmayalım.

Herkese mutlu, sağlık günler, bebişlerimize de gazsız huzurlu bebeklikler dilerim…

Önceki İçerikBebeklerde kabızlık nedenleri nelerdir? Kabızlık nasıl tedavi edilir?
Sonraki İçerikBebek ve çocuklar için aşı takvimi: Hangi aşı ne zaman yapılır?
Uzm. Dr Melis Bayram Şirinoğlu
1985 yılında Gaziantep’te doğdum. İlkokul ve ortaokulu Gaziantep Kolej Vakfı Özel Okulları, lise eğitimimi Gaziantep Vehbi Dinçerler Fen Lisesi’nde tamamladım. 2010 yılında İngilizce eğitim almış olduğum Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olarak Tıp Doktoru ünvanını aldım. Tıp Fakültesi öğrenciliğim süresince Brezilya ve Tayvan’da Pediatri stajlarına katıldım. 2011 yılı Nisan ayında mezun olmuş olduğum Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne bu kez Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Asistanı olarak başladım ve 2015 yılı Nisan ayında Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanlığımı aldım. Sonrasında içerisinde mecburi hizmetimin de bulunduğu 3 sene İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim Araştırma Hastanesi Pediatri Kliniği’nde görev aldım. 2018 yılında görevimden ayrıldım. Sonrasında İstanbul’da iki farklı özel hastanede çalıştım. Uluslararası ve ulusal hakemli dergilerde 6 adet bilimsel makalem bulunmaktadır. Şu an İstanbul, Kadıköy, Bağdat Caddesi’nde kendi muayenehanemde görev yapmaktayım. Evliyim ve 4 yaşında bir çocuğum var. Anneliğin ve beraberinde getirdiği tecrübelerin çocuk doktorluğum üzerinde çok önemli ve pozitif bir katkısı olduğuna inanıyorum. Tüm çocuklarımıza aileleriyle birlikte sağlıklı, mutlu ve uzun bir hayat dilerim.