Bebeklerin güvenliği için telsiz ve kamera seçimi nasıl yapılmalıdır?

Bebek telsizi ne işe yarar? Bebek bakımında kameraların önemi? AnneBebekKulubu.com yazarı Zeynep Kantar Sağlam, bebeğinizin güvenliği için alabileceğiniz tedbirleri araştırdı.

0
PAYLAŞIM
92
GÖRÜNTÜLENME

Hızla gelişen teknoloji, çeşitliliğini günden güne arttırmaya devam ederken, ebeveynlerin günlük yaşamlarında ihtiyaç duydukları her türlü bilgiye, kolaylıkla ulaşmasını sağlıyor bir yandan da biz ebeveynlere, bebek ve çocukların güvenliği için yeni alternatif bilgi, erişim ve cihazlar sunmaya devam ediyor.

Teknolojinin, ebeveynlerin çocuklarına ulaşmada büyük bir kolaylık sağlaması, güvenlik önlemlerini alma konusunda yeterince ürün, cihaz ve her türlü erişime olanak sağlaması, büyük ölçüde insan hayatını daha güvenilir kılarak, hayatı kolaylaştırmaktadır.

Hiç şüphesiz ki; biz ebeveynler için, bebek ve çocuk güvenliğinden daha fazla düşündüğümüz önemli bir konu yok gibidir. Her ebeveyn, yaşadığı şartlar ve imkanlar doğrultusunda, evini çocukları için daha güvenli hale getirmek için, hayatı kolaylaştıran alternatif ürün ve cihazlardan yararlanmak ister.

 Bu alternatif ürünler, konu bebekler ve çocuklar olunca, yelpaze o kadar geniş ve çeşitli ki. Bu da biz ebeveynlerin, bebek konusundaki tüm sorularımıza en iyi cevap alabileceğimiz mecranın, ışık hızıyla gelişen teknoloji olduğunu gösteriyor.

Eğer bir ebeveyn olarak aileye yeni katılan minik bir üyeniz varsa, onunla evin içinde daha keyifli ve güvenli zaman geçirmek artık hiç zor değil. Minik bebeğiniz bir başka odada uyur ya da oyalanırken, gözünüzün arkada kalmaması için teknoloji, bu noktada biz ebeveynlere tamda bu diyeceğimiz iyi bir ürün hazırlamış durumda.

İşte bu noktada, bebek telsizleri ve bebek kameraları devreye giriyor. Bence, özellikle de büyük bir evde yaşayan ailelerde olmak üzere, hemen hemen birçok ebeveynin sıklıkla tercih edeceği kategori, bebek telsizleri ve bebek kameraları olmalı diye düşünüyorum.

Bebek telsizleri , evde günlük yaşamı daha kolay ve güvenli hale getirmek için, bebeğinizin bir başka odadayken uyuyor olması ve uyandıktan sonra çıkardığı sesler ile bebeğinize her anlamda göz kulak olabilmeniz için başvurulabilecek en güvenilir ve en ekonomik yol. Özellikle yenidoğan bebekler ilk günlerde sık sık, ebeveynlerini uyarmak için 2 saatte bir ağlarlar. Bu ağlamaların bazılarını büyük olasılıkla kaçırmak olasıdır. İşte bu sebeple bebek telsizleri, bebeğinizi duymak için heran orada olmanızı sağlar. Bu da bir anne için büyük bir ihtiyaçtır. Özellikle büyük bir evde yaşıyorsanız ya da evde farklı işlerle uğraşmanız gerekiyorsa bebeğinizi dinlemenizi yada izlemenizi sağlayarak, günlük rutin işleri kolaylıkla halledebilirsiniz.

Bebek telsizleri bebeğinizin sesini veya görüntüsünü bulunduğunuz yere iletmeye yarar. Alıcı ve verici olarak görev yapan iki parçadan oluşur. Gece işe yarasa da asıl gündüz uykuları sırasında bebeklerin uyandığını ya da sizi yanında istediğini anlamanız için oldukça yararlıdır. Tabi bununla beraber Wi-Fi ve uzaktan kamera kontrolü gibi bir çok son teknoloji özellikleri ile evde (bebeğinizin yanında) olmasanız dahi bebeğinizi takip edebileceğiniz ürünler mevcut. Bu ürünler daha çok bebek güvenlik kamerası olarak geçse de aynı kategoride yer alıyorlar.

Her telsizin kullanımı farklılık göstermektedir. Yani bebek “telsizini nereye nasıl koymalıyım?” sorusu kullandığınız telsizin özelliklerine göre değişmektedir. Bu yüzden deneme yanılma yöntemi ile sizin için en iyi sonucu veren yere yerleştirmelisiniz.

