Bebek bakıcısı seçerken dikkat edilecekler!

Bakıcı seçimi nasıl yapılır? İdeal bakıcı nasıl olmalı? Nasıl bakıcı seçmeliyiz? AnneBebekKulubu.com yazarı Zeynep Kantar Sağlam, bebek bakıcısı seçerken dikkat etmeniz gerekenleri yazdı...

0
PAYLAŞIM
94
GÖRÜNTÜLENME

Aileye katılan her yeni üyenin, öz bakım ve gerekli tüm ihtiyaçlarının karşılanmasıyla birlikte, ebeveynler tarafından merak edilen en önemli konu, annenin çalışmaya başlayacağı süreçte bebeğe kimin bakacağı konusudur. Bebek bakımında en kritik süreç 0-2 yaş dönemidir. Anne bebeği ile bu dönemi doyasıya geçirebilirse, bebek bu önemli süreçte, anne ile güvenli bağlanmayı hakkıyla yaşayacak ve bebek bu süreçte anneden alması gereken sevgi, ilgi, merhamet, şefkat duygularını doyasıya yaşama fırsatı bulacaktır. Konu bebek bakımı olduğunda, öncelikle tercih edeceğimiz birinci kriter, en azından güvenli bağlanma döneminin önemli bir basamağı olan 0-2 yaş aralığında çocuğa annenin bakmasıdır. Ancak zorunlu durumlarda bebek bakıcısı ve aile büyüklerinden de destek alabilirsiniz.

Annenin çocuk ile birlikte vakit geçirmesi, onun temel ve duygusal ihtiyaçlarını karşılaması çocuğun gelişimi için önemlidir. Anne için de, çocuğunun ilklerine şahit olmak çok keyifli bir süreçtir. Eğer anne çocuğun bakımını sağlıyorsa, onun ilk adımına, ilk kelimesine, ilk dişine şahit olma imkanı yakalayacaktır.

Ama annenin, çocuğunun bakımını uzun süre üstlenme gibi bir şansı olmayabilir. Çalışan bir annedir ve zamanı geldiğinde işinin başına dönmek zorunda kaldığı için,

Bu noktada ikinci seçenek olarak karşımıza, çocuğa kendi ailemizden birisinin bakması ihtiyacı doğar. Bu kişi genellikle anneanne ya da babaanne olur. Aile büyüklerinin olmadığı durumlarda, bir diğer alternatif, aile yakınlarından bir bireydir.

Anneanne – babaannelerin yaşının 50 ve üzeri olduğunu ve genellikle de sağlık problemleri olduğunu düşünürsek, çocuğun temel ihtiyaçları olan yeme, uyku, alt değiştirme gibi günlük rutinleri yapabilmelerinde herhangi bir sakınca olmaz.

Ama elbette, bebeğin yalnızca temel ihtiyaçlarının karşılanması değildir mühim olan. Bunun ötesinde bebekle güçlü bir bağ kurarak, bebeğin her türlü zihinsel, beyinsel ve duygusal gelişimine katkı sağlayacak bilgi ve becerinin de bulunması gerekir anneanne ve babaannelerde. Bu gereksinimi yerine hakkıyla getiremeyen aile büyükleri, torunlarına fazlasıyla sağduyu ile yaklaşarak, ellerinden geldiğince yardımcı olmaya çalışırlar yine de. İşte bu noktada, bebeğimizin ebeveyni olarak, aile büyükleri ya da bakıcı arama tercihi arasında ikilemde kalmamız olasıdır.

Hangisini Tercih Etmeliyim?

Pek çok kişi bakıcı mı yoksa yakın bir akraba ile mi çalışacağı konusunda belli kaygılar yaşamaktadır. Yakın akrabalardan ya da annelerden biri çocuk sahibi ise elbette çocuk bakımı konusunda tecrübelidir. Fakat önemli olan çocuğu kimin daha verimli yetiştirebileceğidirÇocuk bakıcıları belli alanlarda eğitim aldıklarından ve belli durumlarda nasıl müdahale etmeleri gerektiği konusunda bilgi sahibi olduklarından dolayı elbette daha profesyoneldir. Şu da bir gerçektir ki, ilk defa bebek bakımı yapacak olan bir bakıcı, bir anne kadar tecrübeli olmamaktadır. Çünkü kitaplarda yazanlar ne yazık ki pratikte olduğu gibi değildir. Hatta sırf bu nedenlerden dolayı da pek çok ebeveyn, bakıcıdan ziyade annelerinden birinin çocuğun bakımını üstlenmesini talep etmektedir.

Şimdi gelelim esas konuya!.. Bakıcının mı çocukla ilgilenmesi gerektiği yoksa yakın akrabalardan birinin mi çocukla ilgileneceği de kafaları karıştırmaktadır. Elbette bir anne, bakıcılara göre daha tecrübelidir; fakat anneler çocuklarına belli kurallar koymakta, bakıcılar da bu kuralların dışına çıkmamaktadır. Bu nedenle de bakıcıların çocuklarla ilgilenmeleri elbette yakın akrabalara göre çok daha profesyonel bir yaklaşım olacaktır.

