Anne bebek yogası nasıl yapılır?

0
341

Anne bebek yogası anne bebeğin beraber yaptığı eğlenceli ve faydalı bir aktivitedir.Genellikle bebeğimiz 2-3 aylık olduktan sonra başlayabilir ve 1 yaşına kadar( hızlı emekleyip yada yürüyene kadar) katılabilir.
Uzun bekleyiş dolu ve zevkli bir hamilelik sürecini tamamlayan,bebeğini kucağına alan,yeni yasam şartlarına ve bebeğine alışmaya çalışan annelerimizin bebekleriyle birlikte yapabilecekleri eğlenerek hareket etmek ve rahatlamak içind en etkili yöntemlerden biri anne bebek yogasıdır.

Anne bebek yogası, hem anne hem de bebek için oldukça faydalıdır
Anne bebek yogası bebeğin gelişimine yardım ederken, annenin de doğum sonrası fiziksel ve
zihinsel olarak toparlanmasına destek verir. Bebek yogası bebeğinizle eğlenceli ve sevgi dolu iletişim kurmanızın yollarından biridir. Bebeğinizle birlikte yapacağınız pozlar, masaj, ses, şarkı, dokunma, kucaklama ve derin gevşeme icerir. Uygulama sayesinde beden uyarılır ve yapılan esneme hareketleri sonucunda daha derin bir rahatlama ve kendiniz ve varoluş arasında daha derin bir ilişki kurabilirsiniz.

Kendi potansiyelinizi keşfedin
Yoga kişinin insan olarak dogal ve potansiyenel derinliğini keşfetmesidir. Bebekler için yoga ise bebeklerin kalbi ve zihinleri yeni deneyimleri kucaklamaya açık ve hazırdır. Bebekler iletişim ve etkilesim için heveslidirler.Bedenleri esnek ve açıktır. Yoga derin rahatlamanın durgunluğu kadar dokunuş, hareker ve ritim uyarı sağlar. Yoga dersi boyunca bebeğe sevgiyle dokunulması ve paylaşılan zevkli deneyim hen anne hem bebek için erken bağlılığı destekler ve güvenli ve mutlu bir iyilik zemini oluşturur.

Bebekler baştan beri sevgi alma ve verne becerisi ile doğarlar.Bebekler bizi taklit ederek sosyalleşirler. Bir bebeğin kişiliği ve sosyal becerileri gelişimsel kilometre taşlarının basarısını etkiler.Bağımsız ve azimli bir bebek yeni hareketleri ürkek bir bebekten daha cabuk deneyecektir. Sosyal bir bebek sosyal temas ve başkaları ile iletişim için konuşma becerisini diğerlerinden daha çabuk geliştirecektir.

Anne bebek yogası, annenin bebeğiyle yaptığı ilk sosyal aktivitedir .Bu da çok güzel ve özel bir paylaşımdır, faydaları saymakla bitmez. Ancak kısaca özetlemek gerekirse anne bebek yogasının faydalarını şu şekilde özetleyebiliriz;

 • Anne bebeğe iyi gelir stresi azaltır.
 • Bütün duyuları uyarır.Bebeginizin beyin ve sınır sistemi gelişmesine katkıda bulunur.
 • Bebek Yogası size ve bebeginize birbirinizi tanımanıza yardım eder ve aranızdaki bağı kuvvetlendirir.
 • Bebeklerin vücutlarını kullanmak için daha çok fırsat verir.
 • Doğumdan itibaren bebeginize günlük güzel bir hareket rutini saglamaniza yardımcı olur .
 • Bebeğimizin fiziksel bedenini güçlendirir.
 • Hamilelik sonrası vücudun toplanmasına yardımcı olur.
 • Annelerimiz diğer annelerle bir arada deneyimlerini paylaşırlar.
 • Güzel ve sosyal aktiviteyi bebeğiyle birlikte yapabilme imkanı sağlar.
 • Yoga doğum travmasından cikmaniza yardım eder, ayrıca bebeginiz de travmalarla baş etme konusunda daha iyi donanır.
 • Yoganın parçası olan derin gevşeme stresle baş etmede büyük fayda sağlar.
 • Bebeğimizin gaz, kolik ve kabızlık problemlerinde rahatlamasında büyük fayda sağlar.
 • Sizinle benzer şeyleri yasayan annelerle beraber olmak doğal bir destek ortamı sağlar ve bebeğinizle birlikte doyurucu sosyal zaman geçirerek rahatlamanızı sağlar.
 • Bebeğimizin sindirim, lenf, sinir sistemi olumlu uyarılır.
 • Hareket sisteminin gelişmesine çok faydalıdır.
 • Omurga ve boyun gelişimi için çok faydalıdır.

Bebeğinizle eğlenceli vakit geçirin
Anne Bebek yogasında fiziksel aktiviteler yanında şarkılar, tekerlemeler, müzikler eşliğinde yapıldığı için çok eğlencelidir.  Bebeğin annesiyle mutlu ve huzurlu olması ilerki yaşlarda mutlu ve kuvvetli iletişimin temeli demektir.  Bütün bu hareketlilik bebeğinizin daha derin uyumasına yardım eder. Dokunsal uyarılar bebeğinizin beyin ve sınır sisteminin gelişmesine katkı sağlar. Bütün gün kucakta, yatakta, ana kucağında, mama sandalyesinde ya da araba koltuğunda sınırlanmış şekilde kalan bebeklerimizin kaslarını esnetmeye ve güçlendirmeye ihtiyaçları vardır. Kendi çabalarıyla bir yere kadar yapabilirler. Bebek yogasında bebeklerimize yaptırdığımız hareketlerle destek oluyoruz.

Ders sırasında bebeklere her şey serbest
Gaz çıkarabilirler, kaka yapabilirler; kusabilirler, uyuyabilirler, ağlayabilirler… Bunlar derste olabilecek normal şeyler ve dersin bir parçası o yüzden annelerimizin stres yapmasına gerek yok .Ortamdan ayrılmadan bebeğinin ihtiyaçlarını karşılayabilir. Derslerde öğrenilen hareketlerin evde tekrar edilmesi büyük fayda sağlar. Anne bebek yogası bebeğiniz için yaptığınız bir şey değil, bebeğiniz ile yaptığınız bir etkinliktir.