Bir ebeveyn olarak, en iyi bebek telsizi sizin ihtiyacınızı en iyi karşılayan ve bütçenizi aşmayandır. Bu yüzden size bebek telsizleri hakkında genel bilgi vereceğim. Bu sayede ihtiyacınıza göre en iyi bebek telsizini seçme fırsatı bulabilirsiniz.

Bebek Telsizi Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Ebeveyn Ünitesi Sayısı : Aileler çoğu zaman tek ebeveyn ünitesinin yeterli olduğu düşünürler. Bu ünite, çoğunlukla ebeveyn odasında bulunur. Gerektiğinde geçici olarak diğer odalara götürülür.

Aslında iki ebeveyn üniteli bir bebek telsizi çok daha kullanışlıdır. Birini yatak odasında, diğerini de mutfakta ya da oturma odasında, yani evin neresinde daha çok zaman geçiriyorsanız orada bulundurmanız mantıklı olur. Ancak bazı bebek telsizlerinde maalesef ikinci ebeveyn ünitesi bulunmuyor.

Netlik ve Parazit : Bir bebek telsizinin netliği, telsizin tipine göre ses ya da görüntü netliği olarak nitelendirilebilir. Aslında bebeğin odasındaki her şeyi çok net duyman gerekmeyebilir. Bu noktada en kritik olan şey, bebeği duyabilmektir. Ancak tabii ki kristal netliğinde ses kalitesi sunan markalar da mevcut.

Bebek telsizlerinde parazit, iki sebepten oluşabilir. İlki, evdeki duvar sayısı arttıkça sinyalin azalmasıdır. Diğeri de radyo frekansı yaratan yan komşunun bebek telsizi ya da kablosuz telefon gibi cihazlardır. Peki, bu noktada tercihi nasıl yapılır ?

Önerim; ses aktivasyon özelliği veya ses hassasiyeti olan bebek telsizlerini tercih etmek. Arka plan seslerini yok eden, belli ses frekanslarına ayarlanabilenler çok daha konforludur.

Mesela en iyi bebek telsizleri, bebek sessizce uyuyorken arka plan seslerini yok ederler, ağlamaya başladığında ise sizi uyandıracak netlikte ses alabilmenizi sağlarlar.Sessizlik, bebek uyurken sizin de rahat ve deliksiz bir uyku çekmenizi sağlar.

Sesli veya Görüntülü Özelliği: Bebeğinizi izlemek mi istiyorsunuz yoksa sadece sesini duymak mı? Çünkü sadece sesli telsizler görüntülü telsizlere nazaran daha uygun fiyatlıdır. Görüntülü telsizler ise sadece görüntü aktarmanın dışında seçeceğiniz modele göre Wi-Fi’ye bağlanabilme, gece ve gündüz görüntüleyebilme gibi bir çok farklı özelliğe sahiptir.

Analog veya Dijital Özelliği: Bu özellik sesin iletilme özelliğidir. Analog telsizler radyo frekansları gibi çalışırlar. Bu da başkalarının da bu telsiz frekansına erişmesine olanak tanır. Ayrıca evdeki radyo sinyalleri ile çalışan bazı cihazlar analog telsizin yayınını bozabilmektedir. Fiyat olarak daha uygundur. Fakat ses kalitesi dijital telsizler kadar iyi değildir. Dijital telsizler ise sesi veriye (dataya) çevirerek iletir. Bu sayede başkaları bu telsizi dinleyemez.

Kapsama Alanı: Bebek telsizleri farklı kapsama alanına sahiptir. Yani bu bebek telsizinin çekim alanıdır. Kullanacağınız alanın büyüklüğünü baz almanız sizin için yararlı olacaktır. 50 metreden 1.000 metreye hatta Wi-fi ile uzaktan çalışanlara kadar farklı kapsama alanlarına sahip telsizler bulunabilmektedir. Aldığınız cihazda çekim alanının dışına çıktığında uyarı veriyor olması da büyük avantajdır. Bu sayede “Acaba telsiz buradan çekiyor mu?” düşüncesine kapılmanızı önler.

Güvenlik: Burada yer alan özellikler özellikle telsiz ile ilgili sıkıntı yaşamamanız için oldukça önemlidir. Telsizdeki seslere dışarıdan ulaşılmasını engellemek için DECT teknolojisine sahip ürünleri tercih etmelisiniz. Bu teknoloji sayesinde telsiz veriyi şifreli olarak gönderir. Bu da telsizin dışarıdan dinlenmesini önler.