Günümüzün şartlarının zor olması, çoğu aileyi bebek bakımı konusunda öncelikle, aile büyüklerinden yardım almaya yönlendirmektedir. Malum, ekstra bir bakıcı ihtiyacı + ücret demektir. Ve bu ihtiyacı günümüzde karşılayacak aile imkanları maddi boyuta göre çeşitlilik göstermektedir.

Peki tüm bunlar göze alındığında, bir bakıcı tercihinde bulunmak istersek, bir ebeveyn olarak ne yapmamız gerekir ?

Çocuk Bakıcısının Tecrübesi

Çocuk bakıcısı aslında belli zaman içinde bebek bakımı ile ilgili her türlü bilgi ve tecrübeye sahip olan ve bakım işini profesyonelce yapan kişilerdir. Neticede çocuk gelişimi bölümünden mezun olan ve belli alanlarda da kendini geliştirmiş olan kişiler bu mesleği icra etmektedir. Çocuk bakıcılığı yapan pek çok kişi de bulunmaktadır; fakat bu kişilerin hangi alanlarda donanımlı olduklarına dair de kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

Ebeveynlerin öncelikli olarak bakıcı olarak seçecekleri kişilerin portfolyosu hakkında detaylı bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. Kaç yaş aralığında çocuklara bakıldığı ya da ne kadar zamanlı bir bakım hizmeti verildiği de yine büyük önem taşımaktadır.

Çocuk bakıcılığı yapmak için aday olan kişilerin daha önceki ebeveynler ile aralarında nasıl bir ilişki olduğu, çocuklara nasıl baktığı ve buna benzer pek çok konu da yine kişileri yakından ilgilendirmektedir. Bu sebeple de kişilerin mutlaka gerekli aramaları yapması ve bakıcı ile alakalı detaylı bilgi edinmesi gerekmektedir. Buna göre bakıcı seçimi yapılmalı ve uygun olan bakıcı ile anlaşma sağlanmalıdır.

Neden Çocuk Bakıcısı?

Çocuk bakıcıları öncelikli olarak bu alanda eğitim almış olan kişilerdir. Meslekleri bu olduğundan dolayı da işlerini en titiz şekilde yapmaya özen gösterirler. Bakıcıların seçilmesindeki en önemli neden ise bu kişilerin anne ya da babanın koymuş olduğu kurallara bağlı kalmak durumunda olmasıdır. Şöyle bir örnek verecek olursak; anne, bakıcıya çikolata yemenin, yarım saatten fazla televizyon izlemenin ya da dışarıya tek başına çıkmanın yasak olduğunu söylediği takdirde bakıcı da bu kurallara uyacaktır. Bu nedenle de annenin gözü arkada kalmayacak ve maaş karşılığı sunmuş olduğu kuralların yapılmasından dolayı evden rahatlıkla uzaklaşabilecektir.

Aile büyükleri ya da anneler için bir örnek verecek olursak;

Anneanne ya da babaanneler bu tarz durumlarda “bir kere yesin bir şey olmaz” ya da “ izle çocuğum annene söylemeyiz” gibi davranışlarda bulunarak çocuğun günlük kurallarının bozulmasına neden olacaktır.

Elbette çocuk psikolojisi de oldukça önemlidir. Aile büyükleri ne yazık ki bu tarz durumlar ile fazla ilgilenmediklerinden dolayı, çocuklarda oluşabilecek bir ruhsal bozuklukta ya da depresyon durumunda müdahale edemeyecektir. Ancak bakıcılar bu konuda uzmanlaşmış kişiler olduklarından dolayı belli bir süre sonunda çocukta oluşan değişikliği fark etmekte ve sonrasında ebeveynler ile oluşan durumu paylaşmaktadır. Bu sebeple de çocukların en iyi şekilde bakılması, uyku düzeninin oturması, sağlıklı bir şekilde beslenmesi ve olası problemlere anında müdahale edilebilmesi için mutlaka uzman bir çocuk bakıcısı tarafından bakılması gerekmektedir.

Bu noktada önemli olan bir diğer faktör ise çocuk bakıcılarının çocuklar ile arkadaş olabilmesidir. Onlarla birlikte oyun oynamaları, becerilerini geliştirmeleri ve her dakikalarını birlikte geçirmeleri de çocuklara ruhsal açıdan doyum sağlamaktadır. Çocuk bakıcısı mı yoksa aile yakını mı? Şeklinde bir kararsızlık içinde olan ebeveynlerin mutlaka tercihlerini bakıcılardan yana kullanmaları ve çocukları için uzman bir bakıcı tutmaları tavsiye edilmektedir.

Anne – Babalar bakıcı seçerken nelere dikkat etmelidirler ?