Pil Durumu: Telsizin pilinin kullanım süresi telsiz tercihiniz için önemlidir. Ayrıca pilin azalması durumunda uyarı veriyor olması elzemdir. Çünkü pilinin bitmesinden haberinizin olmaması durumunda sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Telsizde bunların dışında odanın sıcaklığını, nemini gösterme, iki taraflı konuşabilme (bebeğin annenin sesini duymasını sağlar) vs. gibi farkı özelliklerde mevcuttur. Tercihinizi bu doğrultuda ihtiyacınıza göre yapabilirsiniz.

Genel olarak bebek telsizleri 60-70 TL gibi fiyatlardan başlamakta ve seçeceğiniz telsiz özelliklerine göre 1.300 TL’ye kadar çıkmaktadır.

Bebek Telsizi Nereye Konmalıdır?

Bebek telsizinin zararlı olup olmadığı ile ilgili farklı görüşler ve iddialar yer alıyor. Bu nedenle bebek telsizini olabildiğince bebekten uzak tutmanızda fayda var. Bebek telsizinin yeri her marka ve modele göre farklılık gösterebilir. Bu yüzden yerleştirirken dikkat etmeniz gereken bebeğinizin sesinin net duyulduğu en uzak yeri seçmeniz sizin için daha iyi olacaktır. Bazı bebek telsizlerinin vericisi kabloludur. Burada dikkat etmeniz gereken ise kabloların bebeğin ulaşabileceği yerde olmamasıdır. Bu bebeğiniz için büyük tehlike oluşturabilir.

Bebek Kameraları

Yoğun çalışan bir anne- babaysanız, bebeğinizi görebilmek için  profesyonel bir kamera tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte, evde bulunmadığınız zaman süresince, çocuğunuzun güvenliği konusunda endişeleniyor olabilirsiniz.
Çocuklarınızı korumak ve kendinizi rahat hissetmek de dahil olmak üzere, kameralar çok sayıda avantaja sahiptir. Standart  bir güvenlik kamerası ya da gizli kamera ile evinizin istediğiniz alanlarında video kaydı yapabilir, sevdiklerinizi güvence altına alabilirsiniz.
Son zamanlarda, bebek bakımında kameralara yansıyan kötü muamele ve benzeri haberler, ebeveynlerin bebeklerin güvenliği için kameraları daha fazla tercih etmesine neden oluyor. Hem bebeğinizi hem de bakıcıyı izlemek için bir bakıcı kamerası almayı düşünüyorsanız, bu bilgiler işinizi kolaylaştırabilir.

Bebek kamerası modelleri ve özellikleri 

Bebek Kameraları bebeğinizi iPhone, iPad, Android veya masaüstü bilgisayarınızda görüntülemenin harika bir yoludur ve mobil cihazlarınızda ücretsiz video monitör uygulamasını yüklediğinizde, bebeğinizin güvenli bir şekilde uyuduğundan emin olabilirsiniz. Bebek ses monitörleri sadece bebeğin ağlaması sırasında sadece ebeveynleri uyarmak için mevcut olsa da, kameralı bir bebek monitörü ebeveynin bebeği tam olarak neyin ağlattığına dair video bilgisi de sağlayabilir.

Görüntü Kalitesi : Bir bebek kamerası satın aldığınızda, en çok ilgilenilen şey netlik ve video kalitesidir. Genellikle süper HD, 4K çözünürlük gibi yüksek görüntü sunan sistemler tercih edilebilir. Video kalitesinin yanı sıra, ses kalitesi de bir başka önemli niteliktir.

Kablosuz Bebek Kamerası Modelleri :Anneler ve babalar genellikle WiFi bebek kamerası modellerini tercih ediyorlar. Bu tercih çoğu durumda elverişlidir ancak, hackerlar bebekler ve ebeveynler uzaktan casusluk yapabildiğinden, bebek kameraları son derece tehlikeli olabilir. Bu kablosuz bebek izleme cihazı kullanıyorsanız, güvenli olduğundan emin olmalısınız.

Hareket Sensörlü Bebek Kamerası Modelleri : Ebeveynler çoğu zaman en sıradan şeyler hakkında endişelenirler. Yeni bir anne mutfaktayken bebeğinin nefes alıp almadığını merak edebilir. o Bu gibi durumlar için nazı monitörler bebeğin hareketleri durursa veliler uyarmak için uyarı verebilir.

Hareket Algılamalı Bebek Moditörü Modelleri : Bebeğin yatağının altına yerleştirilmiş bir algılama pedi ile birlikte gelir. Pedler aşırı derecede hassastır ve bebeklerin nefes almayı durdurması durumunda ebeveynleri uyarabilir. Pedler, titreşimleri algılamak için son derece akıllıdır ve odanızdaki diğer titreşimlerden etkilenmez.