 • Bakıcı olacak kişi, çocuk bakımını bilmenin yanı sıra, çocukla nasıl konuşulacağı, nasıl oyun oynanacağı, kural ve sınırların nasıl konulacağı konularında da bilgi sahibi olan kişidir.
 • Çünkü bakıcıdan beklenen sadece tüm gün boyunca çocuğun temel ihtiyaçlarını karşılaması değil, onu dışarı çıkarması, onunla iletişim kurması ve oyun oynamasıdır. Çocuğun gelişimine katkı sağlayacak bu günlük rutinler, çocuk gelişimi için oldukça önemlidir.
 • Bakıcı, yaşlı ya da sağlık problemleri olan birisi olmamalıdır. Çocukla ilgilenebilecek, çocuğa ayak uydurabilecek, çocuğun kendisine zarar vermesine engel olacak yapıda, dikkatli olabilecek özelliklerde olmalıdır.
 • Tercihen bakıcının, anne olan biri olması da önemli bir faktördür. Çok şart olmamakla birlikte, tercih edilebilecek bir özelik olabilir. Bakıcının anne olması, çocuk bakımı ve çocuk gelişimi konularında deneyimli olması anlamına gelir.
 • Bakıcı küçük bir çocuğun sorumluluğunu alabilecek bir yaşta olmalıdır. Örneğin 17-18 yaşlarında genç bir kız eğer kardeşi yoksa ve daha önce ailesinde küçük çocuk olmamışsa, ondan çocuk bakımı konusunda deneyimli olması elbette beklenemez.
 • Son zamanlarda anne babalar, yabancı uyruklu bakıcıları da tercih etmektedir. Yabancı uyruklu bakıcıların en büyük dezavantajı konuştukları dildir. Çocuk günün büyük bölümünü bakıcı ile geçirdiği için onunla Türkçe değil yabancı dil konuşan bakıcının olması, çocuğun dil gelişimi için olumsuzluk yaratabilir.
 • Bakıcı söz konusu olduğunda diğer önemli bir konu da güvenliktir. Bu konu anne babaların en çok endişe ettiği konular içindedir. Anne babanın evde olmadığı saatlerde bakıcının çocuğa kötü davranmadığından emin olmak isterler.
 • Çocuk bakıcısı olacak kişide aranacak önemli bir özellik de çocuk sevgisidir. Bakıcı; çocukları seven, onlara sevgisini sağlıklı şekilde gösteren, çocuğu ihmal ve istismar etmeyen kişi olmalıdır.
 • Bakıcı, çocuk hastalıkları ve ilk yardım bilgisi konularında da, az da olsa bilgiye sahip olmalıdır. Yaşanabilecek herhangi bir olumsuzlukta nasıl müdahale edileceğini ya da nasıl yardım isteyeceğini bilmesi önemlidir.
 • Eğitimsiz biri, ne kadar iyi niyetle hareket ederse etsin, kötü sonuçlara yol açacak davranışlar sergileyebilir, çocuğun gelişimine katkıda bulunamaz ve çocuğu doğru şekilde gözlemleyemez.
 • Aranması gereken bir diğer özellik elbette sevecenliktir. Çocukla ilgilenmek herhangi bir ev işi gibi görülemez. Kişiler mecbur oldukları, son çareleri olduğu için değil, sevdikleri için hayatlarını bu yolla kazanıyor olmalılar.
 • Bakıcılar sorumluluk alabilen, sabırlı, acil durumlarda ne yapması gerektiğini bilen ve güvenliğe önem veren kişiler olmalılar. Öncelikle gözetilmesi gereken çocukların sağlığıdır. Her çocuk hastalanabilir ya da yaralanabilir; bunlar doğaldır. Çocuk sizinleyken de başına gelebilir. Önemli olan çocukla ilgili durumun aileyle paylaşılması ve gerekenlerin yapılmasıdır. Bunun için bakıcıların, karar verme yeteneğine sahip insanlar olmaları gerekir.
 • Bir bakıcı sadece çocuğun yaşamsal ihtiyaçlarını karşılamakla kalmamalı, aynı zamanda çocukları geliştirecek etkinlikler de hazırlayabilmelidir. Oyun çocuğun hayatının vazgeçilmezidir ve bakıcı da bunu desteklemelidir.
 • Bakıcının iletişim becerileri gelişmiş kişiler arasından seçilmesi önemlidir. Hem çocukla hem de aileyle iletişim sağlıklı olmalıdır ki bir takım gibi çalışılabilsin. Bakıcı ailenin bir parçası haline gelebilmeli zamanla. Böylece beklentiler anlaşılabilir ve çocuk için en doğru kararlar alınabilir.