Hareket ya da solunum monitörlerinin etkinliği tartışmalı olsa da bir dereceye kadar hayat kurtarabilir, ancak bebeğinizi güvende tutmak için izleme sistemlerine güvenmemeniz gerekir.

Zeynep Kantar Sağlam

Zeynep Kantar Sağlam

10 Nisan 1987'de Çankırı'da doğan Zeynep Kantar Sağlam, çocukluk döneminin büyük bir kısmını Istanbul'da geçirmiş, akabinde ailesiyle birlikte Çanakkale'ye yerleşmiştir. Eğitim hayatına kaldığı yerden burada devam eden Zeynep, Mehmet Akif Ersoy Ticaret Meslek Lisesi'nden 2004'te mezun olmuş, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu, İktisadi ve İdari Programlar Bölümü'nü 2008' de tamamlayarak, Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü'nde 2010'da lisansını tamamlamıştır. Bu süreçte Sisbel'in düzenlemiş olduğu ; ISO 22000:2005 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Temel Eğitimi, ISO 20000:2005 Food Safety Management System Eğitimi, ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi Temel Eğitimi, ISO 9001:2008 Quality Management System Fundamental Training Eğitimi, ISO 14001:2004 Environmental Management System Fundamental Training Eğitimi, ISO 19011 Quality and Environment Management Systems Audit Training Eğitimi, ISO 19011 Kalite ve Çevre Yönetim Sistemleri Tetkiki Eğitimi, OHSAS 18001:2007 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi Eğitimi, OHSAS 18001:2007 Occupational Health Safety Management System Eğitimlere katılarak, bu eğitimlerin sertifikalarına sahip olmuştur. Yine bu süreçte Bemar'ın, Human Resources SpecializationTraining eğitimini başarıyla tamamlamıştır. İletişime ve konuşma tekniklerine ilgisi olan bir insan olarak diksiyon eğitimini tamamlayan Zeynep, bunun yanı sıra ''BODY LANGUAGE'', ''EFFECTIVE COMMUNICATION'' eğitimlerini alarak, iletişimi her yönüyle araştırmaya, analiz etmeye çalışan, iletişim sevdalısı bir insan haline gelmiştir. Bu süreci takip eden zaman zarfında Yönetici Asistanlığı ve Büro Yönetimi Eğitimi'ni almış ve şu anda Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Araştırma Ve Uygulama Hastanesi'nde memur olarak hayatına devam etmekte, yüksek lisans hazırlıkları ile uğraşmaktadır. Dünya tatlısı bir erkek çocuğuna annelik görevini hakkıyla ihya etmeye çalışan, şuan en çok meşgale kaynağı yalnızca oğlu olan, yazan, çizen en çokta okuyan meraklı bir anne olan Zeynep, kalemin görünmeyen sihrine inananlardan...

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

En Çok Yorumlananlar

Popüler

Köşe Yazarları

Ali Değişmiş TÜM YAZILARI
Bilgi yok.
Hızla gelişen teknoloji, çeşitliliğini günden güne arttırmaya devam ederken, ebeveynlerin günlük yaşamlarında ihtiyaç duydukları her türlü bilgiye, kolaylıkla ulaşmasını sağlıyor bir yandan da biz ebeveynlere, bebek ve çocukların güvenliği için yeni alternatif bilgi, erişim ve cihazlar sunmaya devam ediyor. Teknolojinin, ebeveynlerin çocuklarına ulaşmada büyük bir kolaylık sağlaması, güvenlik önlemlerini alma konusunda yeterince ürün, cihaz ve […]
Banu Ertuğrul TÜM YAZILARI
Tatil denince aklımıza uzun bir yaz tatili geliyor ama tatilin uzunu kısası olmaz. Çocuklarla yapılan tatilin ise hayatımızda farklı bir yeri vardır.  Eğer küçük bir çocuğunuz varsa, tatili hem sizin rahat geçirebileceğiniz hem de çocuğunuzun keyif alacağı bir ortamda geçirmek kolaylık sağlayacaktır. Bu noktada, eğer tatilinizi bir otelde geçirmeyi planlıyorsanız,  bebek ve çocuk dostu otelleri […]
Banu Ertuğrul
Begüm Çelikkol TÜM YAZILARI
Benim günlerce ve aylarca kabusum oldu. Eminim pek çok annenin de kabusudur. Anne forumlarında pek çok annenin ortak sorunlarından biridir çocuğun konuşamaması. Erkek çocuğu olanın ortak derdidir. Ve toplumda genel bir algı vardır, erkek çocuklarının geç konuşması. Ben bu konuda çok çektiğim için anlatma isteği doğdu deneyimlerimi… Oğlan 2 yaşına geldiğinde, gerek etrafımdaki gerekse sosyal […]
Begüm Çelikkol
Deniz Yılmaz TÜM YAZILARI
Bilgi yok.
Benim günlerce ve aylarca kabusum oldu. Eminim pek çok annenin de kabusudur. Anne forumlarında pek çok annenin ortak sorunlarından biridir çocuğun konuşamaması. Erkek çocuğu olanın ortak derdidir. Ve toplumda genel bir algı vardır, erkek çocuklarının geç konuşması. Ben bu konuda çok çektiğim için anlatma isteği doğdu deneyimlerimi… Oğlan 2 yaşına geldiğinde, gerek etrafımdaki gerekse sosyal […]
Deniz Yılmaz
Devrim Karakaya TÜM YAZILARI
En sevdiğiniz yerleri, alışkanlıklarınızı, mutlu olduğunuz keyif aldığınız şeyleri en iyi en yakınlarınız bilir ve bu yakınlıkta biri ya da birileri varsa hayatınızda bu en büyük şansınızdır.  İlgi’nin hayatıma gireceği haberini aldığım andan itibaren bu yakınlığın sonsuza dek süreceğini ve başka hiçbir duyguyla mukayese edilemeyeceğini biliyordum. Yıllar içerisinde sonsuz sevgi temelli bu yakınlık bizi çok […]
Devrim Karakaya
Doula Nevin Yeğit TÜM YAZILARI
Emmek, bebeğin doğduktan itibaren getirdiği doğal bir reflekstir ve bebeğin duygusal bir ihtiyacını karşılar: Bebekler dokunulmaktan ve kucaklanılmaktan hoşlanırlar. Çok sayıda çalışma, kucağa alınmayan ve bedensel temastan yoksun kalan prematüre bebeklerin ölme olasılıklarının daha yüksek olduğunu göstermektedir. Emzirme sırasında annesiyle yakın bedensel temasta olmak, bebeğin bu önemli ihtiyacını karşılamak açısından çok önemlidir. Peki anne sütünün […]
Doula Nevin Yeğit
Duygu Bükçüoğlu TÜM YAZILARI
Öncelikle doğru olan köpek satın almak yerine bir hevesle alınıp barınaklara ya da sokağa bırakılan sahiplenmenizdir. Barınaklardaki köpeklerin çoğu ne yazık ki çocukları istedi diye karne hediyesi olarak satın alınan köpeklerdir. Köpeğin bir oyuncak değil, duyguları olan bir canlı olduğunu unutmayalım. Köpek sahiplenme karari nasil verilir?  Çocuğunuz en az 15-16 yaşında değilse, yani köpeğin sorumluluğunu […]
Duygu Bükçüoğlu
Ersin Elmacı TÜM YAZILARI
Aile içi eğitimin önemini kime sorsak çok önemli der. Asıl soru: Neden bu kadar önemlidir aile içi eğitimi? Çünkü karakter oluşumunun annenin hamilelik dönemine kadar indiği bilimsel olarak ortaya konmuştur artık. Unutmayalım ki bir çocuk bir alanda ne kadar yetenekli olursa olsun, o yeteneği ortaya çıkaracak çalışma disiplinine sahip değilse, o yetenek körelecektir. Dolayısıyla alanında […]