Ebeveyn olarak, en çok yapılan yanlışlardan birisi olarak, bakıcı özelliklerinden bahsetmeye devam edersek; bakıcılardan genelde çocukların tüm işlerini yapmaları beklenir. Oysa çocuklar kendi başlarına da yemek yiyebilmeli, giyinebilmeli, tuvalete gidebilmelidir. Tüm bunları yapabilmek çocuğun özgüvenini destekleyecektir. Çocuk kendisini başarılı hissedecek ve bu durum diğer insanlarla ilişkilerini de etkileyecektir. İyi bir bakıcı bunların her birinin çocuklara, ne zaman ve nasıl öğretilmesi gerektiğini bilir ve çocuklara bu becerilerle ilgili fırsatlar verir.
Ayrıca bir bakıcının, güvenli bir ortam demek çocuğun sürekli engellendiği ve uyarıldığı bir ortam demek değildir gerçeğine vakıf olması gerekir. Çocuğun enerjisine ayak uydurulmalı, deneyimlerden mahrum edilmeden her türlü güvenlik gözetilmelidir.

Bir ebeveyn olarak kendimize değil, çocuğumuza bakıcı arıyoruz..

İnsanlarımız tarafından bakıcıyla ilgili yapılan en yaygın yanlışlardan bir diğeri ise; bakıcının tüm ev işlerinden sorumlu tutulmasıdır. Çocukla ilgili eğitimi olmayan biri bunu kabul edebilir, fakat bu aslında tamamen ayrı bir iştir ve çocuğun doğru bakılıp eğitilmesini engeller.

Bakıcılığın bir meslek olarak gelişmesi, tüm bu kriterlere sahip bakıcı adaylarının çoğalmasına, yeni iş alanlarının gelişmesine ve sadece profesyonellerin değil, ailelerin de çocukla ilgili bilinçlenmesine zemin oluşturduğu gibi, bebek ve çocukların geleceğe daha sağlıklı ve dinamik adımlar atarak büyümesine olanak sağlanmış olacaktır.

Zeynep Kantar Sağlam

Zeynep Kantar Sağlam

10 Nisan 1987'de Çankırı'da doğan Zeynep Kantar Sağlam, çocukluk döneminin büyük bir kısmını Istanbul'da geçirmiş, akabinde ailesiyle birlikte Çanakkale'ye yerleşmiştir. Eğitim hayatına kaldığı yerden burada devam eden Zeynep, Mehmet Akif Ersoy Ticaret Meslek Lisesi'nden 2004'te mezun olmuş, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu, İktisadi ve İdari Programlar Bölümü'nü 2008' de tamamlayarak, Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü'nde 2010'da lisansını tamamlamıştır. Bu süreçte Sisbel'in düzenlemiş olduğu ; ISO 22000:2005 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Temel Eğitimi, ISO 20000:2005 Food Safety Management System Eğitimi, ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi Temel Eğitimi, ISO 9001:2008 Quality Management System Fundamental Training Eğitimi, ISO 14001:2004 Environmental Management System Fundamental Training Eğitimi, ISO 19011 Quality and Environment Management Systems Audit Training Eğitimi, ISO 19011 Kalite ve Çevre Yönetim Sistemleri Tetkiki Eğitimi, OHSAS 18001:2007 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi Eğitimi, OHSAS 18001:2007 Occupational Health Safety Management System Eğitimlere katılarak, bu eğitimlerin sertifikalarına sahip olmuştur. Yine bu süreçte Bemar'ın, Human Resources SpecializationTraining eğitimini başarıyla tamamlamıştır. İletişime ve konuşma tekniklerine ilgisi olan bir insan olarak diksiyon eğitimini tamamlayan Zeynep, bunun yanı sıra ''BODY LANGUAGE'', ''EFFECTIVE COMMUNICATION'' eğitimlerini alarak, iletişimi her yönüyle araştırmaya, analiz etmeye çalışan, iletişim sevdalısı bir insan haline gelmiştir. Bu süreci takip eden zaman zarfında Yönetici Asistanlığı ve Büro Yönetimi Eğitimi'ni almış ve şu anda Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Araştırma Ve Uygulama Hastanesi'nde memur olarak hayatına devam etmekte, yüksek lisans hazırlıkları ile uğraşmaktadır. Dünya tatlısı bir erkek çocuğuna annelik görevini hakkıyla ihya etmeye çalışan, şuan en çok meşgale kaynağı yalnızca oğlu olan, yazan, çizen en çokta okuyan meraklı bir anne olan Zeynep, kalemin görünmeyen sihrine inananlardan...

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

En Çok Yorumlananlar

Popüler

Köşe Yazarları

Ali Değişmiş TÜM YAZILARI
Bilgi yok.
Aileye katılan her yeni üyenin, öz bakım ve gerekli tüm ihtiyaçlarının karşılanmasıyla birlikte, ebeveynler tarafından merak edilen en önemli konu, annenin çalışmaya başlayacağı süreçte bebeğe kimin bakacağı konusudur. Bebek bakımında en kritik süreç 0-2 yaş dönemidir. Anne bebeği ile bu dönemi doyasıya geçirebilirse, bebek bu önemli süreçte, anne ile güvenli bağlanmayı hakkıyla yaşayacak ve bebek […]
Banu Ertuğrul TÜM YAZILARI
Tatil denince aklımıza uzun bir yaz tatili geliyor ama tatilin uzunu kısası olmaz. Çocuklarla yapılan tatilin ise hayatımızda farklı bir yeri vardır.  Eğer küçük bir çocuğunuz varsa, tatili hem sizin rahat geçirebileceğiniz hem de çocuğunuzun keyif alacağı bir ortamda geçirmek kolaylık sağlayacaktır. Bu noktada, eğer tatilinizi bir otelde geçirmeyi planlıyorsanız,  bebek ve çocuk dostu otelleri […]
Banu Ertuğrul
Begüm Çelikkol TÜM YAZILARI
Benim günlerce ve aylarca kabusum oldu. Eminim pek çok annenin de kabusudur. Anne forumlarında pek çok annenin ortak sorunlarından biridir çocuğun konuşamaması. Erkek çocuğu olanın ortak derdidir. Ve toplumda genel bir algı vardır, erkek çocuklarının geç konuşması. Ben bu konuda çok çektiğim için anlatma isteği doğdu deneyimlerimi… Oğlan 2 yaşına geldiğinde, gerek etrafımdaki gerekse sosyal […]
Begüm Çelikkol
Deniz Yılmaz TÜM YAZILARI
Bilgi yok.
Benim günlerce ve aylarca kabusum oldu. Eminim pek çok annenin de kabusudur. Anne forumlarında pek çok annenin ortak sorunlarından biridir çocuğun konuşamaması. Erkek çocuğu olanın ortak derdidir. Ve toplumda genel bir algı vardır, erkek çocuklarının geç konuşması. Ben bu konuda çok çektiğim için anlatma isteği doğdu deneyimlerimi… Oğlan 2 yaşına geldiğinde, gerek etrafımdaki gerekse sosyal […]
Deniz Yılmaz
Devrim Karakaya TÜM YAZILARI
En sevdiğiniz yerleri, alışkanlıklarınızı, mutlu olduğunuz keyif aldığınız şeyleri en iyi en yakınlarınız bilir ve bu yakınlıkta biri ya da birileri varsa hayatınızda bu en büyük şansınızdır.  İlgi’nin hayatıma gireceği haberini aldığım andan itibaren bu yakınlığın sonsuza dek süreceğini ve başka hiçbir duyguyla mukayese edilemeyeceğini biliyordum. Yıllar içerisinde sonsuz sevgi temelli bu yakınlık bizi çok […]
Devrim Karakaya
Doula Nevin Yeğit TÜM YAZILARI
Emmek, bebeğin doğduktan itibaren getirdiği doğal bir reflekstir ve bebeğin duygusal bir ihtiyacını karşılar: Bebekler dokunulmaktan ve kucaklanılmaktan hoşlanırlar. Çok sayıda çalışma, kucağa alınmayan ve bedensel temastan yoksun kalan prematüre bebeklerin ölme olasılıklarının daha yüksek olduğunu göstermektedir. Emzirme sırasında annesiyle yakın bedensel temasta olmak, bebeğin bu önemli ihtiyacını karşılamak açısından çok önemlidir. Peki anne sütünün […]
Doula Nevin Yeğit
Duygu Bükçüoğlu TÜM YAZILARI
Öncelikle doğru olan köpek satın almak yerine bir hevesle alınıp barınaklara ya da sokağa bırakılan sahiplenmenizdir. Barınaklardaki köpeklerin çoğu ne yazık ki çocukları istedi diye karne hediyesi olarak satın alınan köpeklerdir. Köpeğin bir oyuncak değil, duyguları olan bir canlı olduğunu unutmayalım. Köpek sahiplenme karari nasil verilir?  Çocuğunuz en az 15-16 yaşında değilse, yani köpeğin sorumluluğunu […]
Duygu Bükçüoğlu
Ersin Elmacı TÜM YAZILARI
Aile içi eğitimin önemini kime sorsak çok önemli der. Asıl soru: Neden bu kadar önemlidir aile içi eğitimi? Çünkü karakter oluşumunun annenin hamilelik dönemine kadar indiği bilimsel olarak ortaya konmuştur artık. Unutmayalım ki bir çocuk bir alanda ne kadar yetenekli olursa olsun, o yeteneği ortaya çıkaracak çalışma disiplinine sahip değilse, o yetenek körelecektir. Dolayısıyla alanında […]