Ersin Elmacı
Esra Alagöz TÜM YAZILARI
Dikkat bu yazı ileri derecede 💩 içerir! Evet efenim, sepet efenim, geldik zurnanın zırt dediği yere, #KeremEfendi artık 2,5 yaşında ve niyet ettik azmu cezmu kesteyleyip, tuvalet eğitimi vermeye. Çok şükür çevremizde “Ay hala bez mi bağlıyorsunuz? Çok geç kalmışsınız, benimki onun yaşındayken çoktaaan söylerdi, ay hala çişini söylemiyor musun sen? Yok canım daha erken, şimdi […]
Esra Alagöz
Esra Bozbay Korkmaz TÜM YAZILARI
Emzirme annenin göğsünden süt gelmesidir, vücutta süt üretimini sağlayan prolaktin hormonunu süt bezlerini uyararak sütün gelmesini sağlar. Doktorlar ve uzmanlar annelere bebeklerini ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü ile beslemeleri gerektiğini tavsiye ediyor. Anne sütü ile beslenen bebeklerin diğer bebeklere göre daha sağlıklı olduğu ve bağışıklık sistemlerinin daha güçlü olduğunu istatistikler ortaya koyuyor. Bu […]
Esra Bozbay Korkmaz
Fatih Kuran TÜM YAZILARI
Hedefiniz dünya vatandaşı olma yolunda önemli bir adım olan  AnneBebekKulubu.com yazarı ve Dinamo Edu Kurucu Ortağı Fatih Kuran yazdı… yurtdışında eğitim almak ise izlemeniz gereken yollar almak istediğiniz eğitime bağlı olarak farklılıklar gösterecektir. Bu bakımdan yurtdışında alacağınız eğitimi lise, üniversite ile kolej, lisans üstü ve dil eğitimi olarak 4 kısma ayırabiliriz. Lise eğitimini yurtdışında almak […]
Fatih Kuran
Fulya Batuhan TÜM YAZILARI
Hepinize yeniden merhaba,  Bugün bebek bakımı ile ilgili biraz konuşalım istiyorum. Bebek bakımıyla ilgili kafanızdaki tüm soruları hadi gelin birlikte cevaplayalım.  Bebeğimi emzirme düzenim nasıl olmalı?  İlk haftalarda emzirme biraz düzensiz olacaktır. Ama sonraki günlerde bebeğinizi, gün içinde en az 8-10 kez her iki memenizden de eşit sürelerde emzirmelisiniz. İki emzirme arası 2-3 saati geçmemelidir. […]
Fulya Batuhan
Gülşah Sünbül TÜM YAZILARI
10 aylık aktif bir anne olarak bebeklerin sabah kahvaltılarında çok çeşitlilikten ziyade besin değeri yüksek fakat sindirimlerini zorlamayacak şekilde yani tabiri caiz ise az ama öz gıdalara yer verilmesi taraftarıyım. Bebeğimizi nasıl besleyelim? Evet bebeğimiz, içeriğine güvendiğimiz tüm gıdaları elbette tatsın, ama sırf bizler bir takım tariflere hevesleniyoruz diye de gereksiz, faydasız yada düşük faydalı […]
Gülşah Sünbül
Hilal İnan TÜM YAZILARI
Çocukların  hayal gücü gelişimi oyun oynamak ile mümkündür. Size en saçma gelen oyun bile çocuğunuzun gelişimi için çok önemlidir. Çünkü onun gelişimi, yaratıcılığının artması hayal kurması ile mümkündür. Bu tarz oyunlar 2-3 yaşlarda başlar. Bazen çocukların hayallerini beğenmeyiz. Çocuğumuz, büyüyünce itfaiyeci olacağını söylediğinde saçmaladığını söylemeyin. Çocuğunuza her hayalinde destek verin. Bir çocuk hayal kurduğunda, bu hayali […]
Hilal İnan
Hülya Serten TÜM YAZILARI
Erkeklerin ilgisini devamlı canlı tutmak, onların kendilerini özlemesi sağlamak kadınların arzuladığı bir şey ama bu her zaman kolay olmuyor. Eğer sevgilinizin üzerinize titremesini, sizi özlemesini, kısaca ilgiyi hep üzerinizde taşımayı çok istiyorsanız size bu konuda yapması hiç de zor olmayan bazı taktikler verebiliriz. Bunlardan birkaçı… İşte erkeklere kendinizi özletmenin yolları! 1- Romantik mesajlar atın Önereceğimiz […]
Hülya Serten
Hüsnü Kutluay TÜM YAZILARI
Çocuk haczi nedir? Birçok kişinin, basın mensubunun, milletvekilinin bu iki kelimeyi aynı cümle içerisinde duyunca yüzünün aldığı hali en iyi bilenlerdenim.  İlk duyduğunda çocukların haczedilmesi kavramını algılamakta zorlanılması çok normal, yıllardır kendi evladını görmek için haciz işlemi yapmak zorunda kalan milyonlarca insan bile bunu içine sindiremiyor hazmedemiyor. Meselenin pek çok boyutu var. Gelin birlikte inceleyelim. […]