Ersin Elmacı
Esra Alagöz TÜM YAZILARI
Dikkat bu yazı ileri derecede 💩 içerir! Evet efenim, sepet efenim, geldik zurnanın zırt dediği yere, #KeremEfendi artık 2,5 yaşında ve niyet ettik azmu cezmu kesteyleyip, tuvalet eğitimi vermeye. Çok şükür çevremizde “Ay hala bez mi bağlıyorsunuz? Çok geç kalmışsınız, benimki onun yaşındayken çoktaaan söylerdi, ay hala çişini söylemiyor musun sen? Yok canım daha erken, şimdi […]
Esra Alagöz
Esra Bozbay Korkmaz TÜM YAZILARI
Emzirme annenin göğsünden süt gelmesidir, vücutta süt üretimini sağlayan prolaktin hormonunu süt bezlerini uyararak sütün gelmesini sağlar. Doktorlar ve uzmanlar annelere bebeklerini ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü ile beslemeleri gerektiğini tavsiye ediyor. Anne sütü ile beslenen bebeklerin diğer bebeklere göre daha sağlıklı olduğu ve bağışıklık sistemlerinin daha güçlü olduğunu istatistikler ortaya koyuyor. Bu […]
Esra Bozbay Korkmaz
Fatih Kuran TÜM YAZILARI
Hedefiniz dünya vatandaşı olma yolunda önemli bir adım olan  AnneBebekKulubu.com yazarı ve Dinamo Edu Kurucu Ortağı Fatih Kuran yazdı… yurtdışında eğitim almak ise izlemeniz gereken yollar almak istediğiniz eğitime bağlı olarak farklılıklar gösterecektir. Bu bakımdan yurtdışında alacağınız eğitimi lise, üniversite ile kolej, lisans üstü ve dil eğitimi olarak 4 kısma ayırabiliriz. Lise eğitimini yurtdışında almak […]
Fatih Kuran
Fulya Batuhan TÜM YAZILARI
Hepinize yeniden merhaba,  Bugün bebek bakımı ile ilgili biraz konuşalım istiyorum. Bebek bakımıyla ilgili kafanızdaki tüm soruları hadi gelin birlikte cevaplayalım.  Bebeğimi emzirme düzenim nasıl olmalı?  İlk haftalarda emzirme biraz düzensiz olacaktır. Ama sonraki günlerde bebeğinizi, gün içinde en az 8-10 kez her iki memenizden de eşit sürelerde emzirmelisiniz. İki emzirme arası 2-3 saati geçmemelidir. […]
Fulya Batuhan
Gülşah Sünbül TÜM YAZILARI
10 aylık aktif bir anne olarak bebeklerin sabah kahvaltılarında çok çeşitlilikten ziyade besin değeri yüksek fakat sindirimlerini zorlamayacak şekilde yani tabiri caiz ise az ama öz gıdalara yer verilmesi taraftarıyım. Bebeğimizi nasıl besleyelim? Evet bebeğimiz, içeriğine güvendiğimiz tüm gıdaları elbette tatsın, ama sırf bizler bir takım tariflere hevesleniyoruz diye de gereksiz, faydasız yada düşük faydalı […]
Gülşah Sünbül
Hilal İnan TÜM YAZILARI
Çocukların  hayal gücü gelişimi oyun oynamak ile mümkündür. Size en saçma gelen oyun bile çocuğunuzun gelişimi için çok önemlidir. Çünkü onun gelişimi, yaratıcılığının artması hayal kurması ile mümkündür. Bu tarz oyunlar 2-3 yaşlarda başlar. Bazen çocukların hayallerini beğenmeyiz. Çocuğumuz, büyüyünce itfaiyeci olacağını söylediğinde saçmaladığını söylemeyin. Çocuğunuza her hayalinde destek verin. Bir çocuk hayal kurduğunda, bu hayali […]
Hilal İnan
Hülya Serten TÜM YAZILARI
Erkeklerin ilgisini devamlı canlı tutmak, onların kendilerini özlemesi sağlamak kadınların arzuladığı bir şey ama bu her zaman kolay olmuyor. Eğer sevgilinizin üzerinize titremesini, sizi özlemesini, kısaca ilgiyi hep üzerinizde taşımayı çok istiyorsanız size bu konuda yapması hiç de zor olmayan bazı taktikler verebiliriz. Bunlardan birkaçı… İşte erkeklere kendinizi özletmenin yolları! 1- Romantik mesajlar atın Önereceğimiz […]
Hülya Serten
Hüsnü Kutluay TÜM YAZILARI
Çocuk haczi nedir? Birçok kişinin, basın mensubunun, milletvekilinin bu iki kelimeyi aynı cümle içerisinde duyunca yüzünün aldığı hali en iyi bilenlerdenim.  İlk duyduğunda çocukların haczedilmesi kavramını algılamakta zorlanılması çok normal, yıllardır kendi evladını görmek için haciz işlemi yapmak zorunda kalan milyonlarca insan bile bunu içine sindiremiyor hazmedemiyor. Meselenin pek çok boyutu var. Gelin birlikte inceleyelim. […]