Hüsnü Kutluay
Kadriye Altınbaşak TÜM YAZILARI
Sevgili anneler, ortalama 40 haftalık doğum sürecinin ardından sizleri neler bekliyor biliyor musunuz?  Gaz sorunu, uykusuzluk, bebeğinizin beslenmesi ve ek gıdaya geçiş süreci… İlk yazımda sizlerle ek gıdaya geçiş sürecini masaya yatıracağız. Ek gıdaya ne zaman geçebilirsiniz? Ek gıdaya geçiş sürecini Dünya Sağlık Örgütü 6. aydan sonra öneriyor. Yani bu zaman dilimi de 180 günü tamamlamış […]
Kadriye Altınbaşak
Mehtap Karanfil TÜM YAZILARI
Yaşam her zaman güzellikler getirmez bizlere… Acı, mutluluk, üzüntü hepsini içinde barındırır hayat denilen çark. Çocuklarımızı yetiştirirken bir yandan tüm bu kirliliklerle mücadele etme gücünü öğretirken, diğer taraftan keşke hiçbir zaman hayatın olumsuzluklarıyla karşılaşmasın ister anne ve baba yüreği. Ne var ki bir gün onları her şartta koruyan, dünyanın en güzel varlığı hissini veren o […]
Mehtap Karanfil
Muazzez Dilek Yaşar TÜM YAZILARI
Okullar açıldı ve çocuklar okula alışmaya başladı. Peki bu ödev işi nasıl olacak merak edenler var mı? Etmelisiniz. Çünkü ödev yaptırırken en ufak bir taviz sonrasında bir bakarsınız çocuğunuzun ödevini siz yapmaya başlamışsınız. Nereden mi biliyorum? O zaman anlatayım… Çocuğunuzun  ödevine yardım ederken dikkat Küçük eller kalem tutmaya kreş ya da anaokulu zamanında başlıyor. İlk […]
Muazzez Dilek Yaşar
Murat Ertan TÜM YAZILARI
Övgü ve takdir insanların hoşuna gider. Yaşımız kaç olursa olsun övgü sözleri bizi mutlu eder. İnsanların yaptığımız işleri takdir etmesi, güzel sözlerle bahsetmesi bizi mutlu eder. Günlük iş sıkıntısı, hayatın zorlukları, stres yüzünden, çok az iltifat ve takdir sözlerini kullanıyoruz. Sevdiklerimize özel olduklarını hissettirelim Toplumdaki insanlar birbirlerini etkiler; olumlu düşünce, sevgi ve takdir sözleri arttıkça […]
Murat Ertan
Mutfakkoçu Şef Recep Aydoğan TÜM YAZILARI
Hz. Nuh döneminden günümüze varlığını sürdüren, paylaşma kültürümüzün en önemli simgelerindendir Aşure. İsmi, Arapça olarak “on ve onuncu” manasına gelen kelimeden türeyen aşure tatlısının yapımına Muharrem ayının onuncu gününde başlanıyor.  “Peki iyi aşure nasıl yapılır? Püf noktaları nelerdir? Hangi malzemeler konur?” işte merak edenler ve ilk defa aşure yapacaklar için bu konudaki faydalı tüyolar; Püf noktası […]
Mutfakkoçu Şef Recep Aydoğan
Nurhan Demirel TÜM YAZILARI
Sleepy’den bir ilk: “Natural Külot Bez” Sleepy’nin bebek bezi alanında belkide devrim denilebilecek bir yeniliği külot bez diyebiliriz. Bebeklerin kolaylıkla giyip çıkabildiği bu ürün sayesinde bebeklerin altını değiştirmek ebeveynler için oldukça pratik bir hale geldi. Sleepy Natural Külot Bez, saf suyla dokunmuş bir  yüzeye sahip ve benzersiz bir yumuşaklık sunuyor.  Bambudan elden edilen emici lifler ise sıvıyı […]
Nurhan Demirel
Pelin Kahraman Avşar TÜM YAZILARI
‘’Yeni doğan bebek beslenmesi nasıl olur?’’ sorusuna verebileceğim tek cevap ‘anne sütü’ olur. Bir bebeğin anne sütünden başka birşeye ihtiyacı yoktur. Ekstra durumlar,sağlık durumları dışında bir bebeğin anne sütünden başka bir gıda ile beslenmesine gönlüm razı gelmiyor, bence sizinde gelmemeli. Bebeğiniz.. Uzun yoldan gelmiş yorgun bir savaşçı.. Siz.. Aylardır içinizdeki mucizenin doğmasını beklemiş taze ve […]
Pelin Kahraman Avşar
Psikolog Şeyla İbrahimoğlu Delen TÜM YAZILARI