Hüsnü Kutluay
Kadriye Altınbaşak TÜM YAZILARI
Sevgili anneler, ortalama 40 haftalık doğum sürecinin ardından sizleri neler bekliyor biliyor musunuz?  Gaz sorunu, uykusuzluk, bebeğinizin beslenmesi ve ek gıdaya geçiş süreci… İlk yazımda sizlerle ek gıdaya geçiş sürecini masaya yatıracağız. Ek gıdaya ne zaman geçebilirsiniz? Ek gıdaya geçiş sürecini Dünya Sağlık Örgütü 6. aydan sonra öneriyor. Yani bu zaman dilimi de 180 günü tamamlamış […]
Kadriye Altınbaşak
Mehtap Karanfil TÜM YAZILARI
Yaşam her zaman güzellikler getirmez bizlere… Acı, mutluluk, üzüntü hepsini içinde barındırır hayat denilen çark. Çocuklarımızı yetiştirirken bir yandan tüm bu kirliliklerle mücadele etme gücünü öğretirken, diğer taraftan keşke hiçbir zaman hayatın olumsuzluklarıyla karşılaşmasın ister anne ve baba yüreği. Ne var ki bir gün onları her şartta koruyan, dünyanın en güzel varlığı hissini veren o […]
Mehtap Karanfil
Muazzez Dilek Yaşar TÜM YAZILARI
Okullar açıldı ve çocuklar okula alışmaya başladı. Peki bu ödev işi nasıl olacak merak edenler var mı? Etmelisiniz. Çünkü ödev yaptırırken en ufak bir taviz sonrasında bir bakarsınız çocuğunuzun ödevini siz yapmaya başlamışsınız. Nereden mi biliyorum? O zaman anlatayım… Çocuğunuzun  ödevine yardım ederken dikkat Küçük eller kalem tutmaya kreş ya da anaokulu zamanında başlıyor. İlk […]
Muazzez Dilek Yaşar
Murat Ertan TÜM YAZILARI
Övgü ve takdir insanların hoşuna gider. Yaşımız kaç olursa olsun övgü sözleri bizi mutlu eder. İnsanların yaptığımız işleri takdir etmesi, güzel sözlerle bahsetmesi bizi mutlu eder. Günlük iş sıkıntısı, hayatın zorlukları, stres yüzünden, çok az iltifat ve takdir sözlerini kullanıyoruz. Sevdiklerimize özel olduklarını hissettirelim Toplumdaki insanlar birbirlerini etkiler; olumlu düşünce, sevgi ve takdir sözleri arttıkça […]
Murat Ertan
Mutfakkoçu Şef Recep Aydoğan TÜM YAZILARI
Hz. Nuh döneminden günümüze varlığını sürdüren, paylaşma kültürümüzün en önemli simgelerindendir Aşure. İsmi, Arapça olarak “on ve onuncu” manasına gelen kelimeden türeyen aşure tatlısının yapımına Muharrem ayının onuncu gününde başlanıyor.  “Peki iyi aşure nasıl yapılır? Püf noktaları nelerdir? Hangi malzemeler konur?” işte merak edenler ve ilk defa aşure yapacaklar için bu konudaki faydalı tüyolar; Püf noktası […]
Mutfakkoçu Şef Recep Aydoğan
Nurhan Demirel TÜM YAZILARI
Sleepy’den bir ilk: “Natural Külot Bez” Sleepy’nin bebek bezi alanında belkide devrim denilebilecek bir yeniliği külot bez diyebiliriz. Bebeklerin kolaylıkla giyip çıkabildiği bu ürün sayesinde bebeklerin altını değiştirmek ebeveynler için oldukça pratik bir hale geldi. Sleepy Natural Külot Bez, saf suyla dokunmuş bir  yüzeye sahip ve benzersiz bir yumuşaklık sunuyor.  Bambudan elden edilen emici lifler ise sıvıyı […]
Nurhan Demirel
Pelin Kahraman Avşar TÜM YAZILARI
‘’Yeni doğan bebek beslenmesi nasıl olur?’’ sorusuna verebileceğim tek cevap ‘anne sütü’ olur. Bir bebeğin anne sütünden başka birşeye ihtiyacı yoktur. Ekstra durumlar,sağlık durumları dışında bir bebeğin anne sütünden başka bir gıda ile beslenmesine gönlüm razı gelmiyor, bence sizinde gelmemeli. Bebeğiniz.. Uzun yoldan gelmiş yorgun bir savaşçı.. Siz.. Aylardır içinizdeki mucizenin doğmasını beklemiş taze ve […]
Pelin Kahraman Avşar
Psikolog Şeyla İbrahimoğlu Delen TÜM YAZILARI