Ergenlik; psikolojik, zihinsel, fizyolojik ve sosyal açıdan gelişimin boyut ve hızının farklılaştığı bir dönem. Çocuğun kendini ve dünyayı algılayışının değişmeye başladığı ve kimlik arayışı ile uğraştığı bu dönem ebeveynleri de oldukça zorluyor. Ebeveynler için bu dönemle başa çıkmada birkaç öneri… Empati: Kendi gençliğinizi hatırlamaya çalışın. Çok mu mükemmeldiniz? Cevabınız evet bile olsa günümüz koşullarında, genç […]
Psikolog Şeyla İbrahimoğlu Delen
Sema Tamgüç TÜM YAZILARI
Anne – Baba olanların en büyük kaygısı “iyi bir çocuk” yetiştirmektir. Eğitimli olsun, ben okuyamadım o okusun, kültürlü olsun, kendini ifade edebilsin, mutlu olsun, özgüvenli olsun, meslek sahibi olsun gibi olsun da olsunlar listesi vardır, uzar da uzar… Az eğitimli ya da çok eğitimli, zengin ya da fakir olalım fark etmez, sanırım hepimizin bildiği bir […]
Sema Tamgüç
Sevim Kuruçay Çam TÜM YAZILARI
Anne bebek yogası anne bebeğin beraber yaptığı eğlenceli ve faydalı bir aktivitedir.Genellikle bebeğimiz 2-3 aylık olduktan sonra başlayabilir ve 1 yaşına kadar( hızlı emekleyip yada yürüyene kadar) katılabilir. Uzun bekleyiş dolu ve zevkli bir hamilelik sürecini tamamlayan,bebeğini kucağına alan,yeni yasam şartlarına ve bebeğine alışmaya çalışan annelerimizin bebekleriyle birlikte yapabilecekleri eğlenerek hareket etmek ve rahatlamak içind […]
Sevim Kuruçay Çam
Simay Yıldız TÜM YAZILARI
Okuduğum ilk kitabın hangisi olduğunu hatırlamıyorum; önce Cin Ali ile mi tanıştım, Kibritçi Kız’la mı, yoksa Ayşegül’le mi, emin değilim. Ancak çocukluğumda okuduğum ve bende iz bırakan bazı kitapları da dün gibi hatırlıyorum. Bunlardan bir tanesi, dedemin bana hediye ettiği, İtalyan yazar Edmondo De Amicis’in Çocuk Kalbi. 11 yaşındaki ilkokul öğrencisi Enrico Bottini’nin günlüğü formatında […]
Simay Yıldız
Uzm. Dr. Tuğçe Tülümen TÜM YAZILARI
Geniz eti (adenoidler ) burunun gerisinde, geniz (nazofarenks) denilen bölgede yer alan bir lenf dokusu kümesidir. Geniz eti, bademcikler ile birlikte bir koruyucu lenf halkası meydana getirir. Geniz eti problemleri okul başarısını etkileyebilir Geniz eti ( adenoid doku ) hava yolu ile ulaşan antijenlere maruz kalır ve üst solunum yolu ve sindirim yolunun patojenlere karşı […]
Uzm. Dr. Tuğçe Tülümen
Uzm. Klinik Psikolog Mahide Bingöl TÜM YAZILARI
Kardeşlerin bir birlerini kıskanmaları; yakınlık, paylaşım ve sevgi duymalarını engellemeyecek düzeyde ise doğal ve sağlıklı bir durumdur.  Her birey ilk olma, değerli olma, en sevgili olma isteğine sahiptir dolayısı ile kardeşlerde anne baba ve varsa diğer ebeveynler arasında en çok sevilen en çok ilgi görülen ve en çok kabul görülenin doğal olarak kendisi olmayı isterler. […]
Uzm. Klinik Psikolog Mahide Bingöl
Yasemin Irkilata TÜM YAZILARI
Adet dönemleriniz arkadaşlarınıza göre daha ağrılı geçiyor veya sürekli alt karın ağrısı şikâyetiniz var ya da cinsel ilişki sizin için ağrılı ve doktorunuz endometriozis olduğunuzu söyledi…. Peki nedir endometriozis? AnneBebekKulubu.com uzmanı Fzt. Yasemin İrkilata yazdı… Endometriozis  nedir? Belirtileri nelerdir? Kimlerde görülür? Endometriozis, rahim içi dokusunun rahim dışında ve karın bölgesindeki dokularda oluşmasıdır. Bazen çok geniş yayılım […]
Yasemin Irkilata
Zeynep Kantar Sağlam TÜM YAZILARI
Lego denilince akla, rengarenk birbirine geçirilen, çocukların gelişim düzeyinde etkin rol oynayan en tanıdık ve en çok tercih edilen oyuncaklar gelir. İlk çıktığı günden itibaren Legolar, çocukların etrafını algılama biçimlerinde bir devrim yaratmış durumda. Küçük parçaları birleştirilerek ortaya yeni bir nesne çıkarılması ilkesine dayalı Lego’nun geçmişi 1930’lu yıllara kadar dayanıyor. Ancak Lego’nun kendisi ile özdeşleşmiş, 8 […]
Zeynep Kantar Sağlam

Hesaba giriş yap

Kayıt için formu doldurun

Şifreni al

Parolayı sıfırlamak için ayrıntı girin