Ergenlik; psikolojik, zihinsel, fizyolojik ve sosyal açıdan gelişimin boyut ve hızının farklılaştığı bir dönem. Çocuğun kendini ve dünyayı algılayışının değişmeye başladığı ve kimlik arayışı ile uğraştığı bu dönem ebeveynleri de oldukça zorluyor. Ebeveynler için bu dönemle başa çıkmada birkaç öneri… Empati: Kendi gençliğinizi hatırlamaya çalışın. Çok mu mükemmeldiniz? Cevabınız evet bile olsa günümüz koşullarında, genç […]
Psikolog Şeyla İbrahimoğlu Delen
Sema Tamgüç TÜM YAZILARI
Anne – Baba olanların en büyük kaygısı “iyi bir çocuk” yetiştirmektir. Eğitimli olsun, ben okuyamadım o okusun, kültürlü olsun, kendini ifade edebilsin, mutlu olsun, özgüvenli olsun, meslek sahibi olsun gibi olsun da olsunlar listesi vardır, uzar da uzar… Az eğitimli ya da çok eğitimli, zengin ya da fakir olalım fark etmez, sanırım hepimizin bildiği bir […]
Sema Tamgüç
Sevim Kuruçay Çam TÜM YAZILARI
Anne bebek yogası anne bebeğin beraber yaptığı eğlenceli ve faydalı bir aktivitedir.Genellikle bebeğimiz 2-3 aylık olduktan sonra başlayabilir ve 1 yaşına kadar( hızlı emekleyip yada yürüyene kadar) katılabilir. Uzun bekleyiş dolu ve zevkli bir hamilelik sürecini tamamlayan,bebeğini kucağına alan,yeni yasam şartlarına ve bebeğine alışmaya çalışan annelerimizin bebekleriyle birlikte yapabilecekleri eğlenerek hareket etmek ve rahatlamak içind […]
Sevim Kuruçay Çam
Simay Yıldız TÜM YAZILARI
Okuduğum ilk kitabın hangisi olduğunu hatırlamıyorum; önce Cin Ali ile mi tanıştım, Kibritçi Kız’la mı, yoksa Ayşegül’le mi, emin değilim. Ancak çocukluğumda okuduğum ve bende iz bırakan bazı kitapları da dün gibi hatırlıyorum. Bunlardan bir tanesi, dedemin bana hediye ettiği, İtalyan yazar Edmondo De Amicis’in Çocuk Kalbi. 11 yaşındaki ilkokul öğrencisi Enrico Bottini’nin günlüğü formatında […]
Simay Yıldız
Uzm. Dr. Tuğçe Tülümen TÜM YAZILARI
Geniz eti (adenoidler ) burunun gerisinde, geniz (nazofarenks) denilen bölgede yer alan bir lenf dokusu kümesidir. Geniz eti, bademcikler ile birlikte bir koruyucu lenf halkası meydana getirir. Geniz eti problemleri okul başarısını etkileyebilir Geniz eti ( adenoid doku ) hava yolu ile ulaşan antijenlere maruz kalır ve üst solunum yolu ve sindirim yolunun patojenlere karşı […]
Uzm. Dr. Tuğçe Tülümen
Uzm. Klinik Psikolog Mahide Bingöl TÜM YAZILARI
Kardeşlerin bir birlerini kıskanmaları; yakınlık, paylaşım ve sevgi duymalarını engellemeyecek düzeyde ise doğal ve sağlıklı bir durumdur.  Her birey ilk olma, değerli olma, en sevgili olma isteğine sahiptir dolayısı ile kardeşlerde anne baba ve varsa diğer ebeveynler arasında en çok sevilen en çok ilgi görülen ve en çok kabul görülenin doğal olarak kendisi olmayı isterler. […]
Uzm. Klinik Psikolog Mahide Bingöl
Yasemin Irkilata TÜM YAZILARI
Adet dönemleriniz arkadaşlarınıza göre daha ağrılı geçiyor veya sürekli alt karın ağrısı şikâyetiniz var ya da cinsel ilişki sizin için ağrılı ve doktorunuz endometriozis olduğunuzu söyledi…. Peki nedir endometriozis? AnneBebekKulubu.com uzmanı Fzt. Yasemin İrkilata yazdı… Endometriozis  nedir? Belirtileri nelerdir? Kimlerde görülür? Endometriozis, rahim içi dokusunun rahim dışında ve karın bölgesindeki dokularda oluşmasıdır. Bazen çok geniş yayılım […]
Yasemin Irkilata
Zeynep Kantar Sağlam TÜM YAZILARI
Lego denilince akla, rengarenk birbirine geçirilen, çocukların gelişim düzeyinde etkin rol oynayan en tanıdık ve en çok tercih edilen oyuncaklar gelir. İlk çıktığı günden itibaren Legolar, çocukların etrafını algılama biçimlerinde bir devrim yaratmış durumda. Küçük parçaları birleştirilerek ortaya yeni bir nesne çıkarılması ilkesine dayalı Lego’nun geçmişi 1930’lu yıllara kadar dayanıyor. Ancak Lego’nun kendisi ile özdeşleşmiş, 8 […]
Zeynep Kantar Sağlam

Hesaba giriş yap

Kayıt için formu doldurun

Şifreni al

Parolayı sıfırlamak için ayrıntı